Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΟΥΙΣΚΥ?


Recommended Posts

Καλησπέρα, αγόρασα ένα macallan 25yo και μόλις αναποδογύρισα το μπουκάλι διαπίστωσα πολύ μικρά σωματίδια (που όμως φαίνονταν ξεκάθαρα με γυμνό μάτι) να κουνιούνται στο περιχόμενο του μπουκαλιού. Το μπουκάλι βέβαια είναι σφραγισμένο. Δεν μπόρεσα να καταλάβω αν ήταν κομματάκια του φελού ή απο το βαρέλι ωρίμανσης του ουίσκυ, είναι φυσιολογικό να μην είναι εντελώς διαυγές? Όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα nek και καλώς ήλθες στο whiskyforum.

Βλέπω μπήκες στα βαθιά με το macallan 25.

Κατά πάσα πιθανότητα τα κομματάκια είναι από το φελλό.Ελπίζω βέβαια να μην έχει χαλάσει τελείως ο φελλός και καλού κακού όταν έρθει η ώρα να το ανοίξεις να δείξεις μεγάλη προσοχή.

ps:Δώσε λίγες πληροφορίες για το τι σου αρέσει να πίνεις αλλά κ για τον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο Giorgos εχει δικιο.Πιθανοτατα αυτα τα αιωρουμενα μικροσωματιδια εχουν αποσπαστει απο το φελλο.Αυτο μπορει να σημαινει οτι το μπουκαλι ηταν για καμποσο καιρο σε πλαγια θεση και οχι ορθιο με αποτελεσμα ο φελλος να εχει αρχισει να γινεται χαρτοπολεμος,οτι εχει υποστει γερα τρανταγματα κατα την μεταφορα του κλπ.

Αν το ανοιξεις ,δωσε σημασια στο χερι σου να ειναι ελαφρυ και χειρουργικο για να αποφυγεις τα φιλτραρισματα και τα σουρωτηρια.Αν παλι το κρατησεις κλειστο ,καλο θα ηταν να το "ενισχυες" με περιχυμενο κερι κλπ κολπακια για να γλυτωσεις (το δυνατον) την οξειδωση και την εξατμιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, λίγα για μένα.. Εδώ και 3 μήνες ασχολούμε με τα single malts κι αυτό εντελώς τυχαία μέσα απο σελίδες του internet. Μέχρι πέρσι γνώριζα τις κλασικές μάρκες και δεν είχα ιδέα τι θα πει blended. Έχω ξεκινήσει τη συλλογή μου αποτελούμενη απο glenfiddich 15-18-21-30yo, macallan 18-25yo, lagavulin, talisker, balvenie 15-17yo, και όποτε περισσεύει κανένα φράγκο την εμπλουτίζουμε..Έχω δοκιμάσει όλα τα παραπάνω και προχωράω για τα επόμενα. Έχω ξεχωρίσει τα macallan και το glenfiddich 15yo. Προτιμώ τα speyside. Επόμενος πειραματισμός με Highland park, Caol illa και Gragganmore. Όσο για τις αγορές προτιμώ την εγχώρια αγορά με πολύ ψάξιμο όμως, έχω διαπιστώσει μεγάλες διαφορές τιμής στα ίδια μπουκάλια απο κάβα σε κάβα. Ελπίζω να κάνουμε καλή παρέα..

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες Nek.

Τα σωματίδια (αν δεν είναι σε μορφή ελαφριάς λάσπης / σα κατακάτι απαλό του καφέ - οπότε είναι ίζημα από το βαρέλι και πρέπει να είναι ελάχιστο) είναι φελλός οπότε καλό είναι να το ανοίξεις και να μεταβιβάσεις το περιεχόμενο σε άλλο μπουκάλι.

Ο φελλός αν μείνει μέσα θα αλλοιώσει σίγουρα το whisky.

Μια καλή λύση για αυτή την περίπτωση (για να αποφύγεις τα σουρωτήρια που θα κρατήσουν τα σωματίδια του φελλού) είναι να πάρεις ή να δανειστείς το "σουβλί" ανοιχτήρι το οποίο είναι για αυτές τις περιπτώσεις και διοχετεύει αέρα μέσα στο μπουκάλι σπρόχνωντας το φελλό προς τα πάνω, αλλά και πάλι θα έλεγα απαλά βγάζεις το φελλό, σουρώνεις και τοποθετείς σε άλλο μπουκάλι. Έχει λιγότερο κόπο και ίδιο αποτέλεσμα.

Κατά τα άλλα, όλοι οι άνθρωποι κάνουμε λάθη και για κάποια στιγμή μας αρέσει το speyside αλλά μετά καταλήγουμε στο Islay!!!:sun_bespectacled:

Με το καλό να τα πούμε και από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με την προέλευση των σωματιδίων Χ, φελλός [και ελπίζω να μην αποκαλυφθεί σε λιγο οτι το εν λόγο μπουκάλι δεν έχει φελο.... λολ]

λογικά αν δεν το πολυπειράζεις δεν θα πάθει κάτι, αν όμως πεις οτι το ανοίγεις, τότε σίγουρα θέλει προσοχή να μην σου σπάσει ο φελλός, και να βγουν τα κομματάκια απο μεσα.

οπότε αν εχεις σκοπό να το ανοίξεις προμηθεύσου εργαλεια κατάλληλα και βουρ για επέμβαση, αλλιώς αστο και οταν έρθει η ώρα του το γαργαλάς.

επίσης μπράβο για την ώριμη επιλογή σου στα χωροταξικά του νησιού, και καλώς μας βρήκες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να καταλάβω αν ήταν κομματάκια του φελού ή απο το βαρέλι ωρίμανσης του ουίσκυ, είναι φυσιολογικό να μην είναι εντελώς διαυγές?

Kαλησπέρα nek και καλως ηρθες στο φόρουμ.

Καταρχήν είναι απόλυτα φυσιολογικό κάποιο καλό malt whisky που δεν έχει υποστεί chill-filtering να μην είναι εντελώς διαυγές, όταν βρίσκεται σε χαμηλή θερμοκρασία. Το φαινόμενο της θολούρας σε αυτού του είδους τα malts είναι ιδιαίτερο έντονο στο ποτήρι όταν αναμιχθούν με λίγο νερό. Διευκρίνηση: δεν μιλάμε για σωματίδια σε αυτη την περίπτωση, απλά για "θολούρα", επειδή ρώτησες σχετικά με τη διαύγεια το λέω.

2ον, περίπτωση φελού. Συνηθισμένο φαινόμενο σε μπουκάλια που είναι στο ράφι για πολλά χρόνια. Πολλές φορές το πρόβλημα γίνεται εμφανές μόνο όταν πάμε να το ανοίξουμε-βγάλουμε το φελλό, κατα τ'άλλα το υγρό μέχρι εκείνη τη στιγμή μπορεί να είναι απόλυτα διαυγές και να μην μας προϊδεάζει. Συνήθως ο φελλός σπάει στη μέση, φεύγουν κομματάκια και μένουμε με τον μισό φελλό-καπάκι στο χέρι και τον άλλο μισό ψιλοδιαλυμένο στο μπουκάλι και 8 στις 10 φορές κάθε προσπάθεια μας να τον βγάλουμε άθικτο είναι αποτυχημένη και συνεπώς το ουίσκυ άν αξίζει ακόμα (δεν είναι 'φελλωμένο') πρέπει να φιλτραριστεί/σουρωθεί και να μπει σε άλλο καθαρό μπουκάλι (όχι άλλου ποτού).

Στην περίπτωση που βλέπουμε σωματίδια και αυτα είναι του φελλού, πάει να πει οτι μάλλον την κάτσαμε τη βάρκα. Υπάρχει και η περίπτωση όπως λες να μην είναι του φελλού αλλά να προέρχονται από την εμφιάλωση, άν είναι από το ξύλο του βαρελιού μάλλον πρέπει να χαιρόμαστε, θα είναι σα να ωρίμασε κι άλλο το ουίσκυ μας.....σούρωμα και slainte! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πρωτοδοκίμασα ένα Gragganmore 12yo, αυτό που με εξέπληξε ήταν το άρωμά του, πολύ "λουλουδικό", η γεύση καλή και ακόμη πιο καλή η επίγευση.Τί φτιάχνουν εκεί στο Spey! Νομίζω για την τιμή του είναι απ τα καλύτερα. Με την ευκαιρία να ρωτήσω... ένα σφραγισμένο μπουκάλι αν διατηρηθεί σε θερμοκρασία εως 17 βαθμούς κελσίου, όρθιο μακρια απο το φώς του ήλιου, μπορεί να διατηρηθεί επ αόριστο. Ισχύουν όλα αυτά και ποιά άλλα ακόμη?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Nek,το επ"αοριστον δεν ισχυει πουθενα και για τιποτα.Απλα,με την σωστη αποθηκευση μπορεις να παρατεινεις κατα πολυ την μακροημερευση της ποσοτητας και (κατα πασα πιθανοτητα ) και της ποιοτητας.

Ομως,θα σε παρακαλουσα να διαβαζες και τα υπολοιπα αρθρα του φορουμ μιας και ,πολλα απο τα θεματα που σε απασχολουν,εχουν αναπτυχθει/αναλυθει επαρκεστατα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Ομως,θα σε παρακαλουσα να διαβαζες και τα υπολοιπα αρθρα του φορουμ μιας και ,πολλα απο τα θεματα που σε απασχολουν,εχουν αναπτυχθει/αναλυθει επαρκεστατα εκει.

Έχεις απόλυτο δίκιο sir mihas, έχω πάρει αρκετή μυρωδιά πλέον σχετικά με το forum, μένει κα ψάξω λίγο πως ποστάρεις βιντεάκια και fotos. :rolleyes:

Y.Γ. και πως διορθώνεις κανένα εκ παραδρομής ορθ. λάθος.

Link to comment
Share on other sites

...μένει κα ψάξω λίγο πως ποστάρεις βιντεάκια και fotos. :rolleyes:

Y.Γ. και πως διορθώνεις κανένα εκ παραδρομής ορθ. λάθος.

ο ευκολότερος τρόπος για φωτό και video είναι photobucket και flickr

για διορθώσεις απλά πατάς το tab edit κάτω από το μήνυμα σου :drinks:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, αγόρασα ένα macallan 25yo και μόλις αναποδογύρισα το μπουκάλι διαπίστωσα πολύ μικρά σωματίδια (που όμως φαίνονταν ξεκάθαρα με γυμνό μάτι) να κουνιούνται στο περιχόμενο του μπουκαλιού. Το μπουκάλι βέβαια είναι σφραγισμένο. Δεν μπόρεσα να καταλάβω αν ήταν κομματάκια του φελού ή απο το βαρέλι ωρίμανσης του ουίσκυ, είναι φυσιολογικό να μην είναι εντελώς διαυγές? Όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει.

Μόλις πήρα απάντηση στο mail που έστειλα στο Macallan και είναι η εξής..

Please excuse our late response to your enquiry in regards to your purchase of Macallan 25 years old Fine Oak in regards to you finding little things inside. We have been checking out your enquiry and would advise you that it is our belief that these little things inside are indeed calcium oxalate which is completely harmless when consumed. Calcium oxalate is associated with older quality whiskies and I have attached some correspondence on this matter which I trust shall be of assistance to you in understanding this natural phenomenon . If we can be of further assistance please do not hesitate to contact us.

May we assure you of our best attention at all times.

Your sincerely

Να συμπληρώσω στην ερώτησή μου πως σαν πιό έμπειρος πλέον τα σωματίδια δεν είναι φελός, αλλά κάτι σαν "πυτιρίδα" :rolleyes: , όπως επίσης είναι εμφανές λίγο κατακάθι που περιφέρεται με μια τούμπα του μπουκαλιού.

Νομίζω το ουίσκι μου συνεχίζει αδιάκοπα την ωρίμανσή του. :sarcastic::dance3:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Λοιπόν επαναφέρω το θέμα μετά από χρόνια (όχι δεν μπήκε ο DMTK ξαφνικά μέσα μου) γιατί έχω μια παρόμοια κατάσταση. Παρήγγειλα ένα old pulteney 21 και το πρώτο μπουκάλι μου ήρθε με πολύ μικρά κομματάκια στον πάτο σε μέγεθος σαν πριονίδι ή ξύσμα πορτοκαλιού σκεφτείτε. Υπέθεσα ότι είναι κατεστραμένος φελός και έστειλα πίσω το μπουκάλι. Σήμερα παρέλαβα το δεύτερο μπουκάλι το οποίο να τονίσω ότι παρήγγειλα από άλλο μαγαζί και βλέπω ξανά ακριβώς το ίδιο. Έχω και μια φωτογρα΄φια που φαίνεται καθαρά αλλά δυστυχώς είναι πάνω από 2ΜΒ και δεν μπορώ να την ανεβάσω.

έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να είναι; είμαι σοβαρά γιατρέ; θα ζήσει το μπουκάλι μου σστην αιωνιότητα; όποιος θέλει να κάνει διάγνωση εξ αποστάσεως ευχαρίστως να του στείλω και τη φωτογραφία σε email. γυμνή φωτογραφία μου να τονίσω πως αρχικά ΔΕΝ περιλαμβάνεται στο πακέτο!:devil:

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, McRookie said:

Λοιπόν επαναφέρω το θέμα μετά από χρόνια (όχι δεν μπήκε ο DMTK ξαφνικά μέσα μου) γιατί έχω μια παρόμοια κατάσταση. Παρήγγειλα ένα old pulteney 21 και το πρώτο μπουκάλι μου ήρθε με πολύ μικρά κομματάκια στον πάτο σε μέγεθος σαν πριονίδι ή ξύσμα πορτοκαλιού σκεφτείτε. Υπέθεσα ότι είναι κατεστραμένος φελός και έστειλα πίσω το μπουκάλι. Σήμερα παρέλαβα το δεύτερο μπουκάλι το οποίο να τονίσω ότι παρήγγειλα από άλλο μαγαζί και βλέπω ξανά ακριβώς το ίδιο. Έχω και μια φωτογρα΄φια που φαίνεται καθαρά αλλά δυστυχώς είναι πάνω από 2ΜΒ και δεν μπορώ να την ανεβάσω.

έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να είναι; είμαι σοβαρά γιατρέ; θα ζήσει το μπουκάλι μου σστην αιωνιότητα; όποιος θέλει να κάνει διάγνωση εξ αποστάσεως ευχαρίστως να του στείλω και τη φωτογραφία σε email. γυμνή φωτογραφία μου να τονίσω πως αρχικά ΔΕΝ περιλαμβάνεται στο πακέτο!:devil:

Επειδή δεν έχω δει την φωτό, ισχύει το αρχικό μου post πριν από λίγα χρόνια.

"Τα σωματίδια (αν δεν είναι σε μορφή ελαφριάς λάσπης / σα κατακάτι απαλό του καφέ - οπότε είναι ίζημα από το βαρέλι και πρέπει να είναι ελάχιστο) είναι φελλός οπότε καλό είναι να το ανοίξεις και να μεταβιβάσεις το περιεχόμενο σε άλλο μπουκάλι.

Ο φελλός αν μείνει μέσα θα αλλοιώσει σίγουρα το whisky.

Μια καλή λύση για αυτή την περίπτωση (για να αποφύγεις τα σουρωτήρια που θα κρατήσουν τα σωματίδια του φελλού) είναι να πάρεις ή να δανειστείς το "σουβλί" ανοιχτήρι το οποίο είναι για αυτές τις περιπτώσεις και διοχετεύει αέρα μέσα στο μπουκάλι σπρώχνοντας το φελλό προς τα πάνω, αλλά και πάλι θα έλεγα απαλά βγάζεις το φελλό, σουρώνεις και τοποθετείς σε άλλο μπουκάλι. Έχει λιγότερο κόπο και ίδιο αποτέλεσμα."

Να προσθέσω ότι πολύ καλή πατέντα είναι το φίλτρο για καφέ, αφού θα κρατήσει κάθε μικροσωματίδιο (αυτό κάνω εγώ). Μετά, μας στέλνεις ένα δείγμα να δούμε αν όντως έχει χαλάσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά ακόμα δεν έχω βγαλει άκρη τι μπορεί να είναι. Γι αυτό ανέβασα τη φωτογραφία αλλού (αφού δεν μπορώ εδώ) και περιμένω γνωματεύσεις.

http://imgur.com/a/Stty7

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mallios said:

Μετά, μας στέλνεις ένα δείγμα να δούμε αν όντως έχει χαλάσει.

Νομίζω πως αυτή είναι η καλύτερη λύση :punk:

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, McRookie said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά ακόμα δεν έχω βγαλει άκρη τι μπορεί να είναι. Γι αυτό ανέβασα τη φωτογραφία αλλού (αφού δεν μπορώ εδώ) και περιμένω γνωματεύσεις.

http://imgur.com/a/Stty7

Old Pulteney είπαμε; Ε, ντάξει είναι κλασσική περίπτωση και φαίνεται ξεκάθαρα στη φωτό οτι πρόκειται για λέπια από ρέγγες.....:lol:

Ένα μικρό σουρωτηράκι θες (inox κατα προτίμηση) κάθε φορά που θα βάζεις στο ποτήρι να πιεις και είσαι ΟΚ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εθεσα την πιθανότητα να είναι συλλεκτική έκδοση με σκουληκακια old pulteney. Απο αυτά που θα κυκλοφορούν πέριξ του αποστακτηριου. Sculicus oldus pultenius.

Κάτι σαν την τεκίλα με το σκουλήκι που ειχε bonus κάποτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Celtic said:

Old Pulteney είπαμε; Ε, ντάξει είναι κλασσική περίπτωση και φαίνεται ξεκάθαρα στη φωτό οτι πρόκειται για λέπια από ρέγγες.....:lol:

Ένα μικρό σουρωτηράκι θες (inox κατα προτίμηση) κάθε φορά που θα βάζεις στο ποτήρι να πιεις και είσαι ΟΚ ...... .....

........... για να συνοδεψεις τη φασολαδα σου 

Να έχεις και κάτι να σου θυμίζει πατρίδα!

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Celtic said:

φαίνεται ξεκάθαρα στη φωτό οτι πρόκειται για λέπια από ρέγγες.

 

47 minutes ago, thanasist said:

για να συνοδεψεις τη φασολαδα σου 

Αυτό είναι food pairing! Old Pulteney και Φασολάδα :thumbsup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι παραπάνω από υπερκατατοπιστικές όλες οι απαντήσεις των εκλεκτών μελών. Θα συνταχθώ με τη γνώμη του φίλου κέλτη κι ο Θεός να μας λυπηθεί πριν μας κλάψουν οι ρέγγες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως μοιάζουν με σκουληκάκια, σαν αυτά που πιάνουν τα σύκα. Ήξερα ότι το Pulteney διαφημίζει τη χρήση 'worm condensers', αλλά δεν είχα φανταστεί ότι κυριολεκτούσαν :tongue:

Με προβλημάτισες τώρα, θα τσεκάρω όλα τα Old Pulteney που έχω και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...