Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Απορίες για "μπόμπες" κλπ


Recommended Posts

Α) Σε πολλές κάβες υπάρχουν ποτά "μπόμπες" (blended whiskeys, vodka κτλ). Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να πέσουμε πάνω σε αντίστοιχα malts?

:cool: Μπορούμε με κάποιο τρόπο να βρούμε το έτος εμφιάλωσης κάποιου μπουκαλιού?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Roditis, εμένα οι απορίες σου μου γεννάνε άλλες απορίες

1. Οταν λες κάβες εννοείς εμπορικά μαγαζιά; το θεωρώ απίθανο να εχουν malt bombs. Aν εννοείς κάβες σε bars, κεντρα, καφετεριες κλπ εκεί αλλάζει το πράγμα και είναι ένα θέμα. Προσωπικά σε μαγαζί που δεν θα είμαι σίγουρος δεν θα ρισκάρω και θα προτιμήσω μια μπύρα (εκτός αν πάρω ένα whisky που ξέρω καλά τη γεύση του και αν διαπιστώσω οτι δεν είναι αυτό αλλοίμονο στον ιδιοκτήτη ....)

2. Στην άλλη ερώτηση σου πρέπει να γίνεις πιο σαφής. Καθε μπουκάλι έχει κωδικούς που "φανερώνουν" παρτίδα, χρονιά εμφιάλωσης και άλλα στοιχεία για λόγους ιχνηλασιμότητας από την εταιρία/αποστακτήριο που το έχει βγάλει. Ας πούμε οτι έχεις τον τρόπο και το αποκωδικοποιείς, σε τι θα σε ωφελήσει; η μπόμπα, αν μιλάμε για αυτό, θα έχει αντικαταστήσει το γνήσιο περιεχόμενο στο ίδιο μπουκάλι. Θα στείλεις δείγμα στην εταιρία για ανάλυση/ταυτοποίηση; δεν καταλαβαίνω. :scratch_one-s_head::to_pick_ones_nose2:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φιλε Celtic μπόμπες παίζουν ακόμα και σε κάβες τουλάχιστον στην επαρχία τελευταίο πάθημα πέρσι το καλοκαίρι που σε ένα batchelor ξεμείναμε από JW Black και όταν κάποιοι Γάλλοι φίλοι αγόρασαν 4 μπουκάλια από την κάβα της γειτονιά ... ήταν καθαρό πετρέλαιο Ελπίζω να κάνω λάθος αλλα με όλη την έξτρα φορολογία είναι ακόμα πιο πιθανό ασυνείδητοι επιχειρηματίες να καταφύγουν σε νοθευμένα και επικίνδυνα ποτά στον βωμό του κέρδους

Link to comment
Share on other sites

1) Άναφέρομαι σε κανονικές κάβες. Έχει τύχει να αγοράσω διάφορα blended(κυρίως όταν πρόκειται γιά μαζική παραγγελία) και να μου βγούνε "μπόμπες". Και απλά αναρωτιέμαι πόσο πιθανό είναι να γίνει το ίδιο και με malts.

2) Η δεύτερη ερώτηση είναι ανεξάρτητη της πρώτης. Απλά έχω στην συλλογή μου ένα παλιό κομμάτι και θα ήθελα με κάποιο τρόπο να μάθω ποιάς χρονολογίας είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ δυσκολο (εως απιθανο) να αγορασει καποιος φιαλη (ή και ποτηρι σε μπαρ) μπομπας malt whisky διοτι...

α) ειναι ασυμφορο στον απατεωνα να ασχοληθει με την διακινηση ενος εμπορευματος που εχει περιορισμενη καταναλωση (ή,εν παση περιπτωσει,πολυ μικρη). Το κερδος του προερχεται απο την μαζικοτητα των παραγγελιων. Η αγορα του malt whisky αφορα πολυ μικροτερο πελατειακο μεριδιο,αρα δεν τον εξυπηρετει να διακινδυνευσει τα μπλεξιματα του με τους νομους για ελαχιστα κερδη.

β) οι "εραστες" του malt whisky,στην συντριπτικη τους πλειοψηφια ειναι (και) γευσιγνωστες και αρκουντως ικανοι στην "ανιχνευση" και απολαυση των ιδιαιτερων αρωματων/γευσεων που πηγαζουν απο την καθε σταγονα. Ειναι εξαιρετικα δυσκολο να ξεγελασεις τον εμπειρο ποτη χωρις να το καταλαβει.

γ) το ιδιο το προιον (malt whisky) ειναι τοσο συνθετο σε αρωματα και πλουσιο στην γευστικη του αισθηση που ειναι ουσιαστικα αδυνατον για τον οποιοδηποτε βομβιστη να το αναπαραγει εστω και κατα προσεγγιση με την χρηση συστατικων οπως π.χ. ξυλοπνευμα,βερνικια,χρωματα,κολωνιες κ.λ.π.

Στην ερωτηση σου για το ετος εμφιαλωσης της καθε φιαλης ,η απαντηση ειναι μια (και πρακτικη)...Βαλε στο φορουμ μια φωτογραφια της ,δωσε μας και καποια στοιχεια και ...περιμενε :beach: . Ολο και καποιος απο εμας θα σου βγαλει το λαβρακι.

Οι κωδικοι που αναγραφονται πανω στις φιαλες δεν εξυπηρετουν κανεναν μας.Καθε αποστακτηριο χρησιμοποιει την δικη του "γραφη",δεν υπαρχει ενας γενικος κανονας "αποκρυπτογραφησης" και σε καμμια περιπτωση δεν προκειται να βγαλεις ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παίδες γιά την βοήθεια. Θα ανεβάσω κάποια στιγμή τις φωτογραφίες. Απλά αν είναι εύκολο μπορείτε να μου πείτε πως?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παίδες γιά την βοήθεια. Θα ανεβάσω κάποια στιγμή τις φωτογραφίες. Απλά αν είναι εύκολο μπορείτε να μου πείτε πως?

εφόσον έχεις τις φωτογραφίες κατεβάσει στον υπολογιστή σου, κάτω αριστερά όταν γράφεις νέο μήνυμα πατάς το Click To Attach Files, ύστερα διαλέγεις τις φωτογραφίες που θέλεις έχω την εντύπως ότι έχεις μια ακόμα επιλογή για ανέβασμα ή όχι, τέλος νομίζω πως θα πρέπει να τις ανεβάσεις σε αυτό το θέμα!

Καλός ήρθες

Cheese hi.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Θέλω να ρωτήσω κάτι: Δεν υπάρχει περίπτωση να πιεις μπόμπα και να μην στην βαρέσει κατακέφαλα έτσι; Δηλαδή η μπόμπα πάντα θα σε χτυπήσει στο κεφάλι, θα το καταλάβεις δηλαδή..Δεν θα το πιεις και θα νομίζεις ότι ήπιες κανονικό, όντας νηφάλιος..έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι: Δεν υπάρχει περίπτωση να πιεις μπόμπα και να μην στην βαρέσει κατακέφαλα έτσι; Δηλαδή η μπόμπα πάντα θα σε χτυπήσει στο κεφάλι, θα το καταλάβεις δηλαδή..Δεν θα το πιεις και θα νομίζεις ότι ήπιες κανονικό, όντας νηφάλιος..έτσι δεν είναι;

Εξαρτάται με την έννοια της μπόμπας αν εννοούμε το fake τότε υπάρχουν fake ποτά τα οποια είναι και καθαρά και δεν τα αντιλαμβάνεσαι οργανοληπτικά (είναι ευκολότερο στα λευκα ποτά από τα σκούρα αλλα γίνετε και στα δυο)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • 2 weeks later...

Έχεις μείνει Πολύ καιρό στο εξωτερικό! Εδώ τα πράγματα πάνε με άλλους ρυθμούς. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να κέρασε και κανα ποτάκι να το συζητήσει βρε παιδιά.

4 hours ago, Uisge-Beatha said:

Δηλαδή λειτουργούν ακόμα;

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...