Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

lowlanders - προτάσεις για lowlands whisky?


Recommended Posts

Αληθεια παιζει κανενας lowlander εδω?

Βλεπω οτι ΤΟ νησι παιζει αρκετα, οπως και τα speyside/islands και cambeltown..

Υπαρχει κανεις που προτιμαει ουσκι απο τα νοτια?

Εχω βαρεθει να βλεπω τα Auchtentosan (πως τα λενε).. Εχει κανεις δοκιμασει κανα Rosebank/Bladnoch?

Link to comment
Share on other sites

Kάποιες ειδικές, μεγάλης ηλικίας limited εκδόσεις από Rosebank & St.Magda/Linlithgow είναι καταπληκτικές αλλά βέβαια και ακριβές. Με τα σωστά βαρέλια και πολύχρονη ωρίμανση τα Lowlands βγάζουν διαμάντια. Δες στην κατηγορία παρουσιάσεων στο φόρουμ, έχουμε γράψει για κάποια. Για πιο στανταρ/φτηνές εκδόσεις θα πήγαινα σε Bladnoch που το σέβομαι πολύ άν και το μόνο που έχω δοκιμάσει ήταν αυτό της σειράς Flora&Fauna και ήταν καλό.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Celtic.

Και τα δυο που ανεφερες τα εχω βαλει στο ματι. Δυστυχως ομως μονο το whiskyexchange εχει καλη γκαμα..Ξερεις κανα site που εχει επισης καλη ποικιλια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αλλά για κοίτα και Γερμανία μεριά. Στην Αθήνα, άν και έχω πολύ καιρό να βγω καβότσαρκα, θυμάμαι οτι είχα δει κάποια Bladnoch στον Kylix και κάποιο Rosebank της σειράς Rare Malts στον Χάλαρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Γειά σας παιδιά, 

Πρώτη φορά γράφω στο forum. Πίνω ουίσκι εδώ και 4 χρόνια και αυτό που προσπαθώ να πετύχω αρχικά είναι να πάρω μια γεύση από όσα περισσότερα αποστακτηρια μπορώ, από ολες τις διαφορετικές περιοχές της Σκωτίας. Έτσι έχω δοκιμάσει 4 ουίσκι από τα highlands 4 από speyside κτλ. Η περιοχή για την οποία δεν γίνεται ιδιαίτερος λόγος είναι τα lowlands, από την οποία έχω μόνο το Glenkinchie 12yo. Θα ήθελα λοιπόν να μάθω περισσότερα για αυτήν την περιοχή. Τι ουίσκι πιστεύετε ότι την αντιπροσωπευουν? Δεν ψάχνω για εξιζητημενα ουίσκι, να είναι όσο το δυνατόν προσιτά στην τιμή και να βρίσκονται σχετικά εύκολα στην ελληνική αγορά. Έχω ακούσει πράγματα για το Auchentoshan και το Bladnoch αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν τα πιο νέα τους ουίσκι. Τι προτείνετε? 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, tilefos said:

Γειά σας παιδιά, 

Πρώτη φορά γράφω στο forum. Πίνω ουίσκι εδώ και 4 χρόνια και αυτό που προσπαθώ να πετύχω αρχικά είναι να πάρω μια γεύση από όσα περισσότερα αποστακτηρια μπορώ, από ολες τις διαφορετικές περιοχές της Σκωτίας. Έτσι έχω δοκιμάσει 4 ουίσκι από τα highlands 4 από speyside κτλ. Η περιοχή για την οποία δεν γίνεται ιδιαίτερος λόγος είναι τα lowlands, από την οποία έχω μόνο το Glenkinchie 12yo. Θα ήθελα λοιπόν να μάθω περισσότερα για αυτήν την περιοχή. Τι ουίσκι πιστεύετε ότι την αντιπροσωπευουν? Δεν ψάχνω για εξιζητημενα ουίσκι, να είναι όσο το δυνατόν προσιτά στην τιμή και να βρίσκονται σχετικά εύκολα στην ελληνική αγορά. Έχω ακούσει πράγματα για το Auchentoshan και το Bladnoch αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν τα πιο νέα τους ουίσκι. Τι προτείνετε? 

Καλωσήρθες @tilefos και νομίζω ότι από την συγκεκριμένη περιοχή που ψάχνεις δύσκολα θα βρεις κάτι πολύ καλό από τα κλασσικά αποστακτήρια που υπάρχουν / τα βρίσκεις εύκολα Ελλάδα. Θα έλεγα αν μπορείς διαδικτυακά να ψάξεις κάτι σε Ailsa Bay το οποίο είναι πάρα πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας @tilefos. Καλή περιήγηση και συμμετοχή στο forum σου εύχομαι! Αρχικά, όπως θα διαπίστωσες, συγχώνευσα το νήμα που άνοιξες με ένα σχετικό που υπήρχε ήδη, για το θέμα αυτό.

Εμένα μου αρέσει το σκεπτικό σου. Δηλαδή να δοκιμάζεις από διαφορετικά αποστακτήρια, διαφορετικές περιοχές κλπ. Βέβαια, αμφιβάλλω αν σε λίγα χρόνια θα υπάρχει νόημα να βάζουμε διαχωριστικές γραμμές, σύνορα και ταμπέλες. Λ.χ. για το πράγματι πολύ καλό Ailsa Bay, δεν ξέρω πόσοι θα μάντευαν τη καταγωγή του σε μια τυφλή δοκιμή. 

Μια ακόμη επιλογή είναι το Epicurean, blended malt της σειράς Regional Malts, του Douglas Laing, που αντιπροσωπεύει τη συγκεκριμένη περιοχή.

Όπως και να' χει, επειδή ακόμη είσαι σε στάδιο πειραματισμού, για να μην απαγοητευτείς και κυρίως να μην κλαις τα χρήματά σου, μπορείς να "παίξεις" με μινιατούρες (λίγο δυσεύρετες πια στη χώρα μας) ή samples ή να δοκιμάσεις ένα dram σε κάποιο ενημερωμένο bar (αφου πρωτίστως βεβαιωθείς ότι δε θα το πληρώσεις όσο θα αγόραζες ολόκληρο το μπουκάλι ;)).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Κοίταξα το Ailsa Bay και φενεται πολύ ενδιαφέρον με αυτό τον νέο τρόπο ωρίμανσης (πολύ επιστημονικος φενεται). Την καινούρια σειρά του Bladnoch (10αρι, samsara κτλ)  που έβγαλε ο καινούργιος ιδιοκτήτης την έχει δοκιμάσει κανείς? 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, tilefos said:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Κοίταξα το Ailsa Bay και φενεται πολύ ενδιαφέρον με αυτό τον νέο τρόπο ωρίμανσης (πολύ επιστημονικος φενεται). Την καινούρια σειρά του Bladnoch (10αρι, samsara κτλ)  που έβγαλε ο καινούργιος ιδιοκτήτης την έχει δοκιμάσει κανείς? 

Το 10αρι που δοκίμασα, σχετικά αδιάφορο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...