Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Blind Tasting Island malt by UB


mallios

Recommended Posts

Με μεγάλη αγωνία περίμενα να δοκιμάσω τη μινιατούρα του UB και να προσπαθήσω να βρω τι είναι.

Χρώμα: Χρυσό καθαρό ίσως και βαθύ λευκό κρασί.

Άρωμα: (συγχωρέστε με είμαι ακόμα συναχωμένος) Κάπνα, γλυκές νότες, λίγος θαλασσινός αέρας, ευκάλυπτος και μέντα γλυκιά (και όλα αυτά με ένα ρουθούνι).

Στόμα: ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ MALT! Μου μίλησε ο UB για 58 βαθμούς (αν θυμάμαι καλά) αλλά με το που κυλάει στο στόμα μια απαλή βουτυρώδης, γλυκιά αίσθηση σε γεμίζει και καλύπτει αμέσως την γλώσσα και ουρανίσκο.

Λειτουργεί καταλυτικά και δεν αφήνει το αλκοόλ να αγγίξει καθόλου τη γλώσσα.

Πρώτα οι γλυκιές νότες, ιώδιο, καμένη καραμέλα (κρεμ καραμελέ ή για τους μερακλήδες καζάν ντιπί) βοτανικές νότες και σέρυ (σίγουρα έχει περάσει από σέρυ, αλλιώς είναι ακόμα ένα θαύμα του Ardbeg).

Αλάτι (για να μας θυμίζει την προέλευση) και σολωμός.

Θα έλεγα ότι αρχίζει να δίνει την πολυπλοκότητα του Lagavulin 21 αλλά λείπουν στοιχεία (ή έτσι μου φαίνεται).

Επίγευση: μεγάλη και ιδιαίτερα βουτυρώδης.

Κάπνα, ιώδιο, γλυκές νότες και μία αίσθηση ηρεμίας και απαλότητας (το ξαναλέω: αν ο UB δεν με παραπλάνησε με τους βαθμούς, είναι απίστευτα γλυκό και ήρεμο για 58 και κάτι βαθμούς. Ναι πίνεται άνετα χωρίς νερό - με προσοχή όμως).

Επιτρέψτε μου να προσπαθήσω:

  1. Ardbeg (ίσως Supernova ή κάτι σε Cadenheads)
  2. Caol Ila (μεγάλο σε ηλικία - ίσως το 25)
  3. Bunnahabhain (απλά για να υπάρχει τρίτη επιλογή)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάτι μου λέει οτι είναι κάποιο "περίεργο" Laddie?? μήπως γιατί ξέρει κι ο UB τη συμπάθεια σου;;;;μήπως γιατι κυκλοφορούν τόσα πολλά εκεί έξω;;;; :to_pick_ones_nose2:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι laddie και δεν είπα ποτε ότι είναι Islay είπα χαρακτηριστικά "εσένα που σου αρέσουν τα νησιωτικα" περισσότερα δεν λέω γιατί έχω φυλάξει μινατουρα και για σένα Χρηστο άρα εν αναμονή της συνάντησης...

και ναι είναι 58,2%

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι laddie και δεν είπα ποτε ότι είναι Islay είπα χαρακτηριστικά "εσένα που σου αρέσουν τα νησιωτικα" περισσότερα δεν λέω γιατί έχω φυλάξει μινατουρα και για σένα Χρηστο άρα εν αναμονή της συνάντησης...

και ναι είναι 58,2%

Και κάνοντας λίγο malt maniac-ing στους 58,2 θα μπορούσε να είναι:

Brora 23yo 1981/2005 (58.2%, Signatory, Sherry Butt, C#1555, 535 Bts.)

Highland Park 18yo 1988/2006 (58.2%, Cadenhead Authentic Collection, Sherry butt, 678 Bts.)

North Port - Brechin 29yo 1976/2006 (58.2%, Signatory Cask Series, C#3886, 222 Bts.)

μιας και μιλάμε για μη Islay.

Ότι και να είναι, είναι μεγάλο malt και το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Nope, nope, nope and nope...

Νομίζω ότι αξίζει να το δοκιμάσει ο Celtic blind γιαυτο και δεν λέω τίποτα

(ελπίζω μονο να μην το έχει ηδη αν και δεν νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

UB φίλε, χάρηκα που σε ξαναείδα από κοντά και ευχαριστώ για το δείγμα, το οποίο και μόλις θα προσπαθήσω να αποκρυπτογραφήσω με τη σειρά μου

Χμμμμμμ, μυρίζω, χμμμμμμμμ, ξαναμυρίζω, χμμμμμμμμ

ελα ρε UB, αυτό είναι ARDBEG 100%

αν μου πεις οτι είναι οτιδήποτε άλλο, πάω στοίχημα οτι απλά πήρανε Ardbeg και το βάλανε σε ενα μπουκάλι και κατα λάθος εβαλαν ετικέττα με άλλο ονομα αποστακτηρίου

Κλασσικό άρωμα τυρφίλας, θαλασσινής αύρας και βοτανοφαρμακιλας, ενα κράμα AirighNamBeist και Rollercoaster.

To απίστευτο του πράγματος, που με εχει κάνει να χαζέψω, είναι οτι τα δάκρυα στο ποτήρι σχεδόν ΔΕΝ ΚΥΛΑΝΕ !!, το στριφογυρίζω και δεν μένει παρα ενα "δαχτυλίδι" από το οποίο "κυλάνε" δάκρυα με ιξώδες 1000 φορές μεγαλύτερο του μελιού.

Στο στόμα δε, παρά τους υψηλούς βαθμούς, δεν με ενοχλεί καθόλου, το αντίθετο μάλιστα! Είναι καταπληκτικό, με 2 λόγια θα το χαρακτήριζα ως ΠΙΚΑΝΤΙΚΟ ΒΑΛΣΑΜΟ.

Συμφωνώ με Mallios για τις γλυκές νότες, το αλάτι, το ιώδιο, τα βότανα, όχι όμως για το σέρυ, δεν το βρίσκω πουθενά μέσα του.

Είναι πραγματικά ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ malt, thank you very much UB, once more. SLAINTE !!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε UB σε θερμοπαρακαλώ να μην αποκαλύψεις ακόμα την απάντηση γιατί δεν έχω προλάβει ακόμα να το δοκιμάσω. Τις τελευταίες μέρες φεύγω από το γραφείο μεσάνυχτα, αλλά το ΣΚ υπόσχομαι να ασχοληθώ ευλαβικά με το δείγμα και να επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

UB φίλε, χάρηκα που σε ξαναείδα από κοντά και ευχαριστώ για το δείγμα, το οποίο και μόλις θα προσπαθήσω να αποκρυπτογραφήσω με τη σειρά μου

Χμμμμμμ, μυρίζω, χμμμμμμμμ, ξαναμυρίζω, χμμμμμμμμ

ελα ρε UB, αυτό είναι ARDBEG 100%...

αν μου πεις οτι είναι οτιδήποτε άλλο, πάω στοίχημα οτι απλά πήρανε Ardbeg και το βάλανε σε ενα μπουκάλι και κατα λάθος εβαλαν ετικέττα με άλλο ονομα αποστακτηρίου

Είναι πραγματικά ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ malt, thank you very much UB, once more. SLAINTE !!!

Σε ευχαριστώ Celtic!!! :hi: Χαίρομαι που σου άρεσε!!! :drinks:

Και για να βοηθήσω τους άλλους όχι δεν είναι Ardbeg ούτε απαραίτητα Islay όπως είπα και στον Μάλλιος ένα "νησιώτικο"! :whistle3:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα δίαιτα. dash2.gif Σε δυο βδομάδες, θα χάσω 14 ημέρες και θα αργήσω να κάνω το blind tasting.dash2.gif

Φίλε UB σε θερμοπαρακαλώ να μην αποκαλύψεις ακόμα την απάντηση γιατί δεν έχω προλάβει ακόμα να το δοκιμάσω. Τις τελευταίες μέρες φεύγω από το γραφείο μεσάνυχτα, αλλά το ΣΚ υπόσχομαι να ασχοληθώ ευλαβικά με το δείγμα και να επανέλθω.

OK Παίδες με την ησυχία σας δεν βιαζόμαστε... :drinks:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κύριοι μια υπενθύμιση στους 3-4 που μείνανε με το Mallios Mystery Malt (μπουκαλάκι όχι φλασκί)

αγωνιώ για τα αποκαλυπτήρια αν δεν κάνω λάθος μένουν Αλέκος Γιώργος Dundonian και νομίζω ότι ξεχνάω κάποιον... :search:

Link to comment
Share on other sites

Sorry φίλε, η διατροφή πού ακολουθώ με έχει απορυθμίσει εντελώς!

Απόψε το βράδυ θα το δοκιμάσω και θα αναφερθώ λεπτομερώς!

Καλά, όχι ότι θα το βρω κιόλας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά σε αυτό με ενδιαφέρουν κυρίως οι εντυπώσεις και οι κριτικές μια που θα τις μετά φέρω στον παραγωγο...

τώρα αν το βρει κάποιος είμαι σίγουρος ότι ο παραγωγος θα προσφέρει δώρο αλλα πολύ χλωμό μια και είναι καινούργιο... :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω τον φίλο UB για την προσφορά του!

Χρώμα : ανοιχτό κίτρινο

Μύτη : αρχικά ντουλάπι της γιαγιάς, παρουσία έντονων αλκοολικών βαθμών, επιθετικό, ευκάλυπτος, βοτανικό και φαρμακίλα. Γρήγορα δάκρυα, άρα δεν είναι μεγάλο, σιγά-σιγά αναδύεται ελαφριά αρμύρα, βερνίκι πού μάλλον γίνεται έντονο. Δροσερό. Σίγουρα θέλει νερό.

Στόμα : Υποψία τύρφης, πολύ ζωηρό, τσιμπάει τη γλώσσα, ένταση, σφιχτό μάλλον θέλει νερό για να ανοίξει! Υψηλοί αλκοολικοί βαθμοί, μάλλον πάνω από 55%, με λίγο νερό παραμένει σφιχτό! Πιπέρι! Μονοδιάστατο! Βγάζει μεταλλικότητα έντονη πού στη συνέχεια ατονεί και εμφανίζονται λίγες γλυκές νότες!

Επίγευση : Πόλύ μεγάλη!

Συμπέρασμα : Σίγουρα δεν το έχω ξαναπιεί, δεν είναι Islay, ίσως όμως να είναι νησιωτικό!

ΤHANKS AGAIN UB!!!

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορα δάκρυα, άρα δεν είναι μεγάλο..

τι εννοείς;

γιατι εμενα....

To απίστευτο του πράγματος, που με εχει κάνει να χαζέψω, είναι οτι τα δάκρυα στο ποτήρι σχεδόν ΔΕΝ ΚΥΛΑΝΕ !!, το στριφογυρίζω και δεν μένει παρα ενα "δαχτυλίδι" από το οποίο "κυλάνε" δάκρυα με ιξώδες 1000 φορές μεγαλύτερο του μελιού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πού δεν μπορώ να καταλάβω είναι πώς γίνεται να υπάρχει διαφορά σε κάτι πού είναι αντικειμενικό και όχι υποκειμενικό!

Στον έναν να μην κυλούν τα δάκρυα και στον άλλον να ...τρέχουν!!

Εγώ πάντως, χρησιμοποίησα glencairn, όπως υποθέτω και ο Celtic.

Γιατί άραγε αυτή η διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

εχουν σχεση τα δακρυα και με τον τυπο βαρελιού;

Ναι σε first fill βαρέλια λόγο της υψηλής περιεκτικότητας σακχάρων το sherry επιδρά στην πυκνότητα του αποστάγματος αλλα αυτή η επίδραση εξασθενίζει με την χρήση.(απλό test σύγκρινε τα δάκρυα ενός φυσικά (λιαστού) γλυκού κρασιού με ένα παρόμοιο ξηρό)

Αύριο είναι η σειρά μου φίλε !.

έλα και άργησες :tongue:

Αυτό πού δεν μπορώ να καταλάβω είναι πώς γίνεται να υπάρχει διαφορά σε κάτι πού είναι αντικειμενικό και όχι υποκειμενικό!

Στον έναν να μην κυλούν τα δάκρυα και στον άλλον να ...τρέχουν!!

Εγώ πάντως, χρησιμοποίησα glencairn, όπως υποθέτω και ο Celtic.

Γιατί άραγε αυτή η διαφορά;

πολύ λόγοι μπορούν να επηρεάσουν την πυκνότητα του οινοπνεύματος αλλα σε μικρό βαθμό όπως

η ποιότητα-πυκνότητα του γυαλιού

η θερμοκρασία του δωματίου

και το πλύσιμο στο πλυντήριο καθώς πολλές φορες αφήνει κατάλοιπα καθαριστικού.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...