Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Σας αρέσει το Glenrothes;


Recommended Posts

Απλά ρωτάω να δω αν αυτό που πίνω αρέσει και σε άλλους ή κάνει κάτι σε coca cola...

Μου φαίνεται το πιο ολοκληρωμένο από όσα έχω πιει τελευταία - σε σώμα, επίγευση και αρώματα.

(Ελπίζω να μην μου απαγορευτεί η είσοδος μετά από αυτή την ερώτηση)

MacLeod

Link to comment
Share on other sites

(Ελπίζω να μην μου απαγορευτεί η είσοδος μετά από αυτή την ερώτηση)

MacLeod

Cool αδελφε,εδώ δεν παίζει τέτοιο θέμα.Η γεύση του καθένα είναι κάτι σχετικό και ειδικά όταν μιλάμε για malt whisky.Τώρα για το Glenrothes εμένα προσωπικά μου αρέσει και το προτείνω σε αρκετούς πελάτες σαν μία καλή εισαγωγή στο Speyside και στο malt γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου για το Glenrothes... όπως έλεγαν και οι Sonic Youth στο ρεφρέν του

"I don't wanna, I don't think so".

Το αφιερώνω και στην πολυπληθή ομάδα που νομίζει ότι το Rock σταμάτησε κάπου γύρω στο 1980

(έτσι Celtic και Tomy :tongue: )

Link to comment
Share on other sites

Το Glen Rothes είναι απο τα παραδοσιακότερα αποστακτήρια του Speyside. Όταν λέμε τη γνώμη μας για οποιοδήποτε, καλό είναι να μιλάμε συγκεκριμένα.

Φέρνω παράδειγμα. Έχει καμμία σχέση το Glen Grant NAS που κυκλοφορεί και σε supermarket με το Glen Grant που έφερες ο ίδιος Theo στη Χριστουγεννιάτικη βραδυά??? Φυσικά όχι, πέρα απο το οτι και τα 2 αποστάγματα βγήκαν απο τον ίδιο άμβυκα και έχουν το ίδιο όνομα. Θέλω να πω οτι ένα αποστακτήριο μπορεί να βγάζει παπάρες αλλά και και παπάδες παράλληλα. Μην το κρίνουμε έτσι ή αλλιώς.

Υποθέτω οτι ο Theo αναφέρεται στην βασική έκδοση του Rothes, το Select Reserve. Μιλώντας γι'αυτό, θα πω οτι είναι ένα άξιο, τιμιότατο everyday speysider, και πολύ ωραίο μπουκάλι. Για κάτι παραπάνω, έχω μεγάλη περιέργεια για το 1985vintage, επίσης ένα ανεξάρτητο απο Cadenheads που βγήκε best στην κατηγορία του στα whiskymagazine awards, και φυσικά το νέο 25άρι που κυκλοφόρησε στα DutyFree. Kαι ένα απωθημένο απο παλιά για συλλογή, το μπουκάλι εκείνο το κλασσικό ψιλόλιγνο του Glen Rothes που σταμάτησε εδώ και χρόνια......όπως και το γνήσιο ροκ άλλωστε ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δοκιμάσει δυο εμφιαλώσεις, το Cask reserve και νομίζω του 92.Γενικά βρίσκω ότι είναι ευχάριστο whisky, ωραίο και τίμιο, το οποίο ενδύκνειται για να το κανεις σε κάποιον δώρο άμα δεν είναι πολύ του malt. Αν θυμάμαι καλά, βγάζει δημητριακά, ξύλο και λουλούδια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε τη γνώμη μας για οποιοδήποτε, καλό είναι να μιλάμε συγκεκριμένα.

ΟΚ mate. Το select μου είναι παντελώς αδιάφορο, και το 1994 χαμηλών τόνων. Πόσα πρέπει να δοκιμάσω για να καταλήξω ότι δεν μου αρέσει; Σίγουρα θα υπάρχει και ένα vintage του 19ΧΧ που ήταν πολύ καλό, αλλά στην τελική μου είναι δύσκολο να το βρω.

Πάντως κρίνοντας αποκλειστικά από αυτά που έχω πιεί δεν θα το χαρακτήριζα κλασικό speysider (μάλλον τα χαρακτηριστικά των highlands βρίσκω μέσα). Κλασικά speysiders για μένα είναι: Aberlour, Glenfarclas, Glenlivet, Tomintoul, Glengoyne (ξέρω ότι δεν είναι στο spey, αλλά γευστικά μοιάζει να βρίσκεται εκεί), Glen Grant, Mortlach, Cragganmore, Glendronach, Longmorn, Macallan και προφανώς άλλα που δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω ή έχω σβήσει από την μνήμη μου...

Link to comment
Share on other sites

όντως υπάρχει ένα 19ΧΧ που μου άρεσε, σε ένα presentation στην πόλη σου Theo!

απο κει και πέρα στο μυαλό μου έχει την ίδια θέση με τα μαλτ της Diageo, συμπαθητικά μαλτ, ειδικά σε μπαρ ή σε σπίτια φίλων που δεν έχεις την πολυτέλεια να πίεις ένα σουπερ μαλτ, και που σίγουρα δεν θα σε κουράσει να το πίεις!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ mate. Το select μου είναι παντελώς αδιάφορο, και το 1994 χαμηλών τόνων. Πόσα πρέπει να δοκιμάσω για να καταλήξω ότι δεν μου αρέσει; Σίγουρα θα υπάρχει και ένα vintage του 19ΧΧ που ήταν πολύ καλό, αλλά στην τελική μου είναι δύσκολο να το βρω.

Πάντως κρίνοντας αποκλειστικά από αυτά που έχω πιεί δεν θα το χαρακτήριζα κλασικό speysider (μάλλον τα χαρακτηριστικά των highlands βρίσκω μέσα). Κλασικά speysiders για μένα είναι: Aberlour, Glenfarclas, Glenlivet, Tomintoul, Glengoyne (ξέρω ότι δεν είναι στο spey, αλλά γευστικά μοιάζει να βρίσκεται εκεί), Glen Grant, Mortlach, Cragganmore, Glendronach, Longmorn, Macallan και προφανώς άλλα που δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω ή έχω σβήσει από την μνήμη μου...

Ρε Theo θα με τρελάνεις. Άστο το Glengoyne στην άκρη, σχεδόν Lowlander είναι γεωγραφικά, πάμε παρακάτω. Μου βάζεις μέσα στα κλασσικά speysiders το Tomintoul :o (αυτό ειδικά με έστειλε, του 1960 αποστακτήριο, μοντέρνο στην όψη και με απόσταγμα υπερ το δέον απαλό και ευγενικό, ήμαρτον που έγινε και κλασσικό!!!) και το Mortlach :huh: , και έχεις αφήσει έξω Balvenie, Glenfiddich, Strathisla, Knockdhu, Cardhu, Glen Elgin, Glen Garioch, Glen Rothes ????? Eκτός άν με τον όρο "κλασσικά" εννοείς αυτά που σου αρέσουν εσένα πιο πολύ, να το αποσαφηνίσουμε. Τουλάχιστον τα 2 πρώτα που αναφέρω, θεωρώ αδύνατο να τα έχεις "σβήσει απο τη μνήμη σου".

Link to comment
Share on other sites

Συμφωμω με το αδελφο theo,το glenrothes με αφηνει ασυγκινητο,το βρηκα αδιαφορο και επιφανειακο,χωρις κατι ιδιαιτερο γευστικα..Ειχα την τυχη να δοκιμασω περισυ στο φεστιβαλ (μαζι με koulos και αλλους που δεν θυμαμαι ) μεγαλο μερος της γκαμας των εμφιαλωσεων του....το μοναδικο που μου εμεινε στη μνημη ηταν του 1979 που ηταν πραγματικα αξιολογο,τα υπολοιπα λιγο-πολυ σβηστηκαν απο τη μνημη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου για το Glenrothes... όπως έλεγαν και οι Sonic Youth στο ρεφρέν του
"I don't wanna, I don't think so".

Το αφιερώνω και στην πολυπληθή ομάδα που νομίζει ότι το Rock σταμάτησε κάπου γύρω στο 1980

(έτσι Celtic και Tomy :tongue: )

Προσωπικα πιστευω πως το classic rock σιγουρα σταματησε το 1980.Απο κει και περα πολυ καλα group συνεχιζουν και μας ταξιδευουν αλλα ποτε πια δεν θα ακουσουμε τον ιδιο ηχο,παρομοιους στιχους κ.λ.π ΟΛΑ αλλαζουν συμφωνα με τη μοδα ,την εμπορευματοποιηση,και τα βιωματα μας.

Οσο για το glenrothes προσωπικα ειναι ενα απο τα καθημερινα malt που μπορει ανετα καποιος να γευεται ,και το οποιο εκτιμω αρκετα,κι ας εχουμε κολλησει με τα νησιωτικα που δινουν φοβερες εμπειριες ,θα ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Theo θα με τρελάνεις. Άστο το Glengoyne στην άκρη, σχεδόν Lowlander είναι γεωγραφικά, πάμε παρακάτω. Μου βάζεις μέσα στα κλασσικά speysiders το Tomintoul :o (αυτό ειδικά με έστειλε, του 1960 αποστακτήριο, μοντέρνο στην όψη και με απόσταγμα αδελφίστικο θα έλεγα, ήμαρτον που έγινε και κλασσικό!!!) και το Mortlach :huh: , και έχεις αφήσει έξω Balvenie, Glenfiddich, Strathisla, Knockdhu, Cardhu, Glen Elgin, Glen Garioch, Glen Rothes ????? Eκτός άν με τον όρο "κλασσικά" εννοείς αυτά που σου αρέσουν εσένα πιο πολύ, να το αποσαφηνίσουμε. Τουλάχιστον τα 2 πρώτα που αναφέρω, θεωρώ αδύνατο να τα έχεις "σβήσει απο τη μνήμη σου".

Celtic, έχεις την πιο σεβαστή άποψη στο forum από κάθε άλλον (ποιός άλλος έπινε malt από τα προ-νήπια), αλλά εδώ μάλλον παρανόησες τον όρο "κλασικό" (ή "κλασσικό" με την παλιά γραφή) που χρησιμοποίησα, προφανώς, ασαφώς.

Αναφερόμουν, στα αποστακτήρια που εγώ θεωρώ κλασικό speysider αρωματικά και γευστικά. Το Glenfiddich είναι κλασικότατο αποστακτήριο. Αν πιω όμως ένα ποτήρι με κλειστά μάτια, πιθανότατα θα το κατατάξω στα highlands. Εννοούσα γευστικά "κλασικό speysider" (sherry, φρούτα, σοκολάτα, κρεατίλα,... ) και όχι ιστορικά ή γεωγραφικά "κλασικό". Άρα αν το Tomintoul χτίστηκε το 1960 ή το 1980 μου είναι αδιάφορο στην αρωματογευστική ταξινόμηση (και μόνο εκεί).

Εξακολουθώ λοιπόν να λέω ότι: Glenfiddich, Knockdhu (δεν έχω πιεί απ'όσο θυμάμαι), Cardhu, Glen Elgin (δεν το άνοιξα ακόμα), Glen Garioch (με τίποτα), Glen Rothes (με τίποτα) δε συμπεριλαμβάνονται στην προσωπική μου classic speysider ομάδα. Το Balvenie θα μπορούσε να είναι. Το Strathisla σίγουρα θα έπρεπε να είναι, αλλά έχω πιεί μόνο άθλιες εμφιαλώσεις...

Ελπίζω ακολουθώντας τον συλλογισμό μου να ξαναβρείς τα λογικά σου, celtic, γιατί δεν θα ήθελα να μου χρεώσεις ότι τρελλάθηκες. :tongue::D;)

Το σχόλιο για το Tomintoul ήταν τουλάχιστον ατυχές (εκτός και αν είμαι αδερφή επειδή μου αρέσει το συγκεκριμένο 16άρι)

Link to comment
Share on other sites

Theo δεν νομίζω να υπονόησε κανείς το οτιδήποτε!!!!

(Ξέχασα να σου πω ότι θυμήθηκα που θυμάμαι ότι σε θυμάμαι).

1. Glenrothes 1991/1992 πίνονται ευχαριστότατα (ας μου επιτραπεί) και επειδή και η εμφάνιση μετράει, πολύ όμορφο μπουκάλι.

2.Balvenie είναι κλασσικότατο και πολύ καλό και τίμιο malt

3.Diageo έχει και παπάδες (Lagavulin 21 / 25, Caol Ila 18, Talisker 18 / 25) οπότε ας μην την "κράζουμε " συνέχεια.

4. Glen Garioch, αν βρεθεί παλιά απόσταξη (21/25) νομίζω θα αλλάξουμε όλοι γνώμη.

5. Cardhu για μένα είναι ΑΘΛΙΟ. Μου βρωμάει όσο και το J.W. ή το Jack Daniels (συγγνώμη από τους φανατικούς).

Νομίζω ότι ο ορισμός που ταιριάζει στην περιγραφή σου είναι το αντιπροσωπευτικό και όχι το κλασσικό.

Αντιπροσωπευτικό είναι το Cadillac, κλασσικό είναι το Mustang.Νομίζω εμφανής η διαφορά.

(Παιδιά να μην ξεχνιόμαστε!!!! ΟΥΣΤ ΟΛΟΡΟΣΟΙ) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο ορισμός που ταιριάζει στην περιγραφή σου είναι το αντιπροσωπευτικό και όχι το κλασσικό.

Αντιπροσωπευτικό είναι το Cadillac, κλασσικό είναι το Mustang.Νομίζω εμφανής η διαφορά.

Προφανώς έχεις δίκιο, mallios. "Αντιπροσωπευτικό" είναι πολύ σωστότερος όρος από το "κλασικό" για αυτό που εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο για το Tomintoul ήταν τουλάχιστον ατυχές (εκτός και αν είμαι αδερφή επειδή μου αρέσει το συγκεκριμένο 16άρι)

Άκυρο, δεν περίμενα να το πάρεις τόσο στραβά. MEA CULPA. Ρε δε παν να γ@μηθούνε και τα ουίσκυ άν είναι να χαλαστούμε μεταξύ μας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου συμβαίνει πολλές φορές σε αυτό το forum να συμφωνώ και με τον Theo και με τον Celtic σε θέματα που φαίνεται ότι διαφωνούν και μάλιστα έντονα. Αν δηλαδή πω ότι από όλα τα παραπάνω που διάβασα συμφώνησα και με Theo και με Celtic και φυσικά με τις διευκρινίσεις του mallios θα χαρακτηριστώ παράφρων; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο, δεν περίμενα να το πάρεις τόσο στραβά. MEA CULPA. Ρε δε παν να γ@μηθούνε και τα ουίσκυ άν είναι να χαλαστούμε μεταξύ μας.

Όχι, ρε φίλε, δεν το πήρα ούτε στραβά, ούτε σοβαρά. Αφού πάνω από το σχόλιο έχω 3 φατσούλες, νόμιζα θα έπιανες το χαζο-ύφος. Πλάκα σου'κανα και'γω. No hard feelings, mate. :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κρίνοντας αποκλειστικά από αυτά που έχω πιεί δεν θα το χαρακτήριζα κλασικό speysider (μάλλον τα χαρακτηριστικά των highlands βρίσκω μέσα). Κλασικά speysiders για μένα είναι: Aberlour, Glenfarclas, Glenlivet, Tomintoul, Glengoyne (ξέρω ότι δεν είναι στο spey, αλλά γευστικά μοιάζει να βρίσκεται εκεί)

Μάλλον θα χαζέψεις και'μένα :crazy: Δηλαδή ρε αδελφέ δεν σου κάνει για αντιπροσωπευτικό speyside το glenrothes και σου κάνει το Glengoyne???????

Ασχέτως αν γεωγραφικά ανήκει στα Highlands-Lowlands (σύνορα) σου κάνει για speyside??? :search:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έτσι φαγωθείτε μεταξύ σας..... και μετά θα βάλουμε και τους μπουροσόμπηδες να φαγωθούν μεταξύ τους και θε μείνουμε μόνο εμείς!

ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Ναι.... αλλά με ποιους θα πίνουμε τότε; :o

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ναι … μου αρέσει το Glenrothes … θα έλεγα πάρα πολύ.

Έχω αγοράσει το Select Reservesingle malt με 43% αλκοόλ … δεν έχω βρει να αγοράσω κάποιο άλλο.

Υπάρχει και καλύτερο από αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπαρχει (οπως και σε ολες τις εκδοσεις,παντα υπαρχει κατι καλυτερο),προσωπικα μου αρεσε το 1979 που ειχαμε δοκιμασει σε tasting στη Θεσσαλονικη,απο εκει και περα υπαρχει το 1984,85,92 (καποιες ξεχναω) και διαφορες αλλες φιαλες παλαιοτερων ετων που ομως οι τιμες τους ανεβαινουν καθετα :angry:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπαρχει (οπως και σε ολες τις εκδοσεις,παντα υπαρχει κατι καλυτερο),προσωπικα μου αρεσε το 1979 που ειχαμε δοκιμασει σε tasting στη Θεσσαλονικη,απο εκει και περα υπαρχει το 1984,85,92 (καποιες ξεχναω) και διαφορες αλλες φιαλες παλαιοτερων ετων που ομως οι τιμες τους ανεβαινουν καθετα :angry:

Που τις βλέπετε τις ημερομηνίες; ? ?

Το μπουκάλι που έχω στα χέρια μου, επάνω στην μικρή ετικέτα του δεν έχει καμία άλλη ημερομηνία εκτός από το έτος ίδρυσης 1879. Με μεγάλη προσοχή, διέκρινα στον λαιμό του μπουκαλιού μια αμυδρή στάμπα μηχανής που λέει «5286 21:55» … όπου το δεύτερο σίγουρα είναι ώρα, το πρώτο πρέπει να λέει 5-2-1986 ή 52η εβδομάδα του 1986 Αυτή είναι η ημερομηνία; ?

Link to comment
Share on other sites

To select reserve φίλε m_camel δεν έχει χρονιά, είναι NAS (No Age Statement). Τα άλλα του συγκεκριμένου αποστακτηρίου, γράφουν τις Vintage χρονιές επάνω. Στην αγορά αυτή τη στιγμή θα βρεις του '85 με εμφιάλωση το 2005 (20 ετών) και του '91 με εμφιάλωση το 2006 (15 ετών).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...