Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ερωτήσεις-απορίες περί συγκεκριμένων εμφιαλώσεων


Recommended Posts

Για εμενα με προσθήκη νερού είναι παρόμοιο με το δεκαράκι δεν μου είχε αφήσει τρομερές εντυπώσεις

θα πρότεινα ανεπιφύλακτα το 18 χρόνο το οποιο είναι απλά τέλειο :drinks:

Link to comment
Share on other sites

(άνοιξα ειδικό θέμα γενικά για οτι λέει κι ο τίτλος...)

Το Talisker 57 North το είχε φέρει μια βραδυά σε συνάντηση μας ο Wisdom και αρκετοί το έχουμε δοκιμάσει αλλά δυστυχώς βλέπω οτι δεν είχαμε ανοίξει θέμα, θυμάμαι οτι μου άρεσε πάρα πολύ (βασικά το Talisker είναι από τα malt που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ...), και οτι παρόλο που είναι cask strength είχε πιο ευγενή στοιχεία σε σχεση με τον κλασσικό του brutal χαρακτήρα που όλοι αγαπάμε.

Link to comment
Share on other sites

Scrabble το είχαμε δοκιμάσει και ήταν ένα αρκετά καλό malt αλλά με αυτά που μας έχει δώσει το Talisker θα έλγα ότι είμαι στους Celtic & UB.

Προτείνω (αν υπάρχουν τα λεφτά) το 18 ή και το 25.

Αν όμως θέλεις μία πιο πλήρη γνώμη στείλε ένα μήνυμα σε Tomy γιατί από ότι θυμάμαι είχε καταναλώσει ένα 57 North οπότε έχει πιο πλήρη άποψη από ένα tasting μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Θα αρκεστώ να πω ότι κάθε φορά που περνάω από τα DF Λονδίνου τα παίρνω 2-2 τα μπουκάλια. Έχω αδειάσει ήδη 3,5 μπουκάλια (το πρώτο με τη βοήθεια των υπόλοιπων ρεμαλιών εδώ μέσα).

Πίνεται το ίδιο ευχάριστα με νερό και χωρίς. Θα πρότεινα την προσθήκη λίγου νερού.

Ευχαρίστως να το φέρω σε κάποια από τις μελλοντικές μας μαζώξεις για να το δοκιμάσει όποιος θέλει.

Link to comment
Share on other sites

ε γράψε και δυό λόγια, μια κριτικούλα ρε αδελφέ....

Κοίτα τώρα τι κάνεις!

Τον βάζεις να ξαναπιεί, για να θυμηθεί και, δεν το θέλει!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Celtic. Γενικώς θα έχετε παρατηρήσει ότι αποφεύγω να ξεκινάω κριτικές. Ο λόγος είναι ότι είμαι λίγο μονοκόμματος όταν δοκιμάζω ένα ουίσκυ και δύσκολα μπορώ να αρχίσω να αναλύω αρώματα, ειδικά σε εμφιαλώσεις που δεν με ενθουσιάζουν. Η γευστική δοκιμή μου είναι down to fundamentals, δηλαδή χρώμα, μύτη, στόμα, επίγευση. Στη μύτη και στο στόμα σκέφτομαι απλά αν μου αρέσει, δεν μου αρέσει ή απλά είναι μέτριο και σημειώνω και ένα, άντε με δυσκολία δύο, πράγματα που μου θυμίζει το άρωμα/γεύση. Στην επίγευση σκέφτομαι αν είναι μικρή ή μεγάλη και αυτό είναι όλο. Αν πάλι πρόκειται για αριστούργημα, τότε δεν σκέφτομαι τίποτα από όλα αυτά, απλά λέω ένα "πω πω ουίσκαρος" και τελειώνει το θέμα, δεν ψάχνω δικαιολογίες γιατί μου αρέσει. Το ίδιο αν πρόκειται για πατάτα που δεν θέλω να ξαναδοκιμάσω στη ζωή μου.

Τα λέω όλα αυτά για να δικαιολογήσω το ότι δεν ξεκινάω μια δομημένη κριτική, όπως αυτές που κατά καιρούς παρουσιάζουν οι Celtic, mallios, ambu, Tomy και άλλοι. Προτιμώ ως γνωστός φυγόπονος και τεμπέλης να κάνω την εύκολη δουλειά του να σχολιάσω μετά από κάποιον άλλον πιο φιλότιμο δοκιμαστή, αραδιάζοντας τις πολλές φορές αιρετικές απόψεις μου (βλέπε αρνητικές εντυπώσεις για τα Uigedail, Inchgower 28, AnCnoc 12yo).

Πάντως επειδή κατανοώ τον εγωισμό αυτών που γράφω, θα προσπαθήσω στο μέλλον να είμαι πιο συνεπής, ειδικά στα μπουκάλια που τυχαίνει να δοκιμάζω πρώτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

LAGAVULIN "Feis Ile 2010"

Ξέρει κανείς λεπτομέρειες γενικότερα για τα "Feis Ile"; Απο ότι ξέρω κυκλοφόρησαν μόνο στα Festival Islay, αλλά το πόσο "πόσιμα" είναι για να δικαιολογήσουν τις τιμες τους -οι οποίες κυμαίνονται στα 300 ευρώ αν δεν κάνω λάθος- δεν το ξέρω. Μια αγορά στα 200 ευρώ αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Το ποσο πόσιμα είναι είναι σχετικό αλλα δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κακές κριτικές για κανένα Feis Ile αλλα πρέπει να λογαριάσεις ότι μιλάμε για εμφιαλώσεις των £30-50 για τους επισκέπτες των αποστακτήριων κατά την διάρκεια του festival και μετά κάποιοι πονηροί τα χτυπάνε στο internet για γελοίες τιμές.

Προσωπικά αρνούμαι να παίξω αυτό το παιχνίδι και προτιμώ να βάλω αυτά τα λεφτά στην άκρη για ένα ταξίδι στο νησί και ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα εισακουσθούν οι προτάσεις για χωρίς σφραγισμένο πώμα Feis Ile η και χωρίς ετικέτες ώστε να μην γίνετε αυτό το παραεμπόριο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 1 ερωτηση,εχει δοκιμασει κανεις σας το Bruichladdich The Laddie Ten ?

Σκεφτομαι να παραγγειλω 2-3 μπουκαλακια και θελω τη γνωμη οσων το εχουν δοκιμασει,γραφονται πολυ καλα λογια για το συγκεκριμενο και ειναι και σε καλη τιμη προς το παρον.

Uisge-Beatha ελπιζω να το εχεις δοκιμασει γιατι απο οτι ειδα δεν το βρισκεις ευκολα(εγω συνηθως παραγγελνω απο Γερμανια,απο Αγγλια σε περιπτωση που δεν βρω κατι συγκεκριμενο) πλην της αγγλικης και αμερικανικης αγορας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 1 ερωτηση,εχει δοκιμασει κανεις σας το Bruichladdich The Laddie Ten ?

Σκεφτομαι να παραγγειλω 2-3 μπουκαλακια και θελω τη γνωμη οσων το εχουν δοκιμασει,γραφονται πολυ καλα λογια για το συγκεκριμενο και ειναι και σε καλη τιμη προς το παρον.

Uisge-Beatha ελπιζω να το εχεις δοκιμασει γιατι απο οτι ειδα δεν το βρισκεις ευκολα(εγω συνηθως παραγγελνω απο Γερμανια,απο Αγγλια σε περιπτωση που δεν βρω κατι συγκεκριμενο) πλην της αγγλικης και αμερικανικης αγορας.

Φιλε Konstandin δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αν και ελπίζω σύντομα :rolleyes:

(έχω 2 μπουκάλια με το όνομα μου στον Ινδό)

Ο μονος που ίσως να το έχει δοκιμάσει (τι ίσως σίγουρα :laugh4: ) είναι ο mallios.

Το μονο που με χαλάει είναι ότι είναι unpeated (αν και φαντάζομαι έπεται και peated έκδοση σύντομα)

Link to comment
Share on other sites

Eίναι το πρώτο Laddie 10αράκι που βγαίνει με malt παραγωγής των νέων ιδιοκτητών (Mark Reyner, Jim McEwan κλπ) και νομίζω θα καθιερωθεί ως στανταρ βασική έκδοση του αποστακτηρίου και θα είναι ευρείας κυκλοφορίας και διαθέσιμο παντού.

Ο Ralfy το έχρισε Whisky of the year 2011, για τους λόγους που εξηγεί στο σχετικό βίντεο

Μάλλον πρόκειται για πολύ καλή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

ωραίο βιντεάκι (ως συνήθως από τον ralfy) έχω ένα δυο σημεία που θα ήθελα να συζητήσουμε

το βραδυ να ποστάρω στο νήμα του realfy η σε κάποιο γενικό για απορίες?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια,οποτε θα παραγγειλω 2 μπουκαλακια.

Εμενα παλι να σας πω δεν με χαλαει και πολυ που ειναι unpeated,αλλωστε τελευταια οι περισσοτεροι το εχουμε ριξει στα peated ουισκι και καλο ειναι να κανουμε που κ που καμια αλλαγη.Απλα ελπιζω να ειναι κατι αρκετα καλο.

Με κατι φιλους που μιλουσα απο Γερμανια μου ειπαν πως ειναι πολυ καλο αλλα το εχουν τσακισει εκει πανω και δεν το βρισκεις ευκολα, οποτε μαλλον θα παραγγειλω απο Αγγλια .

Χθες μπηκα σε μια καβα στη θεσσαλονικη και ειδα ενα ουισκακι με το ονομα GLEN NESS 12ετων,υπαρχουν πληροφοριες για το συγκεκριμενο ?

Εψαξα στο ιντερνετ αλλα βρηκα ελαχιστα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια,οποτε θα παραγγειλω 2 μπουκαλακια.

Εμενα παλι να σας πω δεν με χαλαει και πολυ που ειναι unpeated,αλλωστε τελευταια οι περισσοτεροι το εχουμε ριξει στα peated ουισκι και καλο ειναι να κανουμε που κ που καμια αλλαγη.Απλα ελπιζω να ειναι κατι αρκετα καλο.

Με κατι φιλους που μιλουσα απο Γερμανια μου ειπαν πως ειναι πολυ καλο αλλα το εχουν τσακισει εκει πανω και δεν το βρισκεις ευκολα, οποτε μαλλον θα παραγγειλω απο Αγγλια .

Χθες μπηκα σε μια καβα στη θεσσαλονικη και ειδα ενα ουισκακι με το ονομα GLEN NESS 12ετων,υπαρχουν πληροφοριες για το συγκεκριμενο ?

Εψαξα στο ιντερνετ αλλα βρηκα ελαχιστα πραγματα...

Ερώτηση: γιατί παίρνετε 2 ίδιες φιάλες αντί για 2 διαφορετικές. Δόξα τω θεώ, οι εμφιαλώσεις που δεν δοκιμάσαμε ακόμα είναι αναρίθμητες;;;

Glen Ness 12yo είναι εμφιάλωση κάποιου 12αριού single malt (δεν πάιρνω και όρκο) από το Speyside. Εγώ δεν θα το έπαιρνα. Μυρίζει εμφιάλωση για τα super market...

Link to comment
Share on other sites

Οταν μαθαινω πως προκειται για κατι καλο παιρνω 2 μπουκαλια,1 για να πιω και ενα για την καβα.

Τωρα αν βγει κατι πολυ καλο χτυπαω κι ενα τριτο.

Παντως εχεις δικαιο στο οτι υπαρχουν πολλα μπουκαλια τα οποια δεν εχουμε-εχω δοκιμασει,και ισως θα επρεπε να ακολουθησω την αποψη σου....

Το GLEN NESS το βρηκα σε μια παλια καβα,και εμενα δεν μου γεμισε το ματι αλλα ειπα μηπως προκειται για κατι καλο.

Αλλα αφου δεν βρηκα σχεδον καμια πληροφορια για το συγκεκριμενο ουισκι το αφησα.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα δυο σημεία που θα ήθελα να συζητήσουμε

το βραδυ να ποστάρω στο νήμα του realfy η σε κάποιο γενικό για απορίες?

αν αφορά τον Ralfy σε εκείνο, άν όχι και είναι γενικής φύσεως στο κατάλληλο-αντίστοιχο (αν υπάρχει, αλλιώς ανοίγεις νέο), τι να σου πω, εσύ ξέρεις καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Konstantin, πραγματικα το Laddie ειναι δυσκολο να το βρεις στη Γερμανια, αλλα για ριξε και εδω μια ματια. Αν θελεις να παραγγειλεις και δε βγαζεις ακρη....ρωτα τους φιλους σου στη Γερμανια! :sarcastic_hand: Πλακα κανω. Αν θελεις, μπορω να σου πω τα βηματα για να παραγγειλεις, γιατι δε βλεπω αλλαγη γλωσσας.

http://www.whisky-europa.de/whisky-shop/

http://www.whisky.de/shop/advanced_search_result.php?XTCsid=4e92b7636587dd3fc4c8c11bfff129bf&XTCsid=4e92b7636587dd3fc4c8c11bfff129bf&keywords2=Bruichladdich+The+Laddie+Ten

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε gebdra,το http://www.whisky.de γνωριζω πως δεν στελνει παραγγελιες στο εξωτερικο,το

http://www.whisky-eu...de ομως το κανει(το βρηκα κι εγω πριν μερικες μερες).

Οσο για την μεταφραση,ευχαριστω αλλα ξερω απταιστα Γερμανικα αφου σχεδον ενηλικιωθηκα εκει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αγαπητοί φίλοι, ο νέος :soldier: έχει 2 ερωτήσεις παρακαλώ!! Οπότε σπεύσατε ανοίξτε τα κιτάπια σας και δώστε καμιά απάντηση.. :scratch_one-s_head::umnik2: (όλα έτοιμα τα θέλουμε απ το forum, κακομάθαμε) :D

Φίλε tomy παρατηρώντας 3 balvenie που έχω μπροστά μου το μάτι μου πέφτει στην κατα 3 εκατοστά χαμηλότερη στάθμη του 15yo single barrel, (στα άλλα 2 είναι ακριβώς ίδια), επίσης οι ταινίες ασφαλείας που καλύπτουν το φελλό και μέρος του λαιμού των μπουκαλιών περιστρέφονται. Είναι φυσιολογικό ?

Και η 2η ερώτηση, το bruichladdich 12yo το 2nd edition στο αλουμινένιο κουτί, το γνωστό που πίναμε μέχρι πριν 1 μήνα, η τιμή του μήπως έχει εκτοξευθεί άνω των 200eur ?!! Σα να πήρε το μάτι μου κάτι τέτοιο χωρίς να είμαι σίγουρος. Μήπως το έχει διαπιστώσει κανείς? :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε nek η στάθμη μπορεί να διαφέρει για αρκετούς λόγους:

απόκλιση γέμισης αν και το αποκλείω λόγο του ότι η γραμμή εμφιάλωσης της William Grant είναι αυτοματοποιημένη

και υπέρ σύνχρονη καθώς και ότι 3cm είναι πολλά.

Λόγο κακής αποθήκευσης το SC μπορεί να το χτυπούσε ο ήλιος η να ήταν κοντά σε εστία θέρμανσης

Πρόβλημα με τον φελλό /διαρροή

Όσο για τα αλουμινένια foil εξαρτάται ποσο χαλαρά είναι (αν βγαίνουν δεν είναι καθόλου καλο)

πάντως δεν είναι παράξενο ειδικά σε παλιότερες εμφιαλώσεις να είναι λίγο χαλαρά αν μπορείς ανέβασε φωτό

Όσο για το bruichladdich 12yo δεν έχω ιδέα περίμενε τον mallio :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Και η 2η ερώτηση, το bruichladdich 12yo το 2nd edition στο αλουμινένιο κουτί, το γνωστό που πίναμε μέχρι πριν 1 μήνα, η τιμή του μήπως έχει εκτοξευθεί άνω των 200eur ?!! Σα να πήρε το μάτι μου κάτι τέτοιο χωρίς να είμαι σίγουρος. Μήπως το έχει διαπιστώσει κανείς? :thank_you2:

Μολις το κοιταγα στο Royal Mile,σταθερα και αμετακινητα κυμαινεται γυρω στα 50 ευρα με τασεις κλιμακτηριακες,μπορει σε κανα δυο μηνες απο τωρα να δινουν στις 3 φιαλες τις 2 δωρο... :stinker:

Link to comment
Share on other sites

Bruichladdic 12 y.o.2nd edition πριν από.... 17 περίπου ώρες σε κάβα γειτονιάς είχε 52 eur (σταμάτησα για ξηροκάρπια).

Nek έχω βρει Edradour 10 y.o. στα 168 eur επειδή .....έτσι ήθελε ο cava man.

Οφείλω να πω ότι με την αγορά ενός smart phone αυτά τα προβλήματα λύνονται άμεσα ...... και για αυτό ..... μιλάω με Giorgos όταν έχω απορίες ή πλέον θα παίρνω και τη γυναίκα μου να με ενημερώνει :girl_pinkglassesf::girl_prepare_fish: .

Link to comment
Share on other sites

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=142001889



Αγαπητέ φίλε UB η foto είναι αδύνατη αλλά είναι απλά τα πράγματα, όλα τα μπουκάλια είναι γεμάτα μέχρι το 1/3 του λαιμού. Το συγκεκριμένο είναι μέχρι λίγο πρίν ξεκινήσει ο λαιμός, το δε αλουμινένιο foil δε βγαίνει μόνο περιστρέφεται. Το άλλο που παρατήρησα είναι οι ξεθωριασμένοι με κόκκινο μαρκαδόρο αριθμοί στην ετικέτα (που σημαίνει πως ήταν στον ήλιο για πολύ καιρό).

Φίλε mallios συμφωνώ με το smart phone αλλά καλό είναι να υπάρχει και η σχετική κινητοποίηση των μελών, δοκιμάζεται και η δυναμικότητα του forum.. :smile1:

sorry το 10ράκι ήταν τελικά.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...