Jump to content
Sign in to follow this  
mitsos

Βοήθεια, τις γνώσεις σας!

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι!

Σύντομα κλείνω τα 30 και για να το γιορτάσω(ξεχάσω) αποφάσισα να΄αγοράσω ένα ουίσκυ της ηλικίας μου!!

Προτείνετε μου παρακαλώ κάποιο 30ρι να πάρω χωρίς εξωφρενική τιμή! Είδα για παράδειγμα το Glenrothes, Benriach, Brora

αλλά δεν ξέρω τιμές! Μέχρι 200 μπορώ να δώσω! Παρακαλώ προτείνετε μου έστω και με pm μια κάβα να το βρω γιατί δεν θα ναι και τόσο εύκολο!

Μήτσο η τιμή δεν είναι το βασικό το βασικό είναι τι πίνεις τι σου αρέσει

οποτε χωρίς αυτά τα στοιχεια δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Αν θες να μας βοηθήσεις με το τι έχεις είδη δοκιμάσει τι σου άρεσε τι δεν σου άρεσε κτλ

νομίζω ξέρεις πως δουλεύει το σύτημα αν και είναι το πρώτο σου post το forum το διαβάζεις καιρo... :friends:

Γειά σου Mitsos και να τα εκατοστήσεις με υγεία.

Αυτό που μου ήρθε πρώτο στο μυαλό είναι το Glenfiddich 30yo, το οποίο το βρίσκεις εύκολα στις περισσότερες μεγάλες κάβες, νομίζω όμως οτι κοστίζει γύρω στα 250€

Σε όσα άλλα πάει πρόχειρα ο νους μου (Brora 30, Highland Park 30, Balvenie 30, Talisker 30 κλπ) νομίζω οτι η τιμή ξεφεύγει κατα πολύ.

Υπάρχει όμως ένα καταπληκτικό 30άρι single malt που βγαίνει γύρω στα 140€ !!! Στο εξωτερικό όμως ! θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος για ιντερνετική αγορά.

Μιλάω για το GLENFARCLAS 30Y.O. Eίναι best buy, μην το συζητάς. Προτίμησε κάποιο από τα γνωστά μαγαζιά με κύρος.

Μήτσο η τιμή δεν είναι το βασικό το βασικό είναι τι πίνεις τι σου αρέσει

οποτε χωρίς αυτά τα στοιχεια δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Αν θες να μας βοηθήσεις με το τι έχεις είδη δοκιμάσει τι σου άρεσε τι δεν σου άρεσε κτλ

νομίζω ξέρεις πως δουλεύει το σύτημα αν και είναι το πρώτο σου post το forum το διαβάζεις καιρo... :friends:

Έχεις δίκιο, λάθος μου απλα το εγραψα φευγοντας βιαστικά! Δεν μπορώ να πω ότι γευστικά έχω καταλήξει κάπου.

Από ότι έχω δοκιμάσει μου άρεσαν διαφορετικά ουίσκυ. Έτσι μου άρεσαν το Ηibiki 17y.o., J.W.B.L (παρεπιπτόντως το πρώτο

μπουκάλι με είχε εντυπωσιάσει το επόμενο όχι και τοσο, ενδεχεται να ηταν "μαιμού¨?), Glenrothes special reserve, Βalvenie 15y.o single cask.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως. Α! και δεν είμαι τόσο φαν του Talisker!

Τώρα κάτι γίνετε σίγουρα :thank_you2: και θα πρότεινα και εγώ το Glenfarclas 30 που αναφέρει και ο Celtic

η και το Highland Park 30 και το W&M 30 (αν και blend πολύ καλο ουίσκι) για τιμές Ελλάδας δεν μπορώ να σχολιάσω

μια και είμαι στην Αγγλία αλλα ιντερνετικά σίγουρα θα μπορέσεις να τα βρείς. :drinks:

(Ελπίζω τώρα που μας έμαθες να συμμετέχεις ποιο πολύ στην παρέα μας και στης συναντήσεις της :drinks: )

Υπερηλικα mitse,δυσκολο το βλεπω σε ελληνικη καβα να ξετρυπωσεις 30 ετων whisky σε τιμη κατω απο 200 ευρα :negative: .Οπως και ο ομοτιμος Celtic,πιστευω και εγω οτι τοσο η ιντερνετικη αγορα οσο και οι εμφιαλωσεις απο ανεξαρτητους ή blends ειναι μονοδρομος,οσο δε για τις προτασεις,επειδη σε βλεπω μαλλον για γλυκατζη,εχουμε και λεμε...Glen Mhor/Gordon + Macphail ~85 ευρω + μεταφορικα,Miltonduff/Whisky Agency ~100 ευρω,Port Askaig/Speciality Drinks ~170 ευρω,Linkwood/Dist.Bot. ~170 ευρω και το εντυπωσιακο σε συσκευασια Antiquary ~160 ευρω.Για τα Glen Mhor + Linkwood ειναι πιθανο να τα βρεις στα All About Whisky,στο συνολο τους ολα διατιθενται απο το Whisky Exchange. :scaut_en:

Αν δεν με απατάει η μνήμη μου (υπερήλικα mitsos εγώ είμαι στα 40+ κάτι ψηλά, οπότε άρχισα να ρετάρω λίγο) το Glenfiddich 30 y.o. μπορεί να το βρεις στα 200 και στη Ελλάδα ή αν ταξιδέψει κάποιος και στα duty free.

Αλλιώς ακολούθησε τις συμβουλές όλων και επέλεξε από Internet.

Πάντως νομίζω ότι μία βόλτα στα AAW μπορεί να σε βοηθήσει να βρεις κάτι σε λογική τιμή και εξαιρετικό (άσχετα αν είναι 30 ετών).

Φίλε mitsos την τελευταία φορά που είχα περάσει από το All About Whisky Γλυφάδας είχε ένα Glenfarclas 30yo (πραγματικά εξαιρετικό ουίσκυ και φαίνεται να ταιριάζει και στα γούστα σου) και αν θυμάμαι καλά η τιμή του ήταν γύρω στα 270 ευρώ.

Πιθανότατα ψάχνοντας στο internet να το βρεις φθηνότερα, αλλά εγώ προσωπικά είμαι εναντίον των διαδικτυακών αγορών μόνο και μόνο για τη φθηνότερη τιμή και όχι επειδή δεν μπορείς να βρεις κάτι στην Ελλάδα. Πηγαίνοντας στο AAW Γλυφάδας ή Χαλανδρίου θα μπορέσεις να δοκιμάσεις αρκετά ουίσκυ για να δεις ποιο είναι το στυλ σου, θα ακούσεις και μερικές συμβουλές και αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να στο παρέχει η ιντερνετική αγορά (για να μη μιλήσω βέβαια για ρίσκο απάτης από μερικά sites, κίνδυνο στη μεταφορά κλπ.).

Α, και κάτι άλλο. Αν και εγώ οδεύω σε 2 χρονάκια στα 40, ακόμα θυμάμαι το ψυχολογικό σοκ των 30. Η συμβουλή μου σε όσους περνάνε αυτό το ψυχολογικό όριο είναι να κάνουν ένα μεγάλο πάρτυ με φίλους, αλλά να φροντίσουν να το κάνουν ή την ίδια μέρα ή λίγες μέρες πριν την ακριβή ημέρα των γενεθλίων και όχι μετά, ώστε να αποφύγουν σίγουρα τη μελαγχολία.

Φίλε mitsos την τελευταία φορά που είχα περάσει από το All About Whisky Γλυφάδας είχε ένα Glenfarclas 30yo (πραγματικά εξαιρετικό ουίσκυ και φαίνεται να ταιριάζει και στα γούστα σου) και αν θυμάμαι καλά η τιμή του ήταν γύρω στα 270 ευρώ.

Πιθανότατα ψάχνοντας στο internet να το βρεις φθηνότερα, αλλά εγώ προσωπικά είμαι εναντίον των διαδικτυακών αγορών μόνο και μόνο για τη φθηνότερη τιμή και όχι επειδή δεν μπορείς να βρεις κάτι στην Ελλάδα. Πηγαίνοντας στο AAW Γλυφάδας ή Χαλανδρίου θα μπορέσεις να δοκιμάσεις αρκετά ουίσκυ για να δεις ποιο είναι το στυλ σου, θα ακούσεις και μερικές συμβουλές και αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να στο παρέχει η ιντερνετική αγορά (για να μη μιλήσω βέβαια για ρίσκο απάτης από μερικά sites, κίνδυνο στη μεταφορά κλπ.).

Α, και κάτι άλλο. Αν και εγώ οδεύω σε 2 χρονάκια στα 40, ακόμα θυμάμαι το ψυχολογικό σοκ των 30. Η συμβουλή μου σε όσους περνάνε αυτό το ψυχολογικό όριο είναι να κάνουν ένα μεγάλο πάρτυ με φίλους, αλλά να φροντίσουν να το κάνουν ή την ίδια μέρα ή λίγες μέρες πριν την ακριβή ημέρα των γενεθλίων και όχι μετά, ώστε να αποφύγουν σίγουρα τη μελαγχολία.

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα :thumbsup:

( δεν γινόταν αυτή την συμβουλή να μου την δώσεις προ τέσσερα χρονάκια? :cray::drinks: )

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Όλα δείχνουν οτι θα πάω μια βόλτα απο το AAW! Ψάχνοντας στο ιντερνετ είδα κάτι πολύ περίεργο, http://www.thewhiskyexchange.com/P-2665.aspx , http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=142001656&ref=bestprice !!! Πώς γίνεται στο ένα να χει 300 λίρες και στο αλλο από Ελλάδα 123 ευρω?!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Όλα δείχνουν οτι θα πάω μια βόλτα απο το AAW! Ψάχνοντας στο ιντερνετ είδα κάτι πολύ περίεργο, http://www.thewhiskyexchange.com/P-2665.aspx , http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=142001656&ref=bestprice !!! Πώς γίνεται στο ένα να χει 300 λίρες και στο αλλο από Ελλάδα 123 ευρω?!

Καθολου περιεργο,αδολε συντροφε mitsos. :to_pick_ones_nose_eat:

Η τιμη ειναι "δολωμα" για να τσιμπησεις.Αν τους παρεις τηλεφωνο ή το παραγγειλεις,θα σου πουνε οτι εχει γινει λαθος/δεν το εχουνε πια και οτι μπορεις να αγορασεις οποιοδηποτε απο τα υπολοιπα. :thumbsdown: Και μονο η αναγραφη "ουισκυ" σε καθε φιαλη και τα ατελειωτα λαθη στις ονομασιες των αποστακτηριων αρκουν για να καταλαβεις την προχειροτητα του συγκεκριμενου site (τουλαχιστον στον τομεα του whisky),οι δε τιμες που κοστολογειται η καθε φιαλη καθε αλλο παρα ανταγωνιστικες ειναι για να σε προτρεψουν να αγορασεις απο εκει.Σε καποιες καβες (και σιγουρα σε super market) θα βρεις πολυ καλυτερες,στο δε διαδικτυο θα γλυτωσεις πραγματικα πολλα λεφτα (ενδεικτικα αναφερω το Aberlour A'bunadh,γυρω στα 50 ευρω + μεταφορικα στην Αγγλια,185 στα "Ελληνοπουλα") :to_babruysk:

Ρε Sir, μηπως απλά έχουν κανει λαθος στην τιμή; Mήπως ο Mitsos εβγαλε λαβράκι; Μήπως βλέπω εδώ μια πρωτης ταξεως ευκαιρία; Μήπως και ο Ινδός (W EX) παραείναι ακριβός;

Δηλ. τι δόλωμα; ποιον συμφέρει να κερδίσει μια φορά πελάτη και μετα να τον χάσει (αυτον κι όλον τον κυκλο του) για πάντα; Και δηλ αν το παραγγειλεις και πουνε οτι δεν το εχουν, σε υποχρεώνουν να πάρεις κατι άλλο;

:wtf:

Ρε Sir, μηπως απλά έχουν κανει λαθος στην τιμή; Mήπως ο Mitsos εβγαλε λαβράκι; Μήπως βλέπω εδώ μια πρωτης ταξεως ευκαιρία; Μήπως και ο Ινδός (W EX) παραείναι ακριβός;

Δηλ. τι δόλωμα; ποιον συμφέρει να κερδίσει μια φορά πελάτη και μετα να τον χάσει (αυτον κι όλον τον κυκλο του) για πάντα; Και δηλ αν το παραγγειλεις και πουνε οτι δεν το εχουν, σε υποχρεώνουν να πάρεις κατι άλλο;

:wtf:

Η συγκεκριμενη διαφημιση και σχεδον το συνολο των διαφημιζομενων whiskies αυτης της εταιρειας υπαρχουν στο διαδικτυο πανω απο ενα χρονο τωρα.Το ειχα δει μαζι με τον Tzanis,πεσαμε και εμεις στα σαλια με την τιμη του Glenrothes 30 y.o. και οταν ο αειμνηστος Tzanis επικοινωνησε μαζι τους για να "κατοχυρωσουμε" την παραγγελια,μας αρχισαν τα ηξεις αφιξεις.Ντε και καλα η φωτογραφια ηταν ενδεικτικη,οι φιαλες τους ειχαν μολις τελειωσει,αν θελαμε κατι αλλο ευχαριστως να μας εξυπηρετουσαν κ.λ.π... :negative: Μακρια απο τους μακρυχερηδες :feminist_en::aggressive:

Φυσικα,ο mitsos ,αν θελει και επιμενει ας τους τηλεφωνησει και ας μας ενημερωσει για την απαντηση... :smoke:

Καλά ο Ινδός είναι σίγουρα ακριβώς αλλα τέτοια τιμή αν είναι έτσι να πάρω μια ντουζίνα να βρίσκετε... :dribble::tongue:

(στα σοβαρά τώρα με το ΦΠA και το φόρο αλκοόλ στα ύψη μονο για σοβαρή δεν μου φαίνεται η τιμή με το 1985 στα E118.30 και το A'bunadh E185.24!!! Σημειωτέον μόλις χτες αγόρασα ένα από supermarket σε προσφορα στις £26!!! :jump: )

...ο αειμνηστος Tzanis...

Τι έγινε ρε παιδιά; Πέθανε ο Tzanis και δεν το πήραμε χαμπάρι; :hi:

Τι έγινε ρε παιδιά; Πέθανε ο Tzanis και δεν το πήραμε χαμπάρι; :hi:

Ολοκληρο φορουμ και δεν το πηρε κανεις ειδηση? :pooh_on_ball: