Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα να μου προτείνεται ενα ουίσκι για ειδικές περιστάσεις.Πιο συγκεκριμένα όταν γυρνάω σπίτι πιγμένος απο τη δουλειά το βράδυ πιγμένος στα σχέδια , να πίνω και να με χαλαρώνει.Μέχρι 100 e.

Eυχαριστώ και καλώς σας βρήκα!

Γεια σου Vince.! :bye:

Ασαφης η ερωτηση σου και οι απαντησεις μπορει να ειναι εκατονταδες,σαν τις τριχες σε μουσι καπετανιστικο.

Πας ποτε στον ασπροτσοκαρο και του λες "Γιατρε μου,πονω παντου,τι μου προτεινεις να καμω?".? Δεν πας...!

Καλο θα ηταν να μας ελεγες δυο λογια για σενα...Αν εισαι μακρυς,κοντος,μαλλιας,ροκας,μετοχος,προικοθηρας,ναυτακι συριανο,ονειροπολος,αρκουδος κλπ σημαντικα πραγματα.Θα βοηθουσε επισης αν μας ανεφερες το χρωμα του δερματος,αν φορας σωβρακο,τι αρρωστιες εχεις περασει,καθε ποτε πλενεσαι. :sarcastic_blum:

Το σιγουρο ειναι οτι μπατιρης και λουμπεν της ζωης δεν εισαι αν μιλας για αποσταγματα μεχρι 100 ευρω (παρεπιπτοντως ,να γνωριζεις οτι υπαρχουν εξαιρετικες εμφιαλωσεις με τα μισα και βγαλε χρηματα).

Παρουσιασε μας,λοιπον,λιγο τον εαυτο σου και αφου σε ψυχολογησουμε/σκιαγραφησουμε/ψυχανεμιστουμε θα ειναι σιγουρα πιο ευκολο να σου δοθει μια "καλυτερη" απαντηση.

Καλως μας μπηκες. :drinks:

ΥΓ...ως γνησιοι βαλκανιοι απεχθανομαστε το "πηξιμο" και αντιπαλευουμε το "πνιξιμο"...Μπροστα στο "πιξιμο" ομως και ο αλμπινος κοκκινιζει. :hang3:

όταν γυρνάω σπίτι πιγμένος απο τη δουλειά το βράδυ πιγμένος στα σχέδια

Μηχανικός είσαι έ?

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Sir.

και εγώ συμφωνώ με τον Sir :thumbsup: (ποιος θα μπορούσε να διαφωνήσει άλλωστε :tongue:)

αλλα εμενα μου φτάνουν να μου πεις φιλε Vince τι έχεις δοκιμάσει μέχρι τώρα και τις σχετικές εντυπώσεις σου

επίσης αν σε γενικές γραμμές θα έλεγες ότι προτιμάς τις ξηρές γεύσεις η αν προτιμάς τις πιο γλυκές νότες.

κατά τα αλλα καλώς όρισες και από εμενα στην τρελό παρέα μας :drinks:

Vince καλωσήρθες και με το καλό να σε έχουμε κοντά μας σε κάποιο tasting.

Συμφωνώ με τους προηγούμενους, αφού αν μας έλεγες τι έχεις πιει μέχρι τώρα θα βοηθούσε πάρα πολύ.

Με 100 eur μπορείς να πάρεις εξαιρετικά malts οπότε παρακαλώ πες μας κανά δυο πράγματα και θα σε βοηθήσουμε

Αν πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις μία απάντηση σήμερα θα έλεγα να επιλέξεις κάτι απαλό και με χαρακτήρα το οποίο να μπορείς να το βρεις εύκολα και παράλληλα να είναι value for money.

Θα έλεγα κάτι σε:

• Talisker 10 y.o.
  • Lagavulin 12 y.o. Friends of Classic Malts ή το 16 y.o.
  • Jameson 18 y.o.

Τα αναφέρω γιατί αυτά τα μπουκάλια (μαζί με το Bruichladdich το οποίο είναι το αγαπημένο μου) τελείωσαν αργά το βράδυ με παρέα μετά τη δουλειά και σε φάση χαλαρώματος.

Θα ακούσεις και άλλες απόψεις, αλλά νομίζω ότι είναι μια καλή αρχή και εντός των 100 eur (και αρκετά λιγότερα) που ζήτησες.

Αν πάλι ψάχνεις κάτι σε everyday blended που το βρίσκεις παντού...........είμαι άσχετος και θα έλεγα Dimple το οποίο θυμάμαι ότι μου άρεσε.

... όταν γυρνάω σπίτι πιγμένος απο τη δουλειά να πίνω και να με χαλαρώνει.Μέχρι 100 e.

Καλησπέρα κι απο μένα Vince

"κατι να σε χαλαρώνει", εγώ το εκλαμβάνω ως κάτι πολύ καλό αλλά όχι ζόρικο, οπότε αυτα που προτείνω σε πρώτη φάση είναι

1. Glenmorangie 10yo

2. Cragganmore 12yo

3. Jameson Gold

και για λίγο κάτω απο 100€

4. Highland Park 18yo

5. Old Pulteney 17yo

@sir mihas

Απλά ειμαι ένας εργένης με μια δουλειά οπότε έχω περιθόρια για σπατάλες.Απο τις περιγραφές σου πέτυχες μόνο το ροκάς :tongue:

@mitsubae

Nαι η αφεντιά μου , μηχανικός.

@Uisge-Beatha

Kαλώς σας βρήκα! Δεν εχω δοκιμάει τίποτα ψαγμένο.Νομίζω πάντως οτι προτιμώ τις ξηρές γεύσεις.

@mallios @Celtic

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες . Θα τσεκάρω αυτά που μου προτείνατε

Φιλε Vince τότε σίγουρα δοκίμασε τα:

Glenmorangie 10yo

Jameson Gold

Highland Park 18yo

Old Pulteney 12 & 17yo

Glenlivet 16 yo Nadura

Ardmore Traditional

και Talisker 18 yo (αν και μάλλον θα βγαίνει ακριβά ελλάδα)

Happy whisky hunting mate :drinks:

μην ακούς τις σειρήνες των βουτηγμένων στα σαθρά χωράφια με την τύρφη......

η λύση στο πρόβλημα σου είναι τα whisky [malt και όχι] των highlands

απο το μεστό highland park, μέχρι το ευκολοπιοτο και ευκολοβρετο glenfidich.

αν μας πεις και απο που σκοπεύεις να το αγοράσεις, ίσως σε βοηθήσει και κάποιο λοξο βλέμμα προς το springbank ή μια τίμια και πονηρή επιλογή που είναι η προς τα πάνω ηλικιακά σειρά blend Whyte & Mackay [αν και δεν ξέρω που υπάρχει στην Ελλάδα...]

αν δεν εχεις καμια επαφή με το θέμα, καλο είναι να ψάχνεις για μπουκάλια των 250ml ή και μικρότερα για αρχή, μέχρι να μπορέσεις να δεις που γευστικά θα βρεις τον παράδεισο.

[tip μείνει μακρυά απο την σειρά macallan fine oak, ενώ αν βρείς macallan που να μην γράφει fine oak δοκίμασε το!!]