Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Χαιρετίσματα ἀπὸ τὴν Ἰσλανδία


Recommended Posts

Φίλοι οὐισκολάτρεις, γειά σας.

Ἀπείχα ἀπὸ τὴν ἐνεργό μου παρουσία στὸ forum γιατὶ εἶχα τρεχάματα γυρίζοντας σελίδα στὴ ζωή μου καὶ μεταναστεύοντας στὴν μακρινὴ Ἰσλανδία. Τὸ μέρος εἶναι ὑπέροχο καὶ τραβάει πολὺ οὐίσκι, ἀλλὰ λόγω τοῦ κόστους τοῦ ἀκλοὸλ ἐδῶ πέρα εἶναι ἀπαγορευτικὸ ἕνα τέτοιο χόμπι. Ἀκόμη καὶ ἂν μοῦ στείλει κάποιος φίλος οὐίσκι μὲ τὸ ταχυδρομεῖο, ἀνοίγουν τὸ δέμα καὶ σοῦ φορολογοῦν τὰ πάντα!!!!

Παρ'ὅλα αὐτά, νὰ σᾶς ἐνημερώσω ὅτι αὐτῆ μικρὴ χώρα τῶν 300.000 κατοίκων παράγει 3 οὐίσκι! Δοκίμασα μόνο τὸ ἕνα, τὸ ὁποῖο δὲν πωλείται σὲ μπουκάλι ἀλλὰ σὲ 5λιτρα βαρελάκια. Στὸ μπὰρ κάνει 3.000 κορῶνες (περίπου 19 εὐρὼ) γιὰ μιὰ μεζούρα. Ἐπισκεφθεῖτε τὴν ἰστοσελίδα του: http://www.flokiwhisky.is/

Τὰ ἄλλα δύο οὐίσκι ἔχουν ἤδη ἀποσταχθεῖ καὶ ὠριμάζουν ὑπομονετικὰ στὰ βαρέλια τους. Σᾶς παραθέτω τὶς ἠλεκτρονικὲς διευθύνσεις των:

http://www.northseaa...landic-whiskey/

http://www.thoran.is/

Στὰ μαγαζιὰ μὲ ἰσλανδικὰ σουβενὶρ εἶναι πολὺ σύνηθες νὰ πωλοῦν whisky stones, αὐτὲς τὶς πέτρες ποὺ τὶς βάζεις στὴν κατάψυξη καὶ μετὰ στὸ ποτήρι ἀντὶ γιὰ πάγο. Οἱ μερακλῆδες ἐδῶ πέρα τὶς τιμοῦν πολύ, παρὰ τὴν τσουχτερὴ τιμή τους (4.000 κορῶνες, δλδ περὶ τὰ 25 εὐρὼ). Ἔχουν κάτι τό ξεχωριστό αὐτές οἱ πέτρες (ἀναγράφουν ὅτι εἶναι ἀπὸ τοὺς ἰσλανδικοὺς παγετῶνες) ἤ καί ἀπό τό e-bay μέ 5 εὐρώ εἶναι τό ἴδιο; Γενικά, ἀξίζει νὰ τίς χρησιμοποιεῖ κάποιος μέ ἕνα καλό οὐίσκι;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε D_Blinder! Σε θυμάμαι όταν πρωτομπήκες, τα έχουμε πει. Ισλανδία, ε; Πόσα χρόνια λέω να πάω και είναι απο τα λίγα ευρωπαικά κράτη που μου διέφυγαν, ακόμα! Λογικά στο Ρέικιαβικ μένεις, δε νομίζω να πήγες εκεί για να καλογερέψεις σε κανένα ψαροχώρι! Τυχερός ρε φίλε, σε ζηλεύω! Δε με χαλάει η ησυχία, γι αυτό! Θερμές πηγές, βόρειο σέλας, ίντερνετ να έχεις να μιλάς με κόσμο, ουισκάκι ακόμα και τοπικό πεντάλιτρο και φυσικά φράγκα, πολλά φράγκα να κατεβαίνεις συχνά πατρίδα! ;)

Τι λέει εκεί, ποσο καιρό είσαι; Αν θέλεις πες μας λίγα πράγματα παραπάνω. Πρώτα για την ξαφνική αυτή αλλαγή στη ζωή σου και πως προήρθε, αν επέλεξες οικειοθελώς τη χώρα αυτή, ή αναγκάστηκες λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων κλπ. Απο κει και μετά, πες μας για τη ζωή εκεί, με τι βλέπεις να ασχολείται ο κόσμος κυρίως (εφόσον είσαι αρκετό καιρό ήδη για να κρίνεις) πως διασκεδάζουν, τι μουσικά ακούσματα έχουν, αν τους αρέσει το ουίσκι γενικά, ή τι άλλο σε αλκοόλ και γενικά στο φαί τρώνε σαν κι εμάς, η όλο το χρόνο νηστεύουν με ψαρικά; :rolleyes::scratch_one-s_head: Ντάξει άκυρο, αλλά μια που το φερε η συζήτηση :biggrin1:

Οι Ισλανδές τι λένε καρντάσι, καλλλές; Αν θέλουν κανα σώγαμπρο Βίκινγκ, έχουμε πολλούς εδώ, έτσι όπως καταντήσαμε όλοι μουσάτοι.... :D

Link to comment
Share on other sites

Ἡ χώρα εἶναι ὑπέροχη, τὰ τοπία εἶναι πανέμορφα καὶ ὁ κόσμος φιλικότατος! Οἱ γυναῖκες εἶναι ὅλες μία καὶ μία. Ἀλαβάστρινα πρόσωπα, μέσο ὗψος 1,70 καὶ χαμηλῶν τόνων. Καμία σχέση μὲ τὶς ἑλληνίδες. Ἐδῶ ἂν κοιτάξεις κάποια, θὰ σοῦ χαμογελάσει καὶ θὰ σοῦ πιάσει τὴν κουβέντα. Γενικὰ οἱ ῥυθμοί τους καὶ ἡ κοινωνικότητά τους διαφέρει πολὺ ἀπὸ τὴν δική μας. Αὐτὸς εἶναι καὶ ὁ λόγος ποὺ ἐπέλεξα τὴν Ἰσλανδία γιὰ νὰ μεταναστεύσω: Ἐπειδὴ ἀπέχει ἡ κουλτούρα τους ἀρκετὰ ἀπὸ τὸ ψευτορωμαίικο...

Ἔχασα τὴν δουλειά μου λίγο πρὶν τὰ χριστούγενα καὶ εἴπα: «Γιατί νά φάω τίς λίγες οἰκονομίες μου στὴν ἀνεργία; Ἂς πάω στήν Ἰσλανδία ποὺ πάντα ἤθελα νὰ πάω νὰ ζήσω ἐκεῖ»... Καὶ αὐτὸ ἔκανα. Χωρὶς γνωστοὺς ἐδῶ, χωρὶς κάποια ἄκρη... Ἀπλῶς ἦρθα. Καὶ μέχρι στιγμῆς δὲν τὸ μετάνιωσα καθόλου. Ἔμεινα τὸν πρῶτο μήνα σὲ hostel, πάνω στὸν μήνα βρήκα δουλειά. καὶ μετὰ μετακόμισα σὲ κανονικὸ σπίτι. Εἶμαι 2 μήνες ἐδῶ καὶ ἦδη λέω ὅτι δὲν θέλω νὰ ξαναγυρίσω Ἑλλάδα. Τὸ Ῥέικιαβικ εἶναι πανέμορφη πόλη καὶ ἔχει πολὺ καλή νυχτερινὴ ζωή. Δὲν θὰ δεῖς μεγάλα κλὰμπ καὶ μπιτάδικα. Ὅλα εἶναι γραφικὰ μπὰρ καὶ πάμπ. Ὁ κόσμος βγαίνει καὶ τὶς καθημερινὲς, ἀλλὰ ὁ μεγάλος χαμὸς γίνεται Παρασκευὴ καὶ Σάββατο.

Τὸ μόνο μελανὸ σημεῖο εἶναι ἡ ἀκρίβεια... Ὅλα εἶναι φωτιά! Βρίσκεις μὲν τὰ πάντα στὸ σοῦπερ μάρκετ, ἀλλὰ τὰ πληρώνεις χρυσά.

Ἂν κάποιος ψάχνεται νὰ μεταναστεύσει, προτείνω τὴν Ἰσλανδία ἀνεπιφύλακτα. Ἀρκεῖ νὰ ἔχει οἰκονομίες στὴν ἄκρη γιὰ τὸν πρῶτο καιρὸ καὶ νὰ εἶναι διατεθημένος νὰ κάνει ὁποιαδήποτε δουλειὰ στὴν ἀρχή. Ἐγὼ ξεκίνησα νὰ δπυλεύω ὡς καθαριστὴς σὲ ἕναν φοῦρνο, καὶ ἀπὸ τὴν ἐπόμενη βδομάδα θὰ μὲ ἐκπαιδεύσουν γιὰ φούρναρη.

Ἂν κάποιος εἶναι ἀποφασισμένος, πολὺ εὐχαρίστως νὰ τοῦ δώσω 2-3 συμβουλὲς καὶ νὰ τὸν κατατοπίσω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καταρχήν καλή αρχή και ανάλογη συνέχεια σου εύχομαι! Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή αν είσαι αποφασισμένος να προχωρήσεις στη ζωή σου. Όπως θα έχεις δει κι εγώ εξωτερικό μένω κι εγώ ως καθαριστής ξεκίνησα....αλλά αεροπλάνων! Η συνέχεια ήταν ανάλογη της αφοσίωσης και της όρεξης για δουλειά που είχα. Πλούσιοι δε γίναμε, αλλά ανταμοίφθηκα με μια καλύτερη δουλειά, μια ηρεμία στη ζωή και γενικά όλα όπως τα προγραμμάτιζα. Εμείς φτιάχνουμε το μέλλον μας, αρκεί να θέλουμε. Αυτό θέλω να πιστεύω. Οκ, πάντα υπάρχουν και παράμετροι. Όμως επειδή η ζωή κάνει κύκλους, νομίζω αρχίζει να κλείνει και ο κύκλος μου στο εξωτερικό. Με τόσες εμπειρίες πλέον, σε περίπτωση λίγο να σηκωθεί η χώρα, να πατήσει στα πόδια της, δεν αποκλείω τον επαναπατρισμό μου. Έφυγες τώρα, τους σιχάθηκες και έχεις απόλυτο δίκαιο! Έτσι είχα φύγει κι εγώ με μια βαλίτσα στο χέρι πριν 15 χρόνια. Έλεγα ποτέ ξανά πίσω, αηδίασα! Πλέον κοσμογυρισμένος, μπορώ να εκφέρω γνώμη και θα σου πω το εξής. Όπου και να πήγα, όσο δέος και να ένιωσα σε αυτά που είδα και έζησα, πλέον νιώθω ακόμα περισσότερο περήφανος σαν Έλληνας. Διότι αυτό το μικρό κομμάτι γης που βρίσκεται στο χάρτη με το όνομα Ελλάδα, έχει τα πάντα να μας προσφέρει και είμαστε ανάξιοι να τα εκμεταλλευτούμε για το λαό μας, για την πάρτη μας. Η καθημερινότητα σε σκοτώνει και δε μπορείς να τα δεις. Λίγο να ζήσεις έξω, έχεις μια πιο καθαρή ματιά. Τέσπα μη μακρηγορώ, νιώθω την Ελλάδα να μεταδίδει μια παγκόσμια ενέργεια. Αυτό μόνο.

Την Ισλανδία πάντα ήθελα να την επισκεφτώ, χρόνια τώρα. Όλα όσα λες μου είναι σχεδόν γνωστά, έτσι τα περίμενα. Σαν φιλος της κέλτικης κουλτούρας και μετά τις επισκέψεις μου σε Σκωτία και ειδικά Ιρλανδία που τη θεωρώ "πατρίδα", δε θα μου είναι κάτι άγνωστο όταν με το καλό αξιωθώ να έρθω. Άσε που στους ιρλανδούς βρήκα πολλά κοινά με μας σαν ανθρώπους. Σαν λάτρης της φύσης, της ησυχίας και γενικά της ελευθερίας, άνετα θα βρεθώ σε οικεία μέρη εκεί.

Με εντυπωσίασες με την κίνηση σου! Εύγε! :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραίος ο φίλος που μας θυμήθηκε από τον βορά.

χωρίς να ξέρω πόσο το επιτρέπουν τα οικονομικά σου , φαντάζομαι ότι είναι ευκαιρία τα λίγα λεφτά που θα χαλάσεις σε εισαγόμενο ουίσκι να πηγαίνουν σε μπουκάλια που με ένα ποτήρι ταξιδεύεις για ώρες, [π.χ. κάποιο sherry monster]

κατά τα άλλα , καλά να περνάς στον βορά, δεν ήξερα οτι βγάζουν ουίσκι εκεί πέρα, το κόστος να στείλεις μια φιάλη από το whisky τους στο εξωτερικό πόσο μπορεί να είναι εγκυκλοπαιδικά μιλώντας;

Link to comment
Share on other sites

Μετὰ τὴν οἰκονομικὴ κρίση τοῦ 2008, κάνουν ὅ,τι μποροῦν προκειμένου νὰ μὴν βγαίνουν χρήματα ἀπὸ την χώρα. Τὸ νὰ μποῦν δὲν εἶναι δύσκολο. Ὁπότε μόνο τὰ ταχυδρομικὰ θὰ στοιχίσουν. Ἀλλὰ ἂν δεῖς τὶς τιμὲς ἀπὸ τὸ βαρελάκι, εἶναι ἀπλησίαστο! Καλύτερα νὰ περιμένεις νὰ βγοῦνε οἱ σοδειὲς τῶν ἐν ἀναμονὴ οὐισκιῶν. Μπορεῖς πάντως νὰ προπαραγγείλεις τὰ μπουκάλια ποὺ πρόκειται νὰ βγοῦν. Τσέκαρε ἐδῶ: http://www.flokiwhisky.is/buy_floki_first_impression/

Ἀκόμα δὲν εἰσήγαγα κάποιο οὐίσκι. Μπορῶ νὰ βρῶ ἐδῶ πέρα τὰ πάντα, ἀλλὰ σὲ τιμὲς λίγο παραπάνω ἀπ' ὅτι στὴν Ἑλλάδα. Ὅποιος μ' ἐπισκεφτεῖ πάντως στὸ μέλλον, θὰ τοῦ πῶ νὰ ἔχει καὶ καμιὰ φιάλη στὴν βαλίτσα του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Όσο για το θέμα της ακρίβειας, μπορεί σχεδόν τα πάντα να είναι ακριβότερα εκεί, αλλά κανά δυο από αυτά που μας καίνε τώρα στην Ελλάδα εκεί από όσο ξέρω είναι πιο φθηνό. Μιλάω για το ηλεκτρικό ρεύμα, καθώς και το κόστος κίνησης των αυτοκινήτων (ηλεκτρικά ή υδρογονοκινούμενα) τα οποία είναι φθηνότερα στην Ισλανδία λόγω των hot springs.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου D_Blinder και μπράβο ! Θέλει κότσια να κάνει κάποιος τέτοια κίνηση, τέτοια αλλαγή στη ζωή του, ειδικά όσο περνάν τα χρόνια και ειδικά όταν μιλάμε για υπερβόρειες χώρες. Σίγουρα όμως σε κάτι τέτοια μέρη πιστεύω οτι ο κάθε άνθρωπος νοιώθει πιο κοντά στη φύση, στη Γη, στις αλληλεπιδράσεις χώρου και χρόνου, στη μαγεία του σύμπαντος, στον ίδιο του τον εαυτό, την ίδια του τη ζωή και στον όποιο Θεό-δημιουργό.

Άν ήμουν άνεργος και χωρίς παιδιά, και ο Jean Donnay απέρριπτε την πρόταση μου να εγκατασταθώ στη φάρμα Gartbreck, βοηθώντας στο χτίσιμο και τη λειτουργία του νέου αποστακτηρίου στο Islay, θα ερχόμουν να σου κάνω παρέα.....

Καλή συνέχεια και να περνάς όσο καλύτερα. Ευχαριστούμε που μέσα σε όλο αυτό το σκηνικό μας θυμήθηκες, είναι ιδιαίτερα τιμητικό για το μικρό και ταπεινό μας φόρουμ, που τελευταία δυστυχώς -κακά τα ψέμματα- είναι σε φθίνουσα πορεία.

ΥΓ Γράφεις οτι στο ταχυδρομείο τα ανοίγουν όλα και τα φορολογούν. Αυτό ισχύει ακόμα και άν είναι μικρό πακέτο; Να μη σου στείλουμε καμμμιά μινιατούρα δώρο; κανένα δειγματάκι από αυτά που πίνουμε εμείς βρε αδελφέ; (δεν θα είναι original μινιατούρα με ετικέτα κλπ για να στο φορολογησουν). Τί λές; Δώσε διεύθυνση με πμ να κάνουμε προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Celtic, εἶμα νέος ἐδῶ καὶ δὲν τὰ ξέρω καλά. Ἕνας τοῦρκος μοῦ εἶπε ὅτι μέχρι καὶ τὰ φακελάκια τοῦ καφὲ ἀνοίγουν. Γιὰ τὸ ἀλκοὸλ θὰ τὸ ψάξω παραπάνω καὶ θὰ σᾶς πῶ. Ἴσως;ἡ μόνη λύση θὰ εἶναι νὰ ἔχει σφραγίδα ἀπὸ ἐταιρία ποὺ θὰ ἀναφέρει ὅτι εἶναι δωρεάν δείγμα γιὰ προώθηση προϊόντος καὶ ὅτι δὲν εἶναι γιὰ πώληση... Τὸ ἑλληνικὸ μυαλὸ ὅλο καὶ κάτι θὰ σκεφτεῖ...

Link to comment
Share on other sites

D_Blinder έυχομαι ότι καλύτερο.

Νομίζω έχω ξαναγράψει ότι η πολυτονική γραφή σου μου αρέσει ιδιαίτερα και δυστυχώς, σχεδόν την έχω ξεχάσει.

Κατά τα άλλα, κάθε αρχή και δύσκολη και εύχομαι να περάσει ο καιρός και να έχεις την ίδια "ζεστή" εικόνα για την Ισλανδία.

Με το καλό να έρθουμε εμείς εκεί για whisky event!

Έχεις (εξ'ορισμού) αναλάβει το δύσκολο έργο να φτιάξεις και ένα Iceland Whisky Forum, αδερφάκι με το δικό μας!

Link to comment
Share on other sites

Ἔχω βρει ἕνα μαγαζὶ (whisky bar) ποὺ εἶχε κάτι σαν κλὰμπ κατὰ τὸ παρελθόν, ἀλλὰ εἶναι ἀνενεργὸ σήμερα. Τοὺς εἶπα περὶ τῶν προθέσεῶν μου καὶ φάνηκαν νὰ ἐνδιαφέρονται. Δὲν ξέρω ἂν τὸ βλέπουν ὡς εὐκαιρία νὰ διαφημιστοῦν ἢ ἂν ὅντως ἔχουν ὄρεξη ν' ἀσχοληθοῦν. Ἂν μπορεῖτε πάντως ὡς πιὸ ἔμπειροι νὰ μοῦ δώσετε 2-3 πληροφορίες σχετικὰ μὲ ἐνέργειες στὶς ὁποῖες πρέπει νὰ προβοῦμε ἢ ἂν εἶναι καλύτερα νὰ ἀποτελέσουμε branch ἑνὸς ἤδη ὑπάρχοντος club (προφανῶς θὰ ἤθελα τοῦ smws, ἀλλὰ φαντάζομαι ὅτι θὰ εἶναι ἰδιαίτερα δύσκολο), θὰ ἦταν εὐπρόσδεκτη ὁποιαδήποτε συμβουλὴ ἢ πληροφορία.

Ἐπίσης δὲν μοῦ ἀπάντησε κανένας στὸ ἀρχικό μου ἐρώτημα περὶ τῶν whisky stones... :-)

Link to comment
Share on other sites

Στὰ μαγαζιὰ μὲ ἰσλανδικὰ σουβενὶρ εἶναι πολὺ σύνηθες νὰ πωλοῦν whisky stones, αὐτὲς τὶς πέτρες ποὺ τὶς βάζεις στὴν κατάψυξη καὶ μετὰ στὸ ποτήρι ἀντὶ γιὰ πάγο. Οἱ μερακλῆδες ἐδῶ πέρα τὶς τιμοῦν πολύ, παρὰ τὴν τσουχτερὴ τιμή τους (4.000 κορῶνες, δλδ περὶ τὰ 25 εὐρὼ). Ἔχουν κάτι τό ξεχωριστό αὐτές οἱ πέτρες (ἀναγράφουν ὅτι εἶναι ἀπὸ τοὺς ἰσλανδικοὺς παγετῶνες) ἤ καί ἀπό τό e-bay μέ 5 εὐρώ εἶναι τό ἴδιο; Γενικά, ἀξίζει νὰ τίς χρησιμοποιεῖ κάποιος μέ ἕνα καλό οὐίσκι;

Ἐπίσης δὲν μοῦ ἀπάντησε κανένας στὸ ἀρχικό μου ἐρώτημα περὶ τῶν whisky stones... :-)

Φίλε μου εδώ μέσα οι περισσότεροι αποφεύγουμε τον πάγο στο ουίσκυ μας (εγώ τουλάχιστον όπως ο διάολος το λιβάνι .... :biggrin1: ), Επίσης, μου κάνει εντύπωση η χρήση του πάγου, και μάλιστα από "μερακλήδες", εκεί πάνω που είσαι. Υποτίθεται οτι στα θερμά κλίματα υπάρχει αυτή η συνήθεια-"αναγκαιότητα". Παρόλα αυτά βρίσκω ενδιαφέρον αυτό που λες, οτι οι συγκεκριμένες προέρχονται από τους Ισλανδικούς παγετώνες, και άν ήμουν στη θέση σου θα έκανα μια δοκιμή.

Μάλιστα, δοθείσης και της ευκαιρίας, να ενημερώσω τους "παγόφιλους" οτι πλέον υπάρχει και στην Ελλάδα το περίφημο παγάκι "whiskey ball" που το βρίσκω, αισθητικά τουλάχιστον, πανέμορφο. (http://www.whiskeyball.gr/)

Link to comment
Share on other sites

Οὔτε ἐγὼ βάζω πάγο! Δὲν θὰ μὲ χαλοῦσε ὅμως ἂν μποροῦσα νὰ τὸ παγώσω χωρὶς νὰ τὸ νερώσω ἢ νὰ τὸ κρυσταλώσω. Καὶ νομίζω ὅτι οἱ πέτρες αὐτὲς μποροῦν νὰ τὸ κάνουν. Θὰ τὸ δοκιμάσω μὲ τὴν πρώτη εὐκαιρία καὶ θὰ σᾶς πῶ ἐνυπώσεις.

Πάντως δὲν ἔχει καμία σχέση μὲ τὸ παγάκι "whiskey ball". Εἶναι κανονικὴ πέτρα, ὄχι εἶδος πάγου ποὺ λιώνει ἀργά.

Πάρτε μιὰ εἰκόνα: http://www.chapters....27410-item.html

Link to comment
Share on other sites

Θε συμφωνήσω με τον Κέλτη και μενα μου κάνει τρομερή εντύπωση η χρήση του πάγου.

YΓ:Πριν χρόνια είχα μπει στο τρυπάκι να αγοράσω whiskeystones αλλά τλκ το παράτησα.

Θα κάνω έρευνα και θα παραγγείλω. Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει ένα pm.

Link to comment
Share on other sites

D_Blinder ο λόγος που αποφεύγουμε τον πάγο δεν είναι μόνο για το νέρωμα (υπάρχουν εξάλλου τα πλαστικά παγάκια που δεν νερώνουν). Ο πιο σημαντικός λόγος είναι ότι η χαμηλή θερμοκρασία προκαλεί φίμωση και ουδετεροποίηση των αρωμάτων. Ουσιαστικά με τον πάγο (ή και με τα υποκατάστατά του) ακρωτηριάζεις ένα καλό whisky.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 29/03/2014 at 12:08 AM, D_Blinder said:

Φίλοι οὐισκολάτρεις, γειά σας.

Ἀπείχα ἀπὸ τὴν ἐνεργό μου παρουσία στὸ forum γιατὶ εἶχα τρεχάματα γυρίζοντας σελίδα στὴ ζωή μου καὶ μεταναστεύοντας στὴν μακρινὴ Ἰσλανδία. Τὸ μέρος εἶναι ὑπέροχο καὶ τραβάει πολὺ οὐίσκι, ἀλλὰ λόγω τοῦ κόστους τοῦ ἀκλοὸλ ἐδῶ πέρα εἶναι ἀπαγορευτικὸ ἕνα τέτοιο χόμπι. Ἀκόμη καὶ ἂν μοῦ στείλει κάποιος φίλος οὐίσκι μὲ τὸ ταχυδρομεῖο, ἀνοίγουν τὸ δέμα καὶ σοῦ φορολογοῦν τὰ πάντα!!!!

Παρ'ὅλα αὐτά, νὰ σᾶς ἐνημερώσω ὅτι αὐτῆ μικρὴ χώρα τῶν 300.000 κατοίκων παράγει 3 οὐίσκι! Δοκίμασα μόνο τὸ ἕνα, τὸ ὁποῖο δὲν πωλείται σὲ μπουκάλι ἀλλὰ σὲ 5λιτρα βαρελάκια. Στὸ μπὰρ κάνει 3.000 κορῶνες (περίπου 19 εὐρὼ) γιὰ μιὰ μεζούρα. Ἐπισκεφθεῖτε τὴν ἰστοσελίδα του: http://www.flokiwhisky.is/

Τὰ ἄλλα δύο οὐίσκι ἔχουν ἤδη ἀποσταχθεῖ καὶ ὠριμάζουν ὑπομονετικὰ στὰ βαρέλια τους. Σᾶς παραθέτω τὶς ἠλεκτρονικὲς διευθύνσεις των:

http://www.northseaa...landic-whiskey/

http://www.thoran.is/

Στὰ μαγαζιὰ μὲ ἰσλανδικὰ σουβενὶρ εἶναι πολὺ σύνηθες νὰ πωλοῦν whisky stones, αὐτὲς τὶς πέτρες ποὺ τὶς βάζεις στὴν κατάψυξη καὶ μετὰ στὸ ποτήρι ἀντὶ γιὰ πάγο. Οἱ μερακλῆδες ἐδῶ πέρα τὶς τιμοῦν πολύ, παρὰ τὴν τσουχτερὴ τιμή τους (4.000 κορῶνες, δλδ περὶ τὰ 25 εὐρὼ). Ἔχουν κάτι τό ξεχωριστό αὐτές οἱ πέτρες (ἀναγράφουν ὅτι εἶναι ἀπὸ τοὺς ἰσλανδικοὺς παγετῶνες) ἤ καί ἀπό τό e-bay μέ 5 εὐρώ εἶναι τό ἴδιο; Γενικά, ἀξίζει νὰ τίς χρησιμοποιεῖ κάποιος μέ ἕνα καλό οὐίσκι;

.... και ψάχνοντας τους κρυμμένους θυσαυρούς του forum έπεσα πάνω σε αυτό! Τι να κάνει αυτή η ψυχή??!! @D_Blinder

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
1 hour ago, tzanis said:

Αχ, Ισλανδία... Πολύ καιρό τώρα σιγοκαίει η φλόγα...

Ασε μας ρε καράφλα Los Globos που σου αρέσει η Ισλανδία! (με το καλό φίλε μου, ότι θέλεις και αγαπάς!).

Πες την αλήθεια ότι σου βαράει την καράφλα ο ήλιος της Πάφου και καίγεσαι. Αν είναι να μετακομίσεις για αυτό τον λόγο, να σου πάρουμε ένα καπέλο. 😂

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...