Jump to content
Sign in to follow this  
Uisge-Beatha

Tί πίνουμε αυτή την εποχή; (2011)

Recommended Posts

Που υπαρχουν αυτες οι τιμες βρε παιδια??? Ουτε "Τσωνι" που ελεγε σε μια ωραια ποζα παντοπωλειου, δεν παιρνεις με 16 ευρω...

Εγω τελειωνω αυτες τις μερες ενα Glenfiddich 18y και μετα λεω να σφαξω η ενα Dalwhinnie 15 η ενα Glenfarclas 15y...

Τα sherry monsters μου τα κραταω για φθινοπωρο-χειμωνα μερια

Το βρηκα σε ενα Supermarket στο Μιλανο που ειχα παει σε μια εκθεση τον Μαρτιο.

Glenfiddich, Glenlivet, Glenfarclas......μα τι ειν'αυτα που διαβάζω καλοκαιριάτικα...

Τώρα είναι ο καιρός για νησιώτικα malts, για raw power, για heavy καταστασεις, πιείτε κανα Laphroaig, κανα Talisker, κανα Highland Park, κανα Tobermory, κανα Ardbeg, κανα Bowmore , κανα Pulteney να στανιάρετε.

Η αληθεια ειναι οτι ψηνομαι τρελα να χτυπησω ενα Corryvreckan αλλα εχουν πεσει αρκετα εξοδα αυτες τις μερες και λιγη δουλεια. Παντως ειναι σιγουρα η επομενη αγορα.

Glenfiddich, Glenlivet, Glenfarclas......μα τι ειν'αυτα που διαβάζω καλοκαιριάτικα...

Τώρα είναι ο καιρός για νησιώτικα malts, για raw power, για heavy καταστασεις, πιείτε κανα Laphroaig, κανα Talisker, κανα Highland Park, κανα Tobermory, κανα Ardbeg, κανα Bowmore , κανα Pulteney να στανιάρετε.

Καλα επειδη θελει λιιιιιγο αλμυρα το καλοκαιρι θα ανοιξω με το καλο το Highland Park...

για την ωρα απολαμβανω στην δροσερη βεραντα μου ενα απ τα τελευταια drum Glenffidich 18

Old Pulteney 12 yo αν και μου μιλάει και ενα Mortlach απο το ράφι και έχω μπερδευτεί :to_become_senile:

άβυσσος.....

Όταν ψιλοκαλοκαιριάσει εκεί, θυμήσου και άνοιξε την μινιατούρα πού σού είχα δώσει στου Dundonian!:girl_dance:

πλακα στην πλακα τα είχα ξεχάσει αυτά τα δειγματακια :blush1:

αλλα αν πρέπει να καλοκαιρέψει με βλέπω να τα φέρνω Ελλάδα :wacko:

Που υπαρχουν αυτες οι τιμες βρε παιδια??? Ουτε "Τσωνι" που ελεγε σε μια ωραια ποζα παντοπωλειου, δεν παιρνεις με 16 ευρω...

Εγω τελειωνω αυτες τις μερες ενα Glenfiddich 18y και μετα λεω να σφαξω η ενα Dalwhinnie 15 η ενα Glenfarclas 15y...

Τα sherry monsters μου τα κραταω για φθινοπωρο-χειμωνα μερια

Post_4380_IpiBlog_s3.jpg

Όντως, ουήσκια Τσόνη και Κατεσάρ 17 έκαστον!!!!:sarcastic_hand::sarcastic_blum:

Old Pulteney 12 (ζήλεψα από τον o_koulos) αλμυρα και άγιος ο θεός :drinks:

Μετά από πολυήμερη αποχή, λόγο προετοιμασίας εξετάσεων, γύρισα δυναμικά το τελευταίο βράδυ στα αποστάγματα!

Ένα drum OBAN 14 y.o. σε ένα μικρό μπαράκι όμορφο δροσερό, στην συνέχεια τα πράγματα μπερδεύτηκαν λίγο, συνάντησα μια φίλη η οποία ήθελε να πιει whisky εκείνο το βράδυ κοντά στης θάλασσα (χάνονται τέτοιες ευκαιρείς....air_kiss.gif ), είναι ένα μαγαζάκι υπέροχο το οποίο δεν ξέρω που ακριβώς βρίσκεται αλλά είναι σε πολύ καλή τοποθεσία δίπλα στην θάλασσα κάπου πιο κάτω από την Βούλα, δεν ξέρω πού είναι αλλά σχεδόν πάντα το βρίσκω!!!

Αλλά τέτοια μαγαζάρα, με φαγητό, ποτό και ότι τραβάει η ψυχή σου αλλά δεν είχε ούτε ένα malt mega_shok.gifdash2.gif !!!!

Τελικά κύριοι ήπια και κατα περίεργο τρόπο μου άρεσε ιδιαίτερα ένα σκέτο Dimble!!!

(ίσως να έφταιγε η γοητευτική δεσποινίδα, τελικά και πετρέλαιο να μου φέρναν αντί για Talisker νομίζω θα μου άρεσε!!! pleasantry.gif )

εγραψες Cheese, εγραψες :D

απερίγραπτη περιγραφή....

Μετά από πολυήμερη αποχή, λόγο προετοιμασίας εξετάσεων, γύρισα δυναμικά το τελευταίο βράδυ στα αποστάγματα!

Ένα drum OBAN 14 y.o. σε ένα μικρό μπαράκι όμορφο δροσερό, στην συνέχεια τα πράγματα μπερδεύτηκαν λίγο, συνάντησα μια φίλη η οποία ήθελε να πιει whisky εκείνο το βράδυ κοντά στης θάλασσα (χάνονται τέτοιες ευκαιρείς....air_kiss.gif ), είναι ένα μαγαζάκι υπέροχο το οποίο δεν ξέρω που ακριβώς βρίσκεται αλλά είναι σε πολύ καλή τοποθεσία δίπλα στην θάλασσα κάπου πιο κάτω από την Βούλα, δεν ξέρω πού είναι αλλά σχεδόν πάντα το βρίσκω!!!

Αλλά τέτοια μαγαζάρα, με φαγητό, ποτό και ότι τραβάει η ψυχή σου αλλά δεν είχε ούτε ένα malt mega_shok.gifdash2.gif !!!!

Τελικά κύριοι ήπια και κατα περίεργο τρόπο μου άρεσε ιδιαίτερα ένα σκέτο Dimble!!!

(ίσως να έφταιγε η γοητευτική δεσποινίδα, τελικά και πετρέλαιο να μου φέρναν αντί για Talisker νομίζω θα μου άρεσε!!! pleasantry.gif )

:clapping: Συμφωνώ και εγώ έγραψες :good: τώρα αν μας δώσεις και πηροφορίες για το μαγαζάκι θα είναι super

(για τους εξ αθηνών ενδιαφέρομαι :jump: ) :drinks:

Thanks guys!

Το μαγαζί είναι πραγματικά όλα τα λεφτά! το εσωτερικό του είναι με μεγάλη τζαμαρία που κοιτάει κατευθείαν στην θάλασσα και έχει και αυλή με επίσης όμορφη θέα! Για την ακριβή τοποθεσία καθώς και το όνομα του μαγαζιού θα δώσω την επόμενη φορά που θα βρεθώ εκεί (άλλωστε καλοκαιράκι ειναι τώρα όλο και προς τα εκεί θα με βγάλει!), γενικά είναι μετά την βούλα και πριν φτάσουμε βουλιαγμένη βγαίνοντας δεξιά από την παραλιακή οδό στο δρόμο που οδηγεί στην παραλία!

Πάντως μην πάτε εάν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ( tongue.gif )... δεν έχει malt ούτε για δείγμα!!smile1.gif

Cragganmore Distillers Edition 1992. Το πρώτο dram πριν ένα μήνα δεν πινόταν (ανυπόφορες μεταλικές νότες από το τελείωμα σε portoβάρελο). Τώρα μειώθηκε η ένταση και είναι ευχάριστο (απλά ευχάριστο).

Lagavulin 16yo. Από τα καλύτερα της φτωχής μέχρι τώρα εμπειρίας μου.

Connemara Turf Mor και πάπαλα το μπουκαλάκι :mad:

ουζο 12..........

με μεζέ η χωρίς? :dribble:

με μεζέ η χωρίς? :dribble:

με μεζέ φυσικά σύντεκνε.......

Ό,τι έχει ξεμείνει στην κάβα... Ανανέωση δεν έχουμε, γιατί έχουμε περαίωση, ημιυπαίθριους, έκτακτη εισφορά, κι άλλη έκτακτη εισφορά...

Ό,τι έχει ξεμείνει στην κάβα... Ανανέωση δεν έχουμε, γιατί έχουμε περαίωση, ημιυπαίθριους, έκτακτη εισφορά, κι άλλη έκτακτη εισφορά...

Και που είσαι ακόμα φίλε jbelig. Αυτά είναι μόνο η αρχή.

με μεζέ φυσικά σύντεκνε.......

:good:

χθες βραδυ σε γιορτη φιλου....Jameson....και Drambuie

Κι επειδή κάποιες κάβες είναι καλά εφοδιασμένες, φαντάσου να μην έχεις φράγκα για ένα everyday και να ανοίγεις Port Ellen 1st release...:D

Κι επειδή κάποιες κάβες είναι καλά εφοδιασμένες, φαντάσου να μην έχεις φράγκα για ένα everyday και να ανοίγεις Port Ellen 1st release...:D

:shok: φιρί φιρί το πας να σου κάνει καταδρομική ο giorgos :tongue::jump:

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...