Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Whiskywatching - Εμφανίσεις whisky σε ταινίες που είδαμε


Recommended Posts

Επειδή το είδα και εγώ, νομίζω ότι υποτίθεται ότι πίνουν cognac (Remy Martin έλεγε??) των 10Κ $ το ποτήρι (yeah right...), αλλά είναι πράγματι τα γνωστά μας Glencairn.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σας το είπα ότι ο σκηνοθέτης (ή ο σεναριογράφος ή ο παραγωγός) της σειράς είναι μερακλής. Στην ίδια σειρά λοιπόν, αλλά σε επεισόδιο παλαιότερου κύκλου που έδειξε χθες ο Alpha, ο Alan (Jon Cryer) φέρνει υποτίθεται ως δώρο στον Charlie (Charlie Sheen) ένα μπουκάλι whisky, που ο Charlie αναγνωρίζει ως ένα δικό του "10 years' old Scotch". Αν και προσπάθησαν αρκετά να κρύψουν την ετικέτα, δεν υπήρχε περίπτωση να μην αναγνώριζα το Talisker 10yo...

ΥΓ. Το μόνο κακό είναι ότι σε αυτή την περίπτωση το ήπιαν σε ποτήρι tumbler και μάλιστα με πάγο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χτες το βράδυ στη ΝΕΤ είχε την ταινία CITY OF INDUSTRY, και μας δείχνει σε μια σκηνή 2 τύπους όπου ο ένας

έπινε μια Bud και ο άλλος προφανώς whisky αφού πάνω στο τραπέζι υπήρχε ένα Macallan 12 ετών (το παλιό μπουκάλι, η ταινία είναι του 1997).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πίνει αυτό που νομίζω....; Κατά τη διάρκεια της "παρακολούθησης" στην αρχή του βίντεο τί πίνει η Στέλλα, το αναγνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Πίνει αυτό που νομίζω....; Κατά τη διάρκεια της "παρακολούθησης" στην αρχή του βίντεο τί πίνει η Στέλλα, το αναγνωρίζει κανείς;

Εκ πρώτης όψεως μοιάζει πάρα πολύ με Balvenie Doublewood 12yo, αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Εξάλλου δεν μπορώ να εστιάσω στο μπουκάλι, γιατί στο συγκεκριμένο video μου αποσπά την προσοχή μια πολύ ωραία σημαία πίσω από την πρωταγωνίστρια :tongue:

Link to comment
Share on other sites

ο Daniel Craig στην αμερικάνικη εκδοχή του "The girl with the dragon tattoo" πίνει Cragganmore. +1 που είναι ολορόσος, αλλά σε ότι αφορά την ταινία η σουηδική version μου άρεσε περισσότερο.

Πιο κάτω ο Stellan Skarsgard κερνάει Macmyra (η ιστορία διαδραματίζεται στην Σουηδία)

την είδα μόλις χθες, αναγνώρισα βέβαια το Cragganmore, αλλά στην άλλη σκηνή δεν πήγε ο νους μου στο Mackmyra, το πέρασα για Bruichladdich.....μάλλον έχεις καλύτερο μάτι Theo.

πάντως κι εγώ νομίζω οτι το σκανδιναβικό είναι καλύτερο, αλλά κι αυτό μου άρεσε, ο Daniel Craig ταίριαζε άψογα στο ρόλο του.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η σειρά Two and a half men βρίθει από malt whiskies. Στο χθεσινό επεισόδιο έκαναν την εμφάνισή τους ένα Aberfeldy (φαινόταν καθαρά η ετικέτα) και ένα Glenfiddich (φαινόταν μόνο το μπουκάλι, αλλά δύσκολα να μην αναγνωρίσεις το χαρακτηριστικό του σχήμα και χρώμα).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χθες πήγα και είδα το "Skyfall". Eίχα πολύ καιρό να πάω σινεμά. To ευχαριστήθηκα. Όχι το Macallan που εμφανίζεται σε 2-3 σκηνές (σε μία ειδικά παίζει και πρωταγωνιστικό ρόλο) αλλά όλο το έργο, καθώς και ένα dram Laddie Infinity που είχα μαζί μου σε μινιατούρα....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τελικά η σειρά Two and a half men βρίθει από malt whiskies. Στο χθεσινό επεισόδιο έκαναν την εμφάνισή τους ένα Aberfeldy (φαινόταν καθαρά η ετικέτα) και ένα Glenfiddich (φαινόταν μόνο το μπουκάλι, αλλά δύσκολα να μην αναγνωρίσεις το χαρακτηριστικό του σχήμα και χρώμα).

Και όχι μόνο malts να προσθέσω. Χθες έτυχε να δω κι εγω ένα επεισόδιο και έπαιζε σε μια σκηνή ένα Woodford Reserve bourbon!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

True Detective η σειρά, όσοι γουστάρετε "σκοτεινές" αστυνομικές ιστορίες, με σεξουαλικό υπόβαθρο και εξαιρετικές ερμηνείες, δείτε το (http://www.imdb.com/title/tt2356777/?ref_=nv_sr_1)

Jameson, τo whiskey πρωταγωνιστής !

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

To αστυνομικό μυθιστόρημα της Gillian Flynn που έγινε ταινία - GONE GIRL

http://www.imdb.com/...8/?ref_=nv_sr_1

Στην αρχή του έργου, ο Ben Afflek πάει στο μπαρ (που είναι δικό του) και πίνει Blanton's bourbon.

Να το δείτε (όσοι δεν το έχετε δει ακόμα). Όχι φυσικά για το Blanton's......το εργάκι μετράει γενικά. Η Rosamund Pike, που ομολογώ οτι αγνοούσα, τα σπάει στο ρόλο της, και το στόρυ είναι γαμάτο !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τίτλος ταινίας "Kingsman: The secret service" (http://www.imdb.com/title/tt2802144/?ref_=nv_sr_1 )

Σε μία από τις πρώτες σκηνές του έργου, ένα ποτήρι με Dalmore 1962 έχει πρωταγωνιστικό ρόλο.

Η ταινιούλα διασκεδαστική, ότι πρέπει για καλοκαιρινό βραδάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, μια και μου θύμισες το σχετικό thread:

  1. Ταινία The change-up (Αλλάζουμε) http://www.imdb.com/title/tt1488555/ Οι δύο φίλοι παραγγέλνουν σε κάποια στιγμή ένα Macallan 25yo
  2. Το ίδιο ακριβώς whisky (Macallan 25 - τυχαίο; δε νομίζω) εμφανίζεται να πίνει ο Ρίτσαρντ Γκιρ στην ταινία Arbitrage (Άλλοθι) http://www.imdb.com/title/tt1764183/
  3. Ταινία The Vow (Έρωτας από την αρχή) http://www.imdb.com/title/tt1606389/ στη δεξίωση γάμου σκάει μύτη ένα Laphroaig (δύσκολο να πεις ποια εμφιάλωση)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κάθομαι αργά και βλέπω στην τηλεόραση το lost in translation. Ωραία ταινία, ψαγμενη θεωρώ, λίγο απαιτητική για να βγάλεις αυτό που θέλει να πει. Τρίτη φορά που τη βλέπω τώρα πρόσεξα το suntory για το οποίο υποτίθεται έχει πάει να διαφημίσει στην Ιαπωνία ο Μάρεϊ. Δείχνει και ένα hibiki 17

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Στην ταινία «Jack Reacher», ο Jack Reacher (Tom Cruise) καλείται από κοινού με μια δικηγόρο, να ερευνήσει μια υπόθεση που αφορά έναν εκπαιδευμένο ελεύθερο σκοπευτή που πυροβόλησε τυχαία πέντε αθώα θύματα. Ο πατέρας μιας εκ των θυμάτων, κατά τη συνάντησή του με τη δικηγόρο, έχει πάνω στο τραπέζι του σαλονιού του, ένα μπουκάλι Glenfiddich 12.

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DMTK said:

Στην ταινία «Jack Reacher», ο Jack Reacher (Tom Cruise) καλείται από κοινού με μια δικηγόρο, να ερευνήσει μια υπόθεση που αφορά έναν εκπαιδευμένο ελεύθερο σκοπευτή που πυροβόλησε τυχαία πέντε αθώα θύματα. Ο πατέρας μιας εκ των θυμάτων, κατά τη συνάντησή του με τη δικηγόρο, έχει πάνω στο τραπέζι του σαλονιού του, ένα μπουκάλι Glenfiddich 12.

Την είδα κι εγώ χθες στο Star.....και με πρόλαβες βλέπω....χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Celtic said:

Την είδα κι εγώ χθες στο Star.....και με πρόλαβες βλέπω....χαχαχαχα

Από τη μία να λυπάσαι για το φουκαρά τον πατερά, από την άλλη να αγχώνεσαι μην τύχει κάτι στην συμπεθέστατη δικηγορίνα και σαν να μην φτάνουν όλα αυτά, να προσπαθείς να διακρίνεις και σε τι απόσταγμα πνίγει τον πόνο του ο δύσμοιρος… :huh:

 

Link to comment
Share on other sites

Στους τίτλους αρχής της πολύ καλής σειράς Boardwalk empire με θέμα την ποταπαγόρευση όπου πρωταγωνιστεί ο εξαιρετικός Steve Buscemi κι έχει βάλει το χεράκι του και ο δάσκαλος Martin Scorsese εμφανίζονται μπουκάλια Grand Canarian Old Rye Whisky. Κι η απορία μου είναι υπάρχει όντως τέτοιο ουίσκι; Έπειτα από πολύ σύντομη αναζήτηση στο ίντερνετ δεν μπόρεσα να κατασταλάξω αν είναι όντως υπαρκτό ή απλώς μυθοπλασία της σειράς.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, McRookie said:

Στους τίτλους αρχής της πολύ καλής σειράς Boardwalk empire με θέμα την ποταπαγόρευση όπου πρωταγωνιστεί ο εξαιρετικός Steve Bescemi κι έχει βάλει το χεράκι του και ο δάσκαλος Martin Scorsese εμφανίζονται μπουκάλια Grand Canarian Old Rye Whisky.

Κάπου διάβασα ότι η σειρά χρηματοδοτείται από το Canadian Club, δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει. Κάπως έτσι εξηγείται και το grand canadian old rye whisky, υποθέτω.

 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, DMTK said:

Κάπου διάβασα ότι η σειρά χρηματοδοτείται από το Canadian Club, δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει. Κάπως έτσι εξηγείται και το grand canadian old rye whisky, υποθέτω.

 

 

προφανώς πάνω εννοούσα grand canadian κι όχι canarian!

άρα υπάρχει ακριβώς το ουίσκι με αυτή την ετικέτα grand canadian old rye whiskey; ή υπήρχε τουλάχιστον πριν ή μετά την ποταπαγόρευση; ή μήπως στα πλαίσια της σειράς είναι ειδική έκδοση της canadian club;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπήρχε κάποτε (πριν ή μετά την ποταπαγόρευση), πάντως ειδική έκδοση δεν νομίζω να είναι. Καλύτερα πάντως να μας διαφωτίσει κάποιος πιο έμπειρος.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, McRookie said:

προφανώς πάνω εννοούσα grand canadian κι όχι canarian!

άρα υπάρχει ακριβώς το ουίσκι με αυτή την ετικέτα grand canadian old rye whiskey; ή υπήρχε τουλάχιστον πριν ή μετά την ποταπαγόρευση; ή μήπως στα πλαίσια της σειράς είναι ειδική έκδοση της canadian club;

Δεν έχω δει την σειρά οποτε μονο υποθέσεις κάνω με τα όσα ξέρω για την ποταπαγόρευση: Τα καναδέζικα και ειδικά το Canedian Club ήταν πολύ δημοφιλή και πολλά απτά bathtub αλκοολούχα (μπόμπες) είχαν μαϊμού ετικέτες η φανταστικές ετικέτες με μεγαλεπήβολες ονομασίες 

3 hours ago, DMTK said:

Δεν ξέρω αν υπήρχε κάποτε (πριν ή μετά την ποταπαγόρευση), πάντως ειδική έκδοση δεν νομίζω να είναι. Καλύτερα πάντως να μας διαφωτίσει κάποιος πιο έμπειρος.

 

http://whiskeygoldmine.com/best-whiskey-top-whiskey-forums-single-malt-scotch-irish-bourbon/canadian-whiskey-blended-canadian-whiskey-crown-royal/limited-edition-prohibition-boardwalk-empire-canadian-club-whiskey/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic changed the title to Whiskywatching - Εμφανίσεις whisky σε ταινίες που είδαμε
  • Celtic pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...