Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Octomore Discovery Fèis Ìle 2014


Recommended Posts

image.png

==========================================================================================================================

Octomore 1695 Discovery,  Fèis Ìle 2014,  Quadruple Distilled, Vintage 18.02.2007, Bottled 2014, Stated Age 07 years old, Casktype Oloroso Sherry Butts, Number of bottles, 1695, Strength 69.5 % Vol.

WB Link: https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/55267/octomore-discovery-quadruple-distilled

==========================================================================================================================

Έφτασε η ώρα (εφόσον πέρασε η Laddie day στο φετινό Feis Ile) να δημοσιοποιήσουμε τα tasting notes μας.

Είχαμε υποσχεθεί στην Ailsa Hayes στο Bruichladdich να περιμένουμε και μετά να αναρτήσουμε δημόσια κάποια tasting notes.

Αναφορικά με το συγκεκριμένο malt, η Ailsa μας έκανε την απίστευτη τιμή και χάρη να μας το δώσει να το δοκιμάσουμε πριν από οποιονδήποτε άλλο (εκτός από υπάλληλο του Laddie), οπότε μπορούμε να πούμε ότι η HMWS έχει την παγκόσμια πρωτιά και στην δοκιμή και στην συγγραφή και παράδοση στο Laddie επισήμων tasting notes (από τις 30.04.2014, 27 μέρες πριν το Feis Ile Laddie day, στο επίσημο βιβλίο επισκεπτών - φωτό).

post-18-0-00188100-1401177990_thumb.jpg

post-18-0-03483600-1401178419_thumb.jpg

Πρώτα στα αγγλικά (αντιγραφή από βιβλίο)

HMWS (picture of visitor’s book attached):

??? (on 30.04.2014 name was not disclosed)

Colour: Light gold / white wine

Nose: fresh, smooth, barley, vanila

Tears: goinf down slowly, very slowly

Mouth: Explosion, very strong. Develop to vanilla, butter, mint, lemon, orange, salt

Aftertaste: Long, warm, you actually feel it in your whole body

Overall: Can you stand it? Go without water.

Ελληνικά

Χρώμα: Απαλό χρυσό, λευκό κρασί

Μύτη: φρέσκο, απαλό, κριθάρη και βανίλια

Δάκρυα: κυλάνε αργά, πολύ αργά στο ποτήρι

Στόμα: Μία έκρηξη. Πολύ δυνατό.Αναπτύσεται σε βανίλια, βούτυρο. μέντα, λεμόνι, πορτοκάλι και αλάτι.

Επίγευση: Μακρυά, ζεστή και πραγματικά τη νιώθεις σε όλο σου το σώμα

Συνολικά: Αν το αντέχεις, δοκίμασε χωρίς νερό.

Σχόλιο συντάκτη.

Δεν είναι δυνατό να βάλεις βαθμολογία σε ένα τέτοιο malt. Όχι γιατί είναι το καλύτερο που έχω πιεί, δεν μπορώ να κρίνω, ούτε και είμαι ο καταλληλότερος ή ο πιο αντικειμενικός.

Είναι σίγουρα το πρώτο τετραπλής απόσταξης που έχω πιεί και σίγουρα είναι απίστευτη η αίσθηση και η τιμή να έχω γράψει τις φτωχές μου σημειώσεις στο βιβλίο επισκετπών.

Με αφορμή το πιο πάνω σχόλιο, επιτρέψτε μου να γράψω κάτι ακόμα.

Αν μπορούσα να βαθμολογήσω κάτι αυτή την στιγμή, είναι μόνο 2 πράγματα.

1. Η αγάπη μου στην οικογένειά μου και στην γυναίκα μου που με ανέχεται τόσα χρόνια και που χωρίς κανένα δισταγμό μου είπε να κάνω αυτό το ταξίδι χωρίς να το σκεφτώ καθόλου, όσο και αν ήταν κουραστικό για εκείνη να είναι 6 μέρες μόνη με τα παιδιά, με νέα δουλειά και τρελά ωράρια και όλα τα άλλα που κάνει κάποιος μέσα σε μια οικογένεια.

2. Η αγάπη μου (που πλέον συνοδεύεται με προσωπική εμπειρία) για αυτό το αποστακτήριο το οποίο επιμένει να κάνει κάτι διαφορετικό,άσχετα αν είναι πάντα καλό, κακό, αποδεκτό ή όχι. Φτιάχνουν whisky με τον δικό τους τρόπο (όπως μας είπε και η Kate, "εδώ στο Laddie τα κάνουμε όλα αργά") και αυτό εγώ το εκτιμώ.

Εύχομαι σε όλα τα μέλη της HMWS να παραμείνουν μια μεγάλη παρέα σε ένα μικρό τρελό γαλατικό χωρίο και του χρόνου να πάμε μαζί!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αισθάνομαι προνομιούχος που ο Γιάννης μου εκανέ την τιμή κερνώντας με αυτό το απίστευτο malt, η εμπειρία και η απόλαυση ήταν μοναδικη.

Η πρώτη απόπειρα περιγραφής που μου έμελλε(τρελό).

Μύτη:Γλυκιά κάπνα τέλεια ισορροπημένη και οχι κυριαρχική ,αναμεμιγμένη με λεμόνια,πορτοκάλια και βανιλια.Ζαχαρη κριθαριού και καπνιστό μπεικον.

Στόμα:Ότι πιο κρεμώδες,βουτυράτο,μαλακό,πλούσιο,γεμάτο malt έχω πιεί!

Νομίζω οτι τα βαρέλια sherry είναι εκεί και παρατηρούνε στωικά χωρίς να παρεμβαίνουν ιδιαίτερα δίνοντας εναν διαφορετικό - μοναδικό χαρακτήρα.

Η γλύκα δένει τέλεια με την οξύτητα των εσπεριδοειδών που συγκρούονται μέσα σ'ένα σύννεφο αλμυρού καπνού με μαύρες σοκολάτες ,μπεικον ,δέρματα και  τα σάκχαρα του κριθαριού.

Το αποτέλεσμα αυτής μια τεράστια έκρηξη που φτάνει ως τα νύχια των ποδιών και ακούγεται δυνατά στο στομάχι.

Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anspan said:

Αισθάνομαι προνομιούχος που ο Γιάννης μου εκανέ την τιμή κερνώντας με αυτό το απίστευτο malt, η εμπειρία και η απόλαυση ήταν μοναδικη.

Whisky tastes better when shared! 

Το μπουκάλι τέλειωσε, οι γεύσεις θα μείνουν αναμνήσεις και πάμε για τα επόμενα!

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κι αφού κι εγώ ευχαριστήσω τον @mallios γι αυτό το τρομερό ντραμ που μόλις δοκίμασα, να γράψω κι εγώ τις δίκες μου σημειώσεις.

Χρώμα: Χρυσό με μικρές νιφάδες κεχριμπαριού, τα έλαια του κατεβαίνουν αργά 

Μύτη:Δωσε τύρφη στον λαό, καπνισμενο τζάκι με φλούδες από εσπεριδοειδή, βανίλια, μοσχάτο σταφύλι και στο βάθος φρούτα του δάσους,το αλκοόλ σου τρυπάει την μύτη

Γεύση: Κρεμ μπρουλέ με ξύσμα λεμονιού, μέλι, καραμέλα, θάλασσα και σοκολάτα γάλακτος

Επίγευση: Έντονη και πολύπλοκη επίγευση με πολύ καπνό, κεράσια και γλυκόριζα

Πολύπλοκο και ισορροπημένο τραμ γευστικά, παρόλη την κάπνα και το πολύ υψηλό αλκοόλ

Μπράβο στα αλάνια από το Laddie!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@anspan και @Corry Vreckan ξεκινήστε να βαράτε χωρίς φόβο και χωρίς πάθος και στην ενότητα των Παρουσιάσεων. Έχουμε περίπου 700 έως τώρα, αλλά λείπουν αρκετές ακόμη κι από τις βασικές ή κοινές εμφιαλώσεις. 

Το ίδιο ισχύει και για εσάς, @Vaggelis82, @Nicolas και @valasios

Βαράτε στο ψαχνό! :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα να βρω και τους υπόλοιπους τυχερούς της κλήρωσης, το αντιγράφω από το σχετικό τόπικ.

Με τα πιο κάτω μέλη να βρεθούμε, το Octomore είναι έτοιμο!!

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τυχερός κλήρωσης? Ευχαριστώ πολύ @mallios εκ των προτέρων. Βλέπω ότι μαζεύονται πολλά μπουκαλάκια για ανταλλαγές... :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SimoG said:

Είμαι τυχερός κλήρωσης? Ευχαριστώ πολύ @mallios εκ των προτέρων. Βλέπω ότι μαζεύονται πολλά μπουκαλάκια για ανταλλαγές... :yahoo:

Να υποθέσω ότι στο event δεν παρακολουθούσες! 😂😊  έψαχνες να βγάλεις άκρη με το ταμείο?!

Link to comment
Share on other sites

Τι μαγκάλι είναι αυτό !!! 
Όταν ήρθε στα χέρια μου αυτό το φοβερό dram κατάλαβα ότι πρόκειται για κάτι ιδιαίτερο. Τετραπλή απόσταξη και σχεδόν 70 αλκοολικοί βαθμοί, είναι από μόνο του κάτι ξεχωριστό!
Ας ρίξω ένα ακόμα κούτσουρο στο τζάκι για να ξεκινήσω.

Πρώτη επαφή με την μύτη και το αλκοόλ κάνει τα μάτια να δακρύζουν. Η τύρφη έντονη, όχι τόση που να σε μπουκώνει όμως.
Πρώτη γουλιά και το στόμα εκρήγνυται. Μουδιάζουν όλα, γλώσσα, ούλα τα πάντα!

Δύσκολα διακρίνω γεύσεις. Πολύ το αλκοόλ. Πάω να φέρω νερό. Δύο κουταλάκια του γλυκού μέσα στο ποτήρι και ελαφριά ανάδευση.

Μύτη: Τώρα στο μαγκάλι εκτός από την κάπνα νοιώθω ότι υπάρχουν λεμόνια  και βανίλια.

Στόμα: Τύρφη, εσπεριδοειδή και καραμέλα βουτύρου. Γλυκό, φρέσκο και καπνιστό μαζί.

Επίγευση: Κάπνα και μπέικον. Σε ζεσταίνει, το νιώθεις να θερμαίνει το μέσα σου. Μαγκάλι κανονικό!

Αν έπρεπε να το περιγράψω με μια λέξη, αυτή θα ήταν ''εμπειρία''.

Thanks @mallios you rock!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Nicolas said:

Αν έπρεπε να το περιγράψω με μια λέξη, αυτή θα ήταν ''εμπειρία''.

Μέχρι την επόμενη, slainte και πρόσεχε με την "ελαφριά ανάδευση"! Παραμονεύει ο @Islaynder 😂😂😂😂😂 

Πραγματικά ένα διαφορετικό dram και θέλει νερό οπωσδήποτε. Το μπουκάλι τελείωσε... πάμε για άλλα.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mallios said:

Μέχρι την επόμενη, slainte και πρόσεχε με την "ελαφριά ανάδευση"! Παραμονεύει ο @Islaynder 😂😂😂😂😂 

Πραγματικά ένα διαφορετικό dram και θέλει νερό οπωσδήποτε. Το μπουκάλι τελείωσε... πάμε για άλλα.

Είσαι εγκάθετος και οριζόντιος! Με τους 70 βαθμούς πας να κάψεις τους ανθρώπους στον ύπνο τους! Όχι μόνο νερό... πυροσβεστήρα θα έριχνα και θα το τίναζα στο μπαλκόνι! κλαψ, κλαψ, δεν ήμουν από τους τυχερούς 😪😪😪 ένα δάκρυ κύλησε 😥

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Islaynder said:

Είσαι εγκάθετος και οριζόντιος! Με τους 70 βαθμούς πας να κάψεις τους ανθρώπους στον ύπνο τους! Όχι μόνο νερό... πυροσβεστήρα θα έριχνα και θα το τίναζα στο μπαλκόνι! κλαψ, κλαψ, δεν ήμουν από τους τυχερούς 😪😪😪 ένα δάκρυ κύλησε 😥

Με τόσους βαθμούς για βεντούζες το κόβω... 😂 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Nicolas said:


Ας ρίξω ένα ακόμα κούτσουρο στο τζάκι για να ξεκινήσω.

..............

Σε ζεσταίνει, το νιώθεις να θερμαίνει το μέσα σου. Μαγκάλι κανονικό!

 

Eμ , είδες? Βιάστηκες να ξοδέψεις τζάμπα το κούτσουρο :D

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Islaynder said:

κλαψ, κλαψ, δεν ήμουν από τους τυχερούς

Η κλήρωση ήταν αδιάβλητη και Live (τα καλά του online!).... βέβαια κανείς δεν έβλεπε την οθόνη μου! 🤣🤣🤣 Υπάρχει ακόμα το δείγμα του 5ου τυχερού το οποίο δεν το έχει παραλάβει (μπορεί και να το ξέχασε κιόλας). @sir mihas λεβέντη μου?!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παραλαβει τιποτα.  Αισθανομαι σαν τον μικρο Γαβριλο, αποσυναγωγος του λοιπου προνομιουχου κοινου και με υποσχετικη μελλουσας κατανυξης. Μολις δεχτω τα ευχαριστα, θα ενημερωσω με τοσοδουλα αξιολογηση.  :dribble:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...