Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Highland Park 12 y.o., 40%, OB c 2007


Abulafia

Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για highland park 12 2007

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/85635/highland-park-12-year-old

Πρόσφατα με κέρασαν ένα μπουκάλι Highland Park 12 y.o. :D αλλά δεν είχα το μυαλό μέχρι σήμερα να το δοκιμάσω όπως του πρέπει. Φίλοι από δω , όπως ο Wisdom, μου μετέφεραν χλιαρές εντυπώσεις. Παίρνοντας υπόψη όμως ότι είναι ζηλιάρηδες και Taliskerάκηδες, είπα να το παιδέψω λίγο το θέμα. Ιδού το αποτέλεσμα.

Χρώμα: Σκούρο χρυσό

Μύτη: Μέλι και sherry, παλιό ξύλο, μια φρούτώδης νότα σαν σύκο, θάλασσα. Μια δεμένη μύτη. Μετά βγάζει νότες, ριπες θα έλεγα, καπνού.

Στόμα: Όχι πολύ δυνατό, αλλά τσιμπάει. Ελαφρύ λόγω των λίγων βαθμών.

Επίγευση: Μέτρια, αλλά όχι μεγάλης έντασης. Μένει το ξύλο και το οινόπνευμα.

Συνολικά ένα πολύ ευχάριστο whisky, καθόλου απλοϊκό. Δεμένο. Σίγουρα δεν είναι 18άρι, αλλά πάλι το 18άρι είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν, κατά την ταπεινή μου γνώμη. Θα ήθελα λίγο παραπάνω βαθμούς να πώ την αλήθεια μου. Συνολικά, όμως, μου άρεσε! Συντόμως θα το αφήσω στο γνωστό μέρος για να περάσει κόσμος να δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα με κέρασαν ένα μπουκάλι Highland Park 12 y.o. :D αλλά δεν είχα το μυαλό μέχρι σήμερα να το δοκιμάσω όπως του πρέπει.

Ambu, δεν αφήνεις τις δοκιμές να γράψεις την διατριβή σου με την ησυχία σου. Ως καθηγητής θα ζητήσω να κοπέις από το forum μέχρι την παρουσίαση σου για να έχω ήσυχη της συνείδηση μου. Θα σε καταστρέψουν οι παρέες σου στο ξαναείπα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι από δω , όπως ο Wisdom, μου μετέφεραν χλιαρές εντυπώσεις. Παίρνοντας υπόψη όμως ότι είναι ζηλιάρηδες και Taliskerάκηδες, είπα να το παιδέψω λίγο το θέμα.

Τελικά δεν κατάλαβα όμως την τελική σου άποψη, αν δηλαδή είχα δίκιο περί "χλιαρότητας" ή στα είπα ορμώμενος από το Talisker και τη ζήλια μου :tongue: .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ντρέπομαι που το λέω αλλά ....... δεν είχα δοκιμάσει το συγκεκριμένο malt μέχρι την προηγούμενη Τετάρτη.

Ένα "χλιαρό" malt το οποίο έχει σαν πιο δυνατό σημείο το βαθύ άρωμα ξύλου και τον HP τρόπο να αλλάζει χαρακτήρα και να βγάζει πολλά διαφορετικά (όχι έντονα εδώ) στοιχεία (άλλωστε για αυτό το λένε και rounder).

Δεν θέλω να το αδικήσω αλλά μετά από το Jameson 18 y.o. limited reserve το οποίο έπινα την Τετάρτη (και την πρώτερη επαφή μου με το 18άρι αδερφάκι του) δεν νομίζω ότι αξίζει να περάσω πιο πολύ χρόνο εδώ.

Η περιγραφή του Ambu είναι πλήρης αλλά απέχει πολύ από το να χαρακτηριστεί ένα πολύ καλό 12άρι ή ένα everyday malt για τα γούστα τα δικά μου.

Θα συνιστούσα να πάει κάποιος απευθείας στο 16 ή στο 18.

Link to comment
Share on other sites

Ντρέπομαι που το λέω αλλά ....... δεν είχα δοκιμάσει το συγκεκριμένο malt μέχρι την προηγούμενη Τετάρτη.

Εγώ πάλι και μετά την Τετάρτη, δεν το έχω δοκιμάσει!!sarcastic_blum.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δεν ξερω κατα ποσο τα νεα μελη οπως εγω, θα επρεπε να σχολιαζουμε τα διαφορα ουισκυ...Μαλλον κριτικες του "μου αρεσε" η "δεν μου αρεσε" ειναι περισσοτερο...

Τελος παντων. Χθες βραδυ ανοιξα το εν λογω μπουκαλι. Ειχα ακουσει για τον all around χαρακτηρα του και ειχα οντως μεγαλη περιεργεια να δω πως μπορουν να συνδιαστουν γλυκιες γευσεις και αρωματα με εντονα χαρακτηριστικα οπως καπνα, ιωδιο, θαλασσα....Βασικα επιβεβαιωσε ΟΛΑ αυτα που ειχα ακουσει πριν...Στην μυτη μου εδωσε αρχικα ενα γλυκο,φρουτωδες αρωμα συνδιασμενο με νοτες παλιου ξυλου και ολα αυτα τυλιγμενα σε ενα πεπλο καπνου..."Περιεργα πραγματα" ειπα...Η γευση του μου επιβεβαιωσε ακριβως οτι περιμενα και απο την μυτη...γλυκα και καπνα μαζι (δεν βρηκα καθολου αλμυρα-ιωδιο,), ομορφα δεμενα σχεδον σε σημειο εντυπωσιασμου για μενα δοκιμαζοντας πρωτη φορα κατι τετοιο...

Εν κατακλειδι μπορω να πω οτι μου αρεσε πολυ ως κατι το διαφορετικο, ισως ως μια γεφυρα μεταξυ γλυκου και καπνιστου ουισκυ. Σιγουρα στο μελλον θα εφοδιαστω και το μεγαλυτερο αδερφο του!

Link to comment
Share on other sites

Zer0cooL εκφράσου ελευθερα γιαυτο άλλωστε δημιουργήθηκε και το forum

και κάθε κριτική και γευσιγνωσία είναι προσωπική εντύπωση οποτε σπανίως λάθος :friends:

(Στο θέμα της αλμύρας του έβαλες νερό?

Νομίζω με λίγο νεράκι αλμυρίζει αν και από όταν το κατεβάσανε στους 40% δεν το έχω δοκιμάσει)

Link to comment
Share on other sites

Zer0cooL εκφράσου ελευθερα γιαυτο άλλωστε δημιουργήθηκε και το forum

και κάθε κριτική και γευσιγνωσία είναι προσωπική εντύπωση οποτε σπανίως λάθος :friends:

(Στο θέμα της αλμύρας του έβαλες νερό?

Νομίζω με λίγο νεράκι αλμυρίζει αν και από όταν το κατεβάσανε στους 40% δεν το έχω δοκιμάσει)

Οχι η αληθεια ειναι πως νερο δεν του εβαλα, κυριως λογω των βαθμων του αλλα και του οτι γευστικα δε μου φανηκε να το χρειαζεται...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο τα νεα μελη οπως εγω, θα επρεπε να σχολιαζουμε τα διαφορα ουισκυ...Μαλλον κριτικες του "μου αρεσε" η "δεν μου αρεσε" ειναι περισσοτερο...

Ετσι ακριβως. Μα καλά, δεν εχεις διαβάσει τους όρους του φόρουμ; Μέσα εκεί αναφέρεται ρητά οτι "κανενα νέο μέλος δεν πρέπει να σχολιάζει εμφιαλώσεις, κλπ κλπ" :lol: :lol: :lol:

Η άποψη του καθενός εδω μέσα είναι απόλυτα σεβαστή, και άλλωστε το οτι κάποιος "παλιός" μπορεί να εχει δοκιμάσει 10 ουίσκυ παραπάνω δεν τον κάνει και αυτομάτως καλύτερο γευσιγνώστη.

Από μένα ΜΠΡΑΒΟ για την περιγραφή σου, νομίζω ηταν πολύ καλή και ουσιώδης και μακάρι να αποτελέσει το παράδειγμα και για τα υπόλοιπα νέα μέλη (αλλά και κάποια "παλιά μέλη" που τους εφαγε η αδράνεια ή είναι πολύ ντροπαλοί....).

Link to comment
Share on other sites

Οχι η αληθεια ειναι πως νερο δεν του εβαλα, κυριως λογω των βαθμων του αλλα και του οτι γευστικα δε μου φανηκε να το χρειαζεται...

Την άλλη φορα ρίξτου και μερικές σταγόνες νερό νομίζω ότι θα βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Θα του ριξω ετσι απο περιεργεια να δω τι διαφορετικο μπορω να διακρινω σε μυτη και στομα...Παντως neto μου αρεσε πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...