Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

Dear Guest,

On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

forum1.jpg

Slainte!

Τί πίνουμε αυτή την εποχή ; (2013-14)

Recommended Posts

Jura Prophecy Heavily Peated που μου το σκασε ενας φιλος μιση ωρα πριν παντρευτω προχτες ,δεν ειχα ξαναδοκιμασει αυτη την φαμιλια,ομολογω οτι δεν μ αφησε αδιαφορο

πολυ πλουσια και δυνατη γευση

• Like 1
  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Μία τρομερή βραδία ουίσκι στο Spinte Bar.... Στο τραπέζι μεγαθήρια Loki , Glen Grant 1958 , Aberlour 1980 ,Optimism , Alligator και άλλα πολλά. Πολλές ευχαριστίες στο Spinte bar που για μια ακόμη

arberg 10 , και η καινούρια παραλαβή , springbank 10.

Στον ψυχοβγαλτικό αγώνα ΑΕΚ-Βέροια στο παγωμένο ΟΑΚΑ το προηγούμενο Σάββατο μου έκανε παρέα ένα φλασκί με Glen Garioch 1797 Founder's Reserve. Από τη μία ευτυχώς που το είχα μαζί γιατί τόσο το κρύο όσ

Posted Images

Bruichladdich 10 παλιό με λίγα κομματάκια από φελό :-)

Mallios αν έχεις σουρωτήρι θα σου στείλω χαχα

• 3 weeks later...

Caol ila 12 ,σταθερή αξία , δυο ποτηράκια σε ένα δροσερό βραδάκι στη Χαλκιδική.

Αποστακτήριο που δύσκολα απογοητεύει.

• Like 1

Μαστιχοκανέλα Χίου.

Με έπιασε η μελαγχολία μετά τις διακοπές και μου λείπει το νησί...

By the way, όποιος δεν έχει δοκιμάσει λικέρ μαστιχοκανέλα του τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πίνεται παγωμένη, κατά προτίμηση μετά το φαγητό, όπως και το λικέρ μαστίχα. Την έχουν πλέον τα περισσότερα super market. Με μέτρο μόνο γιατί όπως όλα τα λικέρ παχαίνει.

277.jpg

Άνοιξα σήμερα ένα δειγματάκι Glenfarclas 21 που είχα και θα γράψω εντυπώσεις εδώ καθώς δεν υπάρχει παρουσίαση στο ανάλογο τόπικ.

Μύτη: sherry κλασσικά, ξύλο, λεμόνι και ίσως... πράσινο μήλο(?) ήταν αυτό;

Γεύση: sherry, ξύλο και τελειώνει με πιπεράκι

Επίγευση: sherry με πιπέρι ως το τέλος. Μέτριο το τελείωμα του βεβαίως.

Συνοπτικά: Περίμενα περισσότερα να πω την αλήθεια απο ένα 21αρι και ειδικά με βαρύ όνομα στην κατηγορία του (speyside). Νομίζω το 15αρι μου άρεσε στις λεπτομέρειες περισσότερο, παρόλο πιο "ελαφρύ" αλλά ισορροπημένο αν θυμάμαι καλά. Ανυπόμονος λοιπόν για το τι έχει να μας πει ο "big brother", το 25αρι αδερφάκι φυσικά. Βαθμολογία 83/100

• 2 weeks later...

Δεν πήγε πολύ καιρός, άνοιξα και τον "μεγάλο αδερφό" να δούμε τι έχει να μας πει. Glenfarclas 25y.o. λοιπόν.

Μύτη: sherry, ξύλο, μαύρη σοκολάτα και ξηροί καρποί

Γεύση: τα ίδια ακριβώς με τη μύτη σε υγρή μορφή. Σπάνιο, αλλά αυτά ακριβώς βρήκα, δε μου βγήκε κάτι άλλο.

Επίγευση: Και εδώ μέτριο τελείωμα με έντονους τους ξηρούς καρπούς καθόλη τη διάρκειά του.

Συνοπτικά: Δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι, πάντως εγώ απογοητεύτηκα απο το αποστακτήριο μέχρι στιγμής. Βεβαίως δοκίμασα μόνο τα βασικά 15,21 και 25 αλλά περίμενα πολλά περισσότερα. Στο πρόγραμμα είναι να πάρω και μια μινιατούρα 40 και εκεί περιμένω πάρα πολλά. Θα δούμε. Το 25αρι το θεωρώ καλύτερο του 21 αλλά ισόβαθμο του 15! Βαθμολογία 84/100

gebdra, έχω την εντύπωση ότι οι γευστικές σημειώσεις που παραθέτεις είναι πολύ χρήσιμες για να "κρύβονται" και αργότερα να ξεχνιούνται σε αυτό το νήμα. Προτείνω οι συντονιστές να μεταφέρουν ή να αντιγράψουν τα posts αυτά στα αντίστοιχα νήματα στα συγκεκριμένα αποστακτήρια.

αν θες την γνώμη μου, τα βάζω με την εξής σειρά

30 , 15 , 12 και λοιποί συγγενείς

το 40 είναι ορισμός sherry αλλά οχι αυτό που περιμένεις απο ενα 40αρι glenfrarclas, ειδικά αν έχεις στο μυαλό σου το 30άρι με την στρογγυλή ετικέτα

υπάρχει και το 105 που ειναι ισάξιο του 15, αρκεί να αντέχεις το cask strenght

και φυσικά το 12άρι δεν ειναι του πεταματου, ειναι ενα τίμιο sherry whisky.

και μιας και μιλάμε για glenfarclas, πάτωσα πριν 3 μέρες το 2000 (-2013) oloroso sherry, που το καταφχαριστήθηκα 2 μήνες που μου κράτησε συντροφιά και αφού άρχισε να δροσίζει για τα καλά άνοιξα Lagavulin 16.

ανάποδα πας , εδω προτιμώ καπνα το καλοκαίρι και sherry τον χειμώνα, ή μάλλον καλύτερα sherry όλο τον χρόνο, και κάπνα μονο το καλοκαίρι αν δεν υπάρχει εναλλακτική

Ledaig 10 y.o., Edradour Decanter 13 y.o. Bowmore 100 proof και λίγο Old Pulteney Isabella Fortuna στο βάθος..... Άντε να πιάσουν τα κρύα να ανέβουμε και λιγάκι!

Χθες βράδυ μύησα ένα φιλικό ζευγάρι στη δωρική υπεροχή του Ardbeg Ten. Αυτό το μπουκάλι που άνοιξα χθες δεν θα αντέξει για πολύ...

Δειγματάκι HIGHLAND PARK "Leif Eriksson" απο μπουκάλι δώρο που έκανα κάποτε και δε με άφησαν με το παράπονο. Οι απόστασεις ήταν αυτές που δε μας άφησαν να το σφάξουμε επιτόπου.

Μύτη: Καραμέλα, βανίλια, κόκκινο μήλο, αρώματα λουλουδιών και λίγο αλάτι. Γενικά αρωματικό!

Γεύση: Λίγο αλάτι, λίγο πιπέρι, βανίλια, μέλι, αλλά και ξηροί καρποί.

Επίγευση: Μέτρια, πρόλαβα να κρατήσω τους ξηρούς καρπούς, το πιπέρι αλλά και λιγάκι καπνό!

Συνοπτικά: Μου άρεσε πιο πολύ απο το απλό 12αρι, έχει να δώσει αλλά όχι σε αυτή την τιμή. Κρατώ το αλατάκι που βρήκα μέσα και στη μύτη και στο στόμα, το οποίο είναι απο τα αγαπημένα μου στοιχεία γενικώς. Βαθμολογία: 82/100

Η παραγγελία με τα δειγματάκια απο whiskysite έφτασε και η πρώτη επιλογή δοκιμής ήταν το GLENMORANGIE "Signet".

Μύτη: Sherry, μέλι, πορτοκάλι, κακάο και κανέλα. Πραγματικά υπέροχο άρωμα!

Γεύση: Sherry, καφές, ξηροί καρποί, κανέλα

Επίγευση: Μέτρια, με τις γλυκές νότες, το πορτοκάλι, την κανέλα και ίσως αρωματικό πούρο, να αργοσβήνουν αρμονικά.

Συνοπτικά: Πρόκειται για ένα πολύ ισορροπημένο ουίσκι, με την κανέλα να αξίζει της προσοχής μας καθώς τη βρίσκουμε παντού! Ένα ουίσκι που -αν και λίγο ακριβό- μου άρεσε πάρα πολύ και αν μπορώ θα το αγοράσω κάποια στιγμή να βρίσκεται στη βιτρίνα μου για "υψηλούς καλεσμένους", ιδιαίτερα φιλαράκια και ειδικές περιπτώσεις. Το μπουκάλι εξίσου εντυπωσιακό και ταιριάζει στο όλο πακέτο. Βαθμολογία: 89/100

Η βραδιά κυλάει με HIGHLAND PARK "Loki".

Μύτη: θαλασσινή αύρα, ιώδιο, φύκια, αλάτι, αρωματικός καπνός και δέρμα.

Γεύση: Με την πρώτη γουλιά το πιπέρι είναι αυτό που τσιμπάει και αφού χαλαρώσεις απο το αρχικό σόκ, έρχεται το δεύτερο! Αρωματικός καπνός στο μεγαλύτερο ποσοστό, ίχνος δέρματος και γλυκές νότες οι οποίες όμως στην πορεία χάνονται στο όλο σκηνικό!

Επίγευση: Το τελείωμα είναι μεγάλο. Ο αρωματικός καπνός κυρίαρχος και εδώ, γεύση απο εξωτικά πούρα μένει στο στόμα, πιπεράκι να τσιμπάει και ίσως ίχνος δέρματος...ίσως!

Συνοπτικά: Δεν υπάρχει αδύναμο σημείο. Πρόκειται για ένα πάρα πολύ καλό ουίσκι που δύσκολα θα σε απογοητεύσει. Βαθμολογία: 88/100

Πήραμε φόρα και πιάσαμε κατηφόρα. Βράδυ με ARDBEG Supernova SN2010.

Μύτη: Καπνίλα στο φούλ, αλάτι, λεμόνι και εμφανής η μεγάλη περιεκτικότητα οινοπνεύματος.

Γεύση: Καυτή και πικάντικη, το καλωσόρισμα γίνεται με μαύρο πιπέρι και εν συνεχεία μαλακώνουν τα πράγματα λίγο, με λεμόνι, μέντα, βανίλια και ίχνος δέρματος. Η κάπνα απλά ανακατέβει το όλο μενού.

Επίγευση: Το τελείωμα μεγάλο. Καπνός, ο οποίος στη συνέχεια γίνεται αρωματικός, δέρμα, γλυκιές νότες, ένα τσίμπημα απο λεμόνι ίσα ίσα για να δώσει το παρόν, στη συνέχεια πάλι καπνός που ξερένει στο στόμα και γίνεται μαύρος σαν πίσσα! What a finish!

Συνοπτικά: Πιστεύω πως είναι ένα απο τα "μεγάλα" όπλα του αποστακτηρίου. Δυνατό, κομψό, μεγαλοπρεπές! Κρίμα που οι τιμές τους ξεφεύγουν και δε θα μπορούμε να το χαιρόμαστε πιο συχνά. Μια δυό σταγόνες νερό μέσα και το κάνει πιο ευχάριστο χωρίς να χάνει τα κύρια χαρακτηριστικά του. Επίσης το τελείωμα θα πρέπει να πω πως είναι το καλύτερο που μου έχει τύχει μέχρι τώρα! Βαθμολογία: 88/100

Λαική απαίτηση ο κύριος Ardbeg ή Gebdra ή Τζόουνς :-) να ανοίγει θέμα ξεχωριστό για κάθε μιά δοκιμή που κάνει ειδάλλως δεν έχει PORT CHARLOTTE SCOTTISH BARLEY που σφάχτηκε πριν λίγες μέρες.

• Like 1

'Εννοια σου Giorgos και μόλις έχω το χρόνο και τη διάθεση θα τα κάνω ξεχωριστά όλα αυτά τα posts του Gebdra, το αξίζουν.

Κατα τ'άλλα γιόρτασα την επέτειιο του "ΟΧΙ" με Glendronach 15yo 100%sherry, ναι εκείνο το παλιό...., παρέα με ψημένα κάστανα.

3 κεράκια έσβησε η μικρή μου κόρη χτές...

3 φιλαράκια αποσυρθήκαμε στο μπαλκόνι ...

3 μπουκάλια στο τραπέζι για να επιλέξουν ..

η επιλογή καθαρά τυχαία αφού δεν είναι μυημένοι στον κόσμο του malt...

Balvenie 25 - Ardbeg Corry - Aberlour 15 cmd

απο εμφανησιακής απόψεως και μόνο επέλεξαν το Ardbeg.

με 57.1% να τους καίει τον οισοφάγο δε μιλούσαν για κανα τέταρτο.....

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...