Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

Γεια σε όλους. Πολύ χαίρομαι που βρήκα αυτό το forum, δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν τόσοι γνώστες του θέματος στην Ελλάδα.

Η ερώτηση μου είναι αν κάποιος γνωρίζει που πωλείται το Glenfarclas καθώς όπου κι αν έψαξα δεν το βρήκα.

Α και κάτι άλλο, τι είναι οι "ολορόσοι";

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

MacLeod

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου McLeod. Χαιρόμαστε κι εμείς να έχουμε έναν Αθάνατο στο φόρουμ.

"Oλορόσοι" είναι κάποια μέλη του φόρουμ που νομίζουν οτι τα sherried malts του Speyside είναι καλύτερα απο τα καπνιστά θαλασσινά malts (κούνια που τους κούναγε :D ).

Όσο για το Glenfarclas, κατ'αρχήν πες μας σε ποια πόλη βρίσκεσαι-κατοικείς. Σε 3 τουλάχιστον το βρίσκεις χαλαρά (Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Κιλκίς).

Και κάτι ακόμη, ακόμα μόνο Glenmorangie παραγγέλνεις στα μπαρ?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα, ο Celtic γνωρίζει πολλά... αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν δίνει την πλήρη εικόνα. Καταρχάς, πριν λίγο έφυγα από All about whisky της Γλυφάδας, όπου κανείς μπορεί να βρει Glenfarclas 8 y.o., 12 y.o., 21 y.o., 25 y.o. και 105. Είμαι σίγουρος ότι στο Χαλάνδρι έχει άλλα τόσα.

Οι 'ολορόσσοι' είναι τα αδέρφια μας που πιστεύουν, όπως λέει ο Celtic , ότι τα ανθώδη, γλυκά αποστάγματα του Speyside είναι τα καλύτερα. Πέρνουν το όνομά τους από το olorosso sherry του οποίου τα βαρέλια χρησιμοποιούνται κατά κόρον στην ωρίμανση των εκεί ποτών. Αυτό που δε λέει ο Celtic είναι ότι οι ορκισμένοι εχθροί του είναι οι Peat freaks, των οποίων είναι αρχηγός. Αυτοί πάλι θεωρούν ότι η τύρφη και η θάλασσα των whiskies από το Islay είναι το κλειδί για τον παράδεισο. Τέλος, υπάρχουν και οι ανεξάρτητοι, όπως οι Νησιώτες, τον οποίων μοναδικό μέλος είμαι εγώ και οι οποίοι πιστεύουν ότι όλα καλά είναι αλλά καλύτερα τα νησιωτικά και συγκεκριμένα αυτά που βγαίνουν στο Orkney. Άλλοι μεγάλοι παίκτες είναι οι Samurai, που τους αρέσουν τα γιαπωνέζικα whiskies, με κύριο εκπρόσωπο τον Sir Mihas και οι Γκουρού, όπως ο Theo που υπερίπταται της πραγματικότητας των whiskies.

Και να μην ξεχάσω: Καλωσήρθες !

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες στιγμές (κυρίως μετά από έντονες ιώσεις, κρίσεις μανιοκατάθλιψης, ουρολοιμώξεις, επεισόδια γαστρο-ισοφαγικής παλινδρόμησης) που και εγώ απολαμβάνω ένα έντονα τυρφώδες malt, αλλά αν έπρεπε να επιλέξω 5 μπουκάλια για να μείνω σε ένα ερημονήσι θα ήταν όλα από βαρέλια sherry. Θεωρώ εαυτόν Ολορόσο (αααχ εκείνο το Glen Grant και το Nadurra πριν τις γιορτές ακόμα τα θυμάμαι).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το forum έχει σοβαρό θέμα με την προέλευση. Είναι άραγε αλήθεια ότι η παράδοση των clans συνεχίζεται με σκοπό την επικράτηση του καλύτερου;

Ενδιαφέρον!... Μα μήπως όλα τα malts δεν ωριμάζουν μέσα σε sherry casks? Ή μήπως δεν τα ξέρω καλά; Από που παίρνουν όλα το χρώμα τους;

Ήμουν πρόσφατα στο Bruichladdich σε φίλο που έχει μία από τις 2 παμπ στην περιοχή που ξέρουν να πίνουν. Ένας γνωστός του στην παρέα μας είναι από τους 3 αποστακτές του αποστακτηρίου που όντως δέχεται πολύ salt spray από το στενό (μοιάζει με την Μυτιλήνη- τον κόλπο της Καλλονής) που όπως γνωρίζετε δεν βγάζει από τα εμπορικά Islay αλλά έχει πολλούς φανατικούς που διατηρούν τα βαρέλια τους εκεί για προσωπική χρήση, αυτό που μου τόνισε είναι ότι τα βαρέλια είναι είναι από sherry δεκαετίας . Άρα μήπως μπερδεύτηκα; Παρτεπιμπτόντως αξίζει όποιος δεν έχει διασχίσει χειμώνα το στενό προς το νησί να το κάνει για να καταλάβει τις σημαίνει Βοριάς...

Νομίζω ότι χρειάζομαι διευκρινίσεις κατ' ιδίαν γιατί δεν είμαι γνώστης αλλά μερικά καλά cask strength τα έχω κατεβάσει και κάτι σκαμπάζω (ελπίζω). Για να λάβει κανείς μέρος στις εκδηλώσεις σας τι χρειάζεται;

Επίσης το "Ολορόσος" από ποy προέρχεται; Εϊναι ντόπιος ο όρος;...

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι στην Αθήνα και στο Χαλάνδρι δεν έχει Glenfarclas. Αλλού; Επίσης ερώτηση στον Celtic: Glenmorangie?....

Cheers...

ΜακΛα(ε)ουντ

Link to comment
Share on other sites

Μια μεγάλη καλησπέρα και απο εμένα. WELLCOME McLeod. Ο ΡΩΤΗΣΕ-ΜΕ-ΤΑ-ΠΑΝΤΑ φοβερός Ambu, έδωσε ξανά το στίγμα και τη λύση σε όποια απορία τολμήσει να σκάσει μύτη.

Ολορόσοι απο τη μια, καπνισμένοι απο την άλλη και ο ambu στη μέση (Συνασπισμός). (Μαζί σου για τα Orkney). Πρέπει να χωριστούμε σε φατρίες και να αλληλοεξοντωθούμε

μέχρι να μείνει μόνο ένας που θα πιεί... όλη τη Σκωτία. Και μετά θα κλατάρει.

Glenfarclas όντως στο Χαλάνδρι δεν παίζει αυτόν τον καιρό. Βούλιαξε το πλοίο με τα βαρέλια. :help: Θα παίξει τρελή ωρίμανση τώρα. Θα τα ανελκύσω σε καμμιά εικοσαριά χρόνια. Εχω σε GPS τις συντεταγμένες. Στη Γλυφάδα θα βρεις πάντως. Τα έριξε ο ktheo, o πιλότος μας (προσγειώθηκε στην αυλή! του Glenfarclas τα ήπιαν όλοι μαζί, με τους επιβάτες και έγιναν αεροπλάνα και έφυγε ο καθένας μόνος του) με αλεξίπτωτο. Επεσαν στο Φάληρο όμως. Ετρεχε ο mallios να τα μαζέψει βραδυάτικα. Ευτυχώς έχει κανονίσει ο sir mihas (που έχει άκρες) ένα cargo απο Ιαπωνία. (Θα φέρει στη ζούλα και κάτι κινέζικα έμπλαστρα). Να περάσεις καλά στο φόρουμ. :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Μα μήπως όλα τα malts δεν ωριμάζουν μέσα σε sherry casks? Ή μήπως δεν τα ξέρω καλά;

Δεν τα ξέρεις καλά φίλε μου.Είναι αργά κι ετοιμάζομαι να πέσω για ύπνο αλλά όταν σε διάβασα ένιωσα την ανάγκη να γράψω έστω και συνοπτικά.Τα malt οριμάζουν κυρίως σε βαρέλια bourbon και sherry (πολλών ποικιλιών όπως matusalem, apostoles,amoroso & ναι olorosso)αλλά και άλλων κρασιών(π.χ. porto,marsala κλπ).Απο'κεί και πέρα τα τελευταία χρόνια πολλά αποστακτήρια στην προσπάθεια να δώσουν νέες γεύσεις και εμπειρίες στους fan πειραματίζονται και με άλλα βαρέλια ,για παράδειγμα ρούμι ή μπράντυ είτε ακόμα και βότκα.Είναι μεγάλη φιλοσοφική συζήτηση αλλά ελπίζω επιφανειακά να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σωστά έγραψε ο maltakias το whisky δεν παλαιώνει σε sherry βαρέλια, αλλά σε δρύινα βαρέλια που μπορεί να περιείχαν πριν bourbon (8 0%) και sherry (20%). Τα πιο εξωτικά βαρέλια χρησιμοποιούνται κατα κανόνα για τελείωμα, δηλαδή παλαιώνει εκεί το whisky στους τελευταίους 2-6 μήνες πριν εμφιαλωθεί για να βελτιωθεί η γεύση του (αυτά που ο Serge Valentin από το whiskyfun ονομάζει ειρωνικά wineskies ή woodskies). Είναι μία μέθοδος που ξεκίνησε σε μαζική παραγωγή από το Glenmorangie. Το whisky μέσα στο βαρέλια αποκτάει χρώμα, αρώματα και γεύσεις. Τα βαρέλια bourbon δίνουν στο whisky ελαφρύ άρωμα βανίλιας, ανανά, κ.α. τα βαρέλια sherry δίνουν στο whisky έντονο άρωμα sherry, κόκκινα φρούτα, σοκολάτα, κ.α. Οι περισσότεροι εμφιαλωτές στα μπουκάλια τους βάζουν μεγάλη ποσότητα whisky από bourbon και λίγο whisky από sherry (εκτός και αν αναγράφεται στην ετικέτα ότι περιέχεται whisky αποκλειστικά από συγκεκριμένο τύπο βαρέλιου). Τα βαρέλια ex-bourbon είναι πολύ φτηνότερα από τα βαρέλια ex-sherry (1:10 αν θυμάμαι καλά). Αυτό συμβάινει γιατί στην Αμερική απαγορεύεται να ξαναχρησιμοποιηθεί ένα βαρέλι μέσα στο οποίο παλαιώθηκε bourbon και κάθε χρόνο υπάρχει πληθώρα άδειων βαρελιών, ενώ τα άδεια ισπανικά sherry βαρέλια είναι πολύ λιγότερα. Τα βαρέλια από sherry μπορεί να χρησιμοποιηθούν μέχρι και τρείς φορές με διαφορετικό whisky, μειώνοντας βέβαια την επιρροή τους στο απόσταγμα με κάθε νέο γέμισμα. Η τσιγκουνιά των σκωτσέζων δεν έχει όρια.

Απλά να αναφέρω ότι το whisky έχει έναν ιδανικό χρόνο παλαίωσης στο βαρέλι, μετά από τον οποίο δυσάρεστα αρώματα και γεύσεις περνάνε από τον δρυ στο whisky και το καταστρέφουν. Ο στόχος των ειδικών είναι δοκιμάζοντας σε τακτά χρονικά διαστήματα τα whisky από ένα "καλό" βαρέλι (δηλαδή βαρέλι που προσδίδει καλές γεύσεις και αρώματα στο whisky κατά την παλαίωση του) να προλάβουν να το εμφιαλώσουν την τελευταία "στιγμή" πριν αρχίσει το ξύλο του βαρελιού να το παρα-επηρεάζει.

Υποθέτω ότι οι υπόλοιποι φίλοι θα συμπληρώσουν και θα διορθώσουν το σύντομο tutorial...

Καλωσήρθες McLeod: "There can be only one", όπως έλεγε ο σκωτσέζος McLeod με γαλλική προφορά (τι φοβερή επιλογή να παίξει ο Cristophe Lambert τον Σκωτσέζο και ο Sean Connery τον Ισπανό :nea: )

Link to comment
Share on other sites

:) Μόνο ο Celtic και o McChariz έχουν δικαίωμα να συμπληρώσουν τον Theo, αλλιώς ο θεός ρίχνει κεραυνό και καίει τον διαπράττοντα την Ύβρι :)

Φίλε McLeod ξαναπαντάω: Το 'ολορόσσοι΄βγαίνει από το sherry olorosso του οποίου τα βαρέλια χρησιμοποιούνται στην ωρίμανση. Για να λάβεις μέρος στις συγκεντρώσεις μας χρειάζεται γερό συκώτι, μια ανοχή στο rockabilly και διάθεση για χαβαλέ. Α, και να σου αρέσει το malt whisky.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Θα παρακολουθώ τι συμβαίνει εδώ γιατί έχει ενδιαφέρον. Ελπίζω να γνωριστούμε από κοντά σε μια επόμενη συνάντηση και να συνεισφέρω με καμμιά φιάλη της επιλογής μου.

MacLeod

Link to comment
Share on other sites

το Glenfarclas είναι απο τα αγαπημένα μου αποστακτήρια, και χαίρομαι που το αναζητάς.

δοκίμασε το 105 και όποια έκφραση 12 ή και 12+ χρονών πέσει στα χέρια σου και θα καταλάβεις το γιατί οι Grants είναι πρόσωπα που έχουν γραφτεί στην ιστορία.

στην αθήνα το βρίσκεις σε αρκετές κάβες τώρα πια, αφού γίνεται εισαγωγή και στην παράλληλη αγορά, αλλα αφου ο McChariz λέει οτι υπάρχει στην γλυφάδα, δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο τρόπο να αποκτήσεις την πρώτη σου φιάλη! [γενικά οι Tzanis και McChariz είναι ιδιοκτήτες καλών μαγαζιών και είναι χαρά μου που τους έχω εδώ να με ενημερώνουν για το τι γίνεται στα μαγαζιά τους , αλλα και στον χώρο του καλού whisky ]

[flame mode on]

τώρα για τους γιεγιέδες που προσπαθούν να σε αποπροσανατολίσουν, το whisky όντως φτιάχνετε σε sherry casks, όλα τα άλλα δεν είναι whisky αλλά φθηνές απομιμήσεις!!!!

[/flame mode off]

Link to comment
Share on other sites

Για να λάβει κανείς μέρος στις εκδηλώσεις σας τι χρειάζεται;

Kαλή διάθεση και λίγο ελεύθερο χρόνο. Επίσης, να ξέρει οτι εκτός από sherry υπάρχουν και bourbon βαρέλια για την ωρίμανση του ουίσκυ ( :lol: :lol: :lol:)

Επίσης ερώτηση στον Celtic: Glenmorangie?....

Μα συγνώμη, είσαι ή δεν είσαι ο γνωστός Αθάνατος McLeod??? (Πες μου τώρα οτι δεν έχεις δει την ταινία να κουφαθούμε).

Link to comment
Share on other sites

ambu,δυστυχως για μενα ,δεν ειμαι ο κυριος εκπροσωπος των εν ελλαδι samurai και πιστων στον αυτοκρατορα,ειμαι ο μοναδικος πιστα αφοσιωμενος υπηκοος στα εξ απω ανατολης αριστουργηματα(με ελαχιστους εναγκαλισμους απο theo,wisdom και koulos) :(

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ο μοναδικος πιστα αφοσιωμενος υπηκοος στα εξ απω ανατολης αριστουργηματα(με ελαχιστους εναγκαλισμους απο theo,wisdom και koulos) :(

NIKKA PURE BLACK φίλε μου , απλά respect απο μένα

Link to comment
Share on other sites

Ambu ή σταμάτα το διάβασμα ή σταμάτα το ποτό!!! :lol:

Κάτι από τα δύο σε πειράζει. Τι είναι αυτό το clan Islanders;;;

Το έχεις πειο παιδί μου στο γιατρό ή το Σάββατο είχες πάει πάλι Bourbon;;; :D

Link to comment
Share on other sites

Ambu ή σταμάτα το διάβασμα ή σταμάτα το ποτό!!! :lol:

Κάτι από τα δύο σε πειράζει. Τι είναι αυτό το clan Islanders;;;

Το έχεις πειο παιδί μου στο γιατρό ή το Σάββατο είχες πάει πάλι Bourbon;;; :D

Σταματηστε να πειραζετε το φιλο μας.Δεν καταλαβαινετε οτι βρισκεται στη καλυτερη φαση της ζωης του ???? :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε MacLeod, Glenfarclas μπορείς υποθέτω να βρεις, εκτός από τα μέρη που ήδη είπαν οι παραπάνω, και στο Vintage Whisky Shop (Εμμανουήλ Μπενάκη 4 Κηφισιά) καθώς τα VWS είναι εισαγωγείς του Glenfarclas στην Ελλάδα. Λέω υποθέτω γιατί δυστυχώς έχω πολύ καιρό να περάσω από εκεί.

Όσο για την αυτοανακήρυξη του ambu ως "μόνου εκ των islanders" θα τον επαναφέρω στην τάξη :tongue: λέγοντάς του ότι αν τα Orkney Islands είναι μια φορά εκπρόσωποι της γενικότερης κατηγορίας "Islands" τότε το ιστορικό Isle of Skye είναι 10! Άσε δηλαδή που μεταξύ μας, η κατηγοριοποίηση "Islands" είναι από μόνη της προβληματική καθώς ουίσκυ όπως τα Talisker, Highland Park, Arran και Jura δεν έχουν τελικά και πάρα πολλά κοινά μεταξύ τους (δεν έχω πιει Tobermory για να το συγκρίνω και αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε MacLeod, Glenfarclas μπορείς υποθέτω να βρεις, εκτός από τα μέρη που ήδη είπαν οι παραπάνω, και στο Vintage Whisky Shop (Εμμανουήλ Μπενάκη 4 Κηφισιά) καθώς τα VWS είναι εισαγωγείς του Glenfarclas στην Ελλάδα. Λέω υποθέτω γιατί δυστυχώς έχω πολύ καιρό να περάσω από εκεί.

Φίλε wisdom δεν ξέρω γιατί αλλά μάλλον προκαλείς επικαλούμενος τον όρο ''ανεξάρτητο forum''.

Επειδή λοιπόν δεν αισθάνομαι σε καμία περίπτωση αυτό το forum δικό μου αλλά της παρέας δεν θα μπω στον κόπο να γίνω τζάμπα μάγκας πίσω από ένα πληκτολόγιο (και να χαλάσω ένα πολύ ωραίο κλίμα που έχει δημιουργηθεί) γράφοντας αόριστα π@π@ριές και μ@λ@κίες.Αυτά είναι χαρισμάτα και γνωρίσματα πιτσιρικά φίλου σου.

Για όσους δεν με γνωρίζουν με λένε Χαριζόπουλο,Χαριζόπουλο Πέτρο :hi:

Είναι η πρώτη και η τελευταία φορά που απαντάω στο θέμα,όσο και αν με προκαλέσεις δεν θα κάνω την χάρη ούτε σε'σένα αλλά και σε κανέναν να μου χαλάσει την παρέα και τις ωραίες στιγμές που μοιράζομαι μαζί της.

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα Wisdom! Δε σε ανέφερα γιατί δεν ήξερα αν θέλεις να μπείς στο Clan! Έλα να γίνουμε δύο και μάλιστα με μυστική ψηφοφορία σε ανακυρρήσω και πρόεδρο!

Γέλα Mallios αλλά εγώ θα φτιάξω την υπερμπλούζα και θα σκάσω στην επόμενη συνάντηση με αυτή και όλα θα γίνουν σαφή. Θα το πω όμως και τώρα:Προτείνω να χωριστούμε σε clans. Μέχρι στιγμής έχω ανακαλύψει τα εξης:

Clan Olorosso

Clan Peatfreaks

Clan Islanders

Clan Samurai

Clan Sidhe (για τυχόν φίλους του ιρλανδέζικου)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...