Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Wild Turkey "Rare Breed", 54.1%


Celtic

Recommended Posts

Χθες το βραδυ σε μπαρ, βλεπω στον καταλογο με τα ουισκυ Knob Creek και παραγγελνω. Ο μπαρμαν ψαχνει απο δω, ψαχνει απο κει, δεν βρισκει και ενω ειμαι ετοιμος να του πω αντ'αυτού να μου βάλει ένα Woodford Reserve (περιέργως είχα μια όρεξη για bourbon), όπως ανακάτευε τα μπουκαλια για να βρει το Knob Creek στα ράφια με τα Bourbon, πιάνει το μάτι μου ένα Wild Turkey Rare Breed και αμέσως του λέω "βάλε μου απ'αυτό".

Wild Turkey Rare Breed W-T-03RB - Old Liquor Company

Είχα έμπνευση τελικά ! Όσοι απαξιώνετε τα bourbon, μόλις πιείτε αυτό, θα αλλάξετε άποψη.

Κι εγώ ο ίδιος όντας από αδιάφορος έως αρνητικός με αυτη την κατηγορία ουίσκυ, κι έχοντας απλά μια συμπάθεια προς το Makers Mark απο τα λίγα bourbon που είχα δοκιμάσει στο παρελθόν, μετα από το χτεσινό, κάνω στροφή 1800....

Κατ'αρχήν έχει ένα εντυπωσιακό χρώμα, βαθύ σκούρο καραμελέ. Στη μύτη είναι έντονο το οινόπνευμα αλλά καθόλου ενοχλητικό, τυλιγμένο σε ένα πέπλο αρωμάτων ξύλου, μπαχαρικών και λουλουδιών. Κάπου μου θύμισε και ενα συγκεκριμένο κρασί αλλά μη με ρωτάτε ποιό και τι και πως.

Στο στόμα είναι που έπαθα μεγαλύτερη πλάκα, παντελής απουσία εκείνου του γλυκοκαλαμποκέ στυλ που είχα στο μυαλό μου, αντίθετα έχει πολύ τσαμπουκά, και πάλι έντονο το ξύλο, καμμένη καραμελωμένη ζάχαρη και εναν απίστευτο συνδυασμό του πικάντικου στοιχείου των μπαχαρικών με κάργα ξηρότητα, τόσο έντονο και πετυχημένο συνδυασμό σε βαθμό που τολμώ να δηλώσω δεν εχω ξαναγευτεί σε άλλο ουίσκυ ever.

Ένα πλούσιο, δυνατό, χορταστικό ουίσκυ που συστηνω σε όλους να δοκιμάσουν.

info: το Rare Breed είναι μίγμα από βαρέλια 6 ως 12 ετών, χωρίς αραίωση (barrel proof δηλ. όπως λέμε cask strength...)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πάνε χρόνια, ήμουν με κάτι φίλους τότε, πρέπει να ήταν η χρονιά της ολυμπιάδας, το 04', που ο δρόμος μας είχε οδηγήσει σε ένα μπαράκι στους Αμπελόκηπους. Από αυτά τα συνοικιακά με την ωραία ατμόσφαιρα. Εγώ τότε έπινα φανατικά μόνο Jack. Μόλις πάμε στο μπαρ εγώ με τον έναν από την παρέα, γερό ποτήρι εκείνος, μου προτείνει φωναχτά: "Φίλε παράτα απόψε το Jack. Έχει wild turkey εδώ." Έτσι δοκίμασα για πρώτη φορά wild turkey. Όπως το λέει και το όνομα. Άγριο και δυνατό. Πολύ καλό αμερικάνικο ουίσκι, που δεν αφήνει έντονα περιθώρια γλυκύτητας και πλησιάζει κατά έναν τρόπο την γεύση των σκωτσέζικων. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου έδωσε τότε :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Τον τελευταίο καιρό, μετά την δοκιμή του blanton's και το διάβασμα αυτής εδώ της σύντομης αλλά πορωτικής παρουσίασης του Celtic, έχω μπει για τα καλά στην πρίζα για bourbon. Ψάχνοντας λοιπόν στα διάφορα ουισκοφόρουμ διαπίστωσα οτι το συγκεκριμένο χαίρει μεγάλης εκτιμήσεως και συγκαταλέγεται στα καλύτερα που παίζουν. Πολύ ωραίο χρώμα και μπουκάλι btw. Θα πάω κύλικα μέσα στην εβδομάδα κι άμα δεν βρω πάλι το blanton's θα πυροβολήσω αυτό...

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ωραιο bourbon στους σωστους βαθμους κατα την γνωμη μου πινετε ευχαριστα!εμενα μου ειρθε απο αμερικη το makers 46 και εχω ξανααρρωστησει με τα ουισκι των αμερικανων!!! αν δεν βρεις αυτο που θελεις παντως αξιζει το συγκεκριμενο..

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει αρκετά μακρυά λίστα με bourbon που είναι απο αξιόλογα εως καταπληκτικά.

καλα κάνετε και τα ψάχνετε :)

ε διευκόλυνέ μας κι εσύ λίγο :shifty:

Ποιο βρίσκεται στην κορυφή των όσων έχεις δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

ειπια προσφατα και το buffalo trace to 45% (the old bottle) δεν ξερω γιατι πλεον εμφιαλωνουν στους 40% σιγουρα αυτοι ξερουν καλητερα.μου αρεσε αρκετα παντως η γλυκα του συγκεκριμενου ουισκι και η ισσοροπια που ειχε στις γευσεις..αλλα για το rare breed μην το σκεφτεσαι καθολου ειναι πολυ καλο!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναπεί παλιότερα ότι ενώ μερικά bourbon όντως είναι απολαυστικότατα (κι εγώ θυμάμαι ένα εξαιρετικό Blanton's που είχαμε δοκιμάσει στο φεστιβάλ του Χίλτον) δυστυχώς στον οργανισμό μου δεν μου κάθονται καλά, καθώς το επόμενο πρωί μου προκαλούν πονοκέφαλο, ακόμα και αν έχω καταναλώσει μικρές ποσότητες.

Link to comment
Share on other sites

οι εποχές που έπινα bourbon ήταν αρκετά παλιά και επίσης είχα ενα κόλλημα με το jack όποτε δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικός.

εκτός απο το gold αν θυμάμαι καλά blantons που μου γλύκιζε υπερβολικά, τα υπόλοιπα έχουν ολα κάτι ιδιαίτερο.

με κορυφή αν πέσεις σε καλό μπαρμεν, το κοκτειλ των bourbon, και ίσως το καλύτερο κοκτειλ ever, το mint julep.

Link to comment
Share on other sites

Μεσημεριάτικη καταδρομική σήμερα στο Kylix.

Το Blanton's Original ακόμα σε έλλειψη ενώ φαίνεται άμεσα διαθέσιμο στο site τους.

Μεταξύ του Elijah Craig 12 y.o. και του Wild Turkey Rare Breed προτίμησα το 2ο γιατί μου άρεσε πιο πολύ το μπουκάλι και γιατί με ενημέρωσε ο πωλητής οτι το 1ο είναι αρκετά πιο γλυκό (κάτι που ήθελα να αποφύγω).

Δεν κρατήθηκα και είπα να το σφάξω πριν από λίγο.

Βγάζω το ολοκαίνουργιο Glencairn κι όλο λαχτάρα βγάζω τις σχετικές ζελατίνες.

Τραβάω το πώμα χωρίς να βάλω καθόλου δύναμη κι ακολουθεί η απόλυτη ξενέρα!

Ο μισός φελός στο χέρι μου κι ο άλλος μισός στο μπουκάλι!

Πιάνω το τιρμπουσόν να αφαιρέσω τον εναπομείναντα μισό κι ακολουθεί δεύτερη ξενέρα.

Ο φελός αρχίζει να γίνεται τρίματα...

Παίρνω τηλέφωνο τον πωλητή στον Κύλικα ρωτώντας τον αν υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής

και μου αρχίζει τα δεν είναι δική μας ευθύνη αυτό, συμβαίνει συχνά, δεν μπορούμε να το αλλάξουμε κ.λ.π.

Του λέω οτι εφόσον ο φελός ήταν χαλασμένος θα είναι χαλασμένο και το ποτό αφού θα έπαιρνε αέρα τόσο καιρό το μπουκάλι.

Η απάντηση που έλαβα ήταν οτι τα ποτά τόσων βαθμών δεν χαλάνε έτσι εύκολα και μου πρότεινε να μεταγγίσω και σουρώσω το ποτό και να το ξαναβάλω στο μπουκάλι αφού το ξεπλύνω.

Δεν είμαι τύπος που κάνει φασαρία σε κάτι τέτοια, απλά δεν ξαναπατάω στο μαγαζί.

Σημειωτέον οτι τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω πάρει από αυτούς εκτός από το Wild Turkey και 1 Ardbeg 10, 1 Old Pulteney 12, 1 καλό Porto, 1 Tanquray και 2 ποτήρια Glencairn και διάφορα άλλα στο παρελθόν.

Δεν το έχω ξαναπιεί το ουισκυ και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι αλλοιωμένο.

Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι οτι το αλκοόλ είναι πολύ έντονο, είναι πολύ ξηρό κι αισθητά κατώτερο από το Blanton's Original. Ίσως και να φταίει οτι είμαι ξενερωμένος εντελώς με την αντιμετώπιση του καταστήματος...

Link to comment
Share on other sites

οσο μπορεις πριν την αγορα κοιταζε λιγο την κατασταση του φελου οσο αυτο ειναι δυνατον ... παντως συμβαινει αρκετες φορες και δεν πιστευω οτι ειναι λογος να μην ξαναπας στο οποιο μαγαζι γι αυτον τον λογο..παντως κριμα που εγιναν ετσι τα πραγματα ειναι καλο ουισκι και προιδεαστηκες αρνητικα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τέτοιο ατύχημα έχει συμβεί στους περισσότερους. Σε εμένα έχει συμβεί τουλάχιστον 2 φορές και θυμάμαι και αρκετές μαζώξεις μας που είχαμε τέτοια θέματα. Δε νομίζω να είναι θέμα κάβας και ούτε έχω ακούσει ποτέ για αλλαγή. Shit happens.

Link to comment
Share on other sites

για να βγάζεις τον πεσμένο φελλό μεσα απο το μπουκάλι το ξέρεις;

ο πωλητής είχε αρκετό δίκιο σε αυτά που σου είπε.

στο οτι δεν έχουν ενημερώσει ακόμα το σαιτ τους, απο μένα -1 πόντος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι τύπος που κάνει φασαρία σε κάτι τέτοια, απλά δεν ξαναπατάω στο μαγαζί.

Δεν το έχω ξαναπιεί το ουισκυ και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι αλλοιωμένο.

Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι οτι το αλκοόλ είναι πολύ έντονο, είναι πολύ ξηρό κι αισθητά κατώτερο από το Blanton's Original. Ίσως και να φταίει οτι είμαι ξενερωμένος εντελώς με την αντιμετώπιση του καταστήματος...

Όπως λέει κι ο Wisdom, πρόκειται για φαινόμενο που έχει συμβεί σε πολλούς από μας, καθώς και σε μπουκάλια που ανοίχτηκαν σε κάποιες από τις συναντήσεις του φόρουμ. Όμως, απ'όσο θυμάμαι - άν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με - ήταν περιπτώσεις μπουκαλιών που εμφιαλώθηκαν πολλά χρόνια-δεκαετίες πριν και όχι καινούργια, τριετίας ως πενταετίας. Κανείς βέβαια δεν μπορεί να πει με σιγουριά τι φταίει, αλλά η αλήθεια μάλλον είναι με τη μεριά της κάβας. Εντούτοις, και ευκαιρίας δοθείσης, οφείλω να πω οτι ο φωτισμός των ραφιών με τα κατακόρυφα σποτάκια δεν είναι κι ότι καλύτερο για το απόσταγμα. Και δεν μιλάω μόνο για τον Kylix, αυτό συμβαίνει σε διάφορες κάβες, μικρές ή μεγάλες. Πρέπει κάποια στιγμή το whisky να κερδίσει από τους εμπόρους τον σεβασμό που του αξίζει, όπως γίνεται με το κρασί, σε ότι έχει να κάνει με τις συνθήκες αποθήκευσης και προβολής.

Κατα τ'άλλα,φίλε kkostas είναι μεγάλη ξενέρα αυτό που συνέβη, σε καταλαβαίνω, αλλά άν κρίνω από τα σχόλια σου (πολύ οινόπνευμα και ξηρότητα) και ξαναδιαβάζοντας τα δικά μου, η γαλοπούλα σου είναι μια χαρά......σούρωμα ή/και φιλτράρισμα και enjoy!

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη κάβα, θα κλείσει εάν αλλάξει μία φιάλη σε έναν πελάτη, νέο και πολλά υποσχόμενο ??

Η ελληνική κουτοπονηριά και γυφτιά σε όλο της το μεγαλείο!

Ο πελάτης πλήρωσε αυτό που του ζητήθηκε στο ακέραιο και, έτσι έπρεπε να ήταν και το προιόν.

Αν έχει συντηρηθεί κακώς ή κακώς μεταφερθεί μέχρι τα χέρια του άτυχου καταναλωτή, αυτό είναι ευθύνη άλλων, που πρέπει να δείξουν συνέπεια και σεβασμό!

Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ, αλλά όχι στο Ελλαδιστάν !

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη κάβα, θα κλείσει εάν αλλάξει μία φιάλη σε έναν πελάτη, νέο και πολλά υποσχόμενο ??

Η ελληνική κουτοπονηριά και γυφτιά σε όλο της το μεγαλείο!

Ο πελάτης πλήρωσε αυτό που του ζητήθηκε στο ακέραιο και, έτσι έπρεπε να ήταν και το προιόν.

Αν έχει συντηρηθεί κακώς ή κακώς μεταφερθεί μέχρι τα χέρια του άτυχου καταναλωτή, αυτό είναι ευθύνη άλλων, που πρέπει να δείξουν συνέπεια και σεβασμό!

Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ, αλλά όχι στο Ελλαδιστάν !

Ακριβώς έτσι το είδα κι εγώ Αλέκο.

Και αυτό με χάλασε πολύ περισσότερο από το ατύχημα με τον φελό.

Γιατί να πρέπει να καπελωθεί ο πελάτης ένα ελαττωματικό προϊόν?

Είναι παράδοξο να το λέμε αυτό για μια φιάλη ουίσκυ και τον φελό της αλλά ούτε αυτό ούτε το οτι συμβαίνει συχνά δεν αναιρούν το οτι είναι ένα ελαττωματικό προϊόν.

Για φανταστείτε να σου συμβεί κάτι τέτοιο σε κάνα Highland Park 30άρι??

Τέλος πάντων πάμε παρακάτω.

koulos κορυφαία η πατέντα με την σακούλα.

Celtic ελπίζω να είναι όπως τα λες και το απόσταγμα να είναι άθικτο.

Πίνω ένα ποτηράκι αυτή τη στιγμή και επιβεβαιώνω το review σου.

Τσαμπουκαλεμένο, ξηρό και μυρωδάτο.

Θέλει λίγο νεράκι πάντως :biggrin1:

Χαίρομαι πάντως για τις απαντήσεις σας.

Στην αρχή νόμισα οτι το φόρουμ είναι "νεκροταφείο"!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 9/10/2011 at 9:00 AM, Celtic said:

παντελής απουσία εκείνου του γλυκοκαλαμποκέ στυλ που είχα στο μυαλό μου...

πράγματι ακόμη ένα πολύ καλό bourbon που είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω αυτό το bourbon(κατακαλόκαιρο):biggrin1:
Στους 58.4% το συγκεκριμένο και παρ' ότι το καλαμπόκι υπερέχει (Mash Bill: 75% Corn, 13% Rye, 12% Malted barley) γευστικά μένει στο υπόβαθρο, επιτρέποντας σε άλλα στοιχεία να βγουν στην επιφάνεια (αποξηραμένα φρούτα, καραμέλα, κακάο, μοσχοκάρυδο) αφήνοντας μια γλυκιά και ξηρή αίσθηση στο τελείωμα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πρέπει να είναι πραγματικά εξαιρετική η εμφιάλωση που κυκλοφορεί στο 58,4%. Βλέπω το αποθεώνουν σχεδόν όλοι οι YouTubers τα τελευταία 2-3 χρόνια. Το έχει δοκιμάσει κανένας άλλος να μας πει αν είναι τόσο καλό;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Makis said:

Πρέπει να είναι πραγματικά εξαιρετική η εμφιάλωση που κυκλοφορεί στο 58,4%. Βλέπω το αποθεώνουν σχεδόν όλοι οι YouTubers τα τελευταία 2-3 χρόνια. Το έχει δοκιμάσει κανένας άλλος να μας πει αν είναι τόσο καλό;

ώπα φίλος, αυτό σηκώνει καβγά!

Άντε η κριτική του Κέλτη είναι λίγο παλιά, εγώ δύο χρόνια πριν, δε σου κάνω; :biggrin1:

Πέρα απ την πλάκα, επειδή έχουμε (λανθασμένα κατ' εμέ) κακή άποψη για την κατηγορία bourbon, ότι πιο ποιοτικό πίνουμε, που απλά δε μας θυμίζει bourbon, μας φαίνεται διαφορετικό. Όμως όπως έχω ξαναπεί πολλές φορές κυκλοφορούν εξαιρετικά bourbons για όλα τα γούστα, αρκεί να μην φοράμε παρωπίδες. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, DMTK said:

ώπα φίλος, αυτό σηκώνει καβγά!

Άντε η κριτική του Κέλτη είναι λίγο παλιά, εγώ δύο χρόνια πριν, δε σου κάνω; :biggrin1:

Πέρα απ την πλάκα, επειδή έχουμε (λανθασμένα κατ' εμέ) κακή άποψη για την κατηγορία bourbon, ότι πιο ποιοτικό πίνουμε, που απλά δε μας θυμίζει bourbon, μας φαίνεται διαφορετικό. Όμως όπως έχω ξαναπεί πολλές φορές κυκλοφορούν εξαιρετικά bourbons για όλα τα γούστα, αρκεί να μην φοράμε παρωπίδες. 

Σου έβαλα και καρδούλα παραπονιάρη! Μια χαρά είναι το bourbon, αν τους βάλουμε σε blind tasting χαμπάρι δεν θα πάρουν οι περισσότεροι. 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Makis said:

αν τους βάλουμε σε blind tasting χαμπάρι δεν θα πάρουν οι περισσότεροι.

εκτός από τον @thanasist που είναι και το αγαπημένο του το μπουρμπον. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...