Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Θέλει ψάξιμο η δημοπρασία. Εάν γίνονται πολλες ταυτόχρονα και υπάρχουν τα μπουκάλια στις περισσότερες είναι εύκολο να χτυπήσεις. Αλλιώς η τιμή εκτοξεύεται. Έχω χάσει αρκετά μπουκάλια επειδή η τιμή πήρε την ανιούσα στο τελευταίο λεπτό..

2 hours ago, Chris84 said:

Θέλει ψάξιμο η δημοπρασία. Εάν γίνονται πολλες ταυτόχρονα και υπάρχουν τα μπουκάλια στις περισσότερες είναι εύκολο να χτυπήσεις. Αλλιώς η τιμή εκτοξεύεται. Έχω χάσει αρκετά μπουκάλια επειδή η τιμή πήρε την ανιούσα στο τελευταίο λεπτό..

Φαντάζομαι ειναι φαση bidind οπως στο ebay... 

Ναι. Εγώ πιστεύω ότι παίζει η εξής φάση.. ανεβάζω ένα μπουκάλι για πώληση.  Και λέω σε ένα γνωστό μ χτυπά το μέχρι μια τιμή Α. Η το χτυπάω κι εγώ ο ίδιος από άλλη ΙΡ. Κια έτσι τσουπ ανεβαίνουν Οι τιμές... 

23 hours ago, mitsubae said:

Χαζεύοντας στο Whisky auction και βάζοντας μοναδικό κριτήριο την χρονολογία 1978 είδα αρκετά μπουκάλια που μου κίνησαν το ενδιαφέρον: convalmore, springbank, ardbeg, highland Park. 

Δες και ΕΔΩ

11 minutes ago, Celtic said:

Δες και ΕΔΩ

Έπηξε το ματι μου στα port ellen φιλε! 

• Haha 1

On 20/5/2018 at 2:23 PM, mitsubae said:

Λαγωνικά του φορουμ και εκλεκτοί συμπότες,χρειάζομαι την υπερπολύτιμη βοήθεια σας:

Τον Αύγουστο που μας έρχεται (2018) παταω τα σαράντα. Θέλω λοιπόν να βρούμε και να αγοράσω ενα ουίσκι της ηλικίας μου, οχι απαραίτητα bottled το 1978 γιατι αυτο θα είναι κάμποσα χρονια μεγαλύτερο. 

Αρα ψάχνουμε για distilled το 1978 με bottling οποτεδήποτε..... 

Ειμαι όλος αυτιά.... Οσο για τιμές οκ οσο πιο χαλαρά γίνεται.... Οκ οχι 100 ευρώ αλλά ουτε και 1500....

https://www.whiskybase.com/market/whisky/72311

• Like 1

Σήμερα άνοιξα και δοκίμασα το bunnahabhain toiteach a dha. 

Η αγορά του στην τιμή πέριξ των 45 ευρώ συστήνεται ανεπιφύλακτα. 

Μου άρεσε πολύ. Πολύ καλή ισορροπία Κάπνας - γλύκας εξαιρετικά ευκολοπιοτο πολύ καλό abv,   το πίνω και βάζω κι άλλο. 

• Like 1

Καλησπέρα.Επανερχομαι μετά από πολυ καιρό κάνοντας μια δημοσίευση-ανελλιπώς διαβάζω το φόρουμ- ζητώντας γνώμες.Θελω να φύγω λίγο από τύρφη και λέω να αγοράσω ένα από τα τρία ακόλουθα: Glenlivet 18y,  Glendronach 18, Glenfidich 18 ´η αν θα προτείνατε κάποιο άλλο.

Ευχαριστω.

4 minutes ago, Nik said:

Καλησπέρα.Επανερχομαι μετά από πολυ καιρό κάνοντας μια δημοσίευση-ανελλιπώς διαβάζω το φόρουμ- ζητώντας γνώμες.Θελω να φύγω λίγο από τύρφη και λέω να αγοράσω ένα από τα τρία ακόλουθα: Glenlivet 18y,  Glendronach 18, Glenfidich 18 ´η αν θα προτείνατε κάποιο άλλο.

Ευχαριστω.

Καλωσήρθες παλιό-νέο μέλος. Επειδή τα ξέρω και τα 3 πάρα πολύ καλά (ιδιαίτερα το Glenlivet / Glenfiddich) δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια σύγκριση. Μιλάς για το Glendronach 18 Allardice, οπότε αν τα οικονομικά σου είναι οκ, το παίρνεις με διαφορά. Αν δεν θέλεις να ανέβεις σε 90-100 eur που λογικά θα βρήκες το Allardice τότε σίγουρα το Glenlivet.

Αν σαν γευστικό προφίλ πίνεις Chivas 18 (από τα blended) τότε το Glenlivet 18 είναι το whisky σου. 

Γύρω στα 110 βρίσκω το glendronach και 100 το glenlivet (από ελληνική αγορά)

16 minutes ago, Nik said:

Γύρω στα 110 βρίσκω το glendronach και 100 το glenlivet (από ελληνική αγορά)

100 το Glenlivet?! Απίστευτο! Νομίζω ότι άνετα μπορείς να το βρεις πιο κάτω, λίγο ψάξιμο θέλει. Αν όμως είσαι εκεί, Glendronach. Επίσης, επειδή βλέπω ότι είσαι Ρέθυμνο, αν έχεις κάποιον φίλο που πηγαινοέρχεται Κύπρο, το βρίσκεις cavashop στα 78,5  https://cavashopcyprus.com/?keyword=glenlivet&limitstart=0&option=com_virtuemart&view=category 

1 hour ago, Nik said:

Ευχαριστω.

Από αυτά τα τρία που αναφέρεις, το Glendronach 18. Αλλά εγώ θα σου πρότεινα το Aberlour a’bunadh, που μάλλον θα το βρείς και πιο οικονομικά.

Επίσης @Nik ρίξε μια ματιά κι εδώ:

3 hours ago, Nik said:

Ευχαριστω.

Πάρε ένα Redbreast 12 φίλε μου και δεν θα το μετανοιώσεις......(το cask strength κατα προτίμηση)

4 minutes ago, Celtic said:

Πάρε ένα Redbreast 12 φίλε μου και δεν θα το μετανοιώσεις......(το cask strength κατα προτίμηση)

Και γιατί να μην πάρει ένα laphroaig ten καινά του μείνουν και λεφτά? 

• Haha 1

23 minutes ago, mitsubae said:

Και γιατί να μην πάρει ένα laphroaig ten καινά του μείνουν και λεφτά? 

Γιατί σου λέει ότι θέλει να ξεφύγει λίγο από την τύρφη. Γέρο δε διαβάζεις καλά μου φαίνεται. Το μυαλό σου έχει γεμίσει τοπογραφικά και Laphroaig 😁 

Ευχαριστω πολυ για τις άμεσες ανταποκρίσεις.

Μάλλον πως καταλήγω στο glendronach.

41 minutes ago, Nik said:

Ευχαριστω πολυ για τις άμεσες ανταποκρίσεις.

Μάλλον πως καταλήγω στο glendronach.

Ότι και να πάρεις από αυτά καλό είναι. Απλά το glendronach νομίζω ότι παραείναι γλυκό. Το glenlivet εξαιρετικά ευκολοπιοτο, μου άρεσε πολύ αλλά στο Glenfiddich προσωπικά προτιμώ το 15 αρι

Παίζει να το εχω γράψει ήδη πολλές φορές στο φόρουμ αλλά θα το ξαναπώ. Για εμένα το allardice είναι κορυφαία επιλογή σε σέρι και το βασικό ουίσκι με το οποίο συγκρίνω τα υπόλοιπα σε κατηγορία τιμής 50-120 ευρώ. πριν 2 χρόνια το έπαιρνα Γερμανία 67-70. Σήμερα το βρίσκω στον Ολλανδό 77 αν κι έχω την εντύπωση ότι μια στο τόσο το βγάζει σε προσφορά 69. Βέβαια δεν μου κάνει εντύπωση που αυξήθηκε η τιμή του γιατί αν κι επισήμως γράφει 18, τα τελευταία batches είναι 20+. Υπάρχει σχετικό ποστ στο φόρουμ αν ενδιαφέρεται να ψάξει κάποιος.

Οπότε πρότασή μου, ψάξε λίγο σε online κάβες εξωτερικούαν το βρεις μέχρι 80 και δες αν συμφέρει με τα μεταφορικά να το συνδυάσεις και με άλλα μπουκάλια αλλιώς στην Ελλάδα αν παίζει 90-100 το παίρνεις χθες!

51 minutes ago, McRookie said:

Παίζει να το εχω γράψει ήδη πολλές φορές στο φόρουμ αλλά θα το ξαναπώ....

Σύμφωνα με τα στατιστικά που τηρώ, το έχεις γράψει 34 φορές ... :p

• Haha 2

12 hours ago, panos74 said:

ή   talisker 10 στα 35 ευρω?

Για το Clynelish δεν θυμάμαι τιμή, όμως το Talisker 10 στη Θεσσαλονίκη το βρίσκεις και στα 31 ευρώ..από 29 (πρόσφατη αύξηση).

τι αξιζει πιο πολυ για ενα απο τα δυο? talisker 10 στα 31 ή clynelish 14 στα 40 ως συνδυασμος ποιοτητας και τιμης?