Jump to content
Sign in to follow this  
tomy

Glenfiddich 18y.o., 40%, OB

Recommended Posts

glenfiddich18yo.jpg

ενα πολυαγαπημενο malt,με την υπογραφη του stewart ,που για οσους ξερουν

λεει πολλα.

η συγκεκριμενη φιαλη αποτελουσε μερος σετ γευσιγνωσιας .

χρωμα

βαθυ χρυσο.

σωμα

δεμενο,γεματο.

μυτη

νοτες σοκολατας,μηλαρακι γινομενο,ξυλο,μελι,μπαχαρικα,αρωματα ,πιπερακι και κατι απο υγρες ριζες του δασους.

στομα

δεμενο και εντονα βουτυρωδες στην αρχη.

εντονα ξυλο και γλυκια καπνα,μηλο,μπαχαρι,γαρυφαλλο,κεικ βανιλιας,μελι.

επιγευση

εντονη σε οτι εχει να κανει με τη γευση του,το μελι το ξυλο και τα μπαχαρικα κυριαρχουν,

καθως απολαυστικα αργοσβηνουν με μετρια ενταση του αλκοολ.

Θα έλεγα ότι "κατεβαίνει" εύκολα.

Τα αρώματα και η γεύση όμως δεν είναι καθόλου έντονα.

Μάλλον αδύναμα θα τα χαρακτήριζα.

Σε συνδιασμό με την τιμή του , θα έλεγα ότι έχει πολύ χαμηλό value for money.

Μου το είχε κάνει δώρο φίλος , που ήξερε ότι μου αρέσουν τα ουίσκι και ήθελε να φέρει κάτι "καλό".

Σαφώς ήπια το μπουκάλι.

Δεν θα το αγόραζα ποτέ όμως.

καθε αποψη ειναι δεκτη.

αλλα επιτρεψε μου να διαφωνησω μαζι σου.

γευση και αρωματα σε 18αρι glenfiddich σιγουρα ειναι τετοια

που δηλωνουν το χαρακτηρα του αποστακτηριου και σε σεβαστη ηλικια παλαιωσης.εαν δε σου αρεσουν δικαιωμα σου

και καλα κανεις και δεν το παιρνεις.

απο την αλλη εαν και εφοσον το συγκεκριμενο ,εμφιαλωνοταν με 46 βαθμους

σιγουρα η διαφορα θα ηταν εντυπωσιακη ...

value for money...χχχμμμ

εαν με ρωτουσαν θα το χαρακτηριζα σιγουρα αναμεσα σε αυτα που θεωρω αξιοτιμα σε σχεση τιμης/ποιοτητας και τιμη μεχρι 55-60 ευρω.

τελος ,υποθετω οτι αναζητας malt με βαθμους και ενταση στη γευση,και καλα κανεις(ρωτα και μας ).

οποτε δεν εχεις αλλο απο το να παρεβρεθεις σε καποια συγκεντρωση μας,ετσι ωστε να δοκιμασεις φιαλες με τσαμπουκα και χαρακτηρα.

θα εντυπωσιαστω βεβαια εαν τις θεωρησεις value for money !!!!

Με παρεξήγησες νομίζω.

Έγραψα ξεκάθαρα ότι γεύση και αρώματα δεν είναι έντονα , όχι ότι δεν ... υπάρχουν!

Ξεκάθαρα είναι πολύ ωραίο να υπάρχει ποικιλία , για να βρίσκει ο καθένας αυτά που του αρέσουν.

Για το value for money σαφώς σε αυτή την κατηγορία θα προτιμούσα ένα Lagavulin ή Ardbeg (έχουν παρόμοια τιμή όλα αν δεν κάνω λάθος).

Σε δοκιμές είμαι ανοιχτός , αρκεί να είναι ξεκάθαρο ότι δεν με ενδιαφέρει να δοκιμάσω τα πάντα

(Δεν θα προλάβαινα άλλωστε η τέχνη μακρά , ο βίος βραχύς)

αλλά όσα προτείνουν εκείνοι που έχουν καλύτερη γνώση των whisky από τη δικη μου,

λαμβάνοντας υπόψη τους ότι τα αγαπημένα μου είναι Talisker-Lagavulin-Ardbeg

και κατά συνέπεια ενδιαφέρομαι για ό,τι "θυμίζει" τα συγκεκριμένα ...

Ήταν η μεγάλη έκπληξη στο Whisky Festival και ο λόγος που ασχολήθηκα ξανά με το Glenfiddich.

Έχω τελείως αντίθετη άποψη (συμφωνώ με Tomy) και πιστέυω ότι είναι ένα πολύ προσεγμένο και καλό 18άρι (όχι Highland Park 18 y.o. αλλά αρκετά καλό).

Νομίζω ότι η διάσταση απόψεων οφείλεται στην μη εκπαιδευμένη παλέτα του POTIS η οποία, όπως και η δική μου, αναγνώριζε τα πιο έντονα και "σκληρά" στοιχεία νησιωτικών malt.

Η ενασχόληση με το malt και το άνοιγμα σε νέες γεύσεις (Sir παρακαλώ εγκράτεια) θα σε βοηθήσεις να εκτιμήσεις πιο καλά το συγκεκριμένο malt.

Θα έλεγα να κάνεις μια δεύτερη δοκιμή σε 8-9 μήνες και να επανέρθεις (κάτι που κάνουμε σχεδόν όλοι μας).

Φίλε Mallios η παλέτα του POTIS πώς είσαι σίγουρος ότι δεν είναι εκπαιδευμένη; Μπορεί να είναι περισσότερο από τη δική μας και σε δέκα μήνες να αλλάξουμε εμείς γνώμη.

Εμένα πάλι μου άρεσε πολύ και το βρήκα ένα πολύ καλό 18άρι. Ακριβό όμως είναι.

Περί τιμολόγησης και μονο θα πω ότι στην Αγγλία το Glenfiddich 18 δεν είναι καθόλου ακριβό £37-40 παίζει

και για ένα αποστακτήριο κολοσσό που πρόσφερε και προσφέρει τόσα στην προβολή του Single Malt δεν τα βρίσκω καθόλου πολλά τώρα αν στην Ελλάδα παίζει σε άλλες εξωφρενικές τιμές είναι θέμα καθαρά του εισαγωγέα...

Από τιμή νομίζω αυτή τη στιγμή παίζει στα 60€ - 63€

δηλαδή 7€ - 8€ ακριβότερο από το Lagavulin.

Εν αντίθεση το Lagavulin 16 εδώ παίζει £43-49

£6 με £9 ακριβότερο από το κατά 2 χρονια παλαιότερο Glenfiddich.

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Το βρήκα στο MAKRO στα 53€ αν θυμάμαι καλά με σετ 2 ποτηράκια. Εάν δεν ήταν 40% θα το έπαιρνα. (τελικά πήρα ένα Laphroaig).

Οι τιμές πα΄ντως έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν....

Οι τιμές έχουν ξεφύγει ΕΝΤΕΛΩΣ πλέον και θα ξεφύγουν κι άλλο απ'όσο δείχνει. Ωραίο το 18ρι, αλλά (ευτυχώς για την τσέπη μου :D) προτιμώ σαφώς το 15ρι τους, το οποίο θεωρώ φοβερά υποτιμημένο λόγω του εμπορικού ονόματος. Κρίμα, αξίζει πραγματικά πολύ και είναι το whiskey που φροντίζω να υπάρχει πάντα στο σπίτι (και να τελειώνει αντίστοιχα :D). Παρ'όλα αυτά το 18y/o παραμένει καλή επιλογή (με τις λίγες γνώσεις και εμπειρίες μου)...

Λοιπον αυτο το ουισκυ, εχοντας πλεον τελειωσει τη φιαλη, μου αρεσε καλυτερα απο το 15αρι, αλλα δεν νομιζω απο την αλλη οτι η διαφορα τιμης τους αξιζει τον κοπο. Εννοω οτι παροτι μου αρεσε καλυτερα, βρισκω το 15αρι πιο value for money...

Αρωμα - Αρχικα στη μυτη βρισκω περισσοτερους αλκοολικους βαθμους απ οτι εχει...Ακολουθει ενα αρωμα παλιου ξυλου, λες και ειχε μεινει χρονια κατω απο βρεγμενη γη και εμελε να δωσει αρωμα σε αυτο το ουισκυ...Κατι γλυκο μετα (μηλο αναφερουν οι περισσοτεροι, δεν το διακρινω αλλα και δεν διαφωνω)

Στομα - Η παλια,υγρη, ξυλινη γευση απο το υπογειο ερχεται και στο στομα, συνδιασμενη με αρωματα βανιλιας και φρουτων. Επιθεση απο κατι πιπερατο...Αλκοολ σβηνει σε πιο φυσιολογικα πλαισια απ οτι στη μυτη μου

Επιγευση - Δεν εχω ιδεα πως να την περιγραψω...μαλλον το αρωμα του ξυλου μενει με μια ξηροτητα και το τελειωμα της επιθεσης του πιπεριου

Nice whisky for sure!

Ξαναεγραψα το κειμενο, ελπιζοντας να μην πεσω και παλι στην καταρα του τυπογραφου.

Μυτη - Δυνατο κυμα απο βρεγμενο ξυλο σε μεγαλυτερη ενταση απο τους 40 βαθμους που το συνοδευει σου δειχνει το χαρακτηρα του και το τι θα επακολουθησει.

Γευση - Οτι ακριβως σου εδωσε η οσφρηση το εχεις πλεον και στην υγρη μορφη του. Ξυλο και βρεγμενη γη. Οντως βουτυρωδες στην αρχη, σπαει και απελευθερωνει τα στοιχεια του στη συνεχεια. Δυστυχως δεν βρηκα κατι αλλο απο τα τοσα ωραια που ακουστηκαν παραπανω, αλλα δεν το βαζω κατω. Θα εχει και αλλη ευκαιρια.

Τελειωμα - Τι αλλο θα περιμενε κανεις, σιδερο; Ξυλο και παλι ξυλο! Αυτο δεν ειναι Glenfiddich αυτο ειναι υγρη αντιπροσωπεια του Ikea! Μετα τα πρωτα 1-2 λεπτακια κανει την εμφανιση του και μια δυνατη -παρολου που φαινεται να θελει να περασει απαρατηρητη- γευση απο μελι, η οποια δενει υπεροχα με το ξυλο για ενα φανταστικο αν και οχι μακρυ τελειωμα.

Εν τελει, ενα καλο ουισκι με χαρακτηρα δυναμικοτερο απο τους βαθμους του. Δεν ειναι ομως αυτο που θα ελεγα ως "το ποτο μου" οποτε κοιτω παρακατω. Βαθμολογια 82/100

Χτες βραδάκυ, μετά την δουλειά και αναζητώντας κάτι ελαφρύ και χαλαρωτικό και.....(ΟΚ, να πω την αλήθεια.... αυτό είχα στο σπίτι εκείνη τη στιγμή και βαριόμουνα να κατέβω αποθήκη).

άνοιξα ένα 18αράκι και άραξα μπαλκόνι.

Μπορώ να πω ότι επιβεβαιώθηκε η άποψή μου για το συγκεκριμένο malt. Ελαφρύ (40% γαρ) δεμένο, μήλα και κανέλες ατελειώτες (δεν το έψαξα παραπάνω) και μπορώ να πω ότι ήταμ και αρκετά δροσερό (μέχρι και η Χαρά ήπιε λίγο).

2 ποτηράκια, χαλάρωμα, ηρεμία, είχε και αεράκι, δεν με προβλημάτισε καθόλου και με γέμησε και ως προς το άρωμα και ως προς τα λοιπά (στόμα κλπ). Μου έβγαλε και στο τέλος σαν επίγευση μία αίσθηση τζακιού και γενικά ξύλου (απαλή και "γλυκιά") και μπορώ να πώ ότι το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Δύο είναι οι λόγοι που γράφω για το συγκεκριμμένο.

α) Επειδή μόλις ήπια ένα ποτήρι έτσι για να ταιριάξει με την οσμή της δυνατής βροχής που πέφτει και μπορώ να απολαμβάνω υπο την προστασία της τέντας στο μπαλκόνι. Λοιπόν το βρήκα σαφώς καλύτερο απο το 15άρι και εκτός συναγωνισμού με το ανώτερο 21yo. Άρα με το συγκεκριμμένο αποστακτήριο η αριθμητική ακολουθία των ετών συμβαδίζει ανάλογα του αποτελέσματος που περίμενα εγώ προσωπικά τουλάχιστον. Η παραφωνία ήταν η εξαφανισμένη επίγευση .

β) Επειδή μόλις χτές το τσέκαρα σε δυο κάβες στην επαρχία και συνιστώ τον όποιον επίδοξο αγοραστή να φύγει με άδεια χέρια απο μαγαζί που το βρεί πάνω απο 55ε, γιατί στο επόμενο που θα μπεί θα το πάρει 53ε.