Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ερωτήσεις-απορίες περί συγκεκριμένων εμφιαλώσεων


Recommended Posts

1 hour ago, panos74 said:

ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ GLEN SCOTIA 15 ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ?

@panos74 είναι ένα αποστακτήριο που δεν το έχουμε ακουμπήσει πολύ (σχεδόν καθόλου θα έλεγα). Νομίζω ο @Uisge-Beatha μπορεί να σε βοηθήσει. Αν θυμάμαι καλά είχε κάνει ένα αντίστοιχο training με το Glen Scotia

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos74 said:

ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ GLEN SCOTIA 15 ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ?

Και ο @Celtic κάπου έπινε κάτι Glen Scotia αλλά δεν θυμάμαι που το είδα κι αν είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, panos74 said:

ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ GLEN SCOTIA 15 ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ?

Πολύ καλό.

2 hours ago, ioannis said:

Και ο @Celtic κάπου έπινε κάτι Glen Scotia αλλά δεν θυμάμαι που το είδα κι αν είναι αυτό.

Είχαμε βρεθεί με @DUCATI13 πριν κάποιους μήνες σε μια γευσιγνωσία-παρουσίαση των βασικών Loch Lomond & Glen Scotia που εισάγονται και Ελλάδα, από τον Γιώργο Παπαδόγουλα στην Cava Greco στην Ριζούπολη. Όλα τα Glen Scotia ήταν αξιόλογα. Το Victoriana δε...το ερωτεύτηκα....είχα καιρό να εντυπωσιαστώ τόσο με ένα ουίσκυ.

Αν πας στη συγκεκριμένη κάβα @panos74 που είναι και κοντά στα μέρη μας (στα λουλουδάδικα στην Ανθέων, πίσω από το γήπεδο του Απόλλωνα), ζήτα τον Νίκο τον ιδιοκτήτη και πες του οτι είσαι από το φόρουμ και το συνθηματικό, για να σου κάνει και μια έκπτωση.

1 hour ago, DMTK said:

ο @Celtic ασχολείται με τη Βικτωριανή εποχή :p

Παρδον???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
8 minutes ago, panos74 said:

ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ. ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΙΑΛΕΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ Π.Χ. Β1/14.ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ?

To "κάποιες φιάλες" είναι πολύ αόριστο, τα Redbreast Cask Strength έχουν σίγουρα αυτη την ταυτοποίηση .

Γενικά συνήθως εννοούν Batch #1 της χρονιάς 2014

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΦΙΑΛΩΣΗΣ ΤΟΥ ΜΠΟΥΚΑΛΙΟΥ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ BATCH 2...3 ΚΛΠ. ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΚΙ ΕΧΟΥΝ διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, panos74 said:

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΦΙΑΛΩΣΗΣ ΤΟΥ ΜΠΟΥΚΑΛΙΟΥ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ BATCH 2...3 ΚΛΠ. ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΚΙ ΕΧΟΥΝ διαφορά?

Ναι, αυτό ακριβώς

(μη "φωνάζεις" Πάνο, σε ακούμε :biggrin1:, γράφε με μικρά.....)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα, έπεσε στο μάτι μου το Glenfiddich IPA και έμεινα άναυδος καθώς το IPA το έχω συναντήσει μόνο σε μπύρα και επειδή λατρεύω τα ουίσκια Glenfiddich  θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με αυτό το είδος

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

@Apostolis007 προσωπικά δεν βρήκα ενδιαφέρουσα τη συγκεκριμένη εμφιάλωση.

Δες στο παρακάτω νήμα, πιστεύω θα βρεις αρκετές απαντήσεις σχετικά με την επίδραση των βαρελιών μπύρας: 

(σου μετέφερα το ερώτημα σε ήδη υπάρχον νήμα, ώστε να μην ανοίγουμε συνεχώς νέα, εφόσον υπάρχουν γενικότερα νήματα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε)

Link to comment
Share on other sites

On 11/20/2020 at 12:08 PM, Apostolis007 said:

Καλησπέρα, έπεσε στο μάτι μου το Glenfiddich IPA και έμεινα άναυδος καθώς το IPA το έχω συναντήσει μόνο σε μπύρα και επειδή λατρεύω τα ουίσκια Glenfiddich  θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με αυτό το είδος

Το δοκίμασα πολύ πρόσφατα, να ναι καλά ο @Corry Vreckan.

Συμφωνώ με @DMTK, ούτε εμένα με ενθουσίασε. Στη μύτη κάτι πάει να κάνει αλλά στόμα και επίγευση σχετικά αδιάφορα και μονοδιάστατα. Στην τιμή του (+- 10€) μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον 10 εμφιαλώσεις πολύ καλύτερες. Ενδεικτικά κι ανάλογα τα γούστα:

Arbeg 10, Laphroaig 10, Bunnahabhain 12, Springbank 10, Glenmorangie 10, Old pulteney 12, Glendronach 12....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McRookie said:

Arbeg 10, Laphroaig 10, Bunnahabhain 12, Springbank 10, Glenmorangie 10, Old pulteney 12, Glendronach 12....

Αυτό είναι πρόκληση... δεν υπάρχει πουθενά ένα PC10... ντροπή!! 🤣

Πάντως επειδή έχω πιει όλη την σειρά (και αυτά που αναφέρεις αλλά και την σειρά Glenfiddich experimental που λέει ο αγαπητός @Apostolis007 ) θα έλεγα ότι από Glenfiddich πιο καλό είναι το ΧΧ, αλλά στην τιμή που το βλέπω Ελλάδα (κάπου στα 65 eur)... είναι σχεδόν κοροϊδία. Δεν υπάρχει λόγος, πραγματικά. 

Από τα πιο πάνω θα με ενδιέφερε αυτό το καινούργιο το Arbeg 🤣 (πρέπει να μοιάζει με Ardbeg 😂 - μετά την χτεσινή μέρα έχω ανάγκη για πείραγμα).

  • Το Glenmorangie θα έλεγα ότι είναι το πιο ευκολόπιοτο, πραγματικά ευχάριστο, απαλό και άνετο για κάθε περίσταση. Τίμιο και απλό.
  • Old Pulteney 12 θέλει τον χρόνο του, 
  • Springbank είναι Love or hate whisky. 
  • Laphroaig 10 το βρήκα λιγάκι αδιάφορο. ΟΚ, αλλά σαν 10ράκι περίμενα πιο πολλά και για τα δικά μου γούστα πρέπει να είναι πιο κάτω από τα άλλα 10ράκια του νησιού
  • Bunna 12 είναι η δεύτερη επιλογή μου από τα πιο πάνω.
  • Glendronach τιμιότατο, σταθερή αξία και δεν θα σε απογοητεύσει. Αλλά, το έχω πιο κάτω από Bunna 12

Οπότε, πάρε ένα Port Charlotte 10 να βρεις την υγειά σου!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Από τα πιο πάνω θα με ενδιέφερε αυτό το καινούργιο το Arbeg 🤣 (πρέπει να μοιάζει με Ardbeg 😂

είναι σαν κάλτσες abidas από το παζάρι

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Αυτό είναι πρόκληση... δεν υπάρχει πουθενά ένα PC10... ντροπή!! 🤣

💘💝💖

1 hour ago, mallios said:

Οπότε, πάρε ένα Port Charlotte 10 να βρεις την υγειά σου!

💗💓💞❣️💚💙💜

ΑΑΑΑΒΑΔΙΣΤΑ Αναζητείται νέο Μέλος (ανθρώπινο) που να έχει απορίες και ερωτήσεις με τις παρακάτω εμφιαλώσεις:

Λατρεύω, αγαπώ και είμαι κατενθουσιαμένος (από την όψη) με τα port charlotte 10, P C 10, portcharlotte10 και το καταπληκτικό (στην εμφάνιση) PC10!  Xρειάζομαι την βοήθεια (συγκεκριμένου) διαχειριστή για να μου εξηγήσει τις διαφορές και να μου προτείνει εμφιάλωση ώστε να πραγματοποιήσω την πρώτη μου αγορά! Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Υ.Γ οποιαδήποτε άλλη πρόταση, θα απορρίπτεται ως μεροληπτική 💔!

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Islaynder said:

💘💝💖

💗💓💞❣️💚💙💜

ΑΑΑΑΒΑΔΙΣΤΑ Αναζητείται νέο Μέλος (ανθρώπινο) που να έχει απορίες και ερωτήσεις με τις παρακάτω εμφιαλώσεις:

Λατρεύω, αγαπώ και είμαι κατενθουσιαμένος (από την όψη) με τα port charlotte 10, P C 10, portcharlotte10 και το καταπληκτικό (στην εμφάνιση) PC10!  Xρειάζομαι την βοήθεια (συγκεκριμένου) διαχειριστή για να μου εξηγήσει τις διαφορές και να μου προτείνει εμφιάλωση ώστε να πραγματοποιήσω την πρώτη μου αγορά! Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Υ.Γ οποιαδήποτε άλλη πρόταση, θα απορρίπτεται ως μεροληπτική 💔!

 

Μου φαίνεται ότι έχεις αρχίσει να κανεις πολύ παρέα με τον @mallios.

Ανησυχητικό !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Islaynder said:

PC10

PC10= PC (laptop ή και όχι) που τρέχει Windows 10 και ιδανικά με πακέτο Microsoft 365. Μέρες καραντίνας που ζούμε δεν θα πρέπει να παραβλέπουμε την χρησιμότητα του MS Teams για τηλεδιασκέψεις από το σπίτι μαζί με το mobility που προσφέρει η δυνατότητα να έχεις πρόσβαση σε όλα τα αρχεία της εταιρείας σου σε Sharepoint online.

Για να απαντήσω στην ερώτηση, προτίμησε καλύτερα ένα Springbank 10 ή ακόμα καλύτερα 12 CS.

Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο. Πιστεύω βοήθησα

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McRookie said:

Για να απαντήσω στην ερώτηση, προτίμησε καλύτερα ένα Springbank 10 ή ακόμα καλύτερα 12 CS.

Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο. Πιστεύω βοήθησα

Είσαι ένας αφάνας μουστακαλής τεντυμπόυς, που διαβάλλει συγκεκριμένες εμφιαλώσεις (βλέπε octomore με τζάκια) και προσπαθεί να προσηλυτίσει νέα, άπειρα και αμόλυντα μέλη στην αντίπερα όχθη ανταγωνιστικού αποστακτηρίου!

ΑΙΣΧΟΣ :p

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/20/2020 at 12:08 PM, Apostolis007 said:

Καλησπέρα, έπεσε στο μάτι μου το Glenfiddich IPA και έμεινα άναυδος καθώς το IPA το έχω συναντήσει μόνο σε μπύρα και επειδή λατρεύω τα ουίσκια Glenfiddich  θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με αυτό το είδος

Θα συμφωνήσω εφ'ολης της ύλης με τους προλαλήσαντες. Είναι μία εμφιάλωση που πολύ πιθανό να μην ξανάπαιρνα.

Είχε ένα ενδιαφέρον λόγω πειράματος αλλά μέχρι εκεί.Δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα.Είχε μια συμπαθητική μύτη αλλά μια αδιάφορη γεύση και επίγευση με μια πικρίλα εκεί στο βάθος που σου θύμιζε IPA. Ψόφια πράγματα.

Όλες οι παραπάνω εμφιαλωσεις που σου πρότειναν  αξίζουν, εγώ θα προσέθετα ότι αν σου αρέσουν τα Highlander Whisky

θα μπορούσες να πάρεις επίσης σε αυτά τα λεφτά και ένα Glenfarclas 12 η 15 ετών να το ευχαριστηθείς.

Δεν ξέρω τις τιμές κάτω αλλά εδώ βρίσκω το 15αρι στα 45 ευρώ, τιμή η οποία γενικά δεν παίζει σε αντίστοιχα 15αρια άλλων αποστακτηρίων. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμπληρωματικά και με καθυστέρηση 😋 τα μπυροβαρελα είναι πολύ δημοφιλής τελευταία αλλά στα γούστα μού, πιο γεμάτες έντονες γεύσεις, είναι τα stout και οχι τα IPA🍻

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...