Jump to content
Sign in to follow this  
Celtic

Woodford Reserve 'Distiller's Select', 43.2%

Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για woodford reserve distiller's select

Aκούγοντας αθάνατα άσματα του Μαρκου Βαμβακάρη, με την ευκαιρία των γενεθλίων του σήμερα, μεράκλωσα και είπα να ξαναβάλω στο ποτήρι μου αυτό που απολαμβάνω τον τελευταίο καιρό. Δεν φαντάζεστε πόσο κολλάει αυτό το bourbon με τις πενιές και τη μάγκικη φωνή του Μάρκου.

Σήμερα απλά μυρίζω, πίνω και το φχαριστιέμαι, για τις ανάγκες της παρουσίασης όμως, ευτυχώς έχω κρατήσει σημειώσεις από άλλη φορά.

Τριπλής απόσταξης παρακαλώ (!), με ποσοστό 18% rye στο χαρμάνι που κάνει και αυτο τη διαφορά. Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε το βίντεο και γενικά επισκεφτείτε το http://www.woodfordreserve.com.

http://www.youtube.com/watch?v=D_I2YI_lCQ8

Μύτη - Fabulous που θα λέγαν κι οι Αγγλοσαξωνες. Φρεσκοβερνικωμένες ξύλινες σανίδες με πινελιές λουλουδιών (τα ματόκλαδα σου λάμπουν βρε, σαν τα λούλουδα του κάμπου), κλασσική κόλλα UHU, και πικρό μέλι στο βάθος. Επίσης διάφορα βαριά μπαχάρια που δεν μπορώ να ξεχωρίσω (γαμώτη μου, πρέπει να κάνω σεμινάριο στην οσμή μπαχαρικών και βοτάνων κάποτε....γκρρρρ!)

Στόμα - νόστιμο τρελό μικρό μου.....πικάντικο, ξύλινο και ξηρό, σαν απαγορευμένο φιλί...

http://www.youtube.com/watch?v=junGvFpgXqE

Επίγευση - Γλυκιά και τίμια αλλά πλανεύτρα, ότι και να γίνει (σεισμός, τσουνάμι, η 2α παρουσία, κουνελάκια του playboy να εκλιπαρούν να πας μαζί τους, o Rory Gallagher να έχει κατέβει από τον παράδεισο και να παίζει κιθάρα κλπ) εσύ θα βάλεις να πιεις άλλο ένα dram, δεν υπάρχει περίπτωση.

Eν κατακλείδι - ΕΓΕΡΘΗΤΙ, ΟΛΟΙ ΟΡΘΙΟΙ !!! Σαν ένδειξη σεβασμού στον αρχηγό των stantard bourbon ! (και ναι, αυτό το λέει ένας ΣκωτοΙρλανδολάτρης....)

extra tip: bourbon lemonade για το καλοκαίρι κανείς; ;)

• Like 2

Και όταν λέμε όλοι...εννοούμε όλοι!

Το συγκεκριμένο δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά το Woodford είναι αγαπημένο bourbon (καλά μη βαράτε....αγαπημένο σε λογικό πλαίσιο αφού για κάποιο λόγο τα bourbon μου "βρωμάνε" γενικότερα).

Το συγκεκριμένο δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά το Woodford είναι αγαπημένο bourbon

διακρίνω μια αντίφαση εδώ ή ιδέα μου είναι;

...για κάποιο λόγο τα bourbon μου "βρωμάνε" γενικότερα

καλά, δοκίμασε το πρώτα και μετά έλα πες μου.

To κλασικό Woodford στο πλακέ μπυκάλι το έχω δοκιμάσει (το distiler's select έιναι κάποιο άλλο??).

Αν μιλάμε για το ίδιο bourbon (δεν διάβασα αν έγραφε distiler's select) είναι το αγαπημένο μου bourbon (δεν υπάρχει αντίφαση... εννοώ ότι αν πρέπει να πιω κάποιο bourbon.....αυτό θα πιώ ή το Makers Mark):sun_bespectacled:

To κλασικό Woodford στο πλακέ μπυκάλι το έχω δοκιμάσει (το distiler's select έιναι κάποιο άλλο??).

Αν μιλάμε για το ίδιο bourbon (δεν διάβασα αν έγραφε distiler's select) είναι το αγαπημένο μου bourbon (δεν υπάρχει αντίφαση... εννοώ ότι αν πρέπει να πιω κάποιο bourbon.....αυτό θα πιώ ή το Makers Mark):sun_bespectacled:

:scratch_one-s_head: Σαφέστατος ο mallios :laugh4::tongue:

Πάντως και εμενα μαρεσει και θυμάμαι την πρώτη φορα που το δοκίμασα ότι μου θύμιζε λίγο single malt

που αν ψάξετε την ιστορία του δεν είναι τόσο περίεργο

Πρόκειται για το απλό Woodford Reserve δηλ. η βασική έκδοση, απλά ονομάζεται Distiller's Select.

Δεν γνώριζα τίποτα απολύτως γι αυτό το burbon, λογικό αφού δε με πολυενδιαφέρει οτιδήποτε άλλο αν δεν είναι Σκωτσέζικο single malt. Το πρωτοείδα λοιπόν πρίν 3 μέρες στο topic του Celtic, "ψυχή και σώματι" το συνάντησα σ ένα beach bar σήμερα κοντά στο Κιάτο , δεν το είχε τιμήσει κανείς αφού ήταν ακόμη σφραγισμένο. Αν δεν ήταν ντάλα μεσημέρι ίσως το δοκίμαζα.

Δεν γνώριζα τίποτα απολύτως γι αυτό το burbon, λογικό αφού δε με πολυενδιαφέρει οτιδήποτε άλλο αν δεν είναι Σκωτσέζικο single malt. Το πρωτοείδα λοιπόν πρίν 3 μέρες στο topic του Celtic, "ψυχή και σώματι" το συνάντησα σ ένα beach bar σήμερα κοντά στο Κιάτο , δεν το είχε τιμήσει κανείς αφού ήταν ακόμη σφραγισμένο. Αν δεν ήταν ντάλα μεσημέρι ίσως το δοκίμαζα.

Άλλη φορα μην παραλείψεις φιλε αξίζει, επίσης στα νεαρά bourbon θα έβαζα άνετα και ένα παγκάκι παραδόξως πάει :drinks:

Χθες το βράδυ, με την ευκαιρία μιας επίσκεψης στο σπίτι μου από ένα φίλο που όποτε έρχεται προσπαθώ να τον μυήσω στον κόσμο του ουίσκυ, μου ήρθε και έκανα το εξής. Έβαλα στη αρχή να πιούμε Bowmore 15yo Mariner, αργότερα (μετά τις πίτσες....) έβαλα ένα Jameson "Crested Ten" και πιο αργά (μετά το γλυκό) το Woodford Reserve. Οφείλω να ομολογήσω οτι με το Woodford "δυσκολεύτηκα", το βρήκα αρκετά "οξύ", ειδικά σε σχέση με τα 2 που προηγήθηκαν, το γλυκό (άν και αρκετά καπνιστό malt) Mariner και το ντελικάτο Jameson Irish.

Συμπέρασμα1 : κάποια ουίσκυ δεν ταιριάζουν μεταξύ τους για να τα απολαύσεις την ίδια μέρα, το Woodford ήταν εντελώς off-note

Συμπέρασμα2 : ένα καλοφτιαγμένο Σκωτσέζικο single malt, απο τα κορυφαία στο είδος του, παίζει πάντα χωρίς αντίπαλο, με εξαίρεση βέβαια ένα καλό αντίστοιχο Ιαπωνικό.

(βγήκα λίγο :offtopic: .....nevermind)

Άλλη φορα μην παραλείψεις φιλε αξίζει, επίσης στα νεαρά bourbon θα έβαζα άνετα και ένα παγκάκι παραδόξως πάει :drinks:

Προσωπικά προτιμώ το οποιοδήποτε whisky χωρίς παγκάκι... καρέκλα, καναπέ ή οτιδήποτε άλλο.

Δεν είναι ότι αρνούμαι να δοκιμάσω... αλλά δεν έχω τόσο μεγάλο ποτήρι που να χωράει παγκάκι! :laugh4:

Επίσης θα ήθελα να καταλάβω γιατί το παγκάκι πηγαίνει στα νεαρά??? Εμείς οι σαραντάρηδες δεν κάνει σε παγκάκι??

Ένα tasting στα πεταχτά, προλαβα να το κάνω σήμερα παρέα με ένα φίλο.

Μύτη: γλυκάδα στο φούλ, βανίλια, κέικ σοκολάτας, άρωματικός καπνός πούρου, μπαχαρικά, ίσως γαρύφαλλο?

Γεύση: Η γλύκα συνεχίζει, βανίλια, σοκολάτα και μπαχαρικά πιο καθαρά πλέον.

Επίγευση: Μέτρια, με τη γεύση του αρωματικού πούρου πιο έντονη και τη γλύκα με τα μπαχάρια για παρέα.

Συνοπτικά: Το απόλαυσα όσο μπορώ, καθώς δεν είμαι λάτρης της αμερικάνικης αγοράς και δε του bourbon. Αυτό που μπορώ με σιγουριά να πω είναι πως μου άρεσε πιο πολύ απο το Maker's Mark. Μια άτυπη μάχη που κερδήθηκε. Βαθμολογία 78/100

• Like 1

To woodford Reserve ειναι το αγαπημενο μου απο τα berbon.. φυσικα χωρις να βαλω μεσα το jack daniels γιατι το θεωρω αλλη κατηγορια  tennessee whiskey..Ομως δεν εχω δοκιμασει το Maker's Mark κανεις δεν ξερει μπορει να αλλαξω γνωμη..

Άλλη μια μινιατούρα έκανε τη δουλίτσα της..Στη βασική κατηγορία Bourbon μιλάμε για το πιο φινετσάτο whiskey..Στις όμορφες παρουσιάσεις να προσθέσω ένα βάζο γεμάτο μαρμελάδα βερίκοκο που με λίγωσε βραδιάτικα...και το πόσο ήπια σου ανοίγονται οι 43,2..

Ένα θέμα που μου κινεί το ενδιαφέρον γευστικά..Η διαφορετική έκφραση των ίδιων αλκοολικών βαθμών από απόσταγμα σε απόσταγμα..

• Like 2