Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ερωτήσεις-απορίες περί συγκεκριμένων εμφιαλώσεων


Recommended Posts

μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι γι' αυτό εδώ ; είναι η δεύτερη φορά που το βλέπω και σε τιμή διαφορετική από ένα κανονικό δεκάρι

Είναι η προηγούμενη ετικέτα από το Talisker 10

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και παλιότερη ετικέτα, αυτή της παρακάτω φωτογραφίας από τη δεκαετία του 90. Αυτά που λέγαμε στο άλλο θέμα περί συλλεκτικότητας...

talisker-10-year-old-early-nineties-bottling-3088-p.jpg

Πάντως να ξέρεις Θανάση ότι ίδιες εμφιαλώσεις στα ίδια αποστακτήρια σε διαφορετικές περιόδους μπορεί να έχουν μεγάλες διαφορές. Χαρακτηριστικό παράδειγμα κατά τη γνώμη μου το Macallan που έβγαζε παπάδες στα μέσα της δεκαετίας του 90 αλλά κάπου στο δρόμο πήρε την κάτω βόλτα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση του Talisker πάντως αυτό κατά τη γνώμη μου δεν ισχύει. Όσα χρόνια το πίνω μου φαίνεται σχεδόν ολόιδιο, αν και οι βαθμολογίες των malt maniacs τείνουν να ακολουθούν την τάση "κάθε πέρσι και καλύτερα".

Ο Celtic που είχε πιει Talisker πριν από μένα μπορεί να πει περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και στα δύο ερωτήματα μου. προσωπικά το θεωρώ βλακεία σε ουίσκι σειρας , όταν δεν πρόκειτα ιγια εμφιάλωση που δίνει κάτι διαφορετικό να τίθεται θέμα διαφοράς τιμής λόγω ετικέτας αλλά ναι , όντως ενώ σε κάποια θέωρώ κατανοητή την άνοδο της τιμής κάποιων εμφιαλώσεων εδώ θεωρώ οτι είναι απλα μάταιο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο Κέλτης πήγε 7μερη έπινε Lagavulin 16 .... Πλέον ο φίλος μας έχει οικογένεια και το Lagavulin συνεχιζει να βγαίνει στα 16 του. Η συγκεκριμένη φιάλλη όμως του Κέλτη παίζει κοοντά στα 1000 ευρώ ενώ η σημερινή

κοντά στα 50.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν ο Κέλτης δεν έπινε το lagavulin στην 7ημερη και το κρατούσε τώρα θα μπορούσε να είναι 1.000 ευρώ πλουσιότερος! αντ' αυτου όμως είναι τυχερός που δοκίμασε lagavulin τόσο νωρις. εγώ τότε (5ημερη) με johnny πρεπει να την εβγαλα γιατί θυμαμαι οτι to lagavulin και με 50 που το εβλεπα ακριβο για την τσέπη μου μου φαινότανε.

έχεις δίκιο Γιωργο το ξέρω και ισχύει απλά ενώ για όλους τους άλλους λόγους το καταλαβαίνω δεν μπορω΄να το καταλάβω τοσο και τόση μεγάλη διαφορά για την ετικέτα. εκεί είμαι λίγο αντίθετος απλα χωρίς να είμαι δογματικός ή περισσότερο κριτικός καθώς κιεγώ αυτά που κάνω σε πολλούς μπορεί να φαίνονται άτοπα

Link to comment
Share on other sites

Aπο δω το πάμε απο κει το πάμε, όλο στη συλλεκτικότητα και στις τιμές καταλήγουμε. Κατ'αρχήν να απαντήσω στον Wisdom, είναι φύση αδύνατο να έχω μνημονεύσει πως ήταν ένα malt πριν δυο δεκαετίες και βάλε, σε σχέση με την ίδια έκδοση σήμερα. Άλλη ηλικία, άλλες εμπειρίες, άλλα βιώματα, άλλα ενδιαφέροντα, άλλη "μύτη" τότε άλλη τώρα. Το μόνο που μου έχει μείνει για τα καλά στο νου από την επαφή με τα malts εκείνης της εποχής είναι η ξηρότητα εκείνου του Lagavulin, στο οποίο αναφέρεται ο Giorgos. Mε τη διαφορά οτι δεν ήταν 16 ετών αλλά 12 και δεν ηταν 7ήμερη αλλά 5ήμερη......

όσο για το θέμα της ετικέτας θα διαφωνήσω μαζί σου thanasist, εκεί ακριβώς είναι η συλλεκτική αξία για μένα, αυτη είναι η έννοια της συλλογής όπως το βλέπω εγώ, το "παλιό", αυτό που "δεν βγαίνει έτσι πια".

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά κανένα από αυτά που έχουν συλλελική αξία δεν βγαίνει πια, δηλαδή κατά τη γνώμη σου έχει μεγαλύτερη αξία (δεν μιλάω για χρηματική αξία) η συλλογή κάποιων φιαλών εμφιαλώθηκαν σε εκατοντάδες χιλιάδες αλλά άλλαξε απλά η ετικέτα όμως εξακολουθούν να υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες στην αγορά ή μπουκάλια που εμφιαλώθηκαν σε μικρο αριθμό και πέραν αυτών των φιαλών δεν υπάρχουν άλλες πλεον στην αγορά; γιατί στη δεύτερη περίπτωση θεωρητικά έχεις και τα δύο , τόσο η ετικέτα όσο και το περιεχόμενο είναι πιο μοναδικά αφού δεν υπάρχουν άλλα.

και πάλι ζητώ ιδίως την κατανόηση σου γιατί ξέρω τον τρόπο που σκέφτεσαι, δεν με ενδιαφέρει τόσο η χρηματική αξία όσο η μοναδικότητα αλλά απο την άλλη φυσικά αν κάποιος μου έδινε τρελά χρήματα για κάτι που πλήρωσα πολύ πιο οικονομικά δεν θα έλεγα όχι καθώς αντικείμενα είναι και αντικαταστατά και πάντα φαντάζομαι ότι κάτι θα υπάρχει που μπορεί να θες παραπάνω.

και τέλος μακάρι να γύριζα στην εποχή της 5ημερης με johnny και να είχα να σκέφτομαι μόνο ότι σκεφτόμουν τότε και τις υποχρεώσεις που είχα τότε και θα ήμουν και πάλι πολύ ευτυχισμένος :mail1:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους συλλέκτες που ενδιαφέρονται για τις παλιές ετικέτες, αρκεί να τις συλλέγουν μόνο σε άδεια μπουκάλια :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...δηλαδή κατά τη γνώμη σου έχει μεγαλύτερη αξία (δεν μιλάω για χρηματική αξία) η συλλογή κάποιων φιαλών εμφιαλώθηκαν σε εκατοντάδες χιλιάδες αλλά άλλαξε απλά η ετικέτα όμως εξακολουθούν να υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες στην αγορά ή μπουκάλια που εμφιαλώθηκαν σε μικρο αριθμό και πέραν αυτών των φιαλών δεν υπάρχουν άλλες πλεον στην αγορά; γιατί στη δεύτερη περίπτωση θεωρητικά έχεις και τα δύο , τόσο η ετικέτα όσο και το περιεχόμενο είναι πιο μοναδικά αφού δεν υπάρχουν άλλα.

1ον δεν μιλάω για κάποια που άλλαξαν ετικέτα μόλις χθες οπότε δεν ισχύει το "εξακολουθούν να υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες στην αγορά"

2ον η απάντηση μου στην ερώτηση σου (αφού ξεκαθαρίζεις οτι δεν μιλάμε για χρηματική αξία) είναι ναι, κι αυτό γιατί βλέπω το θέμα "συλλογή" από μια ιστορική-ρομαντική σκοπιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

PORT ELLEN 4th Release

Μιλώντας και με τον GIORGO και μη βρίσκοντας λογική εξήγηση μέχρι ακόμα και σήμερα, είπα να παραθέσω την ερώτηση στο ευρύ φόρουμ.

Γιατί η συγκεκριμένη εμφιάλωση έχει διπλάσια σχεδόν τιμή απο τις συνηθισμένες, χωρίς να αποτελεί κάτι το ιδιαίτερο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει απολυτα λογικη εξηγηση -ισως ουτε καν εξηγηση.Βαζεις ολες τις εμφιαλωσεις της σειρας διπλα διπλα και υποθετεις οτι θα βρεθει καποιο νοημα,καποια σπανιοτητα/ιδιαιτεροτητα.Αμ δε.Ολα δειχνουν φυσιολογικα,συγκρισιμα και ορθολογικα.Να αρχισουμε να μιλαμε για συμπτωσεις και αστρα ? Αλλοι πιστευουν στη τυχη του κοντομανικου και της μαυρης γατας,διπλανοι κουλουρτζηδες με ιδια κουλουρια -ο ενας θησαυριζει και ο αλλος τα τρωει μονος του-,μια φωνη/φημη/παπαγαλακι ποδηγετει τις συμπεριφορες μας.

Λογικες παραδοξοτητες που συμβαινουν και αποκρυσταλλωνουν την χαοτικη ταξη στις συνιστωσες της ζωης μας.

Μεταφυσικα και ακαταληπτα... :iiam:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ο Sir έδωσε τη λύση ξάδερφε gebdra,δεν υπαρχει κανενας λογος προφανώς.

Μέχρι και βαθμολογίες στο whiskyfun τσέκαρα και πάλι δεν κατέληξα πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Τί ακριβώς συμβαίνει με το Karuizawa και η τιμές του είναι απλησίαστες; Είναι "της μόδας"; Είναι τόσο ωραίο; Είναι αριθμητικά περιορισμένες οι εμφιαλώσεις του;

Συγνώμη, απλά δηλώνω αδαής!!

Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς συμβαίνει με το Karuizawa και η τιμές του είναι απλησίαστες; Είναι "της μόδας"; Είναι τόσο ωραίο; Είναι αριθμητικά περιορισμένες οι εμφιαλώσεις του;

Συγνώμη, απλά δηλώνω αδαής!!

http://www.whiskyforum.gr/forums/index.php?/topic/1092-online-shops-eae-dhaane-aainthi-aaaieeuoaana/page__st__260__p__31582#entry31582
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαζω λεξη απ'οσα ειχα γραψει για το Karuizawa και τις υπερκερδοσκοπικες πρακτικες που εφαρμοζονται απο τα "πεφωτισμενα" επιχειρηματικα μυαλα σε βαρος των αξιοπαθουντων και κατακερματισμενων εγκεφαλικα αγοραστων.Η σπανιοτητα,η διαφημιση,η ποιοτητα του αποσταγματοςi,οι ηλικιες ωριμανσης,η καλλιτεχνικη αρτιοτητα των φιαλων,το κλεισιμο του αποστακτηριου ειναι παραγοντες οι οποιοι,κατα μονας δεν μπορουν να δωσουν ικανοποιητικη απαντηση στο ερωτημα "Γιατι καθε φιαλη Karuizawa γινεται αντικειμενο φρενηρους πλειοδοσιας και μανιας?"

Ομως η συναθροιση ολων των ανωτερω συνιστωσων σε συνδυασμο με την απεραντη καταναλωτικη αποχαυνιτιδα που χαρακτηριζεται απο απολυτη αγνοια και βαθια,παραδοπιστη αντιληψη φτανουν και περισσευουν για να εξηγησουν το ανεξηγητο.Τυχεροι οσοι προλαβαν και αγορασαν/απολαυσαν/συνελεξαν καποιες "χαμηλοβλεπουσες και ντροπαλες" φιαλες πριν μερικα χρονια. Ατυχεστατοι,κοντοθωροι και συνειδητα τσεποκτονικοι οσοι ενδιδουν στις γαλλοβρετανικες σειρηνες και αγοραζουν το συμπαθεστατο σαμαλι σε τιμες ελβετικης σοκολατας.

Για πληρεστερη ενημερωση καθως και την παραθεση επιχειρηματολογιας απο την "απεναντι' πλευρα,ιδου...

http://blog.thewhisk...p-pt-7-endgame/

Link to comment
Share on other sites

παιζει και κατι αλλο.

Στην αγγλια ειδικα τα επιτοκια εχουν πεσει κατω απο το 1-2% και ο πληθωρισμος ειναι μεταξυ 3-5%.

Οποτε οσοι εχουν ρευστο προσπαθουν να το επενδυσουν καπου και μια επιλογη ειναι το ουισκυ.

Δυστυχως αυτη η κατασταση δειχνει οτι θα κρατησει για καμποσο καιρο ακομα.

Αυτη τη στιγμη τα μονα karuizawa που εχουν τιμη σχετικα οκ (αν θεωρεις 50-60 λιρες για 10-12 χρονο ουισκι οκ) ειναι τα Asama.

Υποθετικα τα καλα karuizawa ειναι μεταξυ 81-84 και απο sherry cask.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες για τα Asama θεωρουνται φυσιολογικες για blended Karuizawa casks. Η φιλολογια γυρω απο το αν η τιμολογηση ειναι μικρο δωρο των ιδιοκτητων των αποθεματων για να πετυχουν μεγαλυτερη διασπορα των φιαλων και "λαϊκη επεκτασιμοτητα" του συγκεκριμενου αποστακτηριου ή ευφυη επιχειρηματικοτητα προκειμενου να ξαλαφρωσουν απο τα "δευτερης " ποιοτητας βαρελια και να οικειοποιηθουν τον τιτλο του ανιδιοτελους εμπορου (!) ειναι μεγαλη και ατερμονη.

"Καλα" και "ασχημα" Karuizawa ειναι εννοιες σχετικες (οπως και με ολα το whiskies βεβαιως βεβαιως).Ουτε και τα sherry casks λενε κατι (υπαρχουν και τα αξιολογα και ακριβοθωρητα mizunara οπως και τα καθε λογης "τελειωματα").Παντως,σε -παρα πολυ- γενικες γραμμες,τα "καλα" Karuizawa,αυτη τη στιγμη κοστολογουνται γυρω στα 300 - 500 ευρωπουλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ψάχνω στο φόρουμ αλλά δεν βρίσκω κάτι σχετικό με το Highland Park 'Dark Origins'. Είμαι σίγουρος οτι το έχουμε αναφέρει, οπωσδήποτε κάποιοι έχουν αγοράσει μπουκάλι, και νομίζω, αλλά δεν είμαι σίγουρος, οτι έχει κάνει την εμφάνιση του σε κάποιο Leftovers Orgy και το δοκιμάσαμε εκεί πολλοί.

Απλά μου έχει καρφωθεί στο μυαλό το εξής ερώτημα "Τώρα που σταμάτησε η κυκλοφορία του, λόγω έκδοσης του Valkyrie, αξίζει να το αναζητήσουμε σε κάβες-supermarkets και να στοκάρουμε ή μήπως δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο; Μήπως ήταν υποδεέστερο ακόμα και του 12yo που είναι και πολύ πιο οικονομικό;"

Την άποψη σας.

Link to comment
Share on other sites

Στο left overs orgy οντως ήταν εκεί. Το δοκίμασα κιόλας πρώτη φορά. Δεν μου έκανε καμία απολύτως εντύπωση.

Πρόσφατα όμως που το άνοιξα για να το βάλω στη λίστα με τα δείγματα και το ξαναδοκιμασα μου φάνηκε τελείως διαφορετικό. Μου άρεσε αρκετά και πολυ περισσότερο απο το 12αρι με το οποίο σημειωτέον μικρή γευστικά σχεση έχει.

Για στοκαρισμα τώρα εξαρτάται απο την τιμή προμήθειας. Εκεί που έχουν πάει βέβαια οι τιμές είναι σχετικό. Πάντως σίγουρα σε όποιον άρεσε. Καλό είναι να προμηθευτεί κανα μπουκάλι γιατί η εμπειρία δείχνει ότι οτι αποσύρεται ανεβάζει τιμή αργά η γρήγορα. Θεωρώ για το συγκεκριμένο όχι πολύ γρήγορα βέβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...