Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ΠΩΛΗΣΕΙΣ - ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ


Recommended Posts

12 hours ago, Sakispireas said:

Ευχαριστώ για την υποδοχή . Ο πατέρας μου ήταν πολυσυλλεκτης δλδ έκανε πολλών ειδών συλλογές. Έφυγε πριν 3 χρόνια αλλά μου είχε παραδόσει τα ποτα, αρκετά χρόνια πρίν. Έδωσα αρκετά Gin, Votka και Whisky σε αγαπημένα του πρόσωπα και αναλόγως των προτιμήσεων τους. Από σαμπάνιες ότι ανοίξαμε είχε ξεθυμανει.  Έχω ακόμα περίπου 60 μπουκάλια διαφόρων ειδών αλλά αυτά τα 4 μου φάνηκαν παράξενα και σκέφτηκα μήπως τα δώσω. 

Ευχαριστώ και μόνο για τον χρόνο που διαθέτετε ώστε να με βοηθήσετε.

Screenshot_20190414-213236.png

 

Just now, Sakispireas said:

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τη βοήθεια σας. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
2 hours ago, Νικος001 said:

Καλησπερα,πωλειται CHIVAS BROTHERS ROYAL SALUTE 21 YEARS χωρις το κουτι του,αλλα με το φλασκι οπως φαινεται στην φωτογραφια 110 euro

email osfpgk7@yahoo.gr

1471082015DSC_3563.jpg

Φίλε @Νικος001 η αγγελία που έχεις βάλει στο forum είναι η ίδια με αυτή που βάζω πιο κάτω?

image.png

Φυσικά και έχεις το δικαίωμα να ζητάς ότι θέλεις και όπως θέλεις (ελεύθερη αγορά είναι) αλλά αν είναι το ίδιο μπουκάλι και το ίδιο άτομο (δεν έχω account στην ΧΕ) προσωπικά θεωρώ πως πρέπει να αλλάξεις την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, mallios said:

Φίλε @Νικος001 η αγγελία που έχεις βάλει στο forum είναι η ίδια με αυτή που βάζω πιο κάτω?

image.png

Φυσικά και έχεις το δικαίωμα να ζητάς ότι θέλεις και όπως θέλεις (ελεύθερη αγορά είναι) αλλά αν είναι το ίδιο μπουκάλι και το ίδιο άτομο (δεν έχω account στην ΧΕ) προσωπικά θεωρώ πως πρέπει να αλλάξεις την τιμή.

Εγινε λαθος αλλα αν εχουν για εσας τοση σημασια τα  τα 10 euro διαφορα,κρατηστε το 100 σαν τιμη

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Νικος001 said:

Εγινε λαθος αλλα αν εχουν για εσας τοση σημασια τα  τα 10 euro διαφορα,κρατηστε το 100 σαν τιμη

Κανένα θέμα @Νικος001 

Καλωσήρθες στο whiskyforum και αν θες πες μας και κάποια λόγια για σένα (whisky - προτιμήσεις κλπ) στο ανάλογο topic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Νικος001 said:

Εγινε λαθος αλλα αν εχουν για εσας τοση σημασια τα  τα 10 euro διαφορα,κρατηστε το 100 σαν τιμη

 

Ας κάνω λοιπόν εγώ τον "κακό" της υπόθεσης μια που ο φίλος @mallios είναι πολύ ευγενικός και διπλωματικός και μού χτυπάει κάπως το υφάκι της απάντησης τού @Νικος001 γιατί δεν είναι τα "10 euro" πού έχουν σημασία αλλά το θέμα αρχής 

Αν έγινε λάθος στην τιμή της xe τότε το σωστό είναι να διορθωθεί εκεί η να μπει η ίδια τιμή όχι να προσπαθήσουμε να βγάλουμε τα "σπασμένα" στο φόρουμ και ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να "έγινε λάθος" σε ένα copy paste ποστ; τέλος με μία γρήγορη αναζήτηση στο ίντερνετ είδα ότι στον Κυλικα μια από της ακριβότερες κάβες τής Αθήνας το Royal Salute πωλείται για €135.50 καινούργιο και με το κουτί του και είμαι σίγουρος ότι αν κάποιος ψάξει θα το βρει και φθηνότερα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2019 at 10:28 AM, mallios said:

Κανένα θέμα @Νικος001 

Καλωσήρθες στο whiskyforum και αν θες πες μας και κάποια λόγια για σένα (whisky - προτιμήσεις κλπ) στο ανάλογο topic.

καλησπερα,ευχαριστω για το καλωσορισμα,δεν εχω καμμια προτιμηση σε ουισκι,γιατι δεν πινω κατι εκτος απο κρασι η μπυρα,ο μονος λογος που μπηκα εδω ειναι για να το πουλησω καθως το εχω και καθεται πανω απο 15 χρονια και δεν προκειται να το πιω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Νικος001 said:

καλησπερα,ευχαριστω για το καλωσορισμα,δεν εχω καμμια προτιμηση σε ουισκι,γιατι δεν πινω κατι εκτος απο κρασι η μπυρα,ο μονος λογος που μπηκα εδω ειναι για να το πουλησω καθως το εχω και καθεται πανω απο 15 χρονια και δεν προκειται να το πιω.

Καλώς ήρθες!

Εγώ πάντως θα σου προτείνω να δώσεις μια ευκαιρία σε αυτό το μοναδικό απόσταγμα. Νομίζω ότι όλοι μας, περίπου κάπως έτσι ξεκινήσαμε, αλλά δεν μπορείς να φανταστείς τη "μαγεία" κρύβει αυτό το απόσταγμα (όπως και κάθε ποιοτικό απόσταγμα, κατά τη γνώμη μου). Και δε μιλάμε για ποσότητα και αλόγιστη, καταχρηστική κατανάλωση. Πάντα και σε κάθε περίσταση, εμείς επιμένουμε στην υπεύθυνη κατανάλωση. Έστω κι έτσι όμως, μια μικρή ποσότητα ενός ποιοτικού αποστάγματος, κρύβει δυνατές συγκινήσεις, μοναδικά αρώματα, εκπλήξεις, νοητές περιπλανήσεις, φανταστικά ταξίδια, φιλίες και αξέχαστες στιγμές!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Μόλις σας ανακάλυψα και είδα οτι υπάρχει αυτό το thread για αγορές/πωλήσεις ουίσκι.

Έχω στην κατοχή μου ενα ουίσκι το οποίο είναι μεν johnnie walker, αλλά ονομαζεται John Walker's Oldest blend. Το μπουκαλι δε γραφει πουθενά Johnnie. Μονο John. Και στην επωνυμία της εταιρίας γραφει John walker and sons Limited.

http://imgur.com/RxWfyPv

Μετά απο έρευνα στο ίντερνετ, και αφού έστειλα φωτογραφίες του σε διάφορους οίκους δημοπρασιών στην αγγλία για να μου το εκτιμήσουν, μου είπαν πως πιάνει περίπου 300 λίρες αγγλίας. Πρόκειται ουσιαστικά για τον προκάτοχο του Blue Label, και ειναι αγορασμένο απο Αμερικη πριν το '92.(πριν δηλαδή κυκλοφορήσει πρώτη φορα το Blue Label)

Ακριβή ημερομηνία αγοράς δε γνωρίζω, αλλά πιθανολογώ τέλη 1980 με αρχές 1990.

Πρόκειται για blend αποσταγμάτων 15 εως 60 ετών, είναι σφραγισμένο και σε σχεδόν άριστη κατάσταση (το αυτοκόλλητο έχει υποστεί ελλάχιστες φθορές που φαίνονται στη φώτο).

Δυστυχώς, το αυθεντικό κουτι έχει χαθεί, και αυτη τη στιγμή το έχω σε ενα κουτί απο παλιό Blue Label.

Κανονικά σκοπεύω να το στείλω αγγλία για δημοπρασία, αλλά ρωτάω και εδώ μήπως βρω κάποιον απο Ελλάδα μπας και γλυτώσω την αποστολή εξωτερικό και τα λοιπά...

Θα ενδιαφερόταν κανείς για αγορά της συγκεκριμένης φιάλης; Μήπως γνωρίζετε κάπου που θα μπορούσα να το πουλήσω; Για όποιον ενδιαφέρεται, ή τιμή είναι γύρω στα 300 ευρώ, αν και είμαι ανοιχτός σε προσφορές. 

Αν επιθυμείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου, και για περισσότερες φωτογραφίες και πληροφορίες παρακαλώ στείλτε μου mail εδω:

Johndes18@gmail.com

Ευχαριστώ προκαταβολικά, Γιάννης.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για ένα ποτο γρεναδίνη το οποίο είναι πολύ παλιό ελληνικό και είναι συνεργασία με την camel o.ε ????

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maria said:

Καλημερα σας. Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για ένα ποτο γρεναδίνη το οποίο είναι πολύ παλιό ελληνικό και είναι συνεργασία με την camel o.ε ????

καλώς ήρθες Μaria, 

Η γρεναδίνη είναι σιρόπι, που δημιουργείται απο χυμό ροδιού και ζάχαρη, δεν περιέχει αλκοόλη, δηλαδή δεν αποτελεί αλκοολούχο ποτό και χρησιμοποιείται κυρίως ως συστατικό σε coctails. Νομίζω ότι όλοι έχουμε πιεί γρεναδίνη με κάποιο αναψυκτικό, κατά τις πρώτες μας εξόδους, ως ανήλικοι. Δε ξέρω τι ακριβώς πληροφορίες θες...Αν μπορείς δώσε κάποια περαιτέρω διευκρίνιση, μήπως ήταν έτοιμο συσκευασμένο coctail;

Επίσης αν επιθυμείς δώσε μας κάποιες πληροφορίες για τη σχέση σου με το whisk(e)y στο παρακάτω νήμα:

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Maria said:

Καλημερα σας. Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για ένα ποτο γρεναδίνη το οποίο είναι πολύ παλιό ελληνικό και είναι συνεργασία με την camel o.ε ????

Καλημέρα Μαρία. Το συγκεκριμένο forum αφορά στο whisky. 

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_20190520-191241.thumb.png.de7da4303267176cc2c19a0eb11760ab.png

On 4/14/2019 at 5:19 PM, Sakispireas said:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα τη βοήθεια σας για την αξία κάποιων whisky τα οποία ξέμειναν στα χέρια μου από τη συλλογή του αείμνηστου πατέρα μου. Πρόκειται για 

Ballantines πιθανόν 3lt

White Horse 4.5lt 

Haig2,27lt και 

Teachers 1,5 gallon.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας

 

Screenshot_20190520-191241.png

Link to comment
Share on other sites

On 4/14/2019 at 5:19 PM, Sakispireas said:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα τη βοήθεια σας για την αξία κάποιων whisky τα οποία ξέμειναν στα χέρια μου από τη συλλογή του αείμνηστου πατέρα μου. Πρόκειται για 

Ballantines πιθανόν 3lt

White Horse 4.5lt 

Haig2,27lt και 

Teachers 1,5 gallon.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/14/2019 at 5:19 PM, Sakispireas said:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα τη βοήθεια σας για την αξία κάποιων whisky τα οποία ξέμειναν στα χέρια μου από τη συλλογή του αείμνηστου πατέρα μου. Πρόκειται για 

Ballantines πιθανόν 3lt

White Horse 4.5lt 

Haig2,27lt και 

Teachers 1,5 gallon.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...