Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ερωτήσεις-απορίες περί συγκεκριμένων εμφιαλώσεων


Recommended Posts

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=142001889

sorry το 10ράκι ήταν τελικά.

η καραασχετοσύνη/κουτοπονηριά κάποιων "του επαγγέλματος" δεν έχει όρια....

και η πλάκα είναι οτι βλέπω στη σελίδα τους ένα -ας πούμε συλλεκτικό- ουίσκυ σε πολύ καλή τιμή (φιλε nek αν ενδιαφέρεσαι στείλε pm, δεν θα τους ανοίγουμε και τα μάτια...)

Γέλασα πολύ και στη σελίδα με τα Irish....simple malt !!!! It's so simple ! :D

Link to comment
Share on other sites

η καραασχετοσύνη/κουτοπονηριά κάποιων "του επαγγέλματος" δεν έχει όρια....

και η πλάκα είναι οτι βλέπω στη σελίδα τους ένα -ας πούμε συλλεκτικό- ουίσκυ σε πολύ καλή τιμή (φιλε nek αν ενδιαφέρεσαι στείλε pm, δεν θα τους ανοίγουμε και τα μάτια...)

Γέλασα πολύ και στη σελίδα με τα Irish....simple malt !!!! It's so simple ! :D

Θα συμφωνήσω με Κέλτη-παράξενο ε; : ·)

Από το συγκεκριμένο κατάστημα έχω αγοράσει 3 φιάλες σε τιμή κάτω των 20 τη μία όταν έξω έπαιζε κοντά στα 100.

Για το Laddie τους είχα ρωτήσει και μου είχαν πει πως είναι τόσο ακριβό μιας και είναι καρασυλλεκτικό-προφανώς από το γνωστό νησί Bruichladdich...που δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

...Το συγκεκριμένο είναι μέχρι λίγο πρίν ξεκινήσει ο λαιμός...Το άλλο που παρατήρησα είναι οι ξεθωριασμένοι με κόκκινο μαρκαδόρο αριθμοί στην ετικέτα (που σημαίνει πως ήταν στον ήλιο για πολύ καιρό).

λίγο πρίν ξεκινήσει ο λαιμός είναι υπερβολικό και με ανησυχεί κατά ποσο έχει αλλοιωθεί η γεύση του από την αντηλιά

Link to comment
Share on other sites

...Για το Laddie τους είχα ρωτήσει και μου είχαν πει πως είναι τόσο ακριβό μιας και είναι καρασυλλεκτικό-προφανώς από το γνωστό νησί Bruichladdich...που δεν υπάρχει

:clapping::laugh4::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω το θέμα που έχω με το Balvenie 15yo single barrel.

Τσαλακωμένο-περιστρεφόμενο foil, χαμηλή στάθμη, προσέξτε τις διαφορές στη σφραγίδα του foil πάνω απο το φελό, ξεθωριασμένος μαρκαδόρος στην ετικέτα ...

Μπορώ να ακούσω συμπεράσματα..

6953852192_e5a498fe54_c.jpg

6953852626_aaef441e89_z.jpg

7099921511_69c8666416_z.jpg

7099922599_0930243204_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω το θέμα που έχω με το Balvenie 15yo single barrel.

Τσαλακωμένο-περιστρεφόμενο foil, χαμηλή στάθμη, προσέξτε τις διαφορές στη σφραγίδα του foil πάνω απο το φελό, ξεθωριασμένος μαρκαδόρος στην ετικέτα ...

Μπορώ να ακούσω συμπεράσματα..

http://farm8.staticflickr.com/7061/6953852192_e5a498fe54_s.jpg

http://farm8.staticflickr.com/7201/6953852626_aaef441e89_s.jpg

http://farm8.staticflickr.com/7241/7099921511_69c8666416_s.jpg

φιλε οι φωτό σου είναι τόσο μικρές που εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δω τίποτα :fie:

θα πρότεινα ανέβασε τις χωρίς συμπίεση στο flickr η στο photobucket και με τα πόσταρε εδώ

Link to comment
Share on other sites

φιλε οι φωτό σου είναι τόσο μικρές που εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δω τίποτα :fie:

θα πρότεινα ανέβασε τις χωρίς συμπίεση στο flickr η στο photobucket και με τα πόσταρε εδώ

Παιδιά το βρήκα τελικά οκ...για ρίξτε τώρα μια ματιά παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται για παρατεταμένη έκθεση στον ήλιο

τώρα όπως έγραψα και παραπάνω αν αυτό θα έχει επηρεάσει την γεύση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες

οποτε σφαχτο και good luck :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το μπουκάλι αυτό είχε μείνει για πολύ καιρό σε βιτρίνα μαγαζιού που το χτύπαγε ο ήλιος. Δεν πιστεύω οτι θα έχεις πρόβλημα να το ευχαριστηθείς κι ας είναι πεσμένη η στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

μπορει σε κανα δυο μηνες απο τωρα να δινουν στις 3 φιαλες τις 2 δωρο... :stinker:

Φίλε sir Mihas θα μπορούσες να το τεκμηριώσεις αυτό? Στο λέω γιατί πήρε το μάτι μου Bruichladdich 10ράκι (όχι το καινούριο, το 2nd edition στο μεταλικό κουτί) 27eur!

Link to comment
Share on other sites

Στο λέω γιατί πήρε το μάτι μου Bruichladdich 10ράκι (όχι το καινούριο, το 2nd edition στο μεταλικό κουτί) 27eur!

Νek μήπως εννοείς το 12 second edition?

Να υπενθυμίσω το θέμα που έχω με το Balvenie 15yo

προσέξτε τις διαφορές στη σφραγίδα του foil πάνω απο το φελό

Έχω την εντύπωση πως αυτό είναι κ το φυσιολογικό του. Το θυμάμαι σε όσες φιάλες Balvenie έχω ανοίξει. Tomy καλά τα λέω;.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sir Mihas θα μπορούσες να το τεκμηριώσεις αυτό? Στο λέω γιατί πήρε το μάτι μου Bruichladdich 10ράκι (όχι το καινούριο, το 2nd edition στο μεταλικό κουτί) 27eur!

Δεν απαιτειται καμια ιδιαιτερη σκεψη ή/και γνωση.Μια ματια να ριξει κανεις στα διαδικτυακα whiskoμαγαζα θα καταλαβει τι συμβαινει (δυστυχεστατα) με το συγκεκριμενο αποστακτηριο.Καθε μερα βγαζει και μια καινουργια εμφιαλωση,κανει ατελειωτους πειραματισμους και κοντευει να αρχισει να απαξιωνεται στα ματια ακομα και των πλεον αφοσιωμενων καταναλωτων του.Χανει καποιος τον λογαριασμο αν κατσει να υπολογισει τα 12 y.o. (μοναχα :to_pick_ones_nose_eat: ) που υπαρχουν στην αγορα τη στιγμη που γραφουμε.Γι"αυτο εκτιμω οτι,αν συνεχισει την ιδια εμπορικη πολιτικη θα πωλειται σε χαρτονι-χυμα ή σε σφραγισμενα κατρουτσα μιας χρησης. :on_the_quiet2:

Link to comment
Share on other sites

Νek μήπως εννοείς το 12 second edition?

Όχι φίλε giorgos ήμουν ξεκάθαρος, μόλις φτάσει στα χέρια μου σ αυτή την τιμή δίνω οδηγίες- κατευθύνσεις... Απλά περιμένω λίγο να το τσεκάρω οτι έτσι είναι τα πράγματα και δεν έχει γίνει κάποιο λάθος!!Στην αναμονή λοιπόν για λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Νek μήπως εννοείς το 12 second edition?

Όχι φίλε giorgos ήμουν ξεκάθαρος, μόλις φτάσει στα χέρια μου σ αυτή την τιμή δίνω οδηγίες- κατευθύνσεις... Απλά περιμένω λίγο να το τσεκάρω οτι έτσι είναι τα πράγματα και δεν έχει γίνει κάποιο λάθος!!Στην αναμονή λοιπόν για λίγο..

Αν το τσιμπήσεις έκανες καλή κίνηση.

Για το 12αρι σε ρώτησα γιατί δεν θυμάμαι να υπάρχει 10ράκι στο οποίο να αναγράφεται πάνω second edition εν αντιθέση με το 12.

Link to comment
Share on other sites

Μόνος μου ρωτάω μόνος μου απαντάω.

Πριν κανά 2 χρονάκια μου είχε δημιουργηθεί η απορία τι εννοεί ο Γερμανός του whiskyauction όταν γράφει

π.χ. << 9/10 full original closed>>

Κατά καιρούς τοχω συζητήσει με κάποιους κιόλας.

Τελικά το θέμα είναι πολύ απλό.

Το ανωτέρω αναγράφεται σε εμφιαλώσεις στις οποίες το περιεχόμενο(κεραμικά,σκούρα μπουκάλια κτλ) δε φαίνεται οπότε κ μας ενημερώνει για τη στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

Το ανωτέρω αναγράφεται σε εμφιαλώσεις στις οποίες το περιεχόμενο(κεραμικά,σκούρα μπουκάλια κτλ) δε φαίνεται οπότε κ μας ενημερώνει για τη στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

Μόνος μου ρωτάω μόνος μου απαντάω.

Πριν κανά 2 χρονάκια μου είχε δημιουργηθεί η απορία τι εννοεί ο Γερμανός του whiskyauction όταν γράφει

π.χ. << 9/10 full original closed>>

Κατά καιρούς τοχω συζητήσει με κάποιους κιόλας.

Τελικά το θέμα είναι πολύ απλό.

Το ανωτέρω αναγράφεται σε εμφιαλώσεις στις οποίες το περιεχόμενο(κεραμικά,σκούρα μπουκάλια κτλ) δε φαίνεται οπότε κ μας ενημερώνει για τη στάθμη.

Αφου δεν φαινεται η σταθμη πως την μετραει ο ντοιτσμαν? :scratch_one-s_head:

α) με τα αυτια? (την κουναει και ακουει,ακουει τους παφλασμους και υπολογιζει?) 80

β) με τα χερια? (την παιζει και αισθανεται,νιωθει και υπολογιζει?) :showoff:

γ) με την μυτη? (την χαιδευει και οσμιζεται,διαισθανεται και υπολογιζει?)

:rolleyes:

δ) με το εντεροστομιο? (την καπακωνει και ταλαντευεται,βυθομετρα και υπολογιζει?) :spiteful:

Προφανως θα εννοει οτι οι φιαλες (που ειναι ορατο το περιεχομενο τους ) θα περιεχουν π.χ. 9/10 ή 8/10 κ.ο.κ. του αρχικου περιεχομενου και οτι το καπακι/φελλος δειχνει ερμητικα κλειστος και οχι παραβιασμενος/αλλοιωμενος

Link to comment
Share on other sites

Ο giorgos έχει δίκιο ο ορος χρησιμοποιείτε σε κεραμικά μπουκάλια και είναι ενδεικτικός και μονο

συνήθως υπολογίζεται με τον ήχο (ελαφρό χτύπημα τις φιάλης με μεταλλικό αντικείμενο και όπου αλλάζει ο ήχος εκεί είναι και η στάθμη)

και οι πιο προχωρημένοι με ζύγισμα άδειας φιάλης δείγμα και της γεμάτης :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Sir ξεφεύγεις κ ώρες ώρες σκέφτομαι ότι θα μας χαρακτηρίσουν από κάτι τέτοιες συμπεριφορές σου...

ΥΓ:τσέκαρε mail σου.

Αντιγράφω την απάντηση του Γερμανού

It gives you a content ides,

when you can not see the filling level.

It is always original closed

Link to comment
Share on other sites

η καραασχετοσύνη/κουτοπονηριά κάποιων "του επαγγέλματος" δεν έχει όρια....

και η πλάκα είναι οτι βλέπω στη σελίδα τους ένα -ας πούμε συλλεκτικό- ουίσκυ σε πολύ καλή τιμή (φιλε nek αν ενδιαφέρεσαι στείλε pm, δεν θα τους ανοίγουμε και τα μάτια...)

Λοιπόν επειδη είχα αφήσει εκρεμμότητες ξεκεθαρίζω... Bruichladdich 10yo στα 27eur ΑΚΥΡΟ... ενώ αναγραφόταν στο ηλεκτρονικό κατάστημα είχε τελειώσει, δεν ξέρω αν υπήρχε αν το έδινε σ αυτή την τιμή. Παρεπιπτώντος να αναφέρω πως στη Χαλκίδα που είμαι καμιά βδομάδα τώρα δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. Το ίδιο και σε 2 άλλες επαρχιακές πόλεις που το αναζήτησα. Στην Αθήνα σε όσες συνοικιακές κάβες μπήκα, δεν το είδα πουθενά. Πώς το βρίσκει ο φίλος mallios τόσο εύκολα δεν καταλαβαίνω :scratch_one-s_head::D .

Φίλε giorgos είσαι πολύ πιο έμπειρος απο μένα σε ότι έγραψες για το 10yo πως "second edition" δεν αναγράφεται πάντως κατάλαβες ποιό εννοούσα.

Τη μεγάλη μου λύπη μετρίασε φίλε Celtic η αγορά 2 μπουκαλιών του -ας πούμε συλλεκτικού- που αναφέρεις στα 30eur έκαστο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδη είχα αφήσει εκρεμμότητες ξεκεθαρίζω... Bruichladdich 10yo στα 27eur ΑΚΥΡΟ... ενώ αναγραφόταν στο ηλεκτρονικό κατάστημα είχε τελειώσει, δεν ξέρω αν υπήρχε αν το έδινε σ αυτή την τιμή. Παρεπιπτώντος να αναφέρω πως στη Χαλκίδα που είμαι καμιά βδομάδα τώρα δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. Το ίδιο και σε 2 άλλες επαρχιακές πόλεις που το αναζήτησα. Στην Αθήνα σε όσες συνοικιακές κάβες μπήκα, δεν το είδα πουθενά. Πώς το βρίσκει ο φίλος mallios τόσο εύκολα δεν καταλαβαίνω :scratch_one-s_head::D .

Φίλε giorgos είσαι πολύ πιο έμπειρος απο μένα σε ότι έγραψες για το 10yo πως "second edition" δεν αναγράφεται πάντως κατάλαβες ποιό εννοούσα.

Τη μεγάλη μου λύπη μετρίασε φίλε Celtic η αγορά 2 μπουκαλιών του -ας πούμε συλλεκτικού- που αναφέρεις στα 30eur έκαστο.

Καλημέρα! Εξ ορισμού θεώρησα ότι είναι το 12άρι και όχι το 10άρι. Αφού όμως ξεκαθάρησε το τοπίο και μιλάμε για το 10άρι, μάλλον δεν εμιλάμε για 2nd edition αλλά για το Islay Bottling του 2006. (second edition όσο και να έψαξα δεν βρήκα. Το παλιό δεκαράκι είχε εμφιαλωθεί το 2005 και 2006 και είχε κάποιες μικρές διαφορές στο μεταλικό κουτί - αν έχω κρατήσει φωτό θα τις ανεβάσω).

Εγώ λοιπόν βρίσκω εύκολα το 12άρι...(ακόμα).

Για 27 eur και 10άρι δε νομίζω να υπάρχει σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου. Για 50 -60 eur αξίζει να προσπαθήσεις στο whiskybarrel μήπως και κάτι έχει απομείνει. Επίσης στο whiskyexchange συχνά εμφανίζονται κάποιοα δεκαράκια παλιά στα 60 eur.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λοιπόν βρίσκω εύκολα το 12άρι...(ακόμα).

Για 50 -60 eur αξίζει να προσπαθήσεις στο whiskybarrel μήπως και κάτι έχει απομείνει. Επίσης στο whiskyexchange συχνά εμφανίζονται κάποιοα δεκαράκια παλιά στα 60 eur.

Φίλε mallios, σ ευχαριστώ αλλά δεν με πολυενδιαφέρουν τα sites του εξωτερικού. Δεν έχω αγοράσει ακόμη και μάλλον δεν πρόκειτε να το κάνω και στο μέλλον. Υπάρχουν πιθανότητες να βρώ σε κάποια κάβα που θα μπώ κατά τύχη, 10ράκι ? Μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει πουθενά οποιοδήποτε Laddie, ούτε καν 12αρι(δεν έχω μπεί σε κεντρικές καβες, περισσότερο σε συνοικιακές και κάποιες στην επαρχία). Να υποθέσω πως αν υπάρχει πουθενά θα είναι απομεινάρι στο ράφι απο παλιά παραγγελία έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω σε κεντρικές κάβες των Αθηνών αλλά και σε συνοικιακές καλές με ποικιλία θα υπάρχουν ακόμα κομμάτια απο το παλιό δεκαράκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με μεγάλη μου λύπη αναγκάζομαι να ποστάρω για ακόμη μια φορά foto σφραγισμένου μπουκαλιού με χαμηλή στάθμη.

Κάποιος πίνει απ τα μπουκάλια μου αλλά αν τον πιάσω τη γ.....ε!!! :hunter:

Να το πάω πίσω να μου δώσει άλλο δε γίνεται, ήταν το τελευταίο. Γκαντεμιά... γιατί όμως αφού δεν είχα σκοπό να κρύψω την αγορά απ τη γυναίκα μου!!! :kiss3:

Καμιά ιδέα ρε παιδιά για το παρακάτω?

7203150772_ef3b93888b.jpg

7220281312_e26c2c8f6f_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...