Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Eπιλογές από whisky blogs


Recommended Posts

2 hours ago, McRookie said:

 Ανθρώπινη φύση...γι'αυτό και προσωπικά πάντα διασκεδάζω και απολαμβάνω τυφλές δοκιμές 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2017 at 11:27 AM, McRookie said:

Έτσι είναι. Καλή ανακάλυψη McRookie, και συν τοις άλλοις μου κάρφωσες στο μυαλό μια ιδέα.....λεπτομέρειες οσονούπω! :db:

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Celtic said:

Έτσι είναι. Καλή ανακάλυψη McRookie, και συν τοις άλλοις μου κάρφωσες στο μυαλό μια ιδέα.....λεπτομέρειες οσονούπω! :db:

Μη μας κρατάς σε αγωνία, δώσε ψωμί στο λαό σου!

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2017 at 10:25 PM, McRookie said:

Μη μας κρατάς σε αγωνία, δώσε ψωμί στο λαό σου!

Eύκολο. Επιλέγουμε όλοι, όσοι θέλουν να συμμετάσχουν τελοςπάντων, να ανοίξουμε ένα μπουκάλι και στέλνουμε δείγματα από αυτό στους υπόλοιπους, για blind tasting. Μια ανταλλαγή blind samples μεταξύ μας δηλαδή. Φτιάχνουμε τα αντίστοιχα topics στο φόρουμ και γράφει o καθένας τις εντυπώσεις του. Μόλις γράψουν όλοι όσοι δοκίμασαν το κάθε δείγμα, ο κάτοχος της φιάλης αποκαλύπτει ποιό είναι......

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Celtic said:

Eύκολο. Επιλέγουμε όλοι, όσοι θέλουν να συμμετάσχουν τελοςπάντων, να ανοίξουμε ένα μπουκάλι και στέλνουμε δείγματα από αυτό στους υπόλοιπους, για blind tasting. Μια ανταλλαγή blind samples μεταξύ μας δηλαδή. Φτιάχνουμε τα αντίστοιχα topics στο φόρουμ και γράφει o καθένας τις εντυπώσεις του. Μόλις γράψουν όλοι όσοι δοκίμασαν το κάθε δείγμα, ο κάτοχος της φιάλης αποκαλύπτει ποιό είναι......

Γ@#$τη ιδέα

1.-Celtic

2.-DMTK

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

κάποιοι χαίρονται με τέτοια νέα…:lol: 

A private consortium of investors have put forward ambitious plans to build a €138 million whisky storage and filling facility, which it says will be the largest independent facility of its kind in Ireland.

https://www.thedrinksbusiness.com/2017/07/plans-made-for-e138m-independent-whisky-warehouse/

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DMTK said:

κάποιοι χαίρονται με τέτοια νέα…:lol: 

A private consortium of investors have put forward ambitious plans to build a €138 million whisky storage and filling facility, which it says will be the largest independent facility of its kind in Ireland.

https://www.thedrinksbusiness.com/2017/07/plans-made-for-e138m-independent-whisky-warehouse/

Χαίρομαι για την ανάπτυξη και τις νέες θέσεις εργασίας που θα δημιουργηθούν, δεν χαίρομαι για την "ουσία" δηλ. μια φάμπρικα ωρίμανσης&εμφιάλωσης ουίσκυ, προτιμώ τις αποθήκες των ίδιων των αποστακτηρίων, traditional πράματα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Celtic said:

Χαίρομαι για την ανάπτυξη και τις νέες θέσεις εργασίας που θα δημιουργηθούν, δεν χαίρομαι για την "ουσία" δηλ. μια φάμπρικα ωρίμανσης&εμφιάλωσης ουίσκυ, προτιμώ τις αποθήκες των ίδιων των αποστακτηρίων, traditional πράματα....

100% η παράδοση είναι από τα πλέον σημαντικά πράγματα και αιτία που ασχολούμαστε με τον malt whisky. Είναι νωρίς να τοποθετηθούμε (δεν ανοίγει και το άρθρο στη δουλειά) αλλά πιστεύω ότι κάποιος "τοποθετείται" σε ένανω χώρο που σίγουρα θα χριεαστεί με βάση τις αιτήσεις για αποστακτήρια και την προσδοκώμενη άυξηση παραγωγής. Η Ιρλανδία μάλλον κάνει αντεπίθεση και θέλει να ξαναγίνει η πρωτέυσουσα του whisky(ey) και αυτό μόνο είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Celtic said:

δεν χαίρομαι για την "ουσία" δηλ. μια φάμπρικα ωρίμανσης&εμφιάλωσης ουίσκυ, προτιμώ τις αποθήκες των ίδιων των αποστακτηρίων, traditional πράματα....

 

2 hours ago, mallios said:

Η Ιρλανδία μάλλον κάνει αντεπίθεση και θέλει να ξαναγίνει η πρωτέυσουσα του whisky(ey) και αυτό μόνο είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Θα συμφωνήσω και με τους δύο μέντορες. Είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Και επανερχόμενος στο άρθρο, είναι απλά αυτό που λέμε, οικονομίες κλίμακας. όπως φαίνεται "While Scotland is home to several independent facilities of this kind, this would be the largest of its kind in Ireland, with the majority of maturation warehouses attached to distilleries." αντιγράφουμε πρακτικές (δεν είναι και κάτι τόσο καινοτόμο) και προσφέρουμε στα νέα αποστακτήρια τη δυνατότητα να νοικιάσουν αντί να χτίσουν αποθήκες.

Σημαντικό (πέρα από το παραδοσιακό του Celtic) είναι και το πραγματικό του μικροκλίματος που υπάρχει στις αποθήκες των αποστακτηρίων. Θα θυμούνται οι φίλοι μας ότι ακόμα και στο εργοστάσιο Caol Ila μας έλεγαν ότι υπάρχει διαφορά στο malt Που παλιώνει στις λίγες αποθήκες τους στο Islay και σε αυτό που παλαιώνει "by the road in the mainland" όπως έλεγαν. Κάτι μέσα μου λέει ότι μάλλον ετοιμάζονται για μεγάλες εξαγωγές (οπότε ένα central point το οποίο έχει και εμφιάλωση βολεύει) και όσο και αν θέλω να σκέφτομαι τεχνοκρατικά, πάντα το γεγονός ότι κάτι παράγεται αλλού, αποθηκεύεται αλλού και εμφιαλώνεται αλλού, με χάλαγε λίγο.

Στο δια ταύτα, δεν θέλω να κάνω τον υπερ-ρομαντικό, αν το αποτέλεσμα και η άνθιση της Ιρλανδίας είναι μπροστά μας, καλώς να έρθει και καλώς να μας δώσει διαμάντια για τους ουρανίσκους μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα αφιέρωμα στην άνοδο,  την πτώση και την αναγέννηση του ιρλανδικού whiskey, για τον φίλο @Celtic

The Rise, Decline, and Rebirth of Irish Whiskey, Part I: From World Dominance to Virtual Oblivion

https://thewhiskeywash.com/whiskey-styles/irish-whiskey/rise-decline-rebirth-irish-whiskey-part-world-dominance-virtual-oblivion/

The Rise, Decline and Rebirth of Irish Whiskey Part II: The Renaissance of Irish Whiskey

https://thewhiskeywash.com/whiskey-styles/irish-whiskey/rise-decline-rebirth-irish-whiskey-part-ii-renaissance-irish-whiskey/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DMTK said:

Συμφωνώ αλλά όχι στο σύνολο. Θα έβγαζα έξω από τη λίστα το Tullamore Dew 'Phoenix' που δεν μου άρεσε, το Teeling small batch που θεωρώ υπερτιμημένο, το Method&Madness single malt που το βρίσκω ακριβό και το The Pogues που δεν έχω δοκιμάσει αλλά δεν διαβάζω καλά σχόλια από ειδικούς στο είδος. Στη θέση τους θα έβαζα το Jameson 'Crested Ten', το Jameson 'Black Barrel', το Power's 12yo 'John's Lane' και το Green Spot.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Celtic said:

Στη θέση τους θα έβαζα το Jameson 'Crested Ten',

Ερώτηση: επειδή καιρό τώρα έχω βάλλει στο μάτι το crested, έχει καμμία σχέση με το παλιό crested ten το οποίο δεν εχω δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

Ερώτηση: επειδή καιρό τώρα έχω βάλλει στο μάτι το crested, έχει καμμία σχέση με το παλιό crested ten το οποίο δεν εχω δοκιμάσει;

Δεν έχω δοκιμάσει το νέο αλλά είναι στο πρόγραμμα μου. Θεωρητικά είναι το ίδιο σαν συνταγή, απλά άλλαξε εμφάνιση για να ταιριάζει με την υπόλοιπη σειρά, και έκοψαν το 'Ten' για να μην μπερδεύεται ο κόσμος και νομίζει οτι είναι 10 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο αλλά εξαιρετικό άρθρο σχετικά με το Hyde Irrish whiskey αλλά γενικότερα για το χάος και αναρχία που επικρατεί στον χώρο του Ιρλανδεζικου ουίσκι. @Celtic περιμένω την άποψη σού :drinks:

https://midletonrared.com/2017/08/10/hyde-and-seek/amp/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Uisge-Beatha said:

Ένα μεγάλο αλλά εξαιρετικό άρθρο σχετικά με το Hyde Irrish whiskey αλλά γενικότερα για το χάος και αναρχία που επικρατεί στον χώρο του Ιρλανδεζικου ουίσκι. @Celtic περιμένω την άποψη σού :drinks:

https://midletonrared.com/2017/08/10/hyde-and-seek/amp/

Mα νομίζω έχω αναφερθεί στο θέμα, όχι αποκλειστικά για τους συγκεκριμένους απατεώνες που το έχουν τερματίσει, αλλά γενικά. Είναι κρίμα γιατί υπάρχουν πολλοί στην Ιρλανδία που μοχθούν και το παλεύουν, και σαφώς το μέλλον διαγράφεται λαμπρό, αρκεί να περιοριστούν τέτοιες περιπτώσεις γιατι αμαυρώνουν την όλη προσπάθεια. Εξαρτάται κυρίως από τους μεγάλους, βασικά την IDL, που αισθάνεται ασφαλής και γι'αυτό δεν κάνει κάτι, όμως πρέπει το συντομότερο να θεσπιστούν κάποιοι κανόνες από την Irish whiskey association, σε συνεργασία με κρατικούς φορείς, ώστε να υπάρχουν νομικές συνέπειες στους παραβάτες, γιατί έχει παραγίνει το κακό. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/08/2017 at 8:52 PM, Celtic said:

Mα νομίζω έχω αναφερθεί στο θέμα, όχι αποκλειστικά για τους συγκεκριμένους απατεώνες που το έχουν τερματίσει, αλλά γενικά. Είναι κρίμα γιατί υπάρχουν πολλοί στην Ιρλανδία που μοχθούν και το παλεύουν, και σαφώς το μέλλον διαγράφεται λαμπρό, αρκεί να περιοριστούν τέτοιες περιπτώσεις γιατι αμαυρώνουν την όλη προσπάθεια. Εξαρτάται κυρίως από τους μεγάλους, βασικά την IDL, που αισθάνεται ασφαλής και γι'αυτό δεν κάνει κάτι, όμως πρέπει το συντομότερο να θεσπιστούν κάποιοι κανόνες από την Irish whiskey association, σε συνεργασία με κρατικούς φορείς, ώστε να υπάρχουν νομικές συνέπειες στους παραβάτες, γιατί έχει παραγίνει το κακό. 

Ομολογώ ότι δεν θυμάμαι να έχει ξανά αναφερθεί (ίσως σε κάποια απ'τις απουσίες μου:blush:) κατά τα άλλα με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο και μάλιστα το θεωρώ άκρως επιτακτική ανάγκη να θεσπιστεί η απαρατήρητη νομοθεσία γιατί κάθε μέρα που εξακολουθούν να υπάρχουν τέτοια κακως κείμενα βλάπτει σοβαρά το Ιρλανδικό ουίσκι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...