Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

online shops και περι αγορών γενικότερα


Recommended Posts

Χαιρετω το Φορουμ με μια ερωτηση.Πως γινεται το Lagavulin το 12αρι cask strength του 2017 να πωλειται στα online shops ανα την Ευρωπη απο 89 μεχρι 130 ευρω και στην Ελλαδα σε καποια μαγαζια στη Θεσσαλονικη το βρισκω ακομα και 60 Ευρω;Εννοειται οτι το "χτυπησα" κατευθειαν!Παρολαυτα πρεπει να φοβαμαι🤔🤔🤔;;;Η απλα ειμαι ενας μικρος συνωμοσιολογος και βλεπω παντου οτι μας ψεκαζουνε😂😂😂;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις το φορουμ θα δεις και παλαιότερες αναφορές σε αυτό το "φαινόμενο".

Εγώ ας πούμε έχω πάρει το laga που αναφέρεις και uigeadail στα 52 έκαστος από Θεσσαλονίκη.

Και άλλοι πιστεύω μέσα στο φορουμ μπορούν να πουν το ίδιο.

Αν πρέπει να φοβάσαι τι να σου πω;;; η αλήθεια είναι πως ακόμα δεν τα έχω ανοίξει.

Νομίζω όμως πως το γενικότερο feeling στο φορουμ είναι πως τα μπουκάλια είναι οκ.

Παρακαλώ αν είμαι λάθος οι παλαιότεροι-εμπειρότεροι ας με διορθώσουν προς σωστότερη ενημέρωση του φίλου @Corry Vreckan

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Απλα πολλές φορές δεν έχουν αλλάξει την τιμολόγηση τους και παραμένουν οι παλιές τιμές καλά έκανες και το πήρες .

Αν έχουν και αλλά τραβά παρτα πριν τα πάρει κανεις άλλος γιατί στην Ελλάδα μόνο ανεβαίνουν οι τιμές 😂

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Corry Vreckan said:

Χαιρετω το Φορουμ με μια ερωτηση.Πως γινεται το Lagavulin το 12αρι cask strength του 2017 να πωλειται στα online shops ανα την Ευρωπη απο 89 μεχρι 130 ευρω και στην Ελλαδα σε καποια μαγαζια στη Θεσσαλονικη το βρισκω ακομα και 60 Ευρω;Εννοειται οτι το "χτυπησα" κατευθειαν!Παρολαυτα πρεπει να φοβαμαι🤔🤔🤔;;;Η απλα ειμαι ενας μικρος συνωμοσιολογος και βλεπω παντου οτι μας ψεκαζουνε😂😂😂;;;

Μιλάς για πολλά πράγματα ταυτόχρονα! 

  • Υπάρχουν αποδείξεις ότι μας ψεκάζουν 😂
  • Καλά έκανες και το πήρες και μάλλον το είχε ξεχάσει ο ιδιοκτήτης σε αυτή την τιμή
  • Δεν πρέπει να φοβάσαι λόγω της τιμής. Αν κάτι σε φοβίζει στο μπουκάλι σου είναι μη το είχαν σε καμιά βιτρίνα και το βάραγε ο ήλιος.
  • Υπάρχουν επίσης και άλλες θεωρίες (συνωμοσίες) για τις χαμηλές τιμές, αλλά δεν τις ασπάζομαι. 
  • Γενικά στην Θεσσαλονίκη έχει τέτοιες ευκαιρίες. 
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Corry Vreckan said:

Χαιρετω το Φορουμ με μια ερωτηση.Πως γινεται το Lagavulin το 12αρι cask strength του 2017 να πωλειται στα online shops ανα την Ευρωπη απο 89 μεχρι 130 ευρω και στην Ελλαδα σε καποια μαγαζια στη Θεσσαλονικη το βρισκω ακομα και 60 Ευρω;Εννοειται οτι το "χτυπησα" κατευθειαν!Παρολαυτα πρεπει να φοβαμαι🤔🤔🤔;;;Η απλα ειμαι ενας μικρος συνωμοσιολογος και βλεπω παντου οτι μας ψεκαζουνε😂😂😂;;;

Είναι το μοναδικό παράδοξο απ όσο θυμάμαι, που ισχύει ακόμα αυτή τη στιγμή. Θα το βρεις όντως τόσο μόνο σε κάποια μαγαζιά της Θεσσαλονίκης. Αθήνα όχι. Καλά έκανες και το πήρες, μη το φοβάσαι. 

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί απο μας το έχουμε πάρει από Θεσ/κη σε αυτη την τιμή. Καλά έκανες και το πήρες και μακάρι να σου αρέσει όπως στους περισσότερους. Εγώ προσωπικά περίμενα κάτι "καλύτερο" και θα προτιμούσα να είχα ξοδέψει το ίδιο ποσό σε άλλο ένα Lagavulin 16......

Link to comment
Share on other sites

Στη καβα που εξυπηρετούμε εδω στη Θεσσαλονίκη, ότι είναι Diageo συναγωνίζεται τιμές εξωτερικού (Γερμανία)...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

Τελικα φαινεται οτι μετα το παραδοξο του Ρασελ και του Φερμι υπαρχει και το παραδοξο της Θεσσαλονικης στα Laga Cask Strength γιατι απο οτι ειδα το "θαυμα" αυτο ισχυει και σε αλλες εκδοσεις του,διαφορετικων χρονων,οπως του 2018 και του 2014.Ευχομαστε το παραδοξο να αγκαλιασει και αλλες τυρφωδεις φιαλες του Islay και να αγοραζουμε το Octomore με 70 γιουρια και το Ardbeg Auriverdes με 80(και μετα ξυπνησα😴😒😲).

Υ.Γ. Θα ειμαι Αθηνα τις επομενες μερες.Οποιος εχει διαθεση και χρονο να γνωριστουμε και να ουισκιαστουμε  και δεν εχει φυγει ακομα διακοπες πολυ ευχαριστως

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Corry Vreckan said:

Ardbeg Auriverdes με 80

Πάντως το Uigeadail το πάιρνεις με 53...

10 hours ago, Glen Philip said:

Δώσε τα φώτα σου..

Για την Θεσσαλονίκη; παρακαλώ..ότι θες π.μ.

Link to comment
Share on other sites

 

6 hours ago, Corry Vreckan said:

Υ.Γ. Θα ειμαι Αθηνα τις επομενες μερες.Οποιος εχει διαθεση και χρονο να γνωριστουμε και να ουισκιαστουμε  και δεν εχει φυγει ακομα διακοπες πολυ ευχαριστως

12.08 επιστρέφω από ολιγοήμερες διακοπές στο χωριό. Πόσο θα είσαι Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, mallios said:

12.08 επιστρέφω από ολιγοήμερες διακοπές στο χωριό. Πόσο θα είσαι Αθήνα?

Τωρα ειμαι Αθηνα οπως προειπα και θα μεινω μεχρι το Σαββατο.Το Σαββατο φευγω και γω διακοπες,γυρναω στις 16 και απο 17 παλι διαθεσιμος.Δεν ξερω εαν θα φυγω κανα τριημερο ακομα μετα τις 17(αλλιως θα ειμαι Αθηνα),αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι γυρναω Βιεννη 27 Αυγουστου και...τα κεφαλια μεσα.Αλλα καλυτερα να γραψουμε PM,να μην ζαλιζουμε το topic με ασχετα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Corry Vreckan said:

Απο ποια καβα το παιρνεις με 53;Γιατι ο Skroutz το ξεκιναει απο τα 78...

Σαλόνικα, βέβαια στη συγκεκριμένη κάβα, ακόμη και τηλεφωνικά είναι λίγο δύσκολη η επικοινωνία και συνεννόηση...

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, DMTK said:

Σαλόνικα, βέβαια στη συγκεκριμένη κάβα, ακόμη και τηλεφωνικά είναι λίγο δύσκολη η επικοινωνία και συνεννόηση...

Θα ειναι ο πατερας μου στην Εκθεση Θεσσαλονικης τον Σεπτεμβρη οποτε μπορει να τον αγγαρεψω...Κρεμομαστε απ τα χειλη σου!

Link to comment
Share on other sites

Για τη Θεσσαλονίκη όποιος ενδιαφέρεται στέλνει π.μ.

18 hours ago, DMTK said:

Σαλόνικα, βέβαια στη συγκεκριμένη κάβα, ακόμη και τηλεφωνικά είναι λίγο δύσκολη η επικοινωνία και συνεννόηση...

Είναι αναλόγως το κατάστημα..και τον υπάλληλο..έχει μερικούς που...ζορίζονται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ioannis said:

Είναι αναλόγως το κατάστημα..και τον υπάλληλο..έχει μερικούς που...ζορίζονται.

και γι' αυτό έχουμε λύση ... :p

dulcolax_5.jpg

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η γνώμη σας για το "macallan ruby"; Έψαξα λίγο και δεν βρήκα κάποια ολοκληρωμένη κριτική από τους γευσιγνώστες του forum.

 

Επειδή βρήκα κάποια μπουκάλια ξεχασμένα σε κάβα, αξίζει να πάρω κανένα στην τιμή που είχε όταν κυκλοφορούσε κανονικά; Δεν έχω ρωτήσει την τιμή αλλά φαντάζομαι ότι αφού εκεί που τα βρήκα δεν αλλάζουν ποτέ τις τιμές θα είναι γύρω στα 150-160€. Βλέπω κάτι τρελές τιμές σε κάβες και online shops που το πουλάνε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ΒΑΣΙΛΗΣ said:

Ποια είναι η γνώμη σας για το "macallan ruby"; Έψαξα λίγο και δεν βρήκα κάποια ολοκληρωμένη κριτική από τους γευσιγνώστες του forum.

 

Επειδή βρήκα κάποια μπουκάλια ξεχασμένα σε κάβα, αξίζει να πάρω κανένα στην τιμή που είχε όταν κυκλοφορούσε κανονικά; Δεν έχω ρωτήσει την τιμή αλλά φαντάζομαι ότι αφού εκεί που τα βρήκα δεν αλλάζουν ποτέ τις τιμές θα είναι γύρω στα 150-160€. Βλέπω κάτι τρελές τιμές σε κάβες και online shops που το πουλάνε ακόμα.

Για τα λεφτά του καλό είναι αν και θα έπρεπε να είναι σε καλύτερη τιμή αλλά όταν μιλάμε για macallan o god help me!!

Είναι το πιο καλό από την σειρά αυτή που βγήκε .

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/16/2019 at 11:10 AM, ΒΑΣΙΛΗΣ said:

Ποια είναι η γνώμη σας για το "macallan ruby"; Έψαξα λίγο και δεν βρήκα κάποια ολοκληρωμένη κριτική από τους γευσιγνώστες του forum.

 

Επειδή βρήκα κάποια μπουκάλια ξεχασμένα σε κάβα, αξίζει να πάρω κανένα στην τιμή που είχε όταν κυκλοφορούσε κανονικά; Δεν έχω ρωτήσει την τιμή αλλά φαντάζομαι ότι αφού εκεί που τα βρήκα δεν αλλάζουν ποτέ τις τιμές θα είναι γύρω στα 150-160€. Βλέπω κάτι τρελές τιμές σε κάβες και online shops που το πουλάνε ακόμα.

Το ruby όσο κυκλοφορούσε και πριν ανακοινωθεί ότι αποσύρεται το έβρισκες στο εξωτερικό τουλάχιστον ακόμα πιο φτηνό (γύρω στα 110-120 αν δεν κάνω λάθος ή ίσως και πιο χαμηλά παλιότερα) Σήμερα αν δεις σε δημοπρασίες πιάνει 200-220 ευρώ χοντρικά.

Τώρα αν θες να το πάρεις για να το πιεις η προσωπική μου γνώμη είναι πως κανένα NAS δεν αξίζει 150 ευρώ για να το πιεις. Δεν πα να ήταν και springbank, αλλά αποκλείεται να ήταν springbank γιατί τ΄ αλάνια εκεί στη χερσόνησο τιμούν τα παντελόνια τους και δεν βγάζουν πλέον NAS εμφιαλώσεις!

 Αν το θες για συλλογή τότε σίγουρα με τα σημερινά δεδομένα 150-160 είναι οκ καθώς αποκλείεται να το βρεις κάπου πιο φτηνά. 

Εγώ θα σου πρότεινα αν το βρίσκεις στα 150 να το πάρεις, να το πουλήσεις να βγάλεις ένα όμορφο 60αρι που θα πιάσει τόπο σε springbank 12 CS να το πιεις να το χαρείς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, McRookie said:

προσωπική μου γνώμη είναι πως κανένα NAS δεν αξίζει 150 ευρώ για να το πιεις.

Νομίζω ότι αυτό είναι λιγάκι υπερβολικό υπάρχουν κάμποσα NAS γύρω σε αυτή την τιμή πού είναι πολύ τίμια αλλά βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα 😉

8 hours ago, McRookie said:

Αν το θες για συλλογή τότε σίγουρα με τα σημερινά δεδομένα 150-160 είναι οκ καθώς αποκλείεται να το βρεις κάπου πιο φτηνά. 

Εγώ σε αυτές τις τιμές δεν θα τα άγγιζα ούτε για συλλογή μία πού το Macallan είναι υπερεκτεθειμένο και θα υποστεί τις μεγαλύτερες απώλειες σε ένα slow down 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Uisge-Beatha said:

Νομίζω ότι αυτό είναι λιγάκι υπερβολικό υπάρχουν κάμποσα NAS γύρω σε αυτή την τιμή πού είναι πολύ τίμια αλλά βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα

Φαντάζομαι θα υπάρχουν αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο... έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, panos74 said:

ρωτησα για το clynelish 14 στην καβα θεσσαλονικης και μου ειπαν 40 ευρω.

αξιζει το συγκεκριμενο?

Nαι χωρίς καμιά επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...