Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ΠΩΛΗΣΕΙΣ - ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ


Recommended Posts

6 hours ago, Chris84 said:

οντως στα σάιτ δημοπρασιών κρατάνε προμήθεια από τον πωλητη;; Αφού αναφέρουν μηδενική προμήθεια. Εκτός αν δε το είδα καλά..

Εξαρτάται το σαιτ, αν και τα πιο πολλά και σοβαρά κρατούν ενα ποσοστό προμήθεια και από τον αγοραστή και από τον πωλητή αλλιώς δεν είναι και ιδιαίτερα κερδοφόρο για αυτούς, μερικά έχουν "κρυφές" χρεώσεις όπως listing fees και no sell fees είδα όταν υπάρχει reserve

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα παιδιά,

Το ξανά ανεβάζω με νέα τιμή στα 130 ευρώ.

Chivas Royal Salute 21

Είναι αγορασμένα πριν το 1988 όπως είχα αναφέρει και σε άλλο νήμα.

Ερωτήσεις για συγκεκριμένες εμφιαλώσεις και αγορές - Page 13 - ΣΥΧΝΕΣ (ΚΑΙ ΜΗ) ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΑΓΟΡΩΝ, ΤΙΜΩΝ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ - Whisky Forum

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να στείλει pm.

Ευχαριστώ,

IMG_0568.thumb.JPG.4136d72e615e734737b7691bbd9e73c1.jpg

IMG_0569.thumb.JPG.cc1dfa29f05a43f8ef1c18f9e864da2c.jpg

IMG_0570.thumb.JPG.1afc3891d86c54dff4622058f70fa172.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Ενδιαφερεται καποιος για τα συγκεκριμενα μπουκαλια?? Ειναι σε αριστη κατασταση με τους φορους τους ακομα επανω .ολα ειναι 1968 εμφιαλωμενα

 

Screenshot_20210904-152037_Messenger.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Celtic changed the title to ΠΩΛΗΣΕΙΣ - ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ
3 hours ago, Κωσταντινος Τσουκαλας said:

Ενδιαφερεται καποιος για τα συγκεκριμενα μπουκαλια?? Ειναι σε αριστη κατασταση με τους φορους τους ακομα επανω .ολα ειναι 1968 εμφιαλωμενα

 

Screenshot_20210904-152037_Messenger.jpg

Μια τιμή για το Jack γιατί έχασα ένα στοίχημα με τον @mallios

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Celtic said:

@Κωσταντινος Τσουκαλας το post σου μεταφέρθηκε εδώ, που είναι η κατάλληλη θέση για τέτοιου είδους δημοσιεύσεις.

Και δώσε μια τιμή και για τα Ballantines 17yo

Τέσσερα είναι τα Ballantines Celtic η βλέπω λάθος? 

  • Like 1
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενα εχουν 730 ευρω το ενα στα site που κοιταξα. Αν τα παρεις ολα μαζι 2400 .αν τα παρεις ενα ενα 650. Εχουν και μεγαλο ενδιαφερον τα κονιακ

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, D.M. said:

Μια τιμή για το Jack γιατί έχασα ένα στοίχημα με τον @mallios

Το συγκεκριμενο ειναι σε αψογη κατασταση. Δε μπιρω να βρω τιμη. Θες να μ κανεις μια προταση??

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, mitsubae said:

Εγώ θέλω μια τιμή για το metaxa. 

Ενημερωτικά κανένα δεν είναι εμφιάλωση του 1968 αλλά δεν πειράζει....

Δε ξερω αν η εμφιαλωση ειναι του 68 αλλα η ταινια του φορου επανω λεει 1968 καρουλιας.θες να μ κανεις μια προταση??

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Κωσταντινος Τσουκαλας said:

Τα συγκεκριμενα εχουν 730 ευρω το ενα στα site που κοιταξα. Αν τα παρεις ολα μαζι 2400 .αν τα παρεις ενα ενα 650. Εχουν και μεγαλο ενδιαφερον τα κονιακ

Αν αναφέρεσαι στα Ballantines, σόρυ αλλά εχω λυθεί από τα γέλια.....Η τιμή που ζητάς είναι τουλάχιστον 10πλάσια από την αντικειμενική. Λυπάμαι που σε απογοητεύω, αλλά έτσι είναι.

5 minutes ago, Κωσταντινος Τσουκαλας said:

Δε ξερω αν η εμφιαλωση ειναι του 68 αλλα η ταινια του φορου επανω λεει 1968 καρουλιας.θες να μ κανεις μια προταση??

Το έχουμε εξαντλήσει το θέμα στο φόρουμ, δικαιολογημένα δεν γνωρίζεις, ίσως όφειλες όμως να το ψάξεις. Το έτος 1968 είναι όταν ψηφίστηκε ο νόμος. Έκτοτε, και μέχρι περίπου τις αρχές της δεκαετίας του 90, όλα τα μπουκάλια ουίσκυ την έφεραν στο πώμα τους. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Celtic said:

Αν αναφέρεσαι στα Ballantines, σόρυ αλλά εχω λυθεί από τα γέλια.....Η τιμή που ζητάς είναι τουλάχιστον 10πλάσια από την αντικειμενική. Λυπάμαι που σε απογοητεύω, αλλά έτσι είναι.

Το έχουμε εξαντλήσει το θέμα στο φόρουμ, δικαιολογημένα δεν γνωρίζεις, ίσως όφειλες όμως να το ψάξεις. Το έτος 1968 είναι όταν ψηφίστηκε ο νόμος. Έκτοτε, και μέχρι περίπου τις αρχές της δεκαετίας του 90, όλα τα μπουκάλια ουίσκυ την έφεραν στο πώμα τους. 

δε ξερω γτ εχεις λυθει απο τα γελια παντως

Screenshot_20210905-135622_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Κωσταντινος Τσουκαλας said:

δε ξερω γτ εχεις λυθει απο τα γελια παντως

Screenshot_20210905-135622_Chrome.jpg

68 ευρω εχει σημερα στο νεο του μπουκαλι. Γτ δε το παιρνεις απο μια καβα??

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Κωσταντινος Τσουκαλας said:

δε ξερω γτ εχεις λυθει απο τα γελια παντως

Screenshot_20210905-135622_Chrome.jpg

Διάβασε λοιπόν γιατι εχω λυθεί από τα γέλια (μετά το νέο σου μήνυμα ακόμα περισσότερο....) για να μαθαίνεις

1. Γιατι η αξία ενός ουίσκυ στην δευτερογενή αγορά (από ιδιώτη σε ιδιώτη), προκύπτει από τις τρέχουσες τιμές που το συγκεκριμένο ουίσκυ πιάνει στις δημοπρασίες, και όχι από το πόσα ζητάει το όποιο εμπορικό κατάστημα, Ελλάδας ή εξωτερικού.

2. Γιατι το link σου από το TWE, αναφέρεται σε εμφιάλωση της δεκαετίας του 60, κι όχι του 80, όπως είναι το δικό σου. Ενδεικτικά σου αναφέρω οτι αντίστοιχα μπουκάλια με του TWE, των 60s και σε πολύ καλύτερη κατάσταση και με το κουτί τους μάλιστα, πιάνουν την τρέχουσα περίοδο σε δημοπρασίες γύρω στα 140€. Για το δικό σου ψάξτο μόνος σου και θα δεις. Υπάρχουν δεκάδες online sites με δημοπρασίες ουίσκυ.

3. Γιατι έχω αγοράσει το συγκεκριμένο (Ballantines 17yo, δεκαετία 80) πριν από κανα χρόνο, σε μια παλιά κάβα που της είχε ξεμείνει, με 50€

4. Γιατι υπάρχει μια παροιμία που λέει "έλα παππού να σου δείξω τα @@ μου"

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Celtic said:

Διάβασε λοιπόν γιατι εχω λυθεί από τα γέλια (μετά το νέο σου μήνυμα ακόμα περισσότερο....) για να μαθαίνεις

1. Γιατι η αξία ενός ουίσκυ στην δευτερογενή αγορά (από ιδιώτη σε ιδιώτη), προκύπτει από τις τρέχουσες τιμές που το συγκεκριμένο ουίσκυ πιάνει στις δημοπρασίες, και όχι από το πόσα ζητάει το όποιο εμπορικό κατάστημα, Ελλάδας ή εξωτερικού.

2. Γιατι το link σου από το TWE, αναφέρεται σε εμφιάλωση της δεκαετίας του 60, κι όχι του 80, όπως είναι το δικό σου. Ενδεικτικά σου αναφέρω οτι αντίστοιχα μπουκάλια με του TWE, των 60s και σε πολύ καλύτερη κατάσταση και με το κουτί τους μάλιστα, πιάνουν την τρέχουσα περίοδο σε δημοπρασίες γύρω στα 140€. Για το δικό σου ψάξτο μόνος σου και θα δεις. Υπάρχουν δεκάδες online sites με δημοπρασίες ουίσκυ.

3. Γιατι έχω αγοράσει το συγκεκριμένο (Ballantines 17yo, δεκαετία 80) πριν από κανα χρόνο, σε μια παλιά κάβα που της είχε ξεμείνει, με 50€

4. Γιατι υπάρχει μια παροιμία που λέει "έλα παππού να σου δείξω τα @@ μου"

Φυσικα δε ξερω γτ επιμενεις οτι ειναι 80s τα συγκεκριμενα μπουκαλια οταν σ επαναλαμβανω πως ο φορος ειναι του 1968 και βρισκονταν αποθηκευμενα απο το 68.. δυσκολο τα αποθηκευσαμε το 68 και να ναι 80s παντως.ακομα και να ισχυει κατι τετοιο που δεν ισχυει παρτα απο καβα 65 ευρω με τη σημερινη μποτιλια που δεν ειναι ακομα συλλεκτικη.

 

Οσο για τ @@ σ βαλτα στο πατο σου

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, mitsubae said:

Νομίζω πως ξέφυγε ο φίλος. 

Κρίμα. 

Mods πράξτε τα δέοντα please. 

Κρίμα, ναι. Δεν πειράζει ρε φίλε, θα χαλάσουμε τη ζαχαρένια μας για τον κάθε ________ (βάλε οτι θες)

Δεν πράττουμε τίποτα, άστον εκεί να ξεφτυλίζεται μόνος του...Μετά το τελευταίο post, φάνηκε το ποιόν του.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Celtic said:

Κρίμα, ναι. Δεν πειράζει ρε φίλε, θα χαλάσουμε τη ζαχαρένια μας για τον κάθε ________ (βάλε οτι θες)

Δεν πράττουμε τίποτα, άστον εκεί να ξεφτυλίζεται μόνος του...Μετά το τελευταίο post, φάνηκε το ποιόν του.

Φιλαρακο μ εσυ ξεκινησες να μιλας ασχημα. Οπως ειδες εγω απλα αναρτησα κατι.

Αρχισες να ειρωνευεσαι και μετα μου μιλησες ακομα πιο ασχημα..

Μην εχεις λοιπον την απαιτηση οταν μιλας ετσι να σ μθλαω ομορφα .

Τεσπα δεν εχει σημασια.

Μπορειτε να με αποβαλκςται αν θελετε δεν υπαρχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

@Κωσταντινος Τσουκαλας καλησπέρα. Δεν είναι θέμα διαγραφής, είναι πιο πολύ θέμα του πόσο έχει κουραστεί το forum να απαντάει αρκετά συχνά σε μέλη που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να πουλήσουν ή να πάρουν προσφορές σε μπουκάλια για τα οποία ήδη "ξέρουν" την αξία τους.

Τα μέλη σου απάντησαν (όπως και σε πάρα πολλά άλλα μέλη που ήρθαν μόνο για να πουλήσουν) ότι δεν είναι του 1968. Δεν συμφωνείς, οκ, δικαίωμά σου και φυσικά ότι θέλεις ζητάς όταν πουλάς. Αν το πετύχεις, μπράβο, πάμε παρακάτω.

Εντελώς φιλικά και με βάση τις δικές σου φωτό που ανάρτησες (χωρίς η φωτό από το κινητό σου να είναι και η καλύτερη) προσπάθησε να δεις την διαφορά στα Ballantines σου. Προσπάθησα να κάνω ένα κολάζ. Το μπουκάλι του 1960/70s είναι το κεντρικό. Ελπίζω να βλέπεις πόσο διαφορετικό πώμα έχει.

 

Capture.JPG

 

Link to comment
Share on other sites

Και για να το ελαφρύνω λίγο, έχεις 68% μπαταρία, τα μπουκάλια αποθηκεύτηκαν το 68, ο φόρος είναι του 68, πως το κατάφερες αυτό?!

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Κωσταντινος Τσουκαλας said:

Οσο για τ @@ σ βαλτα στο πατο σου

Τώρα τα διάβασα. 

Δεν διαγράφω τις προηγούμενες αναρτήσεις μου (δεν θα έπρεπε κανονικά να σου απαντήσω) αλλά από βίτσιο δεν διαγράφω ποτέ τίποτα. 

Νομίζω έχεις μπερδευτεί. Δικαίωμά σου, στο καλό και καλή πώληση.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένας δυστυχώς που προσπαθεί σαν αδαής (και το λέω με καλή έννοια)να πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες και νομίζει ότι επειδή έχει κάτι παλιό,έχει και κάτι πανάκριβο...Το έχουμε δει το έργο πολλές φορές και γι'αυτό "αντιδρούν" κατευθειαν κάποια παλιά μέλη. Και έχεις και όλες τις δημοπρασίες που μπορούν ίσως να κατευθύνουν αδαής σε τιμές εξωπραγματικές.Τα υπάρχοντα μέλη κάποιες φορές γκρεμίζουν τα όνειρα του καθενός που νομίζουν ότι έχουν πιάσει την καλή και η πτώση τους στην πραγματικότητα των τιμών επιφέρει τα παραπάνω αποτελέσματα...Καλή επιτυχία στην πώληση @Κωσταντινος Τσουκαλαςαλλά φίλε μου αν βρεις κάποιον να πάρει τα μπουκάλια σου έστω και στο 1/3 τις τιμής που ζητάς πρέπει να είναι το ίδιο αδαής με σένα(επαναλαμβάνω πάντα καλοπροαίρετα και όχι με την αρνητική έννοια της έκφρασης)

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Alkisd8 said:

Ακόμη ένας δυστυχώς που προσπαθεί σαν αδαής (και το λέω με καλή έννοια)να πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες και νομίζει ότι επειδή έχει κάτι παλιό,έχει και κάτι πανάκριβο...Το έχουμε δει το έργο πολλές φορές και γι'αυτό "αντιδρούν" κατευθειαν κάποια παλιά μέλη. Και έχεις και όλες τις δημοπρασίες που μπορούν ίσως να κατευθύνουν αδαής σε τιμές εξωπραγματικές.Τα υπάρχοντα μέλη κάποιες φορές γκρεμίζουν τα όνειρα του καθενός που νομίζουν ότι έχουν πιάσει την καλή και η πτώση τους στην πραγματικότητα των τιμών επιφέρει τα παραπάνω αποτελέσματα...Καλή επιτυχία στην πώληση @Κωσταντινος Τσουκαλαςαλλά φίλε μου αν βρεις κάποιον να πάρει τα μπουκάλια σου έστω και στο 1/3 τις τιμής που ζητάς πρέπει να είναι το ίδιο αδαής με σένα(επαναλαμβάνω πάντα καλοπροαίρετα και όχι με την αρνητική έννοια της έκφρασης)

 

 

 

 

 

 

Οκ φιλε μ.εγω απλα εκανα μια αναρτηση.

Μπαινοντας σε διαφορα site διαπιστωσα πως ολα σε ευρωπη και αμερικη εχουν την ιδια τιμη που πανω κατω ζητησα και γω.

Στη συνεχεια πληροφορηθηκα για φορους στις ταινιες και στα πωματα .

Δεν επεσα απο τα συννεφα ουτε απογοητευτηκα. 

Ο τροπος της απαντησης με ενοχλησε και αντεδρασα παρομοιως.

Εχοντας καποθα μπουκαλια παλια δε πετιμενα να γινω πλουσιος. Απλα να τα πουλησω ηθελα.

Μπηκα ειδα τιμες και ειπα μια τι.η.

Αυτο ειναι ολο.

Καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...