Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

6 hours ago, panos74 said:

τι αξιζει πιο πολυ για ενα απο τα δυο? talisker 10 στα 31 ή clynelish 14 στα 40 ως συνδυασμος ποιοτητας και τιμης?

 

Πανο είναι δύο διαφορετικά ουίσκι. Και τα δύο είναι πολύ καλά αλλά διαφορετικό στυλ. Δεν υπάρχει σε αυτή την κατηγορία τιμής και ανάμεσα στα δύο πρόταση. Παίρνεις το ένα και κάποια στιγμή το άλλο μιας και θεωρητικά και τα δύο αξίζει ή και πρέπει να τα δοκιμάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με το caol ila 12 που ηπια, καλο αλλά  λιγο βαρύ για μενα, πως θα τα χαρακτηριζες τα αλλα?

ειναι καποιο πιο βαρύ απο τα δυο?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, panos74 said:

σε σχεση με το caol ila 12 που ηπια, καλο αλλά  λιγο βαρύ για μενα, πως θα τα χαρακτηριζες τα αλλα?

ειναι καποιο πιο βαρύ απο τα δυο?

Θεωρητικά το talisker είναι λίγο πιο βαρύ λόγω πιπεριού και ελαφριάς αίσθησης καπνας αλλά δε νομίζω ότι ούτε μπορείς να χαρακτηρισεις βαρύ κάποιο από τα δύο αλλά ούτε και να συγκρίνεις με caol ila που είναι κατ εξοχήν καπνιστό. Πιο απαλή γεύση και ίσως πιο ταιριαστό για την εποχή είναι το clynelish. Όμως και η τιμή του talisker είναι εξαιρετικά ελκυστική 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα.

Σκοπεύω να αγοράσω ένα bowmore- δεν έχω ξαναδοκιμάσει μέχρι τώρα- και ήθελα τη γνώμη σας για Bowmore 17 white sands ή το Bowmore 18y. Πάνω κάτω ίδια τιμή και τα δύο.

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nik said:

Καλημέρα.

Σκοπεύω να αγοράσω ένα bowmore- δεν έχω ξαναδοκιμάσει μέχρι τώρα- και ήθελα τη γνώμη σας για Bowmore 17 white sands ή το Bowmore 18y. Πάνω κάτω ίδια τιμή και τα δύο.

Ευχαριστώ.

 

    Είναι θέμα γούστου. Θα πήγαινα για το 18

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2019 at 8:51 AM, Nik said:

Καλημέρα.

Σκοπεύω να αγοράσω ένα bowmore- δεν έχω ξαναδοκιμάσει μέχρι τώρα- και ήθελα τη γνώμη σας για Bowmore 17 white sands ή το Bowmore 18y. Πάνω κάτω ίδια τιμή και τα δύο.

Ευχαριστώ.

 

Από αυτά προτιμώ το 15αρι το dark αν θυμάμαι καλά το όνομα. Θα το κοιτάξω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πρότεινα το 12yo μιας και δεν έχεις ξαναδοκιμάσει bowmore.

Άσε που απο έξω το είχα πάρει περίπου 30 ευρώ και είχε μαζί 2 μινιατούρες

(Νο1 αν θυμάμαι καλά,απλά να ξεπλύνεις το στόμα σου δυστυχώς, και ένα 15αρι αρκετά καλό αλλά διαφορετικό προφίλ μιας και υπήρχε και sherry in the mix)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2019 at 8:51 AM, Nik said:

Καλημέρα.

Σκοπεύω να αγοράσω ένα bowmore- δεν έχω ξαναδοκιμάσει μέχρι τώρα- και ήθελα τη γνώμη σας για Bowmore 17 white sands ή το Bowmore 18y. Πάνω κάτω ίδια τιμή και τα δύο.

Ευχαριστώ.

 

To white sands το είχαμε δοκιμάσει κάποιοι σε μια συγκέντρωση πριν 2 χρόνια περίπου και γράφτηκαν σχετικά σχόλια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Celtic said:

To white sands το είχαμε δοκιμάσει κάποιοι σε μια συγκέντρωση πριν 2 χρόνια περίπου και γράφτηκαν σχετικά σχόλια.

καλά ντάξει, αρχικά διάβασα "θετικά σχόλια" και με παραξένεψε γιατί θυμόμουν το σχόλιο της @zoubov: "Εντάξει τα Bowmore δεν τα συμπαθούσα πολύ ούτως ή άλλως αλλά πάντα έχω την ελπίδα ότι θα δοκιμάσω ένα που θα με εκπλήξει.
Αυτό το 17αράκι white sands που έφερε ο Wisdom, καθώς τα λέγαμε με το james και το ζέσταινα στο χέρι μου, το μυρίζω και 
λέω δεν είναι δυνατόν! μυρίζει κοπριά!" ... :laugh3:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Θα ήθελα να αγοράσω ένα bourbon whisky και θα ήθελα τα φώτα σας. Όσο παράξενο και αν ακούγεται δεν έχω ξαναπιεί ποτέ bourbon.Ποιο θα θεωρούσατε ένα καλό  εισαγωγικό  bourbon?

Ίσως ακουστεί αστεία ερώτηση -δεν πειράζει θα την κάνω- αλλά παίζει κάποιο ρόλο το γεγονός ότι δεν μου αρέσει καθόλου το jack daniels; Θεωρείται bourbon το jack;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Nik said:

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Θα ήθελα να αγοράσω ένα bourbon whisky και θα ήθελα τα φώτα σας. Όσο παράξενο και αν ακούγεται δεν έχω ξαναπιεί ποτέ bourbon.Ποιο θα θεωρούσατε ένα καλό  εισαγωγικό  bourbon?

Ίσως ακουστεί αστεία ερώτηση -δεν πειράζει θα την κάνω- αλλά παίζει κάποιο ρόλο το γεγονός ότι δεν μου αρέσει καθόλου το jack daniels; Θεωρείται bourbon το jack;

Ευχαριστώ.

Καλή χρονιά!

θα ξεκινήσω από το δεύτερο σκέλος της ερώτησης. Το jack daniels τεχνικά δεν θεωρείται bourbon αλλά tennessee whiskey, που έχει να κάνει με τη διαδικασία φιλτραρίσματος Lincon County. Αν σε ενδιαφέρει το θέμα η wikipedia είναι πολύ αναλυτική στο σημείο αυτό:

https://en.wikipedia.org/wiki/Tennessee_whiskey

Σίγουρα το έχουμε αναλύσει και στο φόρουμ το θέμα αλλά δεν μπόρεσα να βρω το αντίστοιχο νήμα. 

Στο πρώτο σκέλος της ερώτησης τώρα. Οι περισσότεροι εδώ δεν έχουμε ασχοληθεί τόσο με το bourbon όσο με το single malt, εκτός βέβαια του @ioannis που είναι ο άνθρωπός σου. Από την ελάχιστη προσωπική εμπειρία που έχω με το θέμα εγώ μπορώ να σου προτείνω, και νομίζω πολλοί θα συμφωνήσουν μαζί μου, το makers mark. Πολύ προσιτή τιμή, ευκολόπιοτο και το βρίσκεις εύκολα και στην Ελλάδα. θα πρότεινα ωστόσο να περιμένεις και τους υπόλοιπους  

 

Edit: βρήκα κι ένα λινκ στο φόρουμ 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά @Nik ! Ειδικός δεν είμαι..απλά με bourbon ξεκίνησα, και αν και μετά το forum τα malts μου'χουν πάρει τα μυαλά, συνεχίζω να τρέφω εκτίμηση για το bourbon τόσο γευστικά ( @thanasist μη βαράς) όσο και ιστορικά. Υπάρχουν δύο πολύ ωραία bourbon για είσοδο στο χώρο. Το Eagle rare 10 μαλακό, ευκολόπιοτο, με ευδιακριτα αρώματα..(φυλάω τη παρουσίαση οταν θα έχω φιάλη) και το Basil Hayden's επίσης ευκολοπιοτο αλλά υστερεί του πρώτου. Δυστυχώς στην Ελλάδα έχουν σχεδον διπλάσια τιμή σε σχέση με τη Γερμανία. Εκεί τα βρίσκεις γύρω στα 35€. Αν έχεις άκρες πάρε το πρώτο. Τώρα αν περιοριστούμε στην ελληνική αγορά, αυτό που πρότεινε ο @McRookie είναι πολύ καλή πρόταση όπως και το buffalo trace και το woodford reserve ...μας έχει φάει ο @mallios με το rye (όλα κάτω των 30€).

Επειδή όμως τα γούστα είναι περίεργα. Πας σε ένα ενημερωμένο bar, τα δοκιμάζεις και αγοράζεις αυτό που σου άρεσε. Καλές αγορές!

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McRookie said:

Σίγουρα το έχουμε αναλύσει και στο φόρουμ το θέμα αλλά δεν μπόρεσα να βρω το αντίστοιχο νήμα. 

καλά έχουμε γράψει ολόκληρα κατεβατά στο forum κι εσύ δίνεις wikipedia links ...😀

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nik said:

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Θα ήθελα να αγοράσω ένα bourbon whisky και θα ήθελα τα φώτα σας. Όσο παράξενο και αν ακούγεται δεν έχω ξαναπιεί ποτέ bourbon.Ποιο θα θεωρούσατε ένα καλό  εισαγωγικό  bourbon?

Ίσως ακουστεί αστεία ερώτηση -δεν πειράζει θα την κάνω- αλλά παίζει κάποιο ρόλο το γεγονός ότι δεν μου αρέσει καθόλου το jack daniels; Θεωρείται bourbon το jack;

Ευχαριστώ.

Καλή χρονιά κι απο μένα @Nik

Αν έχεις όρεξη για διάβασμα, εδώ νομίζω ότι θα βρεις αρκετές απαντήσεις....

Καταρχάς για την ιστορία του αμερικάνικου whiskey

ορολογία:

διαδικασία παραγωγής bourbon (αλλά και προτάσεις για αγορές):

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Nik said:

Ίσως ακουστεί αστεία ερώτηση -δεν πειράζει θα την κάνω- αλλά παίζει κάποιο ρόλο το γεγονός ότι δεν μου αρέσει καθόλου το jack daniels;

Καθόλου αστεία. Ίσως να μην σου αρέσουν και τα Bourbon τότε. Το πιο σωστό, όπως είπε κι ο @ioannis, είναι να πας σε κάποιο bar με καλή ποικιλία, και να δοκιμάσεις κανα 2 από τα βασικά (Jim Beam, Four Roses, Wild Turkey). Μετά θα ξέρεις, και άν θες να πάρεις μπουκάλι, χτυπάς κανα Makers Mark, Buffalo Trace και τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια χαρά και καλή Ανάσταση σε όλους.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το mortlach 16y που το βρίσκω σε κάβα της Θεσσαλονίκης στα 74 ευρώ.Αξιζει;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nik said:

Γεια χαρά και καλή Ανάσταση σε όλους.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το mortlach 16y που το βρίσκω σε κάβα της Θεσσαλονίκης στα 74 ευρώ.Αξιζει;

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/117290/mortlach-16-year-old

Ναι για το Mortlach και ναι για την τιμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα γνώμη για το glen scotia 15y.Δεν εχω ξαναδοκιμασει κάτι από Campbeltown και είδα και τους διθυράμβους του Ralfy για το εν λόγω ουίσκι και λέω μήπως και προχωρήσω στην αγορά. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Nik said:

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα γνώμη για το glen scotia 15y.Δεν εχω ξαναδοκιμασει κάτι από Campbeltown και είδα και τους διθυράμβους του Ralfy για το εν λόγω ουίσκι και λέω μήπως και προχωρήσω στην αγορά. 

Αν δεν έχεις ξαναδοκιμασει κάτι από Campbeltown, έχεις μια επιλογή, Springbank 10 y.o. Νομίζω πρέπει να ξεκινήσεις απο εκεί, απαραιτήτως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Nik said:

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα γνώμη για το glen scotia 15y.Δεν εχω ξαναδοκιμασει κάτι από Campbeltown και είδα και τους διθυράμβους του Ralfy για το εν λόγω ουίσκι και λέω μήπως και προχωρήσω στην αγορά. 

Εμένα πχ δε μου άρεσε να σου πω την αλήθεια το συγκεκριμένο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Nik said:

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα γνώμη για το glen scotia 15y.Δεν εχω ξαναδοκιμασει κάτι από Campbeltown και είδα και τους διθυράμβους του Ralfy για το εν λόγω ουίσκι και λέω μήπως και προχωρήσω στην αγορά. 

Γενικά πολύ ιδιαίτερο αποστακτήριο το glen Scotia. Απ' ότι έχω δοκιμάσει από εκεί το 15αρι θεωρώ ότι είναι αρκετά αξιοπρεπές αλλά αν είναι η πρώτη σου επαφή με Campbeltown σίγουρα δεν θα πήγαινα σε glen Scotia. Η καλύτερη επιλογή για αρχή είναι το springbank 10. Μετά θα κοιτούσα για hazelburn 10 και longrow peated για να πάρεις μια ιδέα και για τις τρεις κατηγορίες που βγάζει το springbank. Και για εμένα αξίζει πολύ τα λεφτά του και το μικρό αδερφάκι Kilkerran 12. Μετά από αυτά μπορείς να περάσεις μια βόλτα από glen Scotia αλλά πάω στοίχημα ότι θα θες να επιστρέψεις στα πρώτα. Όπως και να χει να το χαρείς. Once you go Campbeltown you never go back

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα (αφού ακόμα είσαι στην φάση αναζήτησης μέχρι τελικά να έρθεις και εσύ στο Νησί) να προσθέσεις στην λίστα το Victoriana αντίο για το 15. Υπάρχουν και συγκεκριμένοι λόγοι που έχουν να κάνουν γενικά με το wood policy κλπ κλπ του Glen Scotia πριν από 15 χρόνια. (ή, απλά έχουν αλλάξει πολλά εδώ και 12 χρόνια).

Kilkerran δεν μου άρεσε ιδιαίτερα και Springbank λίγες εμφιαλώσεις (είναι μάλλον ένα love or hate αποστακτήριο).  

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Απο οσα εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης, κατασταλαγμενος στο νησι ειμαι αλλα δε μου παει ωραια να μη εχω δοκιμασει κατι και απο αυτην την ιστορικη περιοχη που συμφωνα με οσα διαβασα παλια λειτουργουσαν εκει πολλα αποστακτηρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...