Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Dalmore 12y.o., 40%, OB


tomy

Recommended Posts

Dalmore 12 Year Old | Whisky Auctioneer

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/339/dalmore-12-year-old

Mια αναφορα στο συγκεκριμενο malt απλα και μονο λογω της καλης..... εντυπωσης

που μου αφησε το cigar.

Να αναφερω οτι το συγκεκριμενο σχημα της φιαλης με τραβαει αρκετα.

Χρωμα πιο ανοιχτο απο το cigar (λιγοτερο καραμελοχρωμα προφανως).

Μυτη μετρια εως καθολου που με εκανε να αναρωτηθω για τους βαθμους του εστω και αν αυτοι ειναι λιγοι ,ελαφρια νοτα ξυλου κυριως μπερδεμενη με ιχνη μπαχαρικων.

Γευσεις βελανιδιας που περνανε πολυ ευκολα απο το βαρελι στο spirit μπλεκονται με νοτες πικριλας που αφηνει μαλλον το ψημενο αμυγδαλο.

Επιγευση μετρια εως καθολου ,επιπεδη ,που απογοητευει γενικοτερα σε συνδυασμο με ολα τα παραπανω.

(δεν διανοηθηκα να βαλω ουτε σταλα νερακι)

να προτεινω την αποφυγη αγορας ,εκτος και σας κινησει την περιεργεια στη βιτρινα .

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαβάζω τις κριτικές του blind game απολαμβάνοντάς το... Στη μύτη μου έφερε Buffalo Trace, όπως στον @mallios, απλά επειδή το ξέρω πολύ καλά το συγκεκριμένο bourbon και δεν είναι ακριβώς ίδιες οι νότες θα ψήφιζα κι εγώ ότι είναι κάποιο άλλο καλό bourbon. Στο στόμα βέβαια το sherry είναι εμφανές αλλά πάλι μου θυμίζει Buffalo Trace... Ή είναι τόσο μέτριο που θυμίζει bourbon ή το Buffalo Trace μπορεί να συγκριθεί στα ίσια με μέτρια έστω single malts που μπήκαν σε κρασοβαρελο 🤣

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Makis said:

Διαβάζω τις κριτικές του blind game απολαμβάνοντάς το... Στη μύτη μου έφερε Buffalo Trace, όπως στον @mallios, απλά επειδή το ξέρω πολύ καλά το συγκεκριμένο bourbon και δεν είναι ακριβώς ίδιες οι νότες θα ψήφιζα κι εγώ ότι είναι κάποιο άλλο καλό bourbon. Στο στόμα βέβαια το sherry είναι εμφανές αλλά πάλι μου θυμίζει Buffalo Trace... Ή είναι τόσο μέτριο που θυμίζει bourbon ή το Buffalo Trace μπορεί να συγκριθεί στα ίσια με μέτρια έστω single malts που μπήκαν σε κρασοβαρελο 🤣

Να 'σαι καλά που με έκανες tag στο Post σου. Διάβασα την κριτική μου και είχε κοκκινίσει ο υπολογιστής από τα ορθογραφικά που βαριόμουν να διορθώσω όταν έγραφα. 🤣

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...