Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Springbank 25 y.o., 46%, OB


Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για springbank 25

WB LINK: https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/11114/springbank-25-year-old

To δεύτερο διαμάντι που ανοίχτηκε στις 29/11/2010 στην υπέροχη βραδιά μας στο Κελάρι Παπαχρήστου.

Χρώμα: Κόκκινο του μπρούντζου

Άρωμα: Ξύλο, μπαχαρικά, βαρύ γλυκό κρασί. Μπέρμπον, τριαντάφυλλο, κανέλλα, πορτοκάλι. Με την ώρα, η μύτη δένει και άλλο. Σοκολάτα και δαμάσκηνο. Μαστίχα. Λικέρ κεράση ή μπανάνα. Ακόμα πιο κάτω στον δρόμο εσπεριδοειδή. Νερό: Περισσότερη γλύκα, τριαντάφυλλο, εσπεριδοειδές. Δεμένη και περίπλοκη, με κανέλα, βανίλια και μπαχαρικά.

Στόμα: Δυνατό και σφιχτό, με πιπέρι,μπαχαρικά και μαστίχα. Ελαιώδες αλλά όχι γεμάτο

Επίγευση: Μακρία, η οποία σταδιακά και αργά σβήνει.

Ένα μεγάλο whisky από ένα μεγάλο αποστακτήριο. Τι άλλο να πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω ότι έιχε την πιο μεγάλη επίγευση και είναι το δεύτερο Springbank για το οποίο θα πω καλά λόγια!

ΜΕΓΑΛΟ malt whisky και υπέροχο να ξέρεις και την ιστορία που πίνεις μέσα από ένα ποτήρι.

Μόνο μεινέκτημα ότι η επίγευση ήταν κυρίως με 2 αρώματα (ξύλο και μπαχαρικό - ίσως κανέλα ή γαρύφαλλο) κάτι που δεν το περιμένεις από ένα τόσο δυνατό malt.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο whisky από ένα μεγάλο αποστακτήριο. Τι άλλο να πούμε;

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε αυτούς πού το πρότειναν, πλειοδότησαν και το έφεραν χθες στο τραπέζι μας!

Μεγάλο malt με μεγάλη, τεράστια μύτη, μεγαλύτερη και από αυτή του Πινόκιο και με επίγευση, ακόμα μεγαλύτερη από την απόσταση Αθήνας- Λονδίνου, όπως είπε χθες ο Αmbu !!!sun_bespectacled.gif

Link to comment
Share on other sites

αξιολογωντας το θα συμφωνησω μαζι σας,πως ειναι κορυφαιο.

αποδιδει αυτα που περιμενει καποιος δοκιμαζοντας το,οπου

περιμενει να μυρισει,να γευτει, ενα αρωματικο-γευστικο θησαυρο.

ενα Springbank 25 yo !!!!!!!!!!

το μονο που με χαλασε λιγο,σε οτι εχει να κανει με μενα

ειναι η εντονη επιδραση του bourbon.

ειλικρινα θα το προτιμουσα λιγοτερο επηρεασμενο.

κορυφαιο ,ξανα!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Sorry μάγκες που θα ψιλοδιαφωνήσω

ΟΚ, ναι, είναι ένα μεγάλο ουίσκυ, είναι ενα διαμάντι του Springbank, είναι ενα dram που θα σου κρατήσει συντροφια για πολύ ώρα, κυρίως με την κανέλα και τα πορτοκάλια του, θέλει κι αυτό σαν το Glenfarclas 40yo κανα 20λεπτο να στα δώσει όλα ωραία,

ΑΛΛΑ

δεν είναι το malt που θα σου χώσει σφαλιάρα, που θα σε στείλει αδιάβαστο, που θα σε κανει να πεις ΓΚΑΝΤΕΜΕΤ ΓΟΥΑΤ ΔΕ ΦΑΚ ΙΖ ΔΙΖ?

(θυμάμαι ένοιωσα έτσι με εκείνο το HP στο σπίτι του Giorgos, με το Dalmore Wemyss "tropical spice" του Tzani, με το Talisker του Αlekos)

..θα το ήθελα και με λιγότερο ποσοστό sherry cask...

Ξαναλέω, είναι ένα μεγάλο malt, απλά εγώ το βρήκα κατώτερο των προσδοκιών μου, εχω θέσει ψηλά τον πήχη με κάποια αποστακτήρια..... :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Μακράν ο νικητής της βραδιάς, ένα πολύ μεγάλο ουίσκυ.

Εκτός από όσα γράφτηκαν παραπάνω, θα ήθελα να προσθέσω κάτι που βρήκα σε αυτό το ουίσκυ που δεν θυμάμαι να έχω ξαναβρεί σε κανένα άλλο. Την ώρα που το πάλευα στο στόμα, μου έδινε τρομερές γεύσεις, με εναλλαγές που απολάμβανα. Παρόμοια εμπειρία είχα στο παρελθόν μόνο με καλό κρασί, τα ουίσκυ συνήθως δεν προσφέρονται για πολλά παιχνιδίσματα με τη γλώσσα, λόγω των υψηλών αλκοολικών βαθμών.

Οι περισσότεροι είπαν για τη μύτη του. Εγώ πάλι βρήκα ως πιο δυνατά του σημεία το απολαυστικό στόμα και τη μακριά επίγευση.

Βέβαια θα συμφωνήσω και με τον Κέλτη, ότι προσωπικά δεν θα το έβαζα σε καμία περίπτωση στο top ten των ουίσκυ που έχουμε δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

δεν με τρέλανε, πολύ ξύλο σε πρώτη επαφή, αλλα overall πολύ καλή επιλογή.

μπράβο στα παιδία που το κυνήγησαν , και μπράβο μας που το ήπιαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Υπέροχο malt... Η τέχνη τής μίξης. Sherry-καπνός-δέρμα όλα σε σωστές δόσεις. Πολύ καλή επιλογή μας... Βγάζει τέτοια το Springbank σήμερα;;;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...