Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ΠΩΛΗΣΕΙΣ - ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ


Recommended Posts

  • 3 years later...

Όλοι μας έχουμε κάνει αγορές είτε για κατανάλωση είτε για συλλογή για τις οποίες έχουμε αργότερα μετανοιώσει.

Στο παρόν νήμα θα μπορεί ο καθένας μας να γράφει εάν έχει κάποια εμφιάλωση την οποία ενδιαφέρεται να ανταλλάξει ή να πουλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα κυριως για εμας τους "βιαστικους" νεους στο χωρο...

Χωρις να το θελω, μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να ξαναγραφει εδω μεσα αρχιζοντας με "το ταδε μουκαλι αναζητει νεα στεγη..."

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ η στέγη αναζητεί νέα μπουκάλια, οπότε κοιτάω καθημερινά :D Σίγουρα θα έχει επιτυχία το thread αν όντως υπάρχει κόσμος που θέλει να δώσει πράγματα...!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σκέφτομαι να ξεφορτωθώ κανά Bruichladdich κ κανά Balvenaki για χάρη Laga κ Port Ellen ενδιαφέρεται κάνεις ???

:scratch_one-s_head: Για κανένα Balvenie δεν θα έλεγα όχι :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να ξεφορτωθώ κανά Bruichladdich κ κανά Balvenaki για χάρη Laga κ Port Ellen ενδιαφέρεται κάνεις ???

Δώσε (ή στείλε σε pm) περισσότερες λεπτομέρειες :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,θελω να πουλησω ενα ballantines χρονολογιας 1968 αθικτο με το κουτι και τη σφραγιδα του..μονο σοβαρες προτασεις παρακαλω ναστε καλα

(οποιος ενδιαφερεται pm)

καλο Πασχα σε ολους

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,θελω να πουλησω ενα ballantines χρονολογιας 1968 αθικτο με το κουτι και τη σφραγιδα του..μονο σοβαρες προτασεις παρακαλω ναστε καλα

(οποιος ενδιαφερεται pm)

καλο Πασχα σε ολους

Το πουλάς ή το δημοπρατείς;

Εάν, όπως γράφεις, θέλεις να το πουλήσεις, σε παρακαλώ γράψε την σοβαρή προτεινόμενη τιμή πώλησής του .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,θελω να πουλησω ενα ballantines χρονολογιας 1968 αθικτο με το κουτι και τη σφραγιδα του..μονο σοβαρες προτασεις παρακαλω ναστε καλα

(οποιος ενδιαφερεται pm)

καλο Πασχα σε ολους

kontak7 πριν ανακοινώσεις τιμή ή ανεβάσεις ψηλά τις προσδοκίες σου ρίξε μια ματιά στις ιστορικές τιμές του Ballantine's στο site δημοπρασιών whiskyauction.com. Νομίζω μόνο το 17άρι ή το 30άρι εκείνης της εποχής, έχουν πραγματική ζήτηση.

Θα πρέπει να είσαι έτοιμος να στείλεις φωτογραφίες για να φανεί καθαρά ότι δεν έχει πειραχθεί το καπάκι, και το ύψος του whisky μέσα στην φιάλη. Επίσης να αποδείξεις ότι είναι Ballantine's του 68. Δεν σε αμφισβητώ, φίλε, αλλά αν θα αγόραζα θα τα ζητούσα όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα και χρονια πολλα

δεν μπορω να καταλαβω γιατι σχολιαζετε ετσι και προσβαλλετε καποιον που ουτε σας ξερει ουτε τον ξερετε...

εγω δεν φυλαξα το ουισκυ τοσα χρονια για να το δωσω 20 και 30 ευρω

...ουτε αναγκασα

κανεναν απο σας να το παρει..

ευχαριστω για τα πικροχολα σχολια ορισμενων

τοχετε συνηθειο να προσβαλλετε ετσι?

δεν σας αρεσει αλλαζετε σελιδα..

αν κι εγω αρχισω να προσβαλλω δεν θα σας αρεσει καθολου

οποτε καλυτερα να βαλω την αγγελια σε ενα φορουμ οπου θα σεβονται περισσοτερο..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,θελω να πουλησω ενα ballantines χρονολογιας 1968 αθικτο με το κουτι και τη σφραγιδα του..μονο σοβαρες προτασεις παρακαλω ναστε καλα

My link

350 ευρω τιμη πωλησης τελικη

H πρωταπριλιά πέρασε φιλαράκι.....

Μ'αρέσει που ζητάς "μόνο σοβαρές προτάσεις". Επειδή είναι άγιες μέρες και θέλω να πιστεύω οτι δεν είσαι απατεώνας αλλά απλά αφελής, έχεις διορία 1 ολόκληρη εβδομάδα να ζητήσεις δημόσια συγνώμη και να επανορθώσεις για την αφέλεια σου. Στην αντίθετη περίπτωση τα μηνύματα σου αλλά και εσύ ο ίδιος ως μέλος, θα αποτελέσετε παρελθόν για το φόρουμ.

Χρόνια πολλά και σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το μπουκάλι έχει πλαστικό καπάκι (νομίζω με βαλβίδα ασφαλείας), η σφραγίδα έχει πάνω 7ψήφιο τηλέφωνο (το 1967 τα νούμερα έγιναν εξαψήφια στην Ελλάδα) και το μπουκάλι δεν έχει καμια σχέση με το μπουκάλι της εποχής. Προφανώς το 1968 αναφέρεται στην χρονολογία του νόμου (άλλωστε τι σημαίνει 13/1968; ) που διέπει τον φόρο στο αλκοόλ (υποθέτω)

Αλλά ακόμα και αν ήταν του 1968, οι τιμές που κυκλοφορύν είναι στο 1/10 της τιμής που ζητάς, στο whisky auction. Πιες το να το'φχαριστηθείς, γιατί δεν είναι θησαυρός.

Link to comment
Share on other sites

My link

350 ευρω τιμη πωλησης τελικη

εδω θα το δειτε

χρονια πολλα

Εξαιρετικό το μπουκάλι....έχει περάσει όλα τα quality tests που πρέπει να περάσει ένα μπουκάλι μετά το 2000-2002 περίπου (:withstupid: )....

και για να σταματήσω τα άσχετα.... φίλε μεγάλο λάθος.

Εύχομαι να είναι ...κατά λάθος.

Συμφωνώ με Celtic και θα ήθελα να σου πω ότι κάτι το οποίο "περνάει" μέσα από το forum δεν σημαίνει ότι αποκτά υπόσταση και αξία και νομιμοποιείται αυτόματα (αν πιστεύεις ότι επειδή το γράφεις εδώ αμέσως γίνεται αποδεκτό από την ανθρωπότητα και θα πάρεις 350 eur........άστο καλύτερα).

Στο forum υπάρχουν άνθρωποι με γνώσεις και εμπειρία και στον ελεύθερο χρόνο τους επαληθεύουν όσα άρθρα μπορούν ή έχουν διάθεση και αναλόγως απαντούν, ιδιαίτερα όσα άρθρα μιλάνε για "συλλεκτικότατα" whisky.

Στο πλαίσιο της ευγένειας που με διακρίνει (αλλά νομίζω και όλα τα μέλη - διαβάζοντας τις μέχρι τώρα τοποθετήσεις) παρακαλώ ανακάλεσε το youtube video σου (όχι λόγω λογοκρισίας...ότι θέλεις μπορείς να ανάρτήσεις στο youtube....αλλά κυρίως για να μην εκτεθείς) και άσε το συλλεκτικό whisky να πάει στο καλό (πιες το με παρεούλα).

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε σένα και την οικογένειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικα πριν μια βδομαδα χτυπησα ενα Paddy και ενα Tullamore του 1976

το πρωτο με 27 και το δευτερο με 25 ευρω. Τα συμπερασματα δικα σας.

Τα σημερινα τους ειναι αγαπημενα ευκολοπιοτα ουισκι γι αυτο και η συναισθηματικη

αγορα των παλαιων. :kiss3:

Link to comment
Share on other sites

Mπαίνοντας σήμερα το απόγευμα στο φόρουμ, είδα οτι είχα pm από τον kontak7 στο οποίο και μου ζήτησε να διαγράψω το λογαριασμό του και να μην μπω στον κόπο να απαντήσω γιατι δεν θα το διαβάσει, κατηγορώντας μας για ασέβεια σε κάποιον που μπαίνει πρώτη φορά.

Ανοίγοντας το θέμα στο οποίο δημιουργήθηκε το σκηνικό, για να ξαναδιαβάσω τα δικά μου αλλά και τα μηνύματα των υπολοίπων, διαπιστώνω οτι το μήνυμα που είχε γράψει ο kontak7 στις 16/4 και ώρα 12:06pm, (στο οποίο και είχε δώσει το link στο youtube που όσοι προλάβαμε είδαμε), έχει τροποποιηθεί από τον ίδιο και τώρα γράφει τα εξής

καλημερα και χρονια πολλα

δεν μπορω να καταλαβω γιατι σχολιαζετε ετσι και προσβαλλετε καποιον που ουτε σας ξερει ουτε τον ξερετε...

εγω δεν φυλαξα το ουισκυ τοσα χρονια για να το δωσω 20 και 30 ευρω

...ουτε αναγκασα

κανεναν απο σας να το παρει..

ευχαριστω για τα πικροχολα σχολια ορισμενων

τοχετε συνηθειο να προσβαλλετε ετσι?

δεν σας αρεσει αλλαζετε σελιδα..

αν κι εγω αρχισω να προσβαλλω δεν θα σας αρεσει καθολου

οποτε καλυτερα να βαλω την αγγελια σε ενα φορουμ οπου θα σεβονται περισσοτερο..

Τα συμπεράσματα και τα σχόλια τα αφήνω στην κρίση του καθενός.

Επιγραμματικά, για να ενημερωθούν τα μέλη του φόρουμ αλλά και οι απλοί αναγνώστες-επισκέπτες, καθώς και ο ίδιος ο kontak7

1. To Ballantine's του kontak7 που παρουσίαζε στο youtube είχε πλαστικό καπάκι ασφαλείας, ξέρετε, από αυτά που κυκλοφορούν μέχρι και σήμερα στα στάνταρ blends μεγάλης κατανάλωσης για λόγους αποφυγής μεταγγίσεων μπόμπας. Τα εν λόγω καπάκια κυκλοφορούν στη χώρα μας από τη δεκαετία του ογδόντα (ούτε καν του 70, πόσο μάλλον το 1968....)

2. To Ballantine's του kontak7 που παρουσίαζε στο youtube είχε στο καπάκι τη γνωστή ταινία ασφαλείας του Γενικού Χημείου του Κράτους στην οποία και αναγραφόταν μεταξύ άλλων ΝΔ 13/1968. Οι ταινίες αυτές έχουν καταργηθεί από το 1993 λόγω εναρμόνισης της χώρας μας με το Κοινοτικό Δίκαιο, στην ουσία όμως καταργήθηκε μόνο η τύπωση τους γιατί κυκλοφόρησαν πάρα πολλές παρτίδες μπουκαλιών με την ταινία αυτή και μεταγενέστερα καθότι όσες είχαν ήδη τυπωθεί δεν καταστράφηκαν αλλά χρησιμοποιήθηκαν πάνω σε μπουκάλια μέχρι εξαντλήσεως. Το δε "ΝΔ 13/1968" ήταν γραμμένο ακόμα και σε αυτές τις τελευταίες ταινίες του 93, γιατί δεν είναι τίποτα άλλο παρά η αναφορά στο Νομοθετικό Διάταγμα 13 του 1968 με το οποίο επιβλήθηκε τότε ο Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης στα αλκοολούχα ποτά.

3. Το παρακάτω είναι ένα μπουκάλι Ballantine's που κυκλοφορούσε τη δεκαετία του 60 (όσοι είδατε το βίντεο του kontak7 καταλαβαίνετε οτι είναι η νύχτα με τη μέρα)

KGrHqZHJC4E7BcviTwoBO79Lekow60_57.jpg

4. Το παρακάτω είναι ένα μπουκάλι Ballantine's που κυκλοφορούσε τη δεκαετία του 70 μέχρι αρχές ογδόντα. Έχει μεταλλικό βιδωτό καπακι και είναι παλαιότερο από αυτό που παρουσίασε ο kontak7 στο βίντεο του. Η συγκεκριμένη φωτό είναι από το αρχείο του γνωστού διαδικτυακού οίκου δημοπρασιών ουίσκυ whiskyauction.com, μόλις από τη δημοπρασία του προηγούμενου μήνα και πουλήθηκε για.......12 (ΝΑΙ, ΔΩΔΕΚΑ) ευρώ (κωδικός VS014 στη δημοπρασία 2012-04).

12041138.jpg

Τέλος, απευθυνόμενος στον kontak7 έχω να πω το εξής

Ναι φίλε, δε σε ξέρω και δε με ξέρεις, σχολίασα "έτσι" (προσβλητικά λες εσύ, ειρωνικά και μόνο θα πω εγώ), γιατι τα γραφόμενα σου μου έδωσαν το δικαίωμα. Και όπως και τότε, έτσι και τώρα, έχεις όλη την ελευθερία να επανορθώσεις το σφάλμα σου. Κι αν από την αντίδραση σου βγάζω κάτι, αυτό είναι το οτι σιγουρεύτηκα οτι έχεις πέσει και ο ίδιος θύμα πλάνης (της προσωπικής σου ή ίσως άλλων) και χαίρομαι γι'αυτό, ειδάλλως πίστεψε με δε θα χαράμιζα ούτε ένα λεπτό από το χρόνο μου για πάρτη σου να γράψω αυτό το μήνυμα.

Άν αποδειχτείς "εντάξει" απο δω και πέρα, με μεγάλη μου ευχαρίστηση να τα πούμε κι από κοντά κάποια στιγμή, και δεσμεύομαι δημόσια οτι θα έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις και ουίσκυ από τη δεκαετία του 60 (όχι ....Ballantine's, άλλο :D )

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είμαστε και το πιο φιλόξενο forum του κόσμου, αλλά ας διαβάσει ο τύπος αυτά που του αναφέρουμε, αγνοώντας για μια στιγμή τον τρόπο (που μπορεί να τον πείραξε) και ας μην ξαναγράψει ποτέ. Το γεγονός είναι ότι η φιάλη δεν έχει καμια σχέση με αυτό που ισχυρίζεται (άδολα πιστευω) και του το δείξαμε. Αν συνεχίσει να θέλει να την πουλήσει για blended του '68, τότε πάμε σε άλλα πιο δυσάρεστα συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον theo αν και δεν θα μας έλεγα αφιλόξενους αλλα μάλλον σταράτους και κοφτούς.

Στο συγκεκριμένο τώρα εμενα με χάλασε η κίνηση του να αλλάξει το παλιό μήνυμα έτσι στα μουλωχτά

και θα πρότεινα να μπει η απάντηση του κέλτη (που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο)

με κόκκινο admin edit στο αλλαγμένο μήνυμα του kontak7

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τουλάχιστον αν έμπαινα σε καινούργιο φόρουμ, πρώτα θα παρουσιαζόμουν στην παρέα

και θα έλεγα και κανα δυό λογάκια για τη σχέση μου με το αντικείμενο του εκάστοτε

φόρουμ. Απο εκεί ξεκινάμε.

Στη δική μας περίπτωση με το φίλο, αν ήμουν εγώ προσωπικά και δεχόμουν τέτοια επίθεση

θα ντρεπόμουν να απαντήσω, θα ένιωθα γυμνός, απο τη στιγμή που θα ήξερα εξ αρχής ότι είμαι

Άλφα Άλφα (και Άσχετος και Άσχημος). :scratch_one-s_head:

Μακάρι και εύχομαι πραγματικά να πιάσει η φιάλη τα λεφτά που θέλει ο φίλος

ώστε όλοι εμείς αυτά που αγοράσαμε με 10, 20, 30 ευρώ να είναι κελεπούρια....

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως....ρε συ Κέλτη, η φιάλη Ballantine's του '60.....ωραίες καμπύλες έχει ρε συ

τι μ' έκανες τώρα, θα της την πέσω! :man_in_love:

:rolleyes: Ελπίζω να έχει καλο σκοπό αλλιώς :spiteful::butcher::laugh4::tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

λόγω κάποιων αγορών που έκανα και κάποιων που θέλω να κάνω ακόμα δίνω το ardbeg 10 του λίτρου χωρίς το κουτί του το οποίο πέταξα στα 60 ευρώ, όσο το είχα παρει δηλαδη. αν ενδιαφέρεται κάποιος ας μου στείλει ενα pm.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

για όποιον ενδιαφέρεται ανταλλάσω ένα bruichladdiech 10 το παλιοτερο, ψιλό μπουκάλι με ασπρη ετικετα και μπλε σηματάκι http://www.whiskybase.com/whiskies.php?merkid=57&whiskyid=10819 χωρις κουτι με Glenfiddich distillery edition 51% 700αρι ή λιτρου δε με νοιαζει ,η το malt masters edition. επίσης με ενδιαφέρει και το lagavulin 12 2010 ή 2011 ή οτιδηποτε εκτός 2005 και 2009.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Celtic changed the title to ΠΩΛΗΣΕΙΣ - ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...