Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Οδηγίες και στατιστικά για τις παρουσιάσεις αποστακτηρίων


Recommended Posts

Λοιπόν, επειδή ο maltakias έχει πάρει όλα τα αποστακτήρια σβάρνα (κάτι ήξερα εγώ με το "coming soon...."), λέω να οργανωθούμε και να πάρει ο καθένας homework

Ambu με το Highland Park σε βλέπω μια χαρά

Wisdom φυσικά θα γράψεις για το Talisker

Μallios σε κόβω για Millburn & St. Magdalene τύπο...

Tomy, το Balvenie όλο δικό σου

Theo, ανεξάρτητα απο την έκβαση του τσακωμού με τον McChariz για το Glenturret-"Τhe Famous Grouse experience", λέω να μπεις στα χωράφια των Brora, Laphroaig, Longmorn και Benriach

Koulos, θα μας πεις την ιστορία του Tennessee (JD) και του Port Ellen

Mihas εννοείται θα τη βρεις ανατολικά με Karuizawa και τα σχετικά

Giorgo τι λες για το Glengoyne?

Εγώ κάποια στιγμή θα παίξω με Glenmorangie , Glen Rothes και κάτι από Ιρλανδία

Οι υπόλοιποι ότι γουστάρετε, ο μπακτσές είναι γεμάτος.

Link to comment
Share on other sites

Celtic,με παιδιαστικο ανακραζω.....ναιαιαιαιαιαι!!! :yahoo: ειμαι μεσα ολος και χωρις λιπαντικο,αφηστε την απω ανατολη στα στιβαρα ελληνοπρεπη χερια μου,το ζεν θα με οδηγησει καταλληλως

Θετω επισης ως προβληματισμο στο forum την θεση feng sui της γιαφκας(μηπως πρεπει να γκρεμιστει και να οικοδομηθει εκ νεου?) :D:D

Link to comment
Share on other sites

Wisdom φυσικά θα γράψεις για το Talisker

Roger that. Έχω τόσο υλικό σπίτι που μπορώ να γράψω ολόκληρο βιβλίο :tongue: Μόνο που θα περιμένετε γιατί αυτή η εποχή δεν είναι και η πιο άνετη για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Aμάν βρε maltakia, του πήρες του παιδιού (ambu) τη μπουκιά (Bowmore) μέσα απ'το στόμα.

Λοιπόν, επειδή ο maltakias έχει πάρει όλα τα αποστακτήρια σβάρνα (κάτι ήξερα εγώ με το "coming soon...."), λέω να οργανωθούμε και να πάρει ο καθένας homework

Ambu με το Highland Park σε βλέπω μια χαρά

Wisdom φυσικά θα γράψεις για το Talisker

Μallios σε κόβω για Millburn & St. Magdalene τύπο...

Tomy, το Balvenie όλο δικό σου

Theo, ανεξάρτητα απο την έκβαση του τσακωμού με τον McChariz για το Glenturret-"Τhe Famous Grouse experience", λέω να μπεις στα χωράφια των Brora, Laphroaig, Longmorn και Benriach

Koulos, θα μας πεις την ιστορία του Tennessee (JD) και του Port Ellen

Mihas εννοείται θα τη βρεις ανατολικά με Karuizawa και τα σχετικά

Giorgo τι λες για το Glengoyne?

Εγώ κάποια στιγμή θα παίξω με Glenmorangie , Glen Rothes και κάτι από Ιρλανδία

Οι υπόλοιποι ότι γουστάρετε, ο μπακτσές είναι γεμάτος.

ΟΚ. Μόνο μην μου βάλεις και deadlines... Αρκετά έχω από τον χώρο εργασίας μου... (το famous grouse εννοώ φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

Koulos, θα μας πεις την ιστορία του Tennessee (JD) και του Port Ellen

οκ target locked

αν και θα πρέπει να περιμένετε μέχρι το πάσχα για να γίνει καλή δουλεία αντάξια των δουλειών που βλέπω απο τα μέλη που ήδη έχουν καταθέσει τις παρουσιάσεις τους!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι! Ικανότατος project manager (έτσι δεν τους λένε) ο Celtic.

Τα ελέγχει όλα ο άτιμος:

  • Human resources management (χωρίς σχόλια - αρκεί αν διαβάσει κάποιος το προηγούμενο post με τις "διαταγές")
  • Τime management ("Ακόμα να γράψεις αυτό το άρθρο για το Brora ρε Theo; Αν δεν το έχω μέχρι αύριο στο γραφείο μου να μην ξαναπατήσεις το πόδι σου σε meeting")
  • Communications management ("Και τι με νοιάζει, ρε κοπρίτη, ότι χάλασε ο υπολογιστής σου! Να πας σε internet cafe")
  • Crisis managements ("Μην κλαις βρε γυναικούλα! Αχ και να σε είχα στους τσολιάδες να σ'έκανα αληθινό άνδρα!")
  • Human interaction managment ("Αν δεν στείλεις σε μια ώρα το άρθρο για το Laphroaig θα σε πάω μέχρι το Inverness με κλωτσιές")
  • Knowledge management ("Τι γράφεις βρε άσχετε; To Brora χτίστηκε το 1819 και όχι το 1820. Τι θα κάνατε αν δεν με είχατε να σας διορθώνω;;;")
  • Quality management ("Αυτό το κ@@οάρθρο δεν διαβάζεται με τίποτα. Να το βάλεις στον @@@@ σου και να το ξαναγράψεις από την αρχή")
  • Risk management ("Να αποθηκεύεις την δουλειά σου και σε flash μην crash-άρει ο υπολογιστής σου και τα χάσεις όλα!!!")

O manager της καρδιάς μας... :tongue::tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά, απλά ψάχνω την εύκολη λύση για ...το βιβλίο μου :lol: :lol: :lol:

Άντε, θα επωμιστώ ο ίδιος και το ιστορικό The Glenlivet που ξέχασα

Link to comment
Share on other sites

Mallios accepted!

Millburn & St. Magdalene coming soon.

Επίσης αν μου επιτρέπουν τα άλλα εξέχοντα μέλη του Forum θα ήθελα :D να γράψω για το ΤΕΡΑΣΤΙΟ :tongue: Famous Grouse (ΟΥΣΤ ΠΡΟΔΟΤΕΣ - ΟΛΟΡΟΣΟΙ).

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι! Ικανότατος project manager (έτσι δεν τους λένε) ο Celtic.

Τα ελέγχει όλα ο άτιμος:

  • Human resources management (χωρίς σχόλια - αρκεί αν διαβάσει κάποιος το προηγούμενο post με τις "διαταγές")
  • Τime management ("Ακόμα να γράψεις αυτό το άρθρο για το Brora ρε Theo; Αν δεν το έχω μέχρι αύριο στο γραφείο μου να μην ξαναπατήσεις το πόδι σου σε meeting")
  • Communications management ("Και τι με νοιάζει, ρε κοπρίτη, ότι χάλασε ο υπολογιστής σου! Να πας σε internet cafe")
  • Crisis managements ("Μην κλαις βρε γυναικούλα! Αχ και να σε είχα στους τσολιάδες να σ'έκανα αληθινό άνδρα!")
  • Human interaction managment ("Αν δεν στείλεις σε μια ώρα το άρθρο για το Laphroaig θα σε πάω μέχρι το Inverness με κλωτσιές")
  • Knowledge management ("Τι γράφεις βρε άσχετε; To Brora χτίστηκε το 1819 και όχι το 1820. Τι θα κάνατε αν δεν με είχατε να σας διορθώνω;;;")
  • Quality management ("Αυτό το κ@@οάρθρο δεν διαβάζεται με τίποτα. Να το βάλεις στον @@@@ σου και να το ξαναγράψεις από την αρχή")
  • Risk management ("Να αποθηκεύεις την δουλειά σου και σε flash μην crash-άρει ο υπολογιστής σου και τα χάσεις όλα!!!")

O manager της καρδιάς μας... :tongue::tongue::tongue:

:good::lol::lol::clapping:

Πες τα ρε Theo,πες τα

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Διαβάζοντας ένα άρθρο, με ένα εξαιρετικό φωτογραφικό υλικό για το αποστακτήριο Highland Park και το νησί Orkney:

Highland Park and Orkney by Søren Solkær   

https://scotchwhisky.com/magazine/culture/13467/highland-park-and-orkney-by-soren-solkaer/

διαπίστωσα αρχικά πόσο όμορφο (αν και αρκετά άγριο) είναι αυτό το νησί, αλλά και ότι το συγκεκριμένο αποστακτήριο λείπει από αυτή την ενότητα…

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2017 at 3:50 PM, DMTK said:

διαπίστωσα αρχικά πόσο όμορφο (αν και αρκετά άγριο) είναι αυτό το νησί, αλλά και ότι το συγκεκριμένο αποστακτήριο λείπει από αυτή την ενότητα…

Λείπουν πολλά αλλά για το συγκεκριμένο έχεις δίκιο, είναι σημαντικό το κενό. To έχω στα σκαριά εδώ και πολύ καιρό, δυστυχώς το προχωράω με ρυθμούς χελώνας.....υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι βρε, αφου σου απάντησα, το δουλεύω αλλά....θα αργήσει. Με χαροποιεί που θες να ασχοληθείς πάντως, έχουμε πολλά κενά, κάποιο άλλο εκτός HP θα βρεις, do it man!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Celtic said:

Ε ναι βρε, αφου σου απάντησα, το δουλεύω αλλά....θα αργήσει. Με χαροποιεί που θες να ασχοληθείς πάντως, έχουμε πολλά κενά, κάποιο άλλο εκτός HP θα βρεις, do it man!

Ωραία μια χαρα αναμένουμε τότε. Θα πάρω κάποιο άλλο που μου αρέσει εξίσου, ίσως Bunna, τι λες;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για τη συνέχεια έχω σκεφτεί (κι έχω κάνει μια προεργασία) για τα εξής:

1.- GLENGOYNE DISTILLERY

2.- CAOL ILA DISTILLERY

3.- MORTLACH DISTILLERY

4.- BALBLAIR DISTILLERY

5.- DEANSTON DISTILLERY

καλά να είμαστε και έπεται συνέχεια…

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DMTK said:

1.- GLENGOYNE DISTILLERY

2.- CAOL ILA DISTILLERY

Για τα συγκεκριμένα 2 αποστακτήρια έχουμε και δικό μας φωτογραφικό υλικό...που ο φωτογράφος μπορεί να το παραχωρήσει με το ανάλογο αντίτιμο (κάνα κατρουτσο ούζο από τα καλα που ξέρεις @DMTK;):lol:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Uisge-Beatha said:

Για τα συγκεκριμένα 2 αποστακτήρια έχουμε και δικό μας φωτογραφικό υλικό...που ο φωτογράφος μπορεί να το παραχωρήσει με το ανάλογο αντίτιμο (κάνα κατρουτσο ούζο από τα καλα που ξέρεις @DMTK;):lol:

Πριν παραχωρήσεις το υλικό, κάψε κανα cd για να έχουμε και όλες τις φωτό από το ταξίδι. Αν νομίζει ο @DMTK ότι θα την βγάλει τόσο φτηνά (κανά κατρούτσο ούζο) είναι γελασμένος. Αυτές οι φωτό πληρώνονται με @sir mihas Αν θέλει φωτό... θα πρέπει να περάσει τα τεστ του Sir. O τσάμπας, πέθανε! :jump:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Uisge-Beatha said:

Για τα συγκεκριμένα 2 αποστακτήρια έχουμε και δικό μας φωτογραφικό υλικό...που ο φωτογράφος μπορεί να το παραχωρήσει με το ανάλογο αντίτιμο (κάνα κατρουτσο ούζο από τα καλα που ξέρεις @DMTK;):lol:

o Σαμαράς ο κόκκινος ακόμη σε περιμένει...:D

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mallios said:

Πριν παραχωρήσεις το υλικό, κάψε κανα cd για να έχουμε και όλες τις φωτό από το ταξίδι. Αν νομίζει ο @DMTK ότι θα την βγάλει τόσο φτηνά (κανά κατρούτσο ούζο) είναι γελασμένος. Αυτές οι φωτό πληρώνονται με @sir mihas Αν θέλει φωτό... θα πρέπει να περάσει τα τεστ του Sir. O τσάμπας, πέθανε!

Να θυμίσω ότι εκκρεμεί η «μία νύχτα με τον Sir» για το νικητή της πρωτοχρονιάτικης πίττας, γιατί μόνο το μπουκάλι πήρε και έφυγε…:lol:

Επίσης, εγώ έγραψα ολόκληρο τρίωρο διαγώνισμα στον Sir την 12-12-16, στα τεστ θα κολλήσω τώρα:p

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mallios said:

Αυτές οι φωτό πληρώνονται με @sir mihas Αν θέλει φωτό... θα πρέπει να περάσει τα τεστ του Sir. O τσάμπας, πέθανε! :jump:

Αυτό είναι price fixing και αισχροκέρδεια και διώκεται ποινικά ;) 

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2017 at 4:06 PM, DMTK said:

Για τη συνέχεια έχω σκεφτεί (κι έχω κάνει μια προεργασία) για τα εξής:

1.- GLENGOYNE DISTILLERY

2.- CAOL ILA DISTILLERY

3.- MORTLACH DISTILLERY

4.- BALBLAIR DISTILLERY

5.- DEANSTON DISTILLERY

καλά να είμαστε και έπεται συνέχεια…

Άν σου προτείνω κάποιο άλλο αντί για το Νο4-Balblair είσαι ΟΚ? (το θέλω κι εγώ αυτό, όπως το ΗΡ) :huh::umnik2::book:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...