Jump to content
Sign in to follow this  
gebdra

Jim Murray's Whisky Bible (General)

Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για whisky bible 2012

Έχει κανείς διαβάσει το καινούργιο βιβλίο του Murray και ποιά η γνώμη σας; Προσωπικά το έχω αγοράσει και μου φαίνεται χρήσιμο, καθώς σαν καινούργιος στο χώρο όλο και κάτι έχει να μου πεί. Το θέμα είναι, τι τύπος είναι αυτος; Όπου σταθώ και όπου βρεθώ πάνω του πέφτω. Σε αυτόν και στο άλλο μεγάλο όνομα που λέγεται Jackson. Αξίζει το σεβασμό σε αυτά που γράφει, η μόνο εμπορικότητα; Οι παλαιότεροι πιστεύω θα ξέρετε.

Στην οπτική γωνια που το βάζεις ναι είναι χρήσιμο σαν μπούσουλας για άγνωστα ουίσκι (αλλα πρέπει να βάλεις στην εξίσωση κατά ποσο συμφωνείς γευσιγνωστικά με τον JM σύγκρινε τις απόψεις του με ουίσκι που ήδη ξέρεις σαν αναφορά)

Κατά τα αλλα σαν προσωπικότητα δυστυχώς είναι εκ διαμέτρου αντίθετος με τον συχωρεμένο MJ που ήταν απλός και αρκετά μετριόφρων (έως και ταπεινός) ο Jim είναι τόσο μεγαλομανής όσο και τα καουμπόικα καπέλα που φοράει.

Πάντως για καλά βιβλία συνιστώ MJ, Charles Maclean και Dave Broom :drinks:

Σ'ευχαριστώ και πάλι Uisge-Beatha. Δε μένει απο το να πάρω τα λόγια σου της μετρητοίς.

το ειδα στο e-bay και μαλλον θα το παρω συντομα :)

Καλα εκανες και αγορασες το βιβλιο του Jim Murray φιλε Gebdra.Ειναι μια αξιολογη,επικαιροποιημενη γευσιγνωστικη ματιά στο πληθος των εμφιαλωσεων που κυκλοφορουν στην αγορα. Αποκτας μια συνολικη,πρωτη εικονα του καθε αποστακτηριου και σου δινονται αφορμες και λαβες για να ασχοληθεις περισσοτερο ή λιγοτερο με καποιες εμφιαλωσεις που δεν ειναι δυνατον να γνωριζεις εκ των προτερων την ποιοτητα τους.

Το προβλημα με τον Murray (οπως και με καθε "επαγγελματια" γευσιγνωστη και συγγραφεα του χωρου) εχει να κανει με την αναποδεικτη αξιοπιστια της δημοσιογραφιας του,το ανεπηρεαστο των κριτικων που ασκει,τον βαθμο οικονομικης ανεξαρτησιας που μπορει να εχει απο τις μεγαλες εταιρειες,την ανεπηρεαστη ,αδολη απο συμφεροντα και ωφεληματα ,εμπεριστατωμενη επιχειρηματολογια του.Κατα καιρους,εχουν ακουστει πολλα και διαφορα,θετικα και αρνητικα για την προσωπικοτητα του,τις γευσιγνωστικες παρουσιασεις,τις εμμονες (?) με καποια αποστακτηρια,την (υποτιθεμενη(?)) χειραγωγηση των φιλων του whisky σε συγκεκριμενες εμφιαλωσεις/αποστακτηρια για προφανεις οικονομικους λογους κλπ.

Οπως καθε μεγαλος στο χωρο του,ετσι και ο Murray εχει πολλους πιστους υποστηρικτες που αποδεχονται αδιαπραγματευτα τις (αρκετες φορες απολαυστικες στην αναγνωση τους ) σκεψεις του και πολλους επισης δυσπιστους αμφισβητιες που τον κατηγορουν για κυνικη εκμεταλλευση των καλοπροαιρετων καταναλωτων και καταγγελουν τις κριτικες του ως κατευθυνομενες και "χρηματισμενες".

Στο χερι σου ειναι,με την εμπειρια που θα αποκτησεις και την αναποφευκτη συγκριση των λεγομενων του με την προσωπικη σου "ερευνα" και τα δικα σου γευσιγνωστικα κριτηρια να γινεις ενας ακομα "Μαρειστας" ή ενας ακομα φασκελωτης... :to_pick_ones_nose_eat:

Καλα εκανες και αγορασες το βιβλιο του Jim Murray φιλε Gebdra.Ειναι μια αξιολογη,επικαιροποιημενη γευσιγνωστικη ματιά στο πληθος των εμφιαλωσεων που κυκλοφορουν στην αγορα. Αποκτας μια συνολικη,πρωτη εικονα του καθε αποστακτηριου και σου δινονται αφορμες και λαβες για να ασχοληθεις περισσοτερο ή λιγοτερο με καποιες εμφιαλωσεις που δεν ειναι δυνατον να γνωριζεις εκ των προτερων την ποιοτητα τους.

Το προβλημα με τον Murray (οπως και με καθε "επαγγελματια" γευσιγνωστη και συγγραφεα του χωρου) εχει να κανει με την αναποδεικτη αξιοπιστια της δημοσιογραφιας του,το ανεπηρεαστο των κριτικων που ασκει,τον βαθμο οικονομικης ανεξαρτησιας που μπορει να εχει απο τις μεγαλες εταιρειες,την ανεπηρεαστη ,αδολη απο συμφεροντα και ωφεληματα ,εμπεριστατωμενη επιχειρηματολογια του.Κατα καιρους,εχουν ακουστει πολλα και διαφορα,θετικα και αρνητικα για την προσωπικοτητα του,τις γευσιγνωστικες παρουσιασεις,τις εμμονες (?) με καποια αποστακτηρια,την (υποτιθεμενη(?)) χειραγωγηση των φιλων του whisky σε συγκεκριμενες εμφιαλωσεις/αποστακτηρια για προφανεις οικονομικους λογους κλπ.

Οπως καθε μεγαλος στο χωρο του,ετσι και ο Murray εχει πολλους πιστους υποστηρικτες που αποδεχονται αδιαπραγματευτα τις (αρκετες φορες απολαυστικες στην αναγνωση τους ) σκεψεις του και πολλους επισης δυσπιστους αμφισβητιες που τον κατηγορουν για κυνικη εκμεταλλευση των καλοπροαιρετων καταναλωτων και καταγγελουν τις κριτικες του ως κατευθυνομενες και "χρηματισμενες".

Στο χερι σου ειναι,με την εμπειρια που θα αποκτησεις και την αναποφευκτη συγκριση των λεγομενων του με την προσωπικη σου "ερευνα" και τα δικα σου γευσιγνωστικα κριτηρια να γινεις ενας ακομα "Μαρειστας" ή ενας ακομα φασκελωτης... :to_pick_ones_nose_eat:

Συμφωνώ με όσα αναφέρεις Sir αλλα νομίζω ότι αυτή τη φορα είσαι μετριοπαθείς

γιατί τα όσα γραφεις όταν αναφέρεσαι στον JM πρέπει να είναι στον υπερθετικό βαθμό και βάλε... :tongue:

Οποτε εγώ δηλώνω απερίφραστα φασκελωτης :biggrin1::thumbsup:

Φίλε Gebdra αν ψάχνεις κάτι που να έχει πολλά malt whisky και βαθμολογία, είσαι σε καλό δρόμο.(βρήκες αυτό που ψάχνεις).

Αν όμως θέλεις κάτι που να έχει πολλά malt whisky και αρκετά ανεξάρτητη και αντικειμένικη (όσο δυνατόν αφού αφορά σε θέματα γεύσης) κριτική.....είσαι στο λάθος δρόμο.

ΔΕΝ ΦΤΑΝΩ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΝΥΧΑΚΙ τον Jim σε σχέση με αυτά που έχει πιεί, αλλά στον τρόπο προσέγγισης του στο θέμα κριτικής, ύστερα από 5 χρόνια που τον διαβάζω περιστασιακά μπορώ να πώ ότι όλα τα μέλη της HMWS είναι πιο αντικειμενικά και κυρίως ανεξάρτητα.

O Murray έχει χάσει προ πολλού το δρόμο της αντικειμενικότητας και υπάρχουν αποστακτήρια που ότι και να εμφιαλώσουν είναι από 85 και πάνω!!

Ακολούθα καλύτερα το δρόμο του σοφού UB και (αν ψάχνεις για γευσιγμωσία) και η γνώμη μου βαραίνει έστω και λίγο, εγώ κάνω πάντα download τη λίστα των malt maniacs και μετά από κάποια χρόνια έχω καταλάβει ποιοι ανάμεσά τους είναι τα benchmarks μου και αντιπαραβάλλω τις κριτικές μου μαζί τους.

Ελπίζω να μην απογοήτευσα για την "Βίβλο" αλλά πιστεύω ότι και εσύ με το καιρό θα διαμορφώσεις μια πιο σαφή άποψη και θα τον αξιολογήσεις πιο καλά.

...ΔΕΝ ΦΤΑΝΩ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΝΥΧΑΚΙ τον Jim σε σχέση με αυτά που έχει πιεί, ... μπορώ να πώ ότι όλα τα μέλη της HMWS είναι πιο αντικειμενικά και κυρίως ανεξάρτητα.

...Ακολούθα καλύτερα το δρόμο του σοφού UB

...download τη λίστα των malt maniacs και μετά από κάποια χρόνια έχω καταλάβει ποιοι ανάμεσά τους είναι τα benchmarks μου και αντιπαραβάλλω τις κριτικές μου μαζί τους.

Ελπίζω να μην απογοήτευσα για την "Βίβλο" αλλά πιστεύω ότι και εσύ με το καιρό θα διαμορφώσεις μια πιο σαφή άποψη και θα τον αξιολογήσεις πιο καλά.

Ναι τώρα σε πιάσανε οι μετριοφροσύνες :innocent: το έχω ξαναγράψει ότι είχα πάθει πλακα όταν πρωτομπήκα στο forum πριν τέσσερα χρονια (πως περνάει ο καιρός ήταν σαν χτες :D ) και ακόμα περισσότερο όταν γνώρισα από κοντά τους σκληροπυρηνικούς :fans: του forum από το επίπεδο γνώσεων,πάθους και εμφιαλώσεων που έχουν δοκιμάσει.

:shok::wtf2: καλά τι είναι αυτά που γραφεις θα μας διαβάσει και ο Sir :devil:

και μετά δεν μας ξεπλένει ούτε ένα ποτάμι Malt :butcher:

άκου εκεί σοφός δηλαδή ο Κέλτης που πίνει Lagavulin από την πενταήμερη τι είναι το Άγιο Πνεύμα :innocent:

Πάντως να σε καλά οι Malt Manics μου διέφυγαν τελείως μέγα παραλείψει :good::drinks:

Και τέλος σίγουρα το βιβλιαράκι δεν είναι και του πεταματού :laugh4::tongue:

απλά μας αρέσει να τα χώνουμε στον JM ακούς εκεί "Βίβλος" :laugh4: :laugh4:

Αντί να ξοδέψεις χρήματα στις τσέπες του Murray και διαβάσεις τις εξωπραγματικές επιλογές του για whisky της χρονιάς (τι είναι φέτος, άραγε? το Johny Red?), ρίξε μια ματιά στις κριτικές του αλσατού Serge Valentin: άπειρες κριτικές δωρεάν και με χιούμορ στο whiskyfun. Με λίγο google θα βρεις δεκάδες παρόμοια sites. Κάποιο θα συμβαδίζει με τα γούστα σου.

... (τι είναι φέτος, άραγε? το Johny Red?)

:laugh4: :laugh4: Καλά έπεσα από τα σύννεφα όταν έχρισε το Old Pulteney 21 ουίσκι της χρονιας

αλλα λίγο αργότερα προσγειώθηκα ανώμαλα όταν φέτος για πρώτη φορα τα Whisky Bible Awards και το whisky of the year έλαβαν τεραστια (σε σύγκριση με άλλες χρονιες που η μονες αναφορές ήταν στις ιστιοσελίδες του χώρου)

από τηλεόραση εφημερίδες και ραδιόφωνο...

Τελικά ήταν άλλη μια εμπορική συναλλαγή (όχι ότι το Old Pulteney δεν είναι πολύ καλο -είναι από τα αγαπημένα μου)

και γιαυτο η ξαφνική ανακάλυψη του apo τον JM

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια.

Φίλε Sir[/b, εκεί το πήγαινα κι εγώ και φυσικά με κάλυψες πλήρως!

Φίλε mallios, σε όλα όσα είπες πιστευώ και προσωπικά πως έχεις δίκαιο, εξ ου και η αναφορά μου σε αυτό το βιβλίο. Περίμενα με λίγα λόγια να επιβεβαιωθούν οι φόβοι μου, όπως και έγινε. Δε θέλει άλλωστε και πολύ. Μόνο απο τη φάτσα και το στύλ του JM φαίνεται ο τύπος οτι κάτι προσπαθεί να κρύψει, ή να μαγειρέψει σε βάρος του ανυποψίαστου, καινούργιου και αφελή καταναλωτή. Μου το επιβεβαίωσε άλλωστε και με δικό του σχόλιο ο UB.

Θετικό και σημειωτέο το σχόλιό σου Theo. Γι αυτό είμαι εδώ. Να μαθαίνω απο έγκυρες πηγές και να αποφεύγω όσο πιο γρήγορα γίνεται τις "πατάτες"....

Το θέμα είναι, τι τύπος είναι αυτος; Όπου σταθώ και όπου βρεθώ πάνω του πέφτω. Σε αυτόν και στο άλλο μεγάλο όνομα που λέγεται Jackson. Αξίζει το σεβασμό σε αυτά που γράφει, η μόνο εμπορικότητα; Οι παλαιότεροι πιστεύω θα ξέρετε.

1ον O Jackson δεν συγκρίνεται με κανέναν άλλο !!!! Πως να το εξηγήσω, είναι κάτι σαν τον Πελέ ή τον Μαραντόνα, δεν είναι (ήταν) απλά ένας συγγραφέας του ουίσκυ (και της μπύρας, μην ξεχνάμε), είναι ο άρχοντας, ο απόλυτος, ο μάγος, ο Θεός.

2ον Jim Murray....κοίταξε να δεις, οι απανταχού malt freaks χωρίζονται - εκτός των άλλων - και σε 2 κατηγορίες, αυτούς που γουστάρουν τον Jim και αυτούς που τον αντιπαθούν, είναι άσπρο ή μαύρο, όπως το έθεσε κι ο Sir πιο γλαφυρά.

Εγώ προσωπικά ανήκω σε αυτούς που τον γουστάρουν. Μου αρέσει το στυλ του, ο τρόπος γραφής και κριτικής του, το οτι είναι "παλιά καραβάνα" και άλλα.

Τώρα, αυτά που λένε οι UB, Theo, Mallios κλπ τα ακούω βερεσέ. Απλά να σημειώσω επειδή αναφέρθηκε οτι το Old Pulteney το "ανακάλυψε" πρόσφατα ως "απόδειξη" κλπ, οτι ήταν μία από τις επιλογές του Jim στο masterclass που είχε κάνει στη Θεσσαλονίκη πριν από .....πόσα χρόνια ρε Theo;;;;;;; (κι αν δε θυμάσαι κι εσύ όπως εγώ, μήπως ξέχασες και τα εγκωμιαστικά του σχόλια για αυτό;;;;)

Γενικά, τους διαβάζω όλους - ΟΚ σχεδόν όλους γιατι πια είναι πολλοί - , παιρνω από τον καθένα τα στοιχεία που κρίνω εγώ οτι πρέπει να πάρω, δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία σε βραβεία - βαθμολογίες - best of the best κλπ κλπ και κάνω τις επιλογές μου σύμφωνα με τα προσωπικά μου γούστα, end of story.

Tη βίβλο του 12 δεν θα την πάρω γιατι έχω και αυτην του 11, δεν έχει και τόσο νόημα, θα αφήσω να περάσουν κανα 2 χρονάκια ακόμα για την επόμενη.

Α, και κάτι άλλο, μιας και μιλάμε και σχετικά με το Ardbeg τελευταία, την "αναγέννηση" του πριν από μερικά χρόνια, την οφείλει σε κάποιο βαθμό και στον Jim, είχε δώσει ένα επιπλέον boost στην όλη προσπάθεια.

1ον O Jackson δεν συγκρίνεται με κανέναν άλλο !!!! Πως να το εξηγήσω, είναι κάτι σαν τον Πελέ ή τον Μαραντόνα, δεν είναι (ήταν) απλά ένας συγγραφέας του ουίσκυ (και της μπύρας, μην ξεχνάμε), είναι ο άρχοντας, ο απόλυτος, ο μάγος, ο Θεός.

Και πάνω από όλα απλώς ταπεινός και ΑΝΘΡΩΠΟΣ

Τώρα, αυτά που λένε οι UB, Theo, Mallios κλπ τα ακούω βερεσέ. Απλά να σημειώσω επειδή αναφέρθηκε οτι το Old Pulteney το "ανακάλυψε" πρόσφατα ως "απόδειξη" κλπ, οτι ήταν μία από τις επιλογές του Jim στο masterclass που είχε κάνει στη Θεσσαλονίκη πριν από .....πόσα χρόνια ρε Theo;;;;;;; (κι αν δε θυμάσαι κι εσύ όπως εγώ, μήπως ξέχασες και τα εγκωμιαστικά του σχόλια για αυτό;;;;)

Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση σε σκάνερ αλλα αν κάποιος έχει τα βιβλία 2010,2011 και 2012 ας ανεβάσει τις σχετικές καταχωρήσεις και νομίζω ότι είναι φανερό ότι το αποστακτήριο μέσα σε ένα χρόνο (2010 και 2011 οι καταχωρήσεις είναι ίδιες)έκανε "άλματα προόδου" κατά τον JM πάντα

Α, και κάτι άλλο, μιας και μιλάμε και σχετικά με το Ardbeg τελευταία, την "αναγέννηση" του πριν από μερικά χρόνια, την οφείλει σε κάποιο βαθμό και στον Jim, είχε δώσει ένα επιπλέον boost στην όλη προσπάθεια.

Σαν αμειβόμενος σύμβουλος του.

Το marketing της LVMH δουλεύει πολύ καλά και σε macro επίπεδα...

(και ναι το ξέρω ότι ακούγομαι σαν συνωμοσιολόγος :biggrin1: )

Μα δεν διαφωνώ ότι είναι whiskαρος, αλλά είναι whisky της χρονιάς;;;

Ardbeg TEN, Uigeadail, Sazerac Rye 18yo, και τώρα Old Pulteney 21yo. Έλα ρε φίλε... Ακολουθεί το ουράνιο τόξο και αυτός για να βρει τον θησαυρό κάθε χρόνο...

Μα δεν διαφωνώ ότι είναι whiskαρος, αλλά είναι whisky της χρονιάς;;;

Ardbeg TEN, Uigeadail, Sazerac Rye 18yo, και τώρα Old Pulteney 21yo. Έλα ρε φίλε... Ακολουθεί το ουράνιο τόξο και αυτός για να βρει τον θησαυρό κάθε χρόνο...

:thumbsup:

Και σε πιο σοβαρό επίπεδο συγκρίνοντας από τον κόσμο του κρασιού ενώ υπάρχουν πολλές ανάλογες ετήσιες εκδόσεις

με γευσιγνωστικά σχόλια περιορίζονται σε αυτά και σε κριτικές valiue for money και όχι αυτό το θεατρινισμό τίλων και υποτίτλων και βεβαια στο κρασί χρειάζονται ετήσιες ανανεώσεις μια που σοδειά με σοδειά μπορεί να διαφέρει τεραστια ενώ στα spirts δεν είναι απαραίτητο οποτε όπως λέει και ο Theo πως θα πληρώσει και αυτός την εφορία του

Δεν θα μπω άλλο σε αυτη τη διαδικασία, whisky της χρονιάς, best of all, κλπ κλπ και με τι κριτήρια ο καθένας βγάζει βαθμολογίες και αποτελέσματα, να αναφέρω μόνο οτι ο Ralfy πέρσυ έδωσε τον τίτλο whisky of the year στο Bunnahabhain 12yo και φέτος στο νέο Bruichladdich 10y.o. εξηγώντας απόλυτα τη λογική του.

Θα σταθώ στο βιβλίο αυτό καθεαυτό για να μην ξεφεύγουμε κι από το θέμα. Κρίνοντας από τις προηγούμενες εκδόσεις (δεν ξέρω άν φέτος εμπεριέχει κι άλλα), πρόκειται για έναν εύχρηστο, pocket-size οδηγό με κάποιες από τις κλασσικές γενικές πληροφορίες για το ουίσκυ (ιστορία, παραγωγή κλπ), ορισμένα νέα και εξελίξεις που αφορούν τη χρονιά που φεύγει και σύντομες αναφορές-κριτικές σε πολύ μεγάλο αριθμό συγκεκριμένων εμφιαλώσεων (ΟΒ αλλά και ΙΒ), όλων των ειδών (malts, blends, bourbons, κλπ) από όλες τις χώρες που παράγουν ουίσκυ. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει άλλο αντίστοιχο βιβλίο του χώρου που να καλύπτει τόσο ευρύ φάσμα. Η τιμή του είναι λογική και για αυτό που προσφέρει (βασικά μια γρήγορη αναζήτηση συγκεκριμένης εμφιάλωσης και τι "λέει" αυτή πάνω-κάτω), το θεωρώ έναν καλό μπούσουλα που θα ικανοποιήσει και τον νέο καταναλωτή/whiskomaniac/συλλέκτη αλλά και έναν πιο έμπειρο στο χώρο. Ο τρόπος γραφής και τα κριτικά σχόλια του Jim σε πολλά whisky είναι ιδιαίτερα διασκεδαστικά, πράγμα που θεωρώ είναι ένα έξτρα θετικό της έκδοσης.

Nα αναφέρω επίσης, για όσους είστε σχετικοί με iphones, smartphones κλπ οτι υπάρχουν οι αντίστοιχες εφαρμογές.

Περισσότερα στο http://www.whiskybible.com/

το καινουριο βιβλιο 2013 βγαινει σε 2-3 βδομαδες.

Αν κανεις σχεδιαζει να το παρει, ας μας πει τι λεει ο JM....

Ξέρουμε κάτι περισσότερο για τη βίβλο του 13; Έχω την περιέργεια να δω τουλάχιστον πια έκπληξη μας επιφύλαξε για φέτος σαν κορυφαίο ουίσκι, ή αλλιώς "ποιός έσταξε" τα πιο πολλά! :biggrin1:

Χαχαχα.. Νομιζω οτι εβγαλε ενα απο τα whisky της Buffalo Trace σαν το καλυτερο και παραπονιεται για το sulphur.

τι να πεις...

WhiskyBible2015.jpg

Δεν ανοίγω αυτό το thread για να γράψω τις εντυπώσεις μου από τη νέα βίβλο που μόλις κυκλοφόρησε, εξάλλου έχω να αγοράσω το ετήσιο αλμανάκ του Murray πάνω από 3-4 χρόνια.

Απλά φαίνεται ότι φέτος ο πολυμήχανος Jim βρήκε άλλο marketing trick για να προωθήσει τις πωλήσεις του βιβλίου του: Άφησε εκτός top five οποιοδήποτε Σκωτσέζικο ουίσκυ, αναδεικνύοντας πρώτο το Yamazaki Sherry Cask 2013. Ανεξαρτήτως αν κάποιος συμφωνεί ή όχι με τις κριτικές του Jim, το σίγουρο είναι ότι η συγκεκριμένη εμφιάλωση που τώρα κοστίζει γύρω στα 130 ευρώ, σύντομα θα αρχίσει να ανεβαίνει προς τα πάνω.

Και βέβαια δεν σταματάει εκεί, αφού κατατάσσει στη δεύτερη θέση το bourbon William Larue Weller και στην τρίτη το Sazerac Rye 18y.o. δείχνοντας έτσι ότι καλοβλέπει τις πωλήσεις του βιβλίου του στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού (γιατί δεν θα με πείσει ότι ξαφνικά οι απανταχού malt lovers θα το ρίξουν στην κατανάλωση bourbon και rye whiskey).

Στα υπόλοιπα "βραβεία" του: Καλύτερο Σκωτσέζικο της χρονιάς ανακήρυξε το "The Last Drop 1965", καλύτερο Ιρλανδέζικο το Redbreast 21y.o. και καλύτερο "Ευρωπαϊκό" το English Whisky Co. Chapter 14 Not Peated.

Πάντως φαίνεται ότι ο Jim τα κατάφερε να αποσπάσει την προσοχή του Τύπου, αφού δεκάδες ειδησεογραφικά sites αναπαράγουν την "είδηση" της - τάχα- αποκαθήλωσης των Σκωτσέζικων Whiskies από την κορυφή.

Ο φίλος μου ο Theo θα έλεγε κάτι για τον χαρακτηριστικό ήχο κάποιου μέρους του σώματος που μεταφορικά υποδηλώνει αδιαφορία, αλλά εγώ θα αποφύγω μια τέτοια αναφορά :)

• Like 1

Από προχθές με έχουν πρήξει φίλοι και γνωστοί να μου λένε ότι άκουσαν/διάβασαν ότι το καλύτερο ουίσκυ στον κόσμο είναι Γιαπωνέζικο. Και άντε να πρέπει να βάζω κάθε φορά την ίδια κασέτα να τους εξηγώ περί Jim Murray κλπ...

Υποθέτω ότι το ίδιο θα συμβαίνει και με τους περισσότερους από εσάς.

Wisdom, όλοι τα ίδια τραβάμε. Κάτσε να βρω τι απάντησα εγώ σε φίλο....

Wisdom, όλοι τα ίδια τραβάμε. Κάτσε να βρω τι απάντησα εγώ σε φίλο....

Μ@λ@##@ στο τετραγωνο αυτα να ξερετε. Η αληθεια ειναι πως τελευταια εχει πεσει σε ποιοτητα η Σκωτια καθως βγαζουν παρα πολλα ουισκι μονο για την αρπαχτη και τη διαφημηση χωρις να τους ενδιαφερει πρωτιστως η ποιοτητα. Απο την αλλη η Ιαπωνια βγαζει ποιοτικα ουισκι γιατι εχουν το μερακι, την ποιοτητα, βγαζουν λιγα κομματια και ξερουν να πουλανε το προιον τους στη διεθνη αγορα. Εκμετάλλευση κι εκεί όμως γιατί οι τιμές τους στα περισσότερα είναι στα ύψη! Και μονο που ο σαλος εγινε απο τον μαστερ Jim Murray γελανε και η πετρες. Ανθρωπος αποδεδειγμενα απατεωνας που τα παιρνει απο αποστακτηρια για να ανεβαζει το προιον τους στα βιβλια του. Μαλλον κοπηκε η μαρμιτα και αλλαξε ηπειρο αν και καλο θα κανει στους ρομαντικους μπεκρηδες αυτος ο σαματας καθως ταρακουνηθηκαν στη χωρα του Γουαλας....

Κοίτα, εγώ δεν θα έλεγα ποτέ ότι ο άνθρωπος είναι αποδειγμένα απατεώνας που τα παίρνει κλπ γιατί δεν έχω αποδείξεις. Απλά τους εξηγώ για να καταλάβουν ότι είναι σα να μεταφράζουν την είδηση ότι ένα περιοδικό ανακήρυξε ως αυτοκίνητο της χρονιάς 2014 το Peugeot 308, στο ότι το καλύτερο αυτοκίνητο που κατασκευάστηκε ποτέ στον κόσμο είναι το Peugeot 308! Και εννοείται ότι τρέφω απεριόριστο σεβασμό για το Yamazaki, εξάλλου όλοι είχαμε πει τα καλύτερα όταν απολαύσαμε το Yamazaki 18yo στα γενέθλιά μου το 2011.