Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Whisky από Ελλάδα


Recommended Posts

Το θέμα whisky που παράγεται στην Ελλάδα το ανέφερε ο φίλος vasilis-kap και είναι πολύ ενδιαφέρον. Έχω ακούσει από καθηγητή μου οτι κάποιος στη Ελλάδα έφτιαχνε whisky αλλά δεν γνωρίζω αν συνεχίζει ακόμη...Προφανώς για να μην είναι γνωστό, θα έφτιαχνε μικρές ποσότητες έχοντας μικρό δίκτυο διανομής. Απ' όσο φαντάζομαι whisky στην Ελλάδα δεν παράγεται ευρέως λόγω marketing (οι περισσότεροι έχουν συνηθίσει να εμπιστεύονται το whisky από Σκωτία, Ιρλανδία, Αμερική και πλέον και Ιαπωνία. Αλλά πες οτι ξεπερνάς αυτή τη δυσκολία πουλώντας σε φανατικούς του whisky που θέλουν να βοηθήσουν τη χώρα τους και να δοκιμάσουν κάτι καινούριο τέλος πάντων. Άλλη δυσκολία που θα αντιμετωπίσεις είναι η φορολογία αλκοόλης που θα πληρώνεις για το αποστακτήριο και πέρα από αυτό η διαδικασία παραγωγής whisky θα σου αποφέρει κέρδη μετά από 15-20 χρόνια, ουσιαστικά είναι κάτι που θα φτιάξεις εσύ για να το δώσεις στα παιδιά σου :mamba: Ο παράγοντας πρώτες ύλες δεν αποτελεί πρόβλημα πλέον χάρη στην ανάπτυξη της Ελληνικής μικροζυθοποιείας (έχουμε στραφεί στην ευρεία καλλιέργεια κριθαριού και ξανά ανοίγουν τα βυνοποιεία μας) . Νομίζω πάντως οτι είναι κάτι που θα δούμε τα επόμενα χρόνια και ελπίζω να είμαι μέρος αυτού :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε vidamar για το καινουριο θεμα που ανοιξες και για τις πληροφοριες που απλοχερα μας εδωσες! καλη συνεχεια σε οτι και αν κανεις και ελπιζω να βρεις να κανεις την πρακτικη σου εκει που πραγματικα θελεις!!

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία παραγωγής whisky θα σου αποφέρει κέρδη μετά από 15-20 χρόνια, ουσιαστικά είναι κάτι που θα φτιάξεις εσύ για να το δώσεις στα παιδιά σου

Έχεις ακουστά για το Kilchoman;
Link to comment
Share on other sites

Το Kilchoman το έχω ακουστά σαν αποστακτήριο αλλά δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο για αυτό. Θα το κοιτάξω πάντως γιατί μου προκαλείς περιέργεια :scratch_one-s_head:

Link to comment
Share on other sites

Ο Wisdom προφανώς θέλει να πει ότι το Kilchoman όπως και κάθε άλλο νέο αποστακτήριο βγάζουν κέρδος από τα πρώτα χρόνο κιόλας λειτουργιας τους.

Πουλάνε από Σαπούνια μέχρι peat cones και από γραβάτες μέχρι μινιατούρες αλλά και 70cl μπουκάλια με spirit.

Και φυσικά από τον πρώτο καιρό πολλά αποστακτήρια σου δίνουν την δυνατότητα να κάνεις pre order

Link to comment
Share on other sites

πιθανά προβλήματα.

πρώτον και κυριότερο. νομοθεσία - ασάφεια διατάξεων.

εδώ οινοποιείο φτιάχνεις και θες δεκάδες χαρτιά που στο κατω κατω είναι τυποποιημένη διαδικασία, για αποστακτήριο θες τον ουρανό και τα άστρα.

δεύτερον, ποιότητα νερού - ποιότητα κριθαριού.

τρίτον τοποθεσία

τεσπα ουσιαστικά αν δεν σε κωλώσει η νομοθεσία φορολογία, τα αλλα πιστεύω τα ξεπερνάς.

Link to comment
Share on other sites

Ο Wisdom προφανώς θέλει να πει ότι το Kilchoman όπως και κάθε άλλο νέο αποστακτήριο βγάζουν κέρδος από τα πρώτα χρόνο κιόλας λειτουργιας τους.

Πουλάνε από Σαπούνια μέχρι peat cones και από γραβάτες μέχρι μινιατούρες αλλά και 70cl μπουκάλια με spirit.

Και φυσικά από τον πρώτο καιρό πολλά αποστακτήρια σου δίνουν την δυνατότητα να κάνεις pre order

Ακριβώς, συν το ότι το συγκεκριμένο αποστακτήριο μοσχοπούλησε τις πρώτες του εμφιαλώσεις με (απροσδόκητα ποιοτικά είναι η αλήθεια) αποστάγματα που μόλις και μετά βίας μπορούσαν να λέγονται whisky στα 3 ή 4 έτη ωρίμανσης. Ο giorgos έχει αρκετά από δαύτα στα ράφια του, μέχρι κι εγώ έχω 2-3.
Link to comment
Share on other sites

Wisdom ,τα Kilchoman τα έχω τσακίσει(πιει-σπρώξει)μιας και η τιμολογιακή πολιτική του αποστακτηρίου με απογοήτευσε όσο δεν πάει...οπότε κράτησα μοναχά κανά δυο τα οποία και θα σφαγιαστούν στην ώρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει από καθηγητή μου οτι κάποιος στη Ελλάδα έφτιαχνε whisky αλλά δεν γνωρίζω αν συνεχίζει ακόμη...Προφανώς για να μην είναι γνωστό, θα έφτιαχνε μικρές ποσότητες έχοντας μικρό δίκτυο διανομής.

Άν μιλάμε για την εξής περίπτωση |(http://www.whiskyforum.gr/forums/index.php?/topic/385-ciyiaa-oaa-aaiaeeaoeyniioaao-eaeniyo/page__st__120 - post#124) μάλλον πιάστηκε αδιάβαστος ο καθηγητής σου.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι πιθανό να εννοούσε αυτόν τον άνθρωπο ο οποίος τελικά δεν φτιάχνει whisky όπως λέει αλλά brandy...και μάλιστα παράνομα :mda:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παραθέτω ένα άρθρο από το www.rodiaki.gr

«Τότε που στη Ρόδο παρήγαγαν και ουίσκι ακόμα! Πόσο χαρά σου φέρνει όταν το ακούς αυτό και τι λύπη παίρνεις μετά όταν μαθαίνεις ότι το ουίσκι μαζί με τα λικέρ σταμάτησαν να παράγονται και να εξάγονται γιατί την εταιρεία S.A.I.F.E με την επεξήγηση DISTILLERIA ITALIANA (αποστακτήριο Ιταλικό) την είχαν δημιουργήσει Ιταλοί και μετά τίποτα! Την είχε δημιουργήσει ο Αλιόττι, ο πιο πλούσιος Ιταλός της Ρόδου που είχε και τους Αλευρόμυλους και μετά όταν έφυγαν οι Ιταλοί, τίποτα!»

Αναζήτησα σχετικές πληροφορίες για την εταιρεία S.A.I.F.E, ώστε να διαπιστώσω περί τίνος πρόκειται, αλλά δεν έχω ακόμη καταφέρει να βρω οτιδήποτε άλλο.

thumb_640.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎31‎/‎10‎/‎2016 at 1:19 PM, DMTK said:

Παραθέτω ένα άρθρο από το www.rodiaki.gr

«Τότε που στη Ρόδο παρήγαγαν και ουίσκι ακόμα! Πόσο χαρά σου φέρνει όταν το ακούς αυτό και τι λύπη παίρνεις μετά όταν μαθαίνεις ότι το ουίσκι μαζί με τα λικέρ σταμάτησαν να παράγονται και να εξάγονται γιατί την εταιρεία S.A.I.F.E με την επεξήγηση DISTILLERIA ITALIANA (αποστακτήριο Ιταλικό) την είχαν δημιουργήσει Ιταλοί και μετά τίποτα! Την είχε δημιουργήσει ο Αλιόττι, ο πιο πλούσιος Ιταλός της Ρόδου που είχε και τους Αλευρόμυλους και μετά όταν έφυγαν οι Ιταλοί, τίποτα!»

Αναζήτησα σχετικές πληροφορίες για την εταιρεία S.A.I.F.E, ώστε να διαπιστώσω περί τίνος πρόκειται, αλλά δεν έχω ακόμη καταφέρει να βρω οτιδήποτε άλλο.

thumb_640.jpg

φιλε αμφιβάλλω ότι στην ιταλοκρατούμενη Ρόδο φτιάχνανε ουίσκι,

στην καλύτερη περίπτωση εμφιάλωναν εισαγόμενο από Σκωτία η πιθανότερα από Ιρλανδία η πρόσμιξη με τοπικό ουδέτερο οινόπνευμα με γευστικές προσθέσεις

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, giorgos said:

Στο https://whiskyauction.com/  δείχνει σαν ελληνικό αυτό. 

 

IMG_3977.JPG

ρε φιλε από πιο Auction είναι αυτό? δεν το βρίσκω παίζει να βρούμε φωτογραφίες καλύτερης ανάλυσης?

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξανασχολιάσει στο παλιό το forum. 

www.whiskyauction.com είπαμε UB, και πας στην Κεντρικη σελίδα One Whiskyworld from 56 countries 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, giorgos said:

Το έχουμε ξανασχολιάσει στο παλιό το forum. 

www.whiskyauction.com είπαμε UB, και πας στην Κεντρικη σελίδα One Whiskyworld from 56 countries 

Ναι ρε φιλε πήγα και δεν το έχει αυτό. Για την ακρίβεια δεν έχει κανένα Ελληνικό.


δεν θυμάμαι αν το έχουμε ξανασυζητήσει...τα γηρατειά βλέπεις:wacko1:

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2016 at 3:10 PM, Uisge-Beatha said:

Ναι ρε φιλε πήγα και δεν το έχει αυτό. Για την ακρίβεια δεν έχει κανένα Ελληνικό.


δεν θυμάμαι αν το έχουμε ξανασυζητήσει...τα γηρατειά βλέπεις:wacko1:

Αααα U-B με στεναχωρείς ! 

 

Για δες την φώτο

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, giorgos said:

Αααα U-B με στεναχωρείς ! 

 

Για δες την φώτο

IMG_4024.PNG

Το βρήκα:tongue: (δεν είναι και η πιο εύχρηστη σελίδα) η φωτογραφία είναι χαμηλής ανάλυσης δεν μπορώ να βγάλω τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Mετά το....

Rimg8720.jpg

το οποίο πραγματικά δε μπορώ να διακρίνω τι αναγράφεται στην ετικέτα ή να βρώ άλλες πληροφορίες

Βρήκα το Gold Castle Greek Blended Whisky (της ποτοποιίας Βασιλάκη από την Κέρκυρα)

gold-castle-greek-blended-whisky-5840-p.

και το Omega Whisky (της ποτοποιίας Lucas Tsotras Co, από τον Πειραιά)

OmegaWhiskyGreece-142x453.jpg

Απο ποιές πρώτες ύλες άραγε τα είχαν παράγει και με ποιά διαδικασία; :wacko1: Μάλλον θα ήταν σαν το "ουίσκι" που έφτιαχνε ο Λαρισαίος Σμήναρχος κάποτε... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...