Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Johnnie Walker Premier, NAS, 43%, 750ml


Recommended Posts

jwp_nas_43.jpg

Χρώμα:

Πολύ σκούρο, χαλκο-κόκκινο, ή τους έπεσε πολύ καραμελόχρωμα, ή έχει πολύ παλαιά sherry-influenced whiskies. Εμφανισιακά πάντως είναι αριστούργημα.

Σώμα:

Πολύ δεμένο. Τα δάκρυα αργούν να ξεκινήσουν και όταν το κάνουν είναι πολύ αργά, τεράστια και σχεδόν κολλητά μεταξύ τους.

Μύτη:

Πολύ ευχάριστη γλυκιά κάπνα. Η επιρροή από παλαιωμένα peated whiskies είναι εμφανής. Το ιώδιο είναι ελάχιστο και μόνο στην αρχή. Αυτό που με συνεπαίρνει είναι η καραμελένια γλύκα που μένει στο άρωμα. Σαν καραμελωμένα πορτοκάλια, έχει και τα αποξηραμένα φρούτα του, όσο περνάει η ώρα, το sherry γίνεται πιο έντονο στη μύτη. Υπάρχει και μία υποψία λούστρου και ξύλου.

Η μύτη είναι πολύπλοκη, αλλά και τρομερά ευχάριστη. Με δυσκολία περιμένω την εξέλιξή της, πριν δοκιμάσω το εξαιρετικό απόσταγμα.

Το νερό (ελάχιστο) στη μύτη δεν κάνει καλό, εξουδετερώνει τα λεπτά αρώματα.

Στόμα:

Έκρηξη αρωμάτων και γεύσεων, που αντιπαλεύονται για την κυριαρχία, δημιουργώντας ένα πανηγύρι.

Καπνός, βανίλια, γαρύφαλλο, μέλι, καραμέλα, κανέλλα, ξύλο, σταφίδες, ελάχιστη πίκρα στο τέλος.

Ένα σύνολο μαγικό και πολύ έντονο.

Ξετρελένει ολορόσσο, αλλά αποκλείεται να αφήσει αδιάφορο κι έναν μπαρουτοκαπνισμένο.

Κι εδώ το νερό δεν θεωρώ ότι βελτιώνει την κατάσταση, ενισχύοντας τη γεύση του ξύλου και κάνωντάς το λίγο πιο πικρό.

Επίγευση:

Μέτρια προς μικρή. Προς το τέλος παλέβουν οι γλυκές γεύσεις με την πίκρα, και σιγοσβήνουν εναγγαλιζόμενες.

Το whisky είναι επικίνδυνα ευκολόπιοτο και απολαυστικό.

Βαθμολογία: 88/100 (blended marks που λέει και ο φίλος Ralfy)

Σχόλια:

Δεν έχω χρόνο για πολλά σχόλια. Είναι απλά εξαιρετικό, το κατατάσσω στα top 5 blended whiskies που έχω δοκιμάσει.

Ότι πρέπει για να ένα φθινοπωρινό dram.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα... άντε να το βρεις το άτιμο.

Περιμένω τα σχόλια και εντυπώσεις του Giorgos και U.B. που έχουν δειγματάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αν και γενικά όχι μεγάλος fun των JW (ιδεολογικά κυρίως) η περιγραφή σου με εξιτάρει. :good:

Με τα δειγματακια έχω μπλέξει λίγο τα μπούτια μου σε τι μπουκαλάκι το είχες βάλεις είχες καμια ετικέτα? :scratch_one-s_head:

Link to comment
Share on other sites

U.B. sorry man, αλλά νομίζω ότι δεν το είχα μαρκάρει το δείγμα.

πάντως το μπουκαλάκι είναι σαν αυτά που έχει κι ο Giorgos.

πιστεύω ότι αν το δοκιμάσεις, θα καταλάβεις αμέσως περί τήνος πρόκειται.

φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

jwp_nas_43.jpg

Το μεγαλύτερο πρόβλημα... άντε να το βρεις το άτιμο.

Χτες το μεσημέρι σε μια κάβα, μέσα στα υπόλοιπα είχε και το συγκεκριμένο. Ομολογώ ότι χάρηκα

όταν το είδα γιατί με είχε εντυπωσιάσει η περιγραφή του Avaton... αλλά η χαρά μού κόπηκε απότομα, 129 ευρώ.

Δεν ξέρω τι τιμή παίζει γενικότερα και στο εξωτερικό αλλά τα θεώρησα πολλά.

Αν πάντως ενδιαφέρεται κάποιος, ας μου στείλει pm να του πω που μπορεί να το βρει...

Link to comment
Share on other sites

αλλά η χαρά μού κόπηκε απότομα, 129 ευρώ.

Δεν ξέρω τι τιμή παίζει γενικότερα και στο εξωτερικό αλλά τα θεώρησα πολλά.

έχεις δίκιο James, είναι όντως πολλά.

για να το εντάξω στην ευγενή κατηγορία των "τίμιων" θα πρέπει να το βρεις λίγο κάτω από τα 100 ευρώ, παραπάνω είναι too much, πολύ παρακάτω χτύπα το :-)

γενικά δύσκολα δίνω πάνω από 100 ευρώ για blended whisky, για αυτό και δεν έχω καταφέρει ακόμα να δοκιμάσω το Dewar's Signature

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, Avaton. Και εγώ προτιμώ ενα malt παρά ένα blend (όσο καλό και αν είναι), ειδικά όταν ανεβαίνει τόσο η τιμή.

Και τα 75+μεταφορικά, αρκετά τα βρίσκω. Πιστεύω ότι υπάρχουν εξαιρετικά Whisky σε αυτήν την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

... προτιμώ ενα malt παρά ένα blend (όσο καλό και αν είναι) ...

εγώ προτιμώ το πιο καλό από τα δύο ;-)

δεν έχει σημασία αν είναι malt ή blend, απλά όταν η τιμή στα blends ξεφεύγει, οι επιλογές σε καλύτερα malts είναι πάρα πολλές (κι αυτό είναι προσωπική ταπεινή άποψη).

Link to comment
Share on other sites

εγώ προτιμώ το πιο καλό από τα δύο ;-)

δεν έχει σημασία αν είναι malt ή blend, απλά όταν η τιμή στα blends ξεφεύγει, οι επιλογές σε καλύτερα malts είναι πάρα πολλές (κι αυτό είναι προσωπική ταπεινή άποψη).

Σωστός :good:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με Avaton, υποτίθεται (και ετσι είναι βέβαια) οτι η επιτομή του καλού ουίσκυ είναι κάποιο παλαιωμένο για πολλά έτη single cask malt σε cask strength βαθμούς αλκοόλ, εμφιαλωμένο χωρίς καμμία προσθήκη, επεξεργασία, ανάμιξη, όπως ακριβώς βγήκε απ'το βαρέλι. Βέβαια ένα τέτοιο ουίσκυ είναι πολύ ακριβό ειδικά άν είναι ΟΒ, υπάρχουν όμως εκεί έξω και κάποια πολύ σπουδαία blended whisky που θα ικανοποιήσουν και τον πιο απαιτητικό, όμως το luxurious παρουσιστικό, το marketing και γενικά όλο το concept που τα συνοδεύει ανεβάζουν υπερβολικά ψηλά το κόστος.

To θέμα με τα single cask είναι οτι αυτα των ανεξάρτητων εμφιαλωτών είναι μεν πολύ πιο προσιτά από τα ΟΒ και μπορεί να πετύχεις πραγματικό διαμάντι, αλλά υπάρχει το ρίσκο οτι μπορεί να πέσεις σε φόλα. Θέλει γνώσεις, εμπειρία, ψάξιμο και ... τύχη. Με τα premium blends είναι κανείς πιο σίγουρος, πιο "ασφαλής" αλλά και πάλι στην ίδια τιμή θα υπάρχουν πάντα και πολλές καλές και σίγουρες επιλογές από απλά malts σε μεγάλες ηλικίες (18-25 ετη).

Η επιλογή είναι πάντα προσωπική υπόθεση και εξαρτάται και από τα γούστα του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Celtic, σοφά μίλησες πάλι.

έχω ένα ακόμα δειγματάκι για εσένα, οπότε please call να βρεθούμε, να το παραλάβεις και να το αξιολογήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φίλε avaton σ'ευχαριστώ πολύ για το δείγμα.

Το μόνο που έχω να προσθέσω στην γευσιγνωστική παρουσίαση σου με την οποία βρίσκω σχεδόν πλήρη ταύτιση (εκτός ίσως του "Η επιρροή από παλαιωμένα peated whiskies είναι εμφανής" που δε με βρίσκει 100% σύμφωνο) είναι το έντονο στοιχείο της αμυγδαλόψυχας (marzipan) στο στόμα.

Κατά τ'άλλα το μόνο "κακό" που βρίσκω σε αυτό το ουίσκυ είναι το οτι είναι τρομερά ευκολόπιοτο και πραγματικά μου δημιούργησε συμπτώματα στέρησης μόλις τελείωσε η μερίδα....

Στο μίγμα συμμετέχουν και ώριμα malts από κλειστά αποστακτήρια απ'ότι διαβάζω, πράγμα που το κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον. Πάντως, ετσι από περιέργεια θα ήθελα να ξέρω την ηλικία του δηλ. του νεαρότερου συστατικού αλλά και αυτη του παλαιότερου στο μίγμα.

Όπως και νά'χει, είναι πραγματικά ενα blend μεγάλης κλάσης, ντάξει, όχι όσο το Blue Label, αλλά σου προσφέρει ένα διαφορετικό ταξίδι και εύχομαι σε όλους κάποια στιγμή να περάσει από τον ουρανίσκο και το λαρύγγι σας.

Τhanks και πάλι Avaton, βάζω να συνεχίσω με ενα Glen Garioch στην υγειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...