Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ΠΩΛΗΣΕΙΣ - ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ


Recommended Posts

  • 6 months later...
26 minutes ago, POPI ART said:

WHISKEY KING GEORGE ΠΑΛΑΙΟ ΠΩΛΕΙΤΑΙ.

 

 

IMG_9427A_mwf.jpg

Μεταφέρθηκε εδώ που είναι το σωστό μέρος.

@POPI ART καταρχάς καλωσήρθες και καλό θα ήταν να μας έλεγες και κάποια πράγματα για εσένα. Το forum δεν είναι τόπος αγοραπωλησιών (per se), αλλά φυσικά και βοηθάμε με γνώμες και εκτιμήσεις όπου μας ζητηθεί κάποιο μέλος. Σε κάθε περίπτωση, αν μπορείς ανέβασε και φωτό από την πίσω όψη καθώς και την πλάγια γιατί η ετικέττα δεν φαίνεται σε καλή κατάσταση. Σε σχέση με άλλα που βρήκα (πρέπει να είναι εμφιάλωση γύρω στα 1950/60) η στάθμη είναι χαμηλή.

Τιμές ανάλογα με την κατάσταση είναι από 120 λίρες μέχρι 350, αλλά εκεί θα πρέπει να αφαιρέσεις μεταφορικά και προμήθειες, και πάντα μιλάμε για μπουκάλι με την στάθμη στο μέσο του λαιμού και όχι τόσο χαμηλά.  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά σας εύχομαι υγεία κ ευτυχία !!!

Είμαι ο Πέτρος και θα σας απογοητεύσω γιατί είμαι άσχετος από Ουίσκι γενικά δεν πίνω ...Θεώρησα σωστό ένα μπουκάλι που το βλέπω κάθε μέρα στο μπαρ του σπιτιού μου να το πουλήσω ...

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Celtic said:

Καλή χρονιά και σε σένα! Είναι κανα μπουκάλι της προκοπής? Γιατί αν πρόκειται για τίποτα Cutty Sark, JeB, Dewars και τα λοιπά, που κάνουν 15-20-30 ευρώ στα σουπερμαρκετ, τζάμπα ο κόπος φίλε....Περίμενε το καλοκαίρι, βάλτου μπόλικα παγάκια, coca cola και 2 φέτες λεμόνι και να δεις τι ωραία που θα κατέβει..... 

Αγαπητέ μου μπορεί να μην πίνω πια αλλά ένα THE BALVENIE 15YEARS 47,8% δεν νομίζω να είναι τον 25€ και αν υπάρχει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Peter said:

Αγαπητέ μου μπορεί να μην πίνω πια αλλά ένα THE BALVENIE 15YEARS 47,8% δεν νομίζω να είναι τον 25€ και αν υπάρχει ακόμη.

Είπα δεν πίνω όχι ότι δεν είμαι διαβασμένος 

Link to comment
Share on other sites

Δώσε παραπάνω λεπτομέρειες φίλε peter.Ποια χρόνια κτλ κτλ και αναλόγως νομίζω μπορούν τα παιδιά να σε κατευθύνουν αν θες να το πουλήσεις.Νομιζω κανένας εδώ μέσα δεν προσπαθεί να πιάσει τον άλλο κοροϊδο.

Φιλικά πάντα;)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Alkisd8 said:

Δώσε παραπάνω λεπτομέρειες φίλε peter.Ποια χρόνια κτλ κτλ και αναλόγως νομίζω μπορούν τα παιδιά να σε κατευθύνουν αν θες να το πουλήσεις.Νομιζω κανένας εδώ μέσα δεν προσπαθεί να πιάσει τον άλλο κοροϊδο.

Φιλικά πάντα;)

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά ..

Link to comment
Share on other sites

@Peter τα νέα μηνύματα σου μεταφέρθηκαν εδώ, που είναι το κατάλληλο νήμα του φόρουμ.

Πολύ ωραία λοιπόν, αφού είπες για ποιό πρόκειται, πες μας και πόσο το πουλάς, ανέβασε και 2-3 ευκρινείς φωτογραφίες, και όποιο μέλος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει μαζί σου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Peter said:

Αγαπητέ μου μπορεί να μην πίνω πια αλλά ένα THE BALVENIE 15YEARS 47,8% δεν νομίζω να είναι τον 25€ και αν υπάρχει ακόμη.

Αγαπητέ Πέτρο ο φίλος @Celtic μίλησε πολύ συγκεκριμένα και αν ανατρέξεις στο νήμα θα δεις ότι με κάτι τέτοια《Cutty Sark, JeB, Dewars και τα λοιπά, που κάνουν 15-20-30 ευρώ στα σουπερμαρκετ》είναι γεμάτο, πού ο καθένας νομίζει ότι επειδή τα αγόρασε ο μπαμπάς ή ο παππούς τους έχουν δια μαγείας γίνει θησαυροί. Οπότε θα σε παρακαλούσα πριν ποστάρεις κάτι να είσαι το ίδιο συγκεκριμένος και να σέβεσαι τον χώρο πού σε φιλοξενεί και να μην αφήνεις υπονοούμενα.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Celtic said:

@Peter τα νέα μηνύματα σου μεταφέρθηκαν εδώ, που είναι το κατάλληλο νήμα του φόρουμ.

Πολύ ωραία λοιπόν, αφού είπες για ποιό πρόκειται, πες μας και πόσο το πουλάς, ανέβασε και 2-3 ευκρινείς φωτογραφίες, και όποιο μέλος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει μαζί σου.

 

400€

IMG_20210106_163652.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @Peter Μάλλον εννοείς κάτι τέτοιο .

Η τιμές που παίζουν συνήθως είναι από 80£ έως 130£ λίρες σε δημοπρασία .

Αρα αν βγάλεις και την προμήθεια που θα σου πάρουν από τον οίκο δημοπρασιών το κέρδος σου θα είναι περίπου 100€ με το ζόρι γιατί για Ελλάδα αυτή η τιμή σίγουρα δεν υφίσταται .

Αυτά για να βοηθήσω γιατί το 400€ είναι παρά μα παρά πολλά .

Καλη χρόνια με υγεία .

Εικόνα PNG 46.png

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DUCATI13 said:

Καλησπέρα @Peter Μάλλον εννοείς κάτι τέτοιο .

Η τιμές που παίζουν συνήθως είναι από 80£ έως 130£ λίρες σε δημοπρασία .

Αρα αν βγάλεις και την προμήθεια που θα σου πάρουν από τον οίκο δημοπρασιών το κέρδος σου θα είναι περίπου 100€ με το ζόρι γιατί για Ελλάδα αυτή η τιμή σίγουρα δεν υφίσταται .

Αυτά για να βοηθήσω γιατί το 400€ είναι παρά μα παρά πολλά .

Καλη χρόνια με υγεία .

Εικόνα PNG 46.png

Σε ευχαριστώ πολύ που μ

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Peter said:

Σε ευχαριστώ πολύ που με ενημέρωσες ..Απλά επειδή το είδα 372€ αν θυμάμαι καλά στο Βερολίνο σκέφτηκα ότι λίγο πολύ εκεί παίζουν οι τιμές ..Να είσαι καλά καλή χρονιά .

 

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_2021-01-06-17-06-30.png

Με λίγη τύχη να βρεις περίπου στα 100 / 120 eur να το δώσεις.

Εφόσον είσαι όπως λες διαβασμένος, πιστεύω πως δεν έπρεπε να ανεβάσεις (σε αυτό το forum) τιμή στα 400 eur.

Κατά τα άλλα, άνοιξέ το και απόλαυσέ το  με παρέα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Peter said:

400€

IMG_20210106_163652.jpg

Καλησπέρα και από εμένα @Peter. Κάτι άλλο που παρατηρώ και δυστυχώς ρίχνει την αξία του είναι η χαμηλή στάθμη. Τα Balvenie είναι συνήθως μέχρι τη μέση του λαιμού όπως θα δεις και στην φωτογραφία του @DUCATI13.

Ελπίζω να πάρει τις απαντήσεις που θες και από τους υπόλοιπους που θα σε βοηθήσουν. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Peter said:

 

Εδώ μέσα όσοι ασχολούνται με το ουισκι είναι γνωστές και ξέρουν γενικά πολλά πράγματα όπως και τιμές στο τι γίνεται στην αγορά άρα αυτό θα σε βοηθήσει και εσένα διαβάζοντας εδώ να μάθεις πολλά πράγματα σχετικά με το ουισκι αν Θέλεις .

Οι τιμές που βλέπεις στα site πίστεψε με οι περισσότεροι αν θέλουν να πάρουν ένα τέτοιο μπουκάλι θα το πάρουν από δημοπρασία και οχι από eShop .

Αυτα για να βοηθήσω .

Καλο απόγευμα να έχεις 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Αγαπητέ Πέτρο ο φίλος @Celtic μίλησε πολύ συγκεκριμένα και αν ανατρέξεις στο νήμα θα δεις ότι με κάτι τέτοια《Cutty Sark, JeB, Dewars και τα λοιπά, που κάνουν 15-20-30 ευρώ στα σουπερμαρκετ》είναι γεμάτο, πού ο καθένας νομίζει ότι επειδή τα αγόρασε ο μπαμπάς ή ο παππούς τους έχουν δια μαγείας γίνει θησαυροί. Οπότε θα σε παρακαλούσα πριν ποστάρεις κάτι να είσαι το ίδιο συγκεκριμένος και να σέβεσαι τον χώρο πού σε φιλοξενεί και να μην αφήνεις υπονοούμενα.

 

Εγώ θεωρώ  ότι ως καινούργιο μέλος σας προσέγγισα με τον καλύτερο τρόπο τώρα εάν εσείς θεωρείται ότι και έτσι όπως τα λέτε να ήτανε ένα ουίσκι από το σούπερ μάρκετ είστε υπεύθυνοι να τον καθοδηγήσετε ως καινούργιο μέλος και όχι να μιλάτε με ειρωνεία..(Περίμενε το καλοκαίρι, βάλτου μπόλικα παγάκια, coca cola και 2 φέτες λεμόνι και να δεις τι ωραία που θα κατέβει....) Δεν γνωριζόμαστε και επειδή σέβομαι τον εαυτό μου και  την ηλικία μου για αυτό και θα αποχωρήσω ... Είστε επιεικώς αγενής 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Peter said:

Εγώ θεωρώ  ότι ως καινούργιο μέλος σας προσέγγισα με τον καλύτερο τρόπο τώρα εάν εσείς θεωρείται ότι και έτσι όπως τα λέτε να ήτανε ένα ουίσκι από το σούπερ μάρκετ είστε υπεύθυνοι να τον καθοδηγήσετε ως καινούργιο μέλος και όχι να μιλάτε με ειρωνεία..(Περίμενε το καλοκαίρι, βάλτου μπόλικα παγάκια, coca cola και 2 φέτες λεμόνι και να δεις τι ωραία που θα κατέβει....) Δεν γνωριζόμαστε και επειδή σέβομαι τον εαυτό μου και  την ηλικία μου για αυτό και θα αποχωρήσω ... Είστε επιεικώς αγενής 

Επειδή το κουράσαμε το μπουκάλι σού κάνει £95 σε πρόσφατη δημοπρασία όποτε τα "400€" είναι ουτοπικά

https://www.scotchwhiskyauctions.com/auctions/141_the-100th-auction/320260_balvenie-15-year-old-single-barrel/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, DUCATI13 said:

Εδώ μέσα όσοι ασχολούνται με το ουισκι είναι γνωστές και ξέρουν γενικά πολλά πράγματα όπως και τιμές στο τι γίνεται στην αγορά άρα αυτό θα σε βοηθήσει και εσένα διαβάζοντας εδώ να μάθεις πολλά πράγματα σχετικά με το ουισκι αν Θέλεις .

Οι τιμές που βλέπεις στα site πίστεψε με οι περισσότεροι αν θέλουν να πάρουν ένα τέτοιο μπουκάλι θα το πάρουν από δημοπρασία και οχι από eShop .

Αυτα για να βοηθήσω .

Καλο απόγευμα να έχεις 

Σε ευχαριστώ πολύ ..

Να είσαι καλά  για την ενημέρωσει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Peter said:

Σε ευχαριστώ πολύ ..

Να είσαι καλά  για την ενημέρωσει..

Λυπάμαι αλλά θα βγω από το forum ..Διότι κάποιοι δεν ξέρουν να σε προσεγγίσουν με τον καλύτερο τρόπο..Είναι παντογνώστες τι να κάνουμε. Σε ευχαριστώ πολύ σου εύχομαι τα καλύτερα 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλά θα κάνεις να βγεις γιατί κάτι που δεν ανέχεται επουδενί αυτό το φόρουμ είναι η αισχροκέρδεια και δεν δίνουμε βήμα σε αναίσχυντες προσφορές υπεραξίας.

Καλή συνέχεια

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Peter said:

Εγώ θεωρώ  ότι ως καινούργιο μέλος σας προσέγγισα με τον καλύτερο τρόπο τώρα εάν εσείς θεωρείται ότι και έτσι όπως τα λέτε να ήτανε ένα ουίσκι από το σούπερ μάρκετ είστε υπεύθυνοι να τον καθοδηγήσετε ως καινούργιο μέλος και όχι να μιλάτε με ειρωνεία..(Περίμενε το καλοκαίρι, βάλτου μπόλικα παγάκια, coca cola και 2 φέτες λεμόνι και να δεις τι ωραία που θα κατέβει....) Δεν γνωριζόμαστε και επειδή σέβομαι τον εαυτό μου και  την ηλικία μου για αυτό και θα αποχωρήσω ... Είστε επιεικώς αγενής 

Ποιόν να καθοδηγήσουμε? Τον δηλούντα διαβασμένο που ζητάει 400€ για κάτι που αξίζει σκάρτα 100€?

Τέλοςπάντων, δεν θα το συνεχίσω άλλο, μόνο και μόνο επειδή αναφέρθηκες στην ηλικία σου και σέβομαι αυτό και μόνο.

Να σε ενημερώσω απλώς οτι, όπως ανέφερε πιο πάνω κι ένα άλλο μέλος, αυτό που έγραψα για τα φτηνά ουίσκυ των σουπερμάρκετ, είναι ακριβώς επειδή κατακλυζόμαστε από τέτοιου είδους ερωτήματα τον τελευταίο καιρό, για να σε προλάβω μην κάνεις τον κόπο, απο την στιγμή που "κρατούσες μυστικό" για ποιο μπουκάλι μιλάς. Κι όσο για την πρόταση μου, αυτή φίλε μου δεν είναι ειρωνική, είναι πέρα για πέρα αυθεντική, μακάρι άν ήταν ένα φθηνό καθημερινό ουίσκυ να μπορούσες να το χαρείς το καλοκαίρι με κοκακολα και λεμόνι, να μην πάει χαμένο, και ίσως αυτό να ήταν η αφορμή να άρχιζες να πίνεις ουίσκυ γενικότερα, και να εκτιμούσες και να απολαμβανες κι ένα Balvenie στην καθισιά σου, καλό στον εαυτό σου θα έκανες.

Εύχομαι καλή χρονιά, να είσαι λίγο πιο χαλαρός και να μην παρεξηγείσαι τόσο εύκολα. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πινω highball με glenfiddich 18 και σας ενημερώνω είναι αρκετά καλό.. έχει μείνει 1/3 απ το μπουκάλι. Το δίνω για 100€ μόνο για χρήση highball! 🤣🤣🥃🥃

οντως στα σάιτ δημοπρασιών κρατάνε προμήθεια από τον πωλητη;; Αφού αναφέρουν μηδενική προμήθεια. Εκτός αν δε το είδα καλά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...