Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

online shops και περι αγορών γενικότερα


Recommended Posts

15 minutes ago, Theodore said:

Καλησπερα σε ολους εχει αγορασει κάποιος απο το whiskyworld.com να μου πει εντυπώσεις? Ευχαριστώ! 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες Theodore.

Σε ότι αφορά στο site που αναφέρεις, όχι, δεν έχω αγοράσει. Μου κάνουν όμως εντύπωση 2 πραγματάκια. Το domain είναι υπό πώληση

image.png

και σαν sales channel μόλις επιλέξεις κάποιο whisky οδηγήσαι στο amazon. Επίσης (χωρίς αυτό να ειναι κάτι κακό) πιο πολυ μου κάνει σε aggregator site αφου είναι operated από άλλη εταιρεία. την safetynet με κάτι ιδαιίτερα ενδιαφέρον, αν ψάξεις την διεύθυνση, είναι από κτήριο που χρηματοδοτήθηκε από crowdunding (μέσω Zoopla) -άρα μάλλον είναι και μία startup εταιρεία. Τίποτα από αυτά δεν είναι κακό, αλλά υπάρχουν και άλλα πολλά sites δοκιμασμένα. 

Ο λόγος που ρωτάς είναι επειδή θέλεις να αγοράσεις ή επειδή αγόρασες και δεν έχεις παραλάβει ακόμα?

Αν είναι το πρώτο, εγώ προσωπικά θα προτιμούσα πιο σίγουρες και δοκιμασμένες λύσεις.

image.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αγοράσει απο εκει τυχαία υο βρηκα εχρο καποιες καλες τιμες και ειπα ρωτήσω τι παιζει... Εχω κανει πριν 2 μέρες την πρωτη μου παραγγελια απο εξω απο το whiskyxchange περιμενω να δω.. επισης κοιταζω και το masterofmalt.. Και το whiskysite.nl εχεις να προτεινεις καποια δοκιμασμενα site? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Theodore said:

Δεν εχω αγοράσει απο εκει τυχαία υο βρηκα εχρο καποιες καλες τιμες και ειπα ρωτήσω τι παιζει... Εχω κανει πριν 2 μέρες την πρωτη μου παραγγελια απο εξω απο το whiskyxchange περιμενω να δω.. επισης κοιταζω και το masterofmalt.. Και το whiskysite.nl εχεις να προτεινεις καποια δοκιμασμενα site? Ευχαριστω

Ο Ολλανδός (whiskysite.nl) είναι καλός και δοκιμασμένος. Το whiskyexchange σταθερή αξία και φυσικά η μεγαλύερη Online κάβα. Από Γερμανία δεν έχω ακομα ψωνίσει αλλά έχει τις καλύτερες τιμές. Λόγω μετακόμισης στην Κύπρο, ψωνίζω από κάβες εδώ. Πολύ καλύτερες τιμές και μεγάλη ποικιλία (ή τουλάχιστον με καλύπτει σε όσα θέλω). 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα Θα ήθελα και πάλι τα φώτα σάς σχετικά με μαγαζιά με καλή γκάμα ουίσκι στην Αθήνα για ένα φίλο που θα επισκεφτεί σύντομα.

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...καβα kylix στο Κολωνάκι.. House of wine στο Χαλάνδρι...και ανθιδης σε κολωνακι και Γλυφάδα έχουν καλή ποικιλία... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2019 at 7:32 PM, Theodore said:

Δεν εχω αγοράσει απο εκει τυχαία υο βρηκα εχρο καποιες καλες τιμες και ειπα ρωτήσω τι παιζει... Εχω κανει πριν 2 μέρες την πρωτη μου παραγγελια απο εξω απο το whiskyxchange περιμενω να δω.. επισης κοιταζω και το masterofmalt.. Και το whiskysite.nl εχεις να προτεινεις καποια δοκιμασμενα site? Ευχαριστω

Ο αγαπημένος μου https://shop.mein-lieblingswhisky.de/epages/es71912.mobile/de_DE/?ObjectPath=/Shops/es71912/Categories

Με δωρεάν μεταφορικά στα 160 ευρώ 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, thanasist said:

Ο αγαπημένος μου https://shop.mein-lieblingswhisky.de/epages/es71912.mobile/de_DE/?ObjectPath=/Shops/es71912/Categories

Με δωρεάν μεταφορικά στα 160 ευρώ 

Εσύ τους είπες να μη φέρνουν από America;

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ioannis said:

Εσύ τους είπες να μη φέρνουν από America;

Δεν πρόσεξα αν έχει καθόλου αμερικάνικα. Φαντάσου, δεν το έχω κοιτάξει καν. Ούτε international ούτε Irish. Πάω κατευθείαν στη σωστή επιλογή :p

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, thanasist said:

Δεν πρόσεξα αν έχει καθόλου αμερικάνικα. Φαντάσου, δεν το έχω κοιτάξει καν. Ούτε international ούτε Irish. Πάω κατευθείαν στη σωστή επιλογή :p

Πες ότι κάτω από 50%v δεν κοιτάς τίποτα άλλο ? 

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2019 at 1:27 PM, Uisge-Beatha said:

Καλησπέρα Θα ήθελα και πάλι τα φώτα σάς σχετικά με μαγαζιά με καλή γκάμα ουίσκι στην Αθήνα για ένα φίλο που θα επισκεφτεί σύντομα.

Ευχαριστώ πολύ 

@Theodore σε ευχαριστώ για για την άμεση απάντηση σού ? Οι υπόλοιποι καμία άλλη πρόταση για  κάβες με καλή γκάμα ουίσκι που αξίζει να επισκεφτεί τουρίστας στην Αθήνα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Uisge-Beatha said:

Οι υπόλοιποι καμία άλλη πρόταση για  κάβες με καλή γκάμα ουίσκι που αξίζει να επισκεφτεί τουρίστας στην Αθήνα;

καλύτερα πες του να φάει κανά καλό κεμπάπ στο κέντρο, πρίν πάει κι αυτό 4€...?

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2019 at 3:27 PM, Uisge-Beatha said:

Καλησπέρα Θα ήθελα και πάλι τα φώτα σάς σχετικά με μαγαζιά με καλή γκάμα ουίσκι στην Αθήνα για ένα φίλο που θα επισκεφτεί σύντομα.

Ευχαριστώ πολύ 

Τι τουρίστας είναι? Εννοώ προέλευση και συνήθης τόπος διαμονής. 

Γιατί οι περισσότερες πλέον ελληνικές κάβες είναι και αρκετά ακριβές. 

Το cellier έχει μια σχετική ποικιλία αλλά σε νεότερες εμφιαλώσεις. 

Ο χαλαρης στη χαριλάου Τρικούπη έχει και κάποια πιο παλιά αλλά σε τιμές που γίνεσαι Los globos άμεσα. Και είναι και μια κάβα στη Κοδριγκτονος που δεν θυμάμαι όνομα αλλά ακριβή επίσης 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Uisge-Beatha said:

@Theodore σε ευχαριστώ για για την άμεση απάντηση σού ? Οι υπόλοιποι καμία άλλη πρόταση για  κάβες με καλή γκάμα ουίσκι που αξίζει να επισκεφτεί τουρίστας στην Αθήνα;

Man από κάβες λόγω απόστασης τον τελευταίο χρόνο... ξέρω μόνο για Κύπρο. ?

Θυμάμαι 2 στην Γλυφάδα (κοντά) Cava Vegera όπου θέλει όμως λιγάκι προσοχή στις τιμές. Η ποικιλία είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, thanasist said:

Τι τουρίστας είναι? Εννοώ προέλευση και συνήθης τόπος διαμονής. 

Τούρκος και διαμονή σε ξενοδοχεία του κέντρου ανεβοκατεβαίνει συχνά για δουλειές 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Καλησπέρα βασικά πολλές κάβες από αυτές που ανάφεραν παραπάνω οι συμφουριτες έχουν αρκετά μεγάλη ποικιλία αλλά για να βρεις και κάτι σε καλή τιμή μάλλον χλωμο .

Το να βρεις κατι διαφορετικό πχ δυσκολο θα πρέπει να το ψάξεις παρα πολύ και βασικά να ψάξεις επαρχία !!

Βασικα ψάξε Χαλαρή στον Πειραιά εκεί θυμαμαι  ότι έχει τα περισσότερα μαζί με την Γλυφάδα .

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, thanasist said:

Και είναι και μια κάβα στη Κοδριγκτονος που δεν θυμάμαι όνομα αλλά ακριβή επίσης 

Μάλλον εννοείς τον Καζάκο. Έχει μεταφερθεί λίγο πιο πάνω, στην Πατησίων.

Αλλά @Uisge-Beatha γενικά ναι, πλέον είναι σχεδόν όλες ακριβούτσικες. Πάντως άν μιλάμε αποκλειστικά για κέντρο Αθήνας, Kylix, Ανθίδης, Χάλαρης, Cellier, είναι με την μεγαλύτερη ποικιλία. Απο κει και πέρα, στο Σύνταγμα είναι ο "Ματσούκας" πίσω από το Public, νομίζω στην Μητροπόλεως προς το Μοναστηράκι μια κάβα "Π",  και μια καινούργια που πήρε το μάτι μου στη Φιλελλήνων. Στα Εξάρχεια η κάβα "Πιτταράς" και άλλη μία πίσω από το Αρχαιολογικό Μουσείο, προς Αλεξάνδρας. Πίσω από το Χίλτον η "Canava". 

Aν μιλάμε για πιο έξω και συνοικιακές, υπάρχουν ένα σωρό, πολλές με αρκετά καλή ποικιλία, πες περιοχή άν θες. 

Link to comment
Share on other sites

η κάβα Π έχει κλείσει. 

Υπάρχει επίσης μια σχετικά  νέα κάβα στην πλατεία Κολωνακίου http://www.mrvertigo.gr/

Αυτή στην Κηφισίας, ύψος Χαλανδρίου με αρκετή ποικιλία επίσης https://www.oakcava.gr/

Ο Ματσούκας δεν θα έλεγα ότι έχει κάτι αξιόλογο πλέον

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Celtic said:

Μάλλον εννοείς τον Καζάκο. Έχει μεταφερθεί λίγο πιο πάνω, στην Πατησίων.

Αλλά @Uisge-Beatha γενικά ναι, πλέον είναι σχεδόν όλες ακριβούτσικες. Πάντως άν μιλάμε αποκλειστικά για κέντρο Αθήνας, Kylix, Ανθίδης, Χάλαρης, Cellier, είναι με την μεγαλύτερη ποικιλία. Απο κει και πέρα, στο Σύνταγμα είναι ο "Ματσούκας" πίσω από το Public, νομίζω στην Μητροπόλεως προς το Μοναστηράκι μια κάβα "Π",  και μια καινούργια που πήρε το μάτι μου στη Φιλελλήνων. Στα Εξάρχεια η κάβα "Πιτταράς" και άλλη μία πίσω από το Αρχαιολογικό Μουσείο, προς Αλεξάνδρας. Πίσω από το Χίλτον η "Canava". 

Aν μιλάμε για πιο έξω και συνοικιακές, υπάρχουν ένα σωρό, πολλές με αρκετά καλή ποικιλία, πες περιοχή άν θες. 

Η καβα Π εχει κλεισει κριμα γιατι ειχε αρκετα καλα μπουκαλια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Celtic said:

Αλλά @Uisge-Beatha γενικά ναι, πλέον είναι σχεδόν όλες ακριβούτσικες.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις όσο για τις τιμές στην Τουρκία τού σουλτάνου οι τιμές ουίσκι της Ελλάδος φαντάζουν παράδεισος και οι ιντερνετικες παραγγελίες γίνονται όλο και πιο δύσκολες στην γείτονα χώρα όπως μού λέει ο φίλος μου 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 5/5/2019 at 10:57 PM, thanasist said:

Ο αγαπημένος μου https://shop.mein-lieblingswhisky.de/epages/es71912.mobile/de_DE/?ObjectPath=/Shops/es71912/Categories

Με δωρεάν μεταφορικά στα 160 ευρώ 

Λίγο που έψαξα έχει κορυφαίες τιμές και μεταφορικά.Δεν είναι τυχαίο που είναι το αγαπημενο σου @thanasist !Και με ωραίες ανεξάρτηρες εμφιαλώσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Glen Philip said:

Λίγο που έψαξα έχει κορυφαίες τιμές και μεταφορικά.Δεν είναι τυχαίο που είναι το αγαπημενο σου @thanasist !Και με ωραίες ανεξάρτηρες εμφιαλώσεις.

Ο Θανάσης είναι λαγωνικό 😉🐕😋

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Ο Θανάσης είναι λαγωνικό 😉🐕😋

Ήταν. Γέρασα πια. Έχω κατασταλάξει σε 2-3 μαγαζιά τα οποία μου κάνουν πλέον και κάποιες εξυπηρετήσεις και δεν ψάχνω τόσο. Όμως και αυτά αρκούν όχι μόνο για μένα αλλά και για σύσταση σε άλλους εδώ που ψάχνουν. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται και παραπάνω φίλε @thanasist.Ένα link δικό σου κατι μερόνυχτα ψαξιμο δικα μας.Λίγο καιρο που είμαι εδω μεσά εχω καταλαβει πως εισαι pioneer στο είδος.Respect.Και για τους ρεφενέδες και για τα link.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...