Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ερωτήσεις-απορίες περί συγκεκριμένων εμφιαλώσεων


Recommended Posts

1 hour ago, Dimxatzis said:

Μόλις με έσωσες από την αγορα του Sienna!! Οπότε ακούω πρόταση κοντα στα 70 (unpeated) !

Απο Ελλάδα: Glenfarclas 105, Aberlour A’BUNADH, Glenlivet Nadurra Oloroso cask strength, Glenmorangie Quinta Ruban 

Από εξωτερικό: εννοείται όλα τα παραπάνω που θα είναι φθηνότερα ή κάποια εμφιάλωση του Gordon & MacPhail απο τα εξής αποστακτήρια: Glentauchers/Glenburgie/Bunnahabhain, ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις και κατά προτίμηση Cask Strength.

Link to comment
Share on other sites

Aπό έξω άπειρα πράγματα....θα περιοριστώ στα ενδότερα

Glenfiddich 14yo Rich Oak με τιμή κάτω από 50 όπου το βρεις, Jameson 18yo με τιμή γύρω στα 60 όπου το βρεις, Craigellachie 13y.o. γυρω στα 50, Aberlour 15yo γυρω στα 60, Balvenie 12yo γυρω στα 50 και για κατι πιο δυνατό Tamdhu Cask strength στα 71€ (my choice). Αυτα ΟΒ γιατι άν ψαχτείς παίζουν και ΙΒ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

Απο Ελλάδα: Glenfarclas 105, Aberlour A’BUNADH, Glenlivet Nadurra Oloroso cask strength, Glenmorangie Quinta Ruban 

Από εξωτερικό: εννοείται όλα τα παραπάνω που θα είναι φθηνότερα ή κάποια εμφιάλωση του Gordon & MacPhail απο τα εξής αποστακτήρια: Glentauchers/Glenburgie/Bunnahabhain, ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις και κατά προτίμηση Cask Strength.

 

1 hour ago, DMTK said:

Απο Ελλάδα: Glenfarclas 105, Aberlour A’BUNADH, Glenlivet Nadurra Oloroso cask strength, Glenmorangie Quinta Ruban 

Από εξωτερικό: εννοείται όλα τα παραπάνω που θα είναι φθηνότερα ή κάποια εμφιάλωση του Gordon & MacPhail απο τα εξής αποστακτήρια: Glentauchers/Glenburgie/Bunnahabhain, ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις και κατά προτίμηση Cask Strength.

Τα Aberlour και Glenlivet τα δοκίμασα πρόσφατα, και όλη την Nadurra σειρά και όντος σκεφτόμουνα να πάρω και την Oloroso έκδοση, Το Quinta Ruban το πήρα μπουκάλι πριν μια εβδομαδα!  Οπότε θα ναζητήσω το Glenfarclas!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Celtic said:

Aπό έξω άπειρα πράγματα....θα περιοριστώ στα ενδότερα

Glenfiddich 14yo Rich Oak με τιμή κάτω από 50 όπου το βρεις, Jameson 18yo με τιμή γύρω στα 60 όπου το βρεις, Craigellachie 13y.o. γυρω στα 50, Aberlour 15yo γυρω στα 60, Balvenie 12yo γυρω στα 50 και για κατι πιο δυνατό Tamdhu Cask strength στα 71€ (my choice). Αυτα ΟΒ γιατι άν ψαχτείς παίζουν και ΙΒ

Από αυ΄τα που είπες είχα βάλει στο μάτι το Tamdu οπότε παίρνω μια ώθηση παραπάνω, Το Rich Oak το έχω δοκιμάσει και το είχα βρει νομίζω κοντά στα 36 40. Το Jameson 18 δεν το βρήκα κάπου ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

On 4/22/2018 at 9:52 PM, thanasist said:

Laga 12. Πρόσφατα δοκίμασα το port askaig και πραγματικά δεν ανταποκρίθηκε καθόλου στις προσωπικές μου προσδοκίες 

Τώρα είδα την απάντηση σου !! την είδα αργά οπότε έκανα το κακό!!χαχαχαχαχα! Πήρα αυτό γιατί είχα στην συλογή μου το Lagavulin Distillers Edition! Οπότε το 12αρι θα έρθει πιο μετά!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα σου έλεγα το 12ρι ανάμεσα στα δύο.  Ξεκίνα όμως πρώτα με το distillers edition αν δεν το ήπιες που είναι πιο ήπιο γιατί το 12ρι χουλιγκανίζει! Και μας αρέσει περισσότερο βεβαίως βεβαίως.... 8)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά καλησπέρα τι λέτε για τα παρακατω;Τα έχει δοκιμασει κάποιος;Κάποιες εντυπώσεις;Απο Glenlivet εχω πιει το nadura και με εχει εντυπωσιασει είναι η αλήθεια,ενω glen garioch θα ναι η πρωτη μου αγορα.Τι λετε;Η αληθεια είναι οως είμαι σχεδον κατασταλαγμένος σχετικα με το glen garioch και το glenlivet παιζει στηθος με στηθος με το aberlour 10yo.Για πείτε καμιά ιδέα...:unknw:

IMG_20190903_195115_486.JPG

IMG_20190903_195026_305.JPG

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Glen Philip said:

Παιδιά καλησπέρα τι λέτε για τα παρακατω;Τα έχει δοκιμασει κάποιος;Κάποιες εντυπώσεις;Απο Glenlivet εχω πιει το nadura και με εχει εντυπωσιασει είναι η αλήθεια,ενω glen garioch θα ναι η πρωτη μου αγορα.Τι λετε;Η αληθεια είναι οως είμαι σχεδον κατασταλαγμένος σχετικα με το glen garioch και το glenlivet παιζει στηθος με στηθος με το aberlour 10yo.Για πείτε καμιά ιδέα...:unknw:

IMG_20190903_195115_486.JPG

IMG_20190903_195026_305.JPG

Το Glenlivet 12 σίγουρα δε συγκρίνεται με οποιοδήποτε Nadura έχεις δοκιμάσει. Από εκεί και έπειτα, αν είναι να αγοράσεις ένα από τα τρία, σίγουρα Aberlour 10, τίμιο, καθημερινό και οικονομικό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Glen Philip said:

Βασικά έλεγα για δύο από τα τρία...:blush:

Τότε εφόσον δεν έχεις δοκιμάσει κανένα από τα τρία, ψάξτο και από οικονομικής πλευράς. Εγώ θα επέλεγα σίγουρα aberlour και το Glenlivet. Απλά το Glen Garioch, ίσως είναι πιο δύσκολο να το δοκιμάσεις σε ένα bar, σε σχέση με τα άλλα δύο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Glen Philip said:

Ναι αλλα το Glen Garioch ειναι unchillfiltered 48%..στα 45€ οπως το Glenlivet..Σπαζοκεφαλιά ε;:scratch_one-s_head:

To Glenlivet 12 first fill (και γενικά όλα τα Glenlivet ευρείας κατανάλωσης) είναι και chillfiltered και coloured.  Μάλλον εννοείς ότι έχουν την ίδια τιμή.  Κατά τα άλλα, επιμένω στο Glenlivet 12 (το first fill είναι αρκετά καλό, το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mallios said:

To Glenlivet 12 first fill (και γενικά όλα τα Glenlivet ευρείας κατανάλωσης) είναι και chillfiltered και coloured.  Μάλλον εννοείς ότι έχουν την ίδια τιμή.  Κατά τα άλλα, επιμένω στο Glenlivet 12 (το first fill είναι αρκετά καλό, το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές).

Ναι @mallios μιλάω για την τιμη και μονο.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Glen Philip said:

Παιδιά καλησπέρα τι λέτε για τα παρακατω;Τα έχει δοκιμασει κάποιος;Κάποιες εντυπώσεις;Απο Glenlivet εχω πιει το nadura και με εχει εντυπωσιασει είναι η αλήθεια,ενω glen garioch θα ναι η πρωτη μου αγορα.Τι λετε;Η αληθεια είναι οως είμαι σχεδον κατασταλαγμένος σχετικα με το glen garioch και το glenlivet παιζει στηθος με στηθος με το aberlour 10yo.Για πείτε καμιά ιδέα...:unknw:

IMG_20190903_195115_486.JPG

IMG_20190903_195026_305.JPG

Πιο ιδιαίτερο και σκληρό το Glen garioch το συγκεκριμένο. Μου άρεσε πιο πολύ από τα υπόλοιπα της λίστας προσωπικά 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

3 άτομα απάντησαν, 3 διαφορετικές απαντήσεις, όπως κατάλαβες @Glen Philip περί ορεξεως...

Αν ρωτάς εμένα, πάρε Springbank 12 cs όποιο batch βρεις μέχρι 60 ευρώ:crazy:

Αλλιώς το aberlour εντιμοτατο  για την τιμή του

Link to comment
Share on other sites

Springbank 12cs με 60€?Aπο που ψωνιζεις ρε @McRookie?Όπως και να χει αυτο το μήνα το μπατζετ εφυγε σε kilkeran και glencadam..Τον άλλο μηνα βλέπουμε αν και τι,που να σου πω την αληθεια τησυγκεκριμενη τριαδ τη βαζω στη ακρη προς το παρον και λεω να επενδυσω γευστικα σε tamdhu και port charlotte 10..θα δούμε θα δούμε,στο ψαξιμο ειμαστε...

 

....Άκου μέχρι 60€....:blind:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Glen Philip said:

Springbank 12cs με 60€?Aπο που ψωνιζεις ρε @McRookie?Όπως και να χει αυτο το μήνα το μπατζετ εφυγε σε kilkeran και glencadam..Τον άλλο μηνα βλέπουμε αν και τι,που να σου πω την αληθεια τησυγκεκριμενη τριαδ τη βαζω στη ακρη προς το παρον και λεω να επενδυσω γευστικα σε tamdhu και port charlotte 10..θα δούμε θα δούμε,στο ψαξιμο ειμαστε...

 

....Άκου μέχρι 60€....:blind:

https://shop.mein-lieblingswhisky.de/epages/es71912.mobile/de_DE/?ObjectPath=/Shops/es71912/Products/SCSP329

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου έλεγε πως αν απαντούσε καποιος θα ήσουν εσύ φιλε @thanasist.Δυστηχως ενα προβλημα με το mail και το λογαριασμό στο pay pal με εχουν κρατησει μακριά απο το συγκεκριμενο σάιτ και αγοραζω ή απο Ελλάδα ή απο whiskysite.nl λογω visa και που μεχρι στιγμης με υπερκαλυπτει και με τις προσφορες του και με την ποικιλία του,προσωπικα εμένα πάντα.Ευχαριστώ για την απάντηση!

Πιστεύω οταν γυρισω  Ελλαδα να φτιαξω παλι το λογαριασμο μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο Θανάσης! Γερμανία γενικά το βρίσκεις στα 59-60. Άλλα παραδείγματα είναι το whiskyzone, spitzen-whisky κλπ. Δεν ξέρω βέβαια ποιο στέλνει Ελλάδα από αυτά αλλά αν σε ενδιαφέρει πες μου να το κοιτάξω. Επίσης κι Αγγλία νομίζω το βρίσκεις 53-55 λίρες με λίγο ψάξιμο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...