Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Johnnie Walker "Green label", 15y.o., 43%


Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για johnnie walker green label 15

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/18352/johnnie-walker-green-label

σε αντιθεση με το αδελφακι του σε θεμα τιμης θα το προτεινα

ανεπιφυλακτα και ο λογος ....οι πολυ καλες εντυπωσεις που μου αφησε.

η εντονη πικρα και το περιεργο καψιμο που αφηνουν

τα red label kai black label εδω εξαφανιζονται σχεδον τελειως.

υπερισχυει το ξυλο και η διαφορα γευσης ,τα οποια φανερωνουν

την ηλικια των μετεχοντων spirit στο συγκεκριμενο blended.

πιστευω οτι και αυτο το whisky παραμενει αγνωστο σε πολλους,

αν και ειναι πολυ προσιτη η τιμη του.

ξερει καποιος την ακριβη αναλογια των μαλτ που εμπλεκονται??????

Link to comment
Share on other sites

Tomy το έβαλες σε λάθος κατηγορία (ας το μεταφέρει κάποιος mod). Δεν είναι blended αλλά vatted, ή όπως έχουμε την κατηγορία στο forum blended malt (ποτέ δεν μου έκατσε καλά ο όρος blended malt). Είναι το μοναδικό JW που δεν περιέχει grain whisky (το τονίζει και στον τίτλο του-Pure Malt- ας μην το σχολιάσω) και γι αυτό δεν μπορεί να συγκριθεί με τα RL και BL.

Πρόκειται όντως για ένα πολύ καλό και ποιοτικό vatting του οποίου η τιμή δεν είναι και πολύ κακή. Εμένα προσωπικά μου αρέσει αρκετά γιατί περιέχει αρκετό Talisker ώστε να μπορείς να το διακρίνεις ως ένα εκ των συστατικών του. Το BL περιέχει επίσης λίγο Talisker (όπως και το λικέρ Drambuie) και γι αυτό είναι ένα από τα blended που πίνω όταν δεν μπορώ να βρω malt ή όταν η παρέα έχει ήδη επιλέξει την εύκολη λύση του blended. Το RL αντίθετα το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο, δεν μπορώ καν να το δοκιμάσω.

Για να επιστρέψουμε στο Green Label, εγώ το χρησιμοποιώ (μαζί με το Glenfiddich) πάρα πολύ ως παράδειγμα malt σε όσους δεν γνωρίζουν αποστακτήρια που δεν παράγουν ομώνυμα blends. Για τον ίδιο λόγο το θεωρώ ως "έξυπνο" δώρο προς κάποιον αμύητο ;) .

Link to comment
Share on other sites

Για να επιστρέψουμε στο Green Label, εγώ το χρησιμοποιώ (μαζί με το Glenfiddich) πάρα πολύ ως παράδειγμα malt σε όσους δεν γνωρίζουν αποστακτήρια που δεν παράγουν ομώνυμα blends.

αν πώ οτι σε έχασα;

το πρασινάκι δεν θα μπορούσε παρά να είναι ενα καλό whisky, και πράγματι για καλοκαίρι σε μπαρ που δεν σου δίνει επιλογές, μια χάρα κάθεται στο λαρύγγι!

Link to comment
Share on other sites

αν πώ οτι σε έχασα;
Έχεις δίκιο, τώρα που διαβάζω τι έγραψα δεν βγαίνει νόημα. Και μια και ανέφερες κι εσύ για bar που δεν σου δίνει επιλογές εξηγούμαι με παράδειγμα που επαναλαμβάνεται συχνά-πυκνά:

Σερβιτόρος: Τι θα πάρετε;

Wisdom: Από malt whisky τι έχετε;

...

[Ακολουθεί διάλογος με σερβιτόρο που ποικίλλει από bar se bar και δεν ενδιαφέρει για την περίπτωσή μας]

...

Φίλος Wisdom: Τι είναι αυτά τα ποτά που του ζήτησες;

Wisdom: Είναι malt, σε αντίθεση με τα blended πρόκειται για ουίσκυ μόνο από κριθάρι χωρίς προσμίξεις με φθηνότερο ουίσκυ από άλλα δημητριακά

Φίλος: Δεν τα έχω ακούσει ποτέ αυτά τα ονόματα.

Wisdom: Μήπως έχεις ακούσει όμως το Glenfiddich, το Cardhu, το JW Green Label;

Φίλος: Ναι ναι αυτά τα ξέρω!

Wisdom: Ε και αυτά είναι malt (πέφτει λίγο θάψιμο για το Cardhu)

Μετά ανάλογα με το ενδιαφέρον του φίλου ακολουθεί συνήθως σύντομη κουβέντα/ταχύρρυθμη εκπαίδευση περί ποιοτικής ανωτερότητας των περισσοτέρων malt έναντι των περισσοτέρων premium blended, περί ηλικίας παλαίωσης, περί single malt και vatted malt (εκεί αναφέρεται ξανά το παράδειγμα JW Gr.L), περί τύρφης και σέρι, νησιών highlands και speyside, περί σωστού τρόπου σερβιρίσματος και αραίωσης κλπ κλπ. Τέλος, όσοι φαίνονται να ενδιαφέρονται ακόμα περισσότερο φεύγουν με λίστα προτεινόμενων φθηνών malt whisky ανά κατηγορία και με τη διεύθυνση του πλησιέστερου στην περιοχή τους ΑΑW για αγορές.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ήθελα να είμαι στην παρέα σου, για ένα ποτό βγαίνεις και νιώθεις οτι βγήκες με τον πρόεδρο της Ακαδημίας Αθηνών τουλάχιστον!

:lol::lol::lol:

ακόμα αν προχωράγες το παράδειγμα σου άλλο ένα βήμα, με το να του παραγγείλεις ενα malt, τότε θα ήσουνα το καλύτερο παιδί.

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά, μου αρέσει περισσότερο το Gold με την κρεμώδη του γεύση από το Green (αν θυμάμαι είναι στην ίδια περίπου τιμή). Η αλήθεια είναι βέβαια ότι περισσότερα bars έχουν το πράσινο, παρά το χρυσό.

Link to comment
Share on other sites

Μία σύντομη ανάλυση όλης της σειράς JW.

Τόσο το Green όσο και το Gold είναι κατά την γνώμη μου πολύ αξιόλογα Whiksy και σε καλές τιμές μάλιστα.

Το Blue πιστεύω είναι μία βαθμίδα πάνω στην ποιότητα από τα προηγούμενα

αλλά ξεφεύγει παντελώς τιμολογιακά. :angry:

Το Black πολυδιαφημισμένο αλλά πολύ κατώτερου του μετρίου.

Red? =@:aggressive::crazy: δεν πίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

H άποψη μου για το Green Label είναι αρνητική. Δεν μου άρεσε καθόλου και φυσικά δεν το ξαναγοράζω. Δεν είχε τα αρώματα, ούτε την πολυπλοκότητα της γεύσης που περίμενα. Επίσης το σώμα του δεν μου φάνηκε πολύ γεμάτο για τα χρόνια του.

Φυσικά μπορεί να φταίει και η ιδιοτροπία μου, που μου αρέσουν τα πιο γεμάτα, σαρκώδη, γευστικά ουίσκι με mild γεύση και επίγευσή. Με το συμπάθιο το θεωρώ κατσαριδόζουμο :(:unknw::bad:

Link to comment
Share on other sites

σαν πολυμετοχικός, το Green το έχω τιμήσει αρκετά τον τελευταίο καιρό [πρέπει να έχουμε πιει σε διάφορες εκδηλώσεις πάνω απο μια κάσα με διαφορετικές παρέες μέσα στο μήνα που πέρασε!!!]

το θεωρώ τίμιο ποτό για αυτό που προσφέρει [με την γνωστή υπερβολή των μαγαζιών στην τιμολόγηση του]

@m_camel θέλω να πιστεύω οτι αυτό που δοκίμασες δεν ήταν JW Green, αλλά κάτι άλλο [το γνωστό θέμα με τις νοθείες που τώρα τις γιορτές παίρνει ανεξέλεγκτες διαστάσεις!!].

φυσικά δεν θέλω να σκεφτώ τι θα πουν οι λατρεμένοι γαύροι του φορούμ, αν τους θίξουμε το JW red label :tongue:

Link to comment
Share on other sites

φυσικά δεν θέλω να σκεφτώ τι θα πουν οι λατρεμένοι γαύροι του φορούμ, αν τους θίξουμε το JW red label :tongue:

JW red label? Τι είναι αυτό; Μήπως αυτό που πλένουν τους νεκρούς;

:D:rofl::tongue:

Φίλε o_koulos, για το Green μιλάω και ξέρεις είναι θέμα γούστου. Δεν μου αρέσει φίλε. Είμαι για πιο γευστικά, αρωματικά αποστάγματα. Το θεωρώ πολύ dry με ελαφρύ σώμα. Αφού σου αρέσει όμως … στην υγειά σου. Απλά την γνώμη μου είπα.

Link to comment
Share on other sites

Άν δεν υπάρχει κάτι καλύτερο δηλ. malt ή blend που να μου αρέσει (Teachers κυρίως από τα απλά), τότε θα προτιμήσω το Red Label. Πρόσφατα σε φιλικό σπίτι το ήπια πολύ ευχάριστα.

Το Green Label το περίμενα κι εγώ καλύτερο, πιό μεστό, πιό πολύπλοκο και σύνθετο. To Gold δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

το gold δεν τοχω δοκιμασει ουτε εγω.

το red ομως ρε παιδια εχω ξεχασει απο ποτε εχω να το βαλω στο στομα μου.

αηδια μου φερνει.

παντως το green παραμενει μια απο τις επιλογες, οταν δεν βρισκω κατι αλλο εξω.

δοκιμαστε οσοι θελετε vat 69..........

αποτελει και αυτο μια εξαιρετικη περιπτωση.

πινοντας το μου θυμιζει drambuie, ναι καλα ακουσατε.

περιμενω αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

Από τα απλά προτιμώ το Grands ή το Bells και φυσικά το Ιρλανδικό Jameson. Το "vat 69" έχω χρόνια να το πιω και δεν μπορώ να έχω αντικειμενική άποψη, αλλά απ’ ότι θυμάμαι δεν μου άρεσε. Το red για μένα είναι «κοριοζούμι» ... είμαι λίγο μυστήριος διότι είναι μικρή η ζωή για κακό ουίσκι. Γενικά πολύ σπανίως πίνω τα απλά και αν γίνει αυτό προτιμάω ένα από τα παραπάνω που σας είπα. Στο σπίτι συνήθως έχω ένα Grands για να κερνάω αυτούς που δεν ξέρουν να πίνου.

Υ.Γ.: αν οι διαχειριστές θεωρούν αυτό το μήνυμα εκτός θέματος, ας το σβήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει μόνο το red και το black τα οποία δεν μου αρέσουν. Ανακάλυψα πρόσφατα στην κάβα του πατέρα μου ένα δωράκι με green και gold. Έχω αρχίσει το ψηστήρι για να τα δοκιμάσω την πρωτοχρονιά!

Το Jameson όντως το θεωρώ καλή επιλογή για έξω. Μου άρεσε το Haig, αλλά είναι απ' αυτά που νοθεύονται κατά κόρον. Είμαι πολύ περίεργος να δοκιμάσω το Vat 69

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Green είναι αρκετά καλό!!! Δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με το Black και τo Red. Εμένα προσωπικά μου αρέσει και είναι πάντα διαθέσιμο στην κάβα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

Μου έκανε παρέα μετά από πολύ καιρό στην αλλαγή του χρόνου . . . δούλευα και οι επιλογές ήταν περιορισμένς και με το Green να είναι η καλύτερη δυνατή.

Ανέβηκε στην εκτίμηση μου ακόμα ένα σκαλί.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Δοκίμασα δύο ποτάκια στον κουμπάρο και μπορώ να πω ότι είναι ένα καλό εισαγωγικό malt το οποίο πιο πολύ το σέβεσαι επειδή περιέχει αρκετά αποστάγματα παρά για τα γευστικά του χαρακτηριστικά.

Πίνεται έυκολα, έχει ένα πολύ καλό άρωμα ξύλου και μία ανεπαίσθητη κάπνα στο βάθος με΄επίσης όμορφες γλυκιές νότες και μπορεί να αποτελέσει ένα eveyrday malt για όσους επιθυμούν κάτι φτηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...