Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

4 hours ago, Χεντυ said:

Συμφωνώ απόλυτα με simoG.

Κάποια στιγμή θα σας καταγγείλουμε😀

Η επίθεση δεν είναι τυχαία, είναι συντονισμένη και συνεχίζει εδώ και 10 χρόνια στο φόρουμ αυτό. Απλά οι ολορόσοι είμαστε χαμηλών τόνων και δεν χρειάζεται να πείσουμε την ανωτερότητα με κραυγές και αλαλαγμούς! Βέβαια ο κυριότερος λόγος που δεν μιλάμε είναι αυτό που πάθαμε πριν 10 χρόνια κι είπαμε 2 καλές κουβέντες για το ταπεινό (τότε) Macallan και κοίτα τώρα σε τι τιμές φτάσανε!

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Χεντυ said:

Συμφωνώ απόλυτα με simoG.

Κάποια στιγμή θα σας καταγγείλουμε😀

Πατρίδα... πως ξέφυγες και κάνεις παρέα με ολορόσους??? Πες μου ότι δεν σου αρέσουν και τα λουκάνικα του Φώτα στη Φαναρίου να γίνουμε από δυο χωριά χωριάτες :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SimoG said:

Η επίθεση δεν είναι τυχαία, είναι συντονισμένη και συνεχίζει εδώ και 10 χρόνια στο φόρουμ αυτό. Απλά οι ολορώσοι είμαστε χαμηλών τόνων και δεν χρειάζεται να πείσουμε την ανωτερότητα με κραυγές και αλαλαγμούς!

Ναι, ντάξ, δε γινόμαστε και ινδιάνοι... για να μη πω ότι κάνουμε και τα στραβά μάτια :p Είναι γνωστό άλλωστε ότι τα κανελογαρίφαλα στερούνται ειδικού βάρους, πυκνότητα μάζας κλπ. Σα να παίζει ο γαύρος με τα Ταταυλα ένα πράγμα :biggrin1:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Islaynder said:

Σα να παίζει ο γαύρος με τα Ταταυλα ένα πράγμα :biggrin1:

Πάλι κι αυτό στημένο? 🤪

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Islaynder said:

Πατρίδα... πως ξέφυγες και κάνεις παρέα με ολορόσους??? Πες μου ότι δεν σου αρέσουν και τα λουκάνικα του Φώτα στη Φαναρίου να γίνουμε από δυο χωριά χωριάτες :D

Λουκάνικα Φώτας για πάντα..!!!

Δεν θα πώ ότι δεν μου αρέσει η τύρφη...αλλά θέλει την στιγμή της.

πχ Λουκάνικο Καρδίτσας ..τώρα την τσικνοπέμτη θα τιμήσω κάποιο.😀

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σάς 💡😋  για προτάσεις "γλυκοπιοτων" ουίσκι για το χριστουγεννιατικο τραπέζι, στην σκέψη μου παίζουν Sherry, Port, Madeira, Rum, Cognac αλλά και γενικά βαρέλια γλυκών κρασιών.... πρέπει να υπάρχουν στην ελληνική αγορά και να είναι φυσικά σε λογικές τιμές 😋 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tolisrocks said:

λογικές τιμές και ελληνική αγορά δύσκολο....

😄 ναι απλώς εννοώ λογικές για την ελληνική αγορά και βασικά €40-70

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σάς 💡😋  για προτάσεις "γλυκοπιοτων" ουίσκι για το χριστουγεννιατικο τραπέζι, στην σκέψη μου παίζουν Sherry, Port, Madeira, Rum, Cognac αλλά και γενικά βαρέλια γλυκών κρασιών.... πρέπει να υπάρχουν στην ελληνική αγορά και να είναι φυσικά σε λογικές τιμές 😋 

 Bunna 12, είναι στα 60+. Πολλά, αλλά ότι κ να πάρεις από Ελλάδα πολλα θα δώσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Balvenie 12yo 'Sweet toast of American oak' - Το ακριβό

Arran 10yo - Το φθηνό

Glenfarclas 15yo - Το κλασσικό

Four Roses 'small batch' - To διαφορετικό

Green Spot 'Chateau Leoville Barton' - Το πράσινο διαμαντάκι

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Celtic said:

Balvenie 12yo 'Sweet toast of American oak' - Το ακριβό

Arran 10yo - Το φθηνό

Glenfarclas 15yo - Το κλασσικό

Four Roses 'small batch' - To διαφορετικό

Green Spot 'Chateau Leoville Barton' - Το πράσινο διαμαντάκι

 

Πήξαμε στο σερί 😝😄 κανένα πορτ μαδειρα ρούμι κονιάκ η άλλο γλυκό κρασί?🤔

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Πήξαμε στο σερί 😝😄 κανένα πορτ μαδειρα ρούμι κονιάκ η άλλο γλυκό κρασί?🤔

Arran Port Cask Finish

Glenmorangie The Quinta Ruban 14

Glen Moray Port Cask

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Uisge-Beatha said:

Πήξαμε στο σερί 😝😄 κανένα πορτ μαδειρα ρούμι κονιάκ η άλλο γλυκό κρασί?🤔

Ρε φίλε, μόνο το Glenfarclas είναι σέρυ από όσα έβαλα......δηλ. το GS Leoville Barton δε σου κάνει? 

https://www.leoville-barton.com/en/

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Για Ελλάδα και νορμάλ τιμές, που λογικά μπορούμε να έχουμε και έκπτωση( @Uisge-Beatha νομίζω έχετε ήδη έκπτωση) είναι ο καλός φίλος Νίκος.

https://cavagreco.gr/spirits-gr/whisky-gr/malt-whisky-gr

Επιλογές, πολλές (με μια πρώτη ματιά).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Celtic said:

Ρε φίλε, μόνο το Glenfarclas είναι σέρυ από όσα έβαλα......δηλ. το GS Leoville Barton δε σου κάνει? 

https://www.leoville-barton.com/en/

Γενικό ήταν το σχόλιο ρε φίλε, όσο για το LB όχι τι ζητούμενο είναι βαρέλια γλυκό κρασί κονιάκ ή ρούμι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, mallios said:

Για Ελλάδα και νορμάλ τιμές, που λογικά μπορούμε να έχουμε και έκπτωση( @Uisge-Beatha νομίζω έχετε ήδη έκπτωση) είναι ο καλός φίλος Νίκος.

https://cavagreco.gr/spirits-gr/whisky-gr/malt-whisky-gr

Επιλογές, πολλές (με μια πρώτη ματιά).

Κάνει delivery σε επαρχία και νήσους;😉

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Uisge-Beatha said:

όσο για το LB όχι τι ζητούμενο είναι βαρέλια γλυκό κρασί

Είχα την εντύπωση οτι το ζητούμενο σου είναι γλυκό ουίσκυ. Κατάλαβα λάθος? Και σύμφωνα με τον @tolisrocks το GS Montelena είναι ακόμα πιο γλυκό ουίσκυ , ακόμα κι από το L Barton. Και το Yellow Spot επίσης πολύ γλυκό. Τωρα σε Madeira, θα σου έλεγα το Tyrconnell 15yo Madeira, αλλά ξεφεύγει σε τιμή. Υπάρχει και το Sexton, αλλά πάμε σε σέρυ εδώ, όμως έχει και εντυπωσιακό μπουκάλι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Celtic said:

Είχα την εντύπωση οτι το ζητούμενο σου είναι γλυκό ουίσκυ. Κατάλαβα λάθος?

Σωστά κατάλαβες απλώς είμαι κάπως διστακτικός όταν δεν έχω δοκιμάσει κάτι και ειδικά σε ξηρό κόκκινο κρασί που μέχρι στιγμής δεν μού έχει βγάλει κανένα "γλυκές νότες" (όπως τουλάχιστον τις καταλαβαίνω εγώ, σταφίδες, μέλια, μαρμελάδες, σιρόπια κτλ) αλλά κυρίως φρούτα και "κρασοχαρακτήρα" γιαυτό και αναφέρθηκα στα κλασικά Sherry, Port, Madeira, και λοιπού ενισχυμένους οίνους και γλυκά κρασιά πού ξέρω τι περίπου θα έχει ακόμα και αν δεν έχω δοκιμάσει την συγκεκριμένη ετικέτα 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...