Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Οι τελευταίοι φόροι που Τσάκισαν το Whisky ...


POTIS

Recommended Posts

Στην Ελλάδα κάποτε η κατάσταση για τα ποτά ήταν προνομιούχα.

Είχαμε τους χαμηλότερους φόρους στην Ευρώπη και ίσως και στον κόσμο.

Μετά τους τελευταίους φόρους όμως , η κατάσταση αντιστράφηκε.

Τώρα είμαστε από τους χειρότερους.

Σε συνδιασμό με τις άθλιες αμοιβές μας, που ειναι από τις χαμηλότερες στον "πολιτισμένο" κόσμο

(ίσως οι χαμηλότερες , αν εξαιρέσεις τις χώρες του τέως "υπαρκτού" ),

το υψηλό κόστος ζωής , τον υψηλότατο πλέον Φ.Π.Α. 23%

και τους τραγικούς φορολογικούς συντελεστές της τάξεως του ... 45% ...

το whisky πλέον έχει γίνει σχεδόν απαγορευμένο.

Το JW Red Label (τυχαίο παράδειγμα) , που είναι ένα φθηνό ουίσκι , είχε 11,50€ στη γειτονιά μου.

Με τα νέα χαράτσια πήγε ... 18€ .

Πέρα από την αίσθηση αδικίας και ληστείας ,

όσο κι αν αγαπώ το συγκεκριμένο ποτό ,

αισθάνομαι ηλίθιος να το αγοράζω και να δίνω τόσο περισσότερους φόρους στην Πολιτεία ...

ειδικά όταν σκέφτομαι , διαβάζω , ακούω καθημερινά πως "αξιοπιούνται" αυτοί οι φόροι και σε ποιούς ...

Ειλικρινά , μου δημιουργείται ιδεολογικό πρόβλημα πλέον στο να πίνω ουίσκι,

όταν σκέφτομαι ότι δίνω λεφτά για να παίρνουν κάποιοι κρατικοδίαιτοι έκτακτο bonus 300.000€, κρατικοδίαιτοι οδηγοί μισθούς 150.000€ το χρόνο και άλλοι κρατικοδιαίτοι οδηγοί 100.000€ το χρόνο .

Οπότε έχω περιορίσει την κατανάλωση και προτιμώ κρασί .

Ουίσκι για πείσμα (και για να απολαμβάνω την ψευδαίσθηση αντίστασης) αποκλειστικά από εξωτερικό και duty free.

Πως βλέπετε το χάλι με τους νέους φόρους;;

Link to comment
Share on other sites

Πως να το δούμε; Χάλι. Άλλωστε οι έμμεσοι φόροι είναι πάντα οι πιο άδικοι. Και φυσικά συμφέρει να αγοράζεις πια από έξω. Και φυσικά αυτό μειώνει κι άλλο την αποτελεσματικότητα των φόρων, οπότε μπαίνουν και άλλοι φόροι.

Όπως έλεγε κάποτε και μια φίλη μου: Λακάτε να λακίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε Potis, και δεν είναι μόνο οι φόροι, είναι ένα σωρό άλλα που είναι για κουβέντα από κοντά.

Στο θέμα μας, για μένα το κρασί δεν μπορεί να αντικαταστήσει το ουίσκυ. Όποιος έχει τη δυνατότητα (συχνά ταξίδια κλπ), σαφώς και θα ψωνίσει ουίσκυ από τα DF, άν και ακόμα και τώρα στην Ελλάδα μπορείς να ξετρυπώσεις κάποιες τρελές ευκαιρίες.

Προσωπικά δεν με έχει αγγίξει ακόμα η ακρίβεια στα ουίσκυ, έχω πολύ καιρό (μήνες) να ψωνίσω στην Ελλάδα- αν εξαιρέσω ένα Chivas 12 σε σούπερ συσκευασία με ποτήρια στα 23€ από supermarket για δώρο στον πατέρα μου που του αρέσει.

Βλέπεις, όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα, έτσι κι εγώ, λόγω της ουισκομανίας μου της τελευταίας δεκαετίας, έχω καταφέρει να στοκάρω στο σπίτι ουίσκυ για κατανάλωση μέχρι και καμμιά τετραετία ακόμα......

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μπορώ να εκφέρω εμπεριστατωμένη άποψη στο θέμα το μονο που μπορώ να πω είναι ότι αν τα πράγματα φτάσουν σε τέτοιο χάλι παρέες σαν και αυτή είναι μια πολύ καλή λύση για ιντερνετικές αγορές... η ισχύς εν την ένωση.

Πάντως δυστυχώς η ακρίβεια είναι γενικό φαινόμενο και εδώ θα αυξηθούν οι φόροι από το 2011

το γνωστό άλλοι μαμούν και άλλοι πληρώνουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς ποτέ δεν είχα στοκ,

αφού όποιο μπυκάλι αγοραζόταν ,

ανοιγόταν το ίδιο βράδυ

(το αργότερο το 1ο Σάββατο μετά την αγορά).

Και η τωρινή κατάσταση με έχει εξαγριώσει.

Σας είπα χαρακτηριστικά για το JW Red Label.

Τα υπόλοιπα που ψώνιζα τακτικά :

Το Talisker από 31€ πήγε 39€.

Το Lagavulin απο 41€ πήγε 53€.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από το αγαπημένο μου Laddie Blog

72% of Whisky Price is tax

Tax rates should not be confused with pricing in the off-trade says David Williamson of the Scotch Whisky Association

In a letter in the Herald suggesting Scottish jobs are at stake, he says “Sustained, targeted action to tackle alcohol misuse is vital if Scotland's cultural acceptance of irresponsible drinking is to be changed. We see no reason why excise on Scotch whisky should be increased and welcome the Scottish Parliament's support for a spirits duty freeze in the Budget.”

“Scotch Whisky continues to face tax discrimination in its home market in relation to beer and wine, and faces the third-highest rate of spirits duty in the EU. Tax rates should not be confused with pricing in the off-trade - the retail price of a standard bottle of Scotch whisky is already 72% tax.

But the SWA have a difficult balancing act: on the one hand, representing whisky distillers, they do not want to see a puritanical and punitive duty rise in the already ‘difficult’ home market for whisky – particularly blended whisky. While on the other hand, their members are often the same companies that produce the alcohol at the heart of most of the irresponsible drinking issues, such as the marketing and selling tasteless, cheap, industrial spirit to young people.

Unfortunately UK-wide spirits duty affects all spirits – alcohol is alcohol - whether it is the finest of pot still single malts, or the most bland of industrially produced neutral alcohol. The Scottish Nationalist Party should perhaps launch a patriotic campaign urging all irresponsible drinkers to switch from Vodka to Scotch…

Monday, 25 February 2008

Link to comment
Share on other sites

Κάτι συγκρίσεις με άλλες (ευρωπαικές κ.α.) χώρες κάνουν και οι φορομπήχτες των υπουργείων.

Και μας λένε ότι και στην Αγγλία π.χ. είναι ακριβά τα ποτά

και στις Σκανδιναβικές χώρες είναι υψηλός ο ΦΠΑ κτλ κτλ κτλ.

Αυτό που δεν μας λένε είναι ότι όλες οι άλλες χώρες , έχουν και κάτι φθηνό ,

ενώ εδώ αντιγράφουμε μόνο την ακρίβεια και τα στραβά των ... ευρωπαίων.

Π.χ. στην Αγγλία , έχουν ακριβά ποτά , αλλά έχουν ΦΠΑ 17,5% (ενώ εμείς 23% ΦΠΑ)

Στην Αγγλία μία Mercedes-Benz 200E κάνει £28,060= 32.000€ :

My link

Ενώ στην Ελλάδα κάνει 55.638,68 Ευρώ :

My link

και κάθε πέρσι και καλύτερα ...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και περι φορολογίας ο λόγος, θυμήθηκα κάτι που μου είπε πριν μερικούς μήνες ένας φίλος από πολύ αξιόπιστη πηγή.

Περίπου 1 στα 4 (αν θυμάμαι καλά) βυτιοφόρα που περνούν τις πύλες εξόδου των ΕΛ.ΠΕ. είναι "μαύρο", πράγμα που αν δεν συνέβαινε θα είχαμε ως χώρα μειωμένο έλλειμα κατα τα 3/4......

Και μας κανουν τώρα το σκατό παξιμάδι γιατί; για να μπορούμε να δανειστούμε από τους τροϊκανούς τοκογλύφους με ληστρικά επιτόκια και μετά να τρέχουμε να ξεπουλήσουμε οτι έχουμε και δεν έχουμε......

Δε συνεχίζω γιατί θα σπάσω το laptop.

Link to comment
Share on other sites

Για ενημερωτικούς και μονο λόγους να αναφέρω ότι το ΦΠΑ στο Η.B θα γίνει 20% από τον Ιανουάριο.

Ο λόγος που οι τιμές σε πολλά είδη (αν όχι όλα) είναι φτηνότερες από Ελλάδα παρόλο το αδύνατο ευρώ (ο Giorgos νομίζω μπορεί να το βεβαιώσει με το που θα γυρίσει) είναι ότι εδώ επικρατούν συνθήκες πραγματικά ελεύθερης αγορά και ανταγωνισμού και όχι μονοπωλιακές σχέσεις και καρτέλ. Celtic όσο για τα μαύρα βυτιοφόρα αν ο κόσμος το έχει τούμπανο τι περιμένουν να φτάσει η βενζίνη στα 2 euro το λίτρο πως λέγαμε απόψε με τον Giorgos για να κάνει κάτι ο κόσμος?

Link to comment
Share on other sites

(ο Giorgos νομίζω μπορεί να το βεβαιώσει με το που θα γυρίσει)

πως λέγαμε απόψε με τον Giorgos για να κάνει κάτι ο κόσμος?

Tί κάνει αυτό το παιδί, sun_bespectacled.gif με τις χιονισμένες μπούκλες στο παγωμένο Λονδίνο ;sun_bespectacled.gif

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Άσε αυτό το ταξίδι ήταν οδύσσεια μια μέρα καθυστέρηση τα χειρότερα κρύα τις δεκαετίας

και μόλις με πήρε τηλ ότι αυτός έφτασε αλλα η βαλίτσα του όχι!... :rolleyes::offtopic:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:offtopic: Άσε αυτό το ταξίδι ήταν οδύσσεια μια μέρα καθυστέρηση τα χειρότερα κρύα τις δεκαετίας

και μόλις με πήρε τηλ ότι αυτός έφτασε αλλα η βαλίτσα του όχι!... :rolleyes::offtopic:

Τέλος καλό όλα καλά.Και τισ βαλίτσες βρήκαμε(αν και άδειες για τον Tomy...) και καλά περάσαμε.

Thanks U-B και επόμενη φορά θα τα πούμε περισσότερο.

Tί κάνει αυτό το παιδί, sun_bespectacled.gif με τις χιονισμένες μπούκλες στο παγωμένο Λονδίνο ;sun_bespectacled.gif

i am back !!!.

Πιστευώ να σας έλειψα λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 8 years later...

Είναι στιγμές που τα topics που επισκέπτονται οι φίλοι μας με ξαφνιάζουν ακόμα και μένα, αφού πραγματικά δεν θυμάμαι ότι υπήρχαν. Ένα topic που άνοιξε ο @POTIS και το οποίο είναι πάντα επίκαιρο. Μας απασχόλησε (και θα μας απασχολήσει) και με το βαρελάκι μας που χρειάστηκε να κάνουμε υπολογισμό κόστος για το μέλλον (όσο είναι 100% δυνατόν αυτό).

image.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...