Jump to content
McChariz

ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ - ΤΟ ΑΝΤΑΛΛΑΣΩ

Recommended Posts

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας , χτες μου ειπε οτι εδωσε το swing & to ballantines 12 (τα διαφανα) απο 35 ευρω το καθενα σε καποια αλλη αγγελια , εμενα μου ειχε δωσει πολυ καιρο τη φωτο αλλα ειχα αμελησει να τη βαλω. Οσο για τα κεραμικα το chivas  πχ οντως υπαρχει στα μαγαζια και το εχω δει και στο αεροδρομιο αλλα και στο βασιλοπουλο τα αλλα δε τα εχω δει , μετα τις απαντησεις σας εδω εκανα μια ερευνα στο ιντερνετ και βρηκα τα συγκεκριμενα σε τετοιες τιμες ενδεικτικα , αληθει η καμπανα 500 σχεδον ευρω πωλειται ?? απιστευτο για να ειναι αληθινο !!! 

http://www.skroutz.gr/c/920/pota.html?from=autocomplete&keyphrase=chivas+regal+royal+salute+21

https://www.masterofmalt.com/whiskies/ballantines/ballantines-blended-scotch-whisky-in-ceramic-jug-1970s/

https://www.masterofmalt.com/whiskies/haig/haig-dimple-ceramic-decanter-blended-whisky/

https://www.masterofmalt.com/whiskies/bells/bells-blended-scotch-whisky-decanter-75cl-boxed-1970s-whisky/

https://www.scotchwhiskyauctions.com/auctions/43_the-15th-auction/4762_bells-decanters-35-and-1875/

Όντως είναι απίστευτο να την πουλάνε τόσο αλλά ακόμα πιο απίστευτο είναι να την αγοράζουν τόσο :) δες το πιο πάνω link από δημοπρασία. Η αλήθεια είναι ότι είναι παλιά δημοπρασία αλλά κάτι λέει νομίζω !!

Γενικά, όπως έχω ξαναγράψει, τα μαγαζιά που έχουν τέτοια μπουκάλια μπορεί να ζητάνε ότι τους κατέβει στο κεφάλι ελπίζοντας ότι ο Αϊ Βασίλης θα έρχεται περισσότερες φορές το χρόνο. Ελεύθερη αγορά είναι, κορόιδα ανά τον κόσμο υπάρχουν πολλά οπότε και λίγα ζητάνε λέω εγώ !!! :db:

ειδικά τις καμπάνες της Bell's τις έχουν αποκλείσει σχεδόν από όλες τις δημοπρασίες. Ο λόγος? Φαντάζομαι ότι έχουν πολύ πιο γρήγορη εξάτμιση λόγω του κεραμικού και δεν μπορείς να επαληθεύσεις και την στάθμη του περιεχομένου παρά μόνο κατά προσέγγιση και αν .

Ο Ανθίδης είχε μέχρι πρόσφατα μια καμπάνα, όχι τόσο παλιά και την πουλούσε γύρω στα 100. Και δεν πουλιότανε κιόλας Στη Λάρισα στην κάβα Θάνος είχε προ διετίας 3-4 στα ογδοντακάτι. Και υπάρχει και καμπάνα στην κάβα Κούβδος στην Καλλιθέα αγνώστου τιμής γιατί δεν ενδιαφέρθηκα να ρωτήσω.

Γνώμη μου είναι ότι μπορεί να πουληθεί από 50 έως 100 ευρώ το πολύ. Έχει μεγάλη διακύμανση όμως. Ειδικά Ελλάδα δε πολύ δύσκολο το 100. 

Το chivas 21 πωλείται εξωτερικό γύρω στα 90-100 και στην Ελλάδα μέχρι 170. Επειδή και πάλι δεν ξέρεις την εξάτμιση λόγω κεραμικής φιάλης, ιδίως και στην περίπτωση αυτή που είναι παλιό, είναι δίκοπο μαχαίρι. Λίγο πιο συλλεκτικό μεν αλλά επικίνδυνο δε.

• Like 1

Πωλείται φιάλη με το κουτί (αψεγάδιαστα) Lagavulin 12yo cs 2015 σφραγισμένο στην τιμή των 80€! Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει μήνυμα στο dikigoros1992@gmail.com! Ευχαριστώ! 😊

https://m.imgur.com/a/cf0cKIJ

Καλησπερα. Στο σπίτι στην μανα μου εχει αυτα στο ντουλαπι. 

Ειναι ολα αγορασμενα 1983 με 1985 και τα εχει εκει απο τοτε! 

Το  bells  ειναι πολυ μεγαλο μπουκαλι 4.5 λίτρα ουισκι! 

Καποια σφραγισμενα. 

Αξιζει κατι;

4 minutes ago, adomax said:

https://m.imgur.com/a/cf0cKIJ

Καλησπερα. Στο σπίτι στην μανα μου εχει αυτα στο ντουλαπι. 

Ειναι ολα αγορασμενα 1983 με 1985 και τα εχει εκει απο τοτε! 

Το  bells  ειναι πολυ μεγαλο μπουκαλι 4.5 λίτρα ουισκι! 

Καποια σφραγισμενα. 

Αξιζει κατι;

Καλησπέρα, καταρχήν δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεσαι για όσα είναι ανοιγμένα, καμμία αξία κι ας ήταν και Macallan 40 ετών.

Από όσα βλέπω στις φωτό, αυτό που έχει συλλεκτική αξία (εφ'όσων είναι κλειστό-σφραγισμένο) είναι το Cardhu, άν και είναι κάπως πεσμένη η στάθμη του. Και πάλι μιλάμε για αξία της τάξης των 100ευρώ με το ζόρι, για να μην έχεις λανθασμένη εντύπωση.

4 hours ago, Celtic said:

Και πάλι μιλάμε για αξία της τάξης των 100ευρώ με το ζόρι, για να μην έχεις λανθασμένη εντύπωση.

Εγώ θα έλεγα ότι είσαι και αισιόδοξος Κελτη, η στάθμη είναι υπερβολικά χαμηλά για τα χρόνια τούς 

• Like 1

On 12/7/2018 at 1:40 AM, Uisge-Beatha said:

Εγώ θα έλεγα ότι είσαι και αισιόδοξος Κελτη, η στάθμη είναι υπερβολικά χαμηλά για τα χρόνια τούς 

η σταθμη εδω καθαρα

https://imgur.com/a/uTfOnrg

5 minutes ago, adomax said:

Δεν ειναι χαμηλη η σταθμη

https://imgur.com/a/uTfOnrg

επειδή μόνο όσοι ενδιαφέρονται για συλλογή ουσιαστικά, είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν κάτι υπερβάλλον για μια παλαιότερη απλά εμφιάλωση, η στάθμη είναι κάτι που κοιτάνε. Η συγκεκριμένη είναι όντως χαμηλότερη από το κανονικό αφού σκέψου ότι αρχικά θα πρέπει να έφθανε λίγο κάτω από τη μαύρη ετικέτα που έχει το μπουκάλι στο λαιμό.

Ο λόγος που επισημαίνεται συνήθως κάτι τέτοιο είναι κυρίως γιατί υπάρχει φόβος αλλοίωσης, έστω και μικρής, του περιεχομένου. εφόσον έχει υποστεί εξάτμιση, συνήθως υποδηλώνεται ότι υπάρχει είτε κάποια διαρροή είτε πρόβλημα στη σφράγιση. Με τη σειρά του αυτό μπορεί και να υποδηλώνει είτε εξάτμιση αλκοόλ που θα καθιστά το περιεχόμενο κάπως διαφορετικό, πιο ελαφρύ αλλά διαφορετικό από αυτό που πρέπει αν είναι και παραπέρα, όσο μεγαλύτερη είναι η εξάτμιση τόσο μεγαλύτερη ενδέχεται να είναι και η επαφή του περιεχομένου με τον ατμοσφαιρικό αέρα που και πάλι παίζει ρόλο στην αλλαγή - διαφοροποίηση της αρχικώς αναμενόμενης γεύσης.

Όλα αυτά είναι πληροφοριακά και μπορεί να μη σου χρειαστούν τώρα αλλά αν ασχοληθείς κάποια στιγμή να τα λάβεις υπόψη για τυχόν και δικές σου ακόμα αγορές μεταγενέστερα 

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/85460/cardhu-12-year-old

Το Cardhu 1985 με το κλειδί στο χέρι είναι στα 114.

Φίλε @adomax νομίζω ότι η στάθμη δεν είναι σε λογικό επίπεδο, μάλλον είναι αρκετά χαμηλά. Και πάλι, δεν νομίζω ότι ένα malt μαζικής παραγωγής εκείνης της περιόδου έχει κάποια ιδιαίτερη αξία. Ο λόγος είναι απλός (και δεν έχει να κάνει με το αν είναι καλό ή όχι το συγκεκριμένο whisky).

Την περίοδο που αναφέρεσαι (αλλά και λίγο πιο πριν / μετά) λόγω γενικότερης οικονομικής ανάπτυξης (μη πω τώρα τίποτα... το αφήνω ασχολίαστο) τέτοια whisky αποτελούσαν κύρια μορφή εταιρικών και μη δώρων. Σε πιο απλά ελληνικά, ο νονός μου παίζει να έχει καμιά 30ριά τέτοια τα οποία πλέον έχουν διακοσμητικό ρόλο (δεν πίνει whisky!!) . Αυτό σημαίνει ότι αν βγεις στην αγορά για να το πουλήσεις (auction) είτε θα βρεις πάρα πολλά, είτε δεν θα υπάρχει ενδιαφέρον αφού όλοι το έχουν πιει ή το έχουν δοκιμάσει.

Από την άλλη, νομίζω ότι όλοι μας δεν ρωτήσαμε το βασικό. Τι εννοείς με το "αξίζει κάτι". Αν για εσένα τα 114 eur (μείον προμηθεια / μεταφορικά - κάπου στα 90) είναι ένα σεβαστό ποσό, τότε φυσικά και αξίζει. Αν έχεις κληρονομήσει καμιά 15αριά τέτοια, θα βρεθείς από το 0 στο 1500 eur τότε και αυτό αξίζει.

Πάντως, συμφωνώ με τους πιο πάνω, αν βρεις κάτι πέρα από 100 eur για το Cardhu 12 θα πρέπει να είσαι ικανοποιημένος.

6 minutes ago, mallios said:

ο νονός μου παίζει να έχει καμιά 30ριά τέτοια τα οποία πλέον έχουν διακοσμητικό ρόλο (δεν πίνει whisky!!

?????

και γιατί δεν του λες να σου δώσει κανένα αντι να σου φέρνει παιχνίδια τα Χριστούγεννα? αμα δε θες εσύ θα βρούμε λύση :)

• Haha 3

5 hours ago, mallios said:

Το Cardhu 1985 με το κλειδί στο χέρι είναι στα 114.

Φίλε @adomax νομίζω ότι η στάθμη δεν είναι σε λογικό επίπεδο, μάλλον είναι αρκετά χαμηλά. Και πάλι, δεν νομίζω ότι ένα malt μαζικής παραγωγής εκείνης της περιόδου έχει κάποια ιδιαίτερη αξία. Ο λόγος είναι απλός (και δεν έχει να κάνει με το αν είναι καλό ή όχι το συγκεκριμένο whisky).

Την περίοδο που αναφέρεσαι (αλλά και λίγο πιο πριν / μετά) λόγω γενικότερης οικονομικής ανάπτυξης (μη πω τώρα τίποτα... το αφήνω ασχολίαστο) τέτοια whisky αποτελούσαν κύρια μορφή εταιρικών και μη δώρων. Σε πιο απλά ελληνικά, ο νονός μου παίζει να έχει καμιά 30ριά τέτοια τα οποία πλέον έχουν διακοσμητικό ρόλο (δεν πίνει whisky!!) . Αυτό σημαίνει ότι αν βγεις στην αγορά για να το πουλήσεις (auction) είτε θα βρεις πάρα πολλά, είτε δεν θα υπάρχει ενδιαφέρον αφού όλοι το έχουν πιει ή το έχουν δοκιμάσει.

Από την άλλη, νομίζω ότι όλοι μας δεν ρωτήσαμε το βασικό. Τι εννοείς με το "αξίζει κάτι". Αν για εσένα τα 114 eur (μείον προμηθεια / μεταφορικά - κάπου στα 90) είναι ένα σεβαστό ποσό, τότε φυσικά και αξίζει. Αν έχεις κληρονομήσει καμιά 15αριά τέτοια, θα βρεθείς από το 0 στο 1500 eur τότε και αυτό αξίζει.

Πάντως, συμφωνώ με τους πιο πάνω, αν βρεις κάτι πέρα από 100 eur για το Cardhu 12 θα πρέπει να είσαι ικανοποιημένος.

100 ευρω αν το θελει καποιος μπορω να το δωσω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

9 hours ago, mallios said:

Το Cardhu 1985 με το κλειδί στο χέρι είναι στα 114...

...Πάντως, συμφωνώ με τους πιο πάνω, αν βρεις κάτι πέρα από 100 eur για το Cardhu 12 θα πρέπει να είσαι ικανοποιημένος.

Γιάννη με τέτοιο ullage είσαι σίγουρος; δεν έχω δει σε δημοπρασία μια που το συγκεκριμένο δεν είναι του γούστου μού αλλά θεωρώ την απώλεια υπερβολική για την ηλικία του 

5 hours ago, Uisge-Beatha said:

Γιάννη με τέτοιο ullage είσαι σίγουρος; δεν έχω δει σε δημοπρασία μια που το συγκεκριμένο δεν είναι του γούστου μού αλλά θεωρώ την απώλεια υπερβολική για την ηλικία του 

Δεν διαφωνώ, αλλά βρήκα αρκετά με απώλεια, οπότε μάλλον είναι γενικό το θέμα στις συγκεκριμένες τεχνολογίες. Και επειδή σοφά και ορθά ομίλησες, να μην ξεχνάμε ότι πολλά από αυτά τα Cardhu (και λόγω μη-γνώσης και λόγω διαφήμισης) έκατσαν πολλές ώρες και μέρες σε βιτρίνες σαν κράχτες. Anyway, αυτό έιναι το ρίσκο που όλοι πάιρνουν όταν αγοράζουν κάτι παλαιό. Για να μην το υποβαθμίζουμε, μια εμφιάλωση του 85 η και πιο πριν, πάντα έχει μια συλλεκτική αξία. Αν κάποιο μέλος θέλει να δώσει στον φίλο μας 100eur για συλεκτικούς λόγους, μπορεί ευχαρίστως να το κάνει.

Καλησπέρα παιδιά και εδώ,

Δίνω το chivas royal salute 21 των παρακάτω φωτογραφιών στα 150 ευρώ.

Αν κάποιος φίλος ενδιαφέρεται ας στείλει πμ. Ευχαριστώ.

IMG_0568.JPG

IMG_0569.JPG

IMG_0570.JPG

• Like 1

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα τη βοήθεια σας για την αξία κάποιων whisky τα οποία ξέμειναν στα χέρια μου από τη συλλογή του αείμνηστου πατέρα μου. Πρόκειται για 

Ballantines πιθανόν 3lt

White Horse 4.5lt 

Haig2,27lt και 

Teachers 1,5 gallon.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας

@Sakispireas καλωσήρθες στη παρέα. Αν μπορούσες να ανεβάσεις φωτό, θα διευκόλυνε. Αλλιώς, δεν μπορούμε να βοηθήσουμε. (Να πω συλλυπητήρια ή απλά τώρα μας βρήκες?!)

Καλως τον .

Στειλε φωτο για να βοηθησουμε.

Ευχαριστώ για την υποδοχή . Ο πατέρας μου ήταν πολυσυλλεκτης δλδ έκανε πολλών ειδών συλλογές. Έφυγε πριν 3 χρόνια αλλά μου είχε παραδόσει τα ποτα, αρκετά χρόνια πρίν. Έδωσα αρκετά Gin, Votka και Whisky σε αγαπημένα του πρόσωπα και αναλόγως των προτιμήσεων τους. Από σαμπάνιες ότι ανοίξαμε είχε ξεθυμανει.  Έχω ακόμα περίπου 60 μπουκάλια διαφόρων ειδών αλλά αυτά τα 4 μου φάνηκαν παράξενα και σκέφτηκα μήπως τα δώσω. 

Ευχαριστώ και μόνο για τον χρόνο που διαθέτετε ώστε να με βοηθήσετε.

Screenshot_20190414-213236.png

• Like 1

1 hour ago, Sakispireas said:

Ευχαριστώ για την υποδοχή . Ο πατέρας μου ήταν πολυσυλλεκτης δλδ έκανε πολλών ειδών συλλογές. Έφυγε πριν 3 χρόνια αλλά μου είχε παραδόσει τα ποτα, αρκετά χρόνια πρίν. Έδωσα αρκετά Gin, Votka και Whisky σε αγαπημένα του πρόσωπα και αναλόγως των προτιμήσεων τους. Από σαμπάνιες ότι ανοίξαμε είχε ξεθυμανει.  Έχω ακόμα περίπου 60 μπουκάλια διαφόρων ειδών αλλά αυτά τα 4 μου φάνηκαν παράξενα και σκέφτηκα μήπως τα δώσω. 

Φίλε Σάκη τα συγκεκριμένα μπουκάλια πέραν του "ασυνήθιστου" μεγέθους δεν έχουν κάτι το ιδιαιτέρα συλλεκτικό μία και δεν είναι ιδιαίτερα παλιά και κυκλοφορούν ακόμα όποτε μια που η χρηματική τούς αξία δεν είναι μεγάλη καλύτερα ίσως να τα κρατήσεις ενθύμιο η να τα απολαύσεις σιγά-σιγά με καλή παρέα 🥃

14 hours ago, DUCATI13 said:

Καλως τον .

Στειλε φωτο για να βοηθησουμε.

12 hours ago, Sakispireas said:

Just now, Sakispireas said:

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τη βοήθεια σας. 

• Like 2