Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

Πριν από 10 μέρες μάλλον πολλοί από εμάς τιμήσαμε το γερμανικό κατάστημα που προτάθηκε εδώ. Έχει κανείς κάποιο νέο για την παραγγελία του; Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω παραλάβει, ούτε έχω κάποια ενημέρωση, εκτός από την επόμενη της πραγγελίας όπου γράφουν ότι στάλθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το track n trace που μου έδωσαν θεωρητικά αύριο μεθαύριο θα παραλάβω. Μόλις παραλάβω θα το γράψω και εδώ. 

Επίσης να προσθέσω ότι μου έστειλαν email την επόμενη μέρα της παραγγελίας ότι ένα μπουκάλι δεν ήταν διαθέσιμο, μου έστειλαν την υπόλοιπη παραγγελία και μου πίστωσαν απευθείας το ποσό πίσω στο λογαριασμό μου για τη φιάλη που έλειπε, κάτι, που δείχνει σε πρώτη φάση, επαγγελματικότητα και υπευθυνότητα. Θα δούμε μόλις τα παραλάβουμε κιόλας.

P.s. 

Αν έρχονται οδικώς, μπορεί να υπάρξει καθυστέρηση λόγω νέων κινητοποιήσεων αγροτών μιας και συνήθως η οδική οδός περνάει από Βαλκάνια και κατεβαίνει προς τα κάτω.

P.s. 2 Μόλις μίλησα με dhl, είναι προς παράδοση σήμερα το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθαν όλα σε τέλεια κατάσταση. Πολύ καλή συσκευασία και για τα μπουκάλια και για τα ποτήρια και μια γερμανική σοκολατίτσα δωράκι. Να είσαι καλά thanasist που ανακαλύπτεις αυτά τα site και μας ενημερώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχθες το απογευμα παρελαβα και εγω τα πρωτα μου απο το βουλγαρικο... Πολυ καλη συσκευασια και πραγματικα πολυ καλη ενημερωση σε οτι αφορα την εξελιξη της παραγγελιας... Αν διατηρησουν και το οικονομικο μερος θα ξαναπροτιμησω!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.gourmondo.de/

Γερμανική σελίδα στα γερμανικά βεβαίως βεβαίως που στέλνει και Ελλάδα όμως. Τα μεταφορικά είναι 15 ευρώ για αγορές μέχρι 150 ευρώ και 10 ευρώ για αγορές άνω των 150. Έχει ποτά διαφόρων κατηγοριών και όχι μόνο. Μεχρι και φαγητά αλλά οκ δεν τρελαθηκατε να παραγγείλετε στην Ελλάδα λάδι από Γερμανία:tongue:

hints:

Deal des Tages=deal of the day

Schnäppchen=bargain

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McRookie said:

https://www.gourmondo.de/

Γερμανική σελίδα στα γερμανικά βεβαίως βεβαίως που στέλνει και Ελλάδα όμως. Τα μεταφορικά είναι 15 ευρώ για αγορές μέχρι 150 ευρώ και 10 ευρώ για αγορές άνω των 150. Έχει ποτά διαφόρων κατηγοριών και όχι μόνο. Μεχρι και φαγητά αλλά οκ δεν τρελαθηκατε να παραγγείλετε στην Ελλάδα λάδι από Γερμανία:tongue:

hints:

Deal des Tages=deal of the day

Schnäppchen=bargain

Δυστυχώς δεν στέλνει αλκοολούχα ποτά. Το λέει στο τελευταίο μέρος όταν πας να ολοκληρώσεις την παραγγελία. Μόνο εντός Γερμανίας λέει.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, thanasist said:

Δυστυχώς δεν στέλνει αλκοολούχα ποτά. Το λέει στο τελευταίο μέρος όταν πας να ολοκληρώσεις την παραγγελία. Μόνο εντός Γερμανίας λέει.

Όντως; Και δεν το γράφουν πουθενά στους γενικούς όρους αποστολής... 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, thanasist said:

Δυστυχώς δεν στέλνει αλκοολούχα ποτά. Το λέει στο τελευταίο μέρος όταν πας να ολοκληρώσεις την παραγγελία. Μόνο εντός Γερμανίας λέει.

Γατόνι θανάσση!!!! δεν σου ξεφευγει τιποτα!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McRookie said:

Μεχρι και φαγητά αλλά οκ δεν τρελαθηκατε να παραγγείλετε στην Ελλάδα λάδι από Γερμανία:tongue:

Λάδι όχι, αλλά καμιά λουκανικούμπα από τους ειδικούς στο είδος γιατί όχι; :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει από το gourmondo.de τουλάχιστον 5 φορές την άνοιξη πριν τα capital controls και στέλνουν κανονικά στην Ελλάδα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν δέχονταν πιστωτικές από Ελλάδα, αλλά μόνο έμβασμα σε λογαριασμό τους. Και μαζί με τις προμήθειες της Ελληνικής τράπεζας και της γερμανικής, το κόστος δεν ήταν μικρό. Δεν έχω βάλει παραγγελία εκεί τώρα τελευταία τόσο γιατί δεν είχα μείνει ευχαριστημένος από την εξυπηρέτησή τους, όσο και γιατί δεν γνωρίζω αν τώρα με τα capital controls μπορεί να στείλει κανείς έμβασμα στη γερμανία για αγορά από internet. Πάντως έχει κάποια ουίσκι σε πολύ καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ΒΑΣΙΛΗΣ said:

 όσο και γιατί δεν γνωρίζω αν τώρα με τα capital controls μπορεί να στείλει κανείς έμβασμα στη γερμανία για αγορά από internet. 

Κανονικότατα ! Έχω στείλει Γερμανία και Ολλανδία χωρίς κανένα πρόβλημα. Νομίζω υπάρχει όριο 1.000 ευρώ ανά μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και παραπανω γινεται απλα πρεπει να εχεις εταριεια που εχει ως σκοπο της εισαγωγη εμπορευματων, και τα στελνεις αφου εγκριθει πρωτα η μεταφορα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άλλο ένα eshop το οποίο έχει δωρεάν μεταφορικά από 250 ευρώ και πάνω αγορές http://www.bestwhiskymarket.com/

Κάντε επιλογή γλώσσας Αγγλικά και νόμισμα Ευρώ για καλύτερη πλοήγηση

Παρήγγειλα χθες κάποια μπουκάλια, και ανάμεσά τους 2 ιρλανδέζικα βλαχαδερά ( εμφιαλωτής Blackadder). Συνεχίζω να δίνω ευκαιριούλες στα Ιρλανδέζικα πάντως :)

παρατήρηση 1η : έίναι Πολωνικό και η τιμές ναι μεν εμφανίζονται σε Ευρώ αλλά πληρώνονται στο πολωνικό νόμισμα

Παρατήρηση 2η : Έχει επιλογή Paypal αλλά τη χρεώνει με ένα 3% περίπου

Παρατήρηση 3η : Κυρίως εμφιαλώσεις ανεξαρτήτων παραγωγών. Έχει όμως και το kilkerran 12. Πολύ Cadenhead's γενικά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μιας και είμαι στο νησί, ας προσθέσω και το ακόλουθο link το οποίο έχει (θεωρώ) αρκετά φτηνές τιμές και καλά μεταφορικά.

https://cavashopcyprus.com/products/whisky,

Το packaging (τουλάχιστον για Κύπρο που περέλαβα εγώ) είναι πολύ ασφαλές και safe.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

https://www.beowein.de/

Για Γερμανία συμφέρει νομίζω.. @McRookie πάνω από 150Ε δεν έχει μεταφορικά..για την Ελλάδα δεν ξέρω αν συμφέρει, το υπολογίζουν με το βάρος οπότε δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ioannis said:

https://www.beowein.de/

Για Γερμανία συμφέρει νομίζω.. @McRookie πάνω από 150Ε δεν έχει μεταφορικά..για την Ελλάδα δεν ξέρω αν συμφέρει, το υπολογίζουν με το βάρος οπότε δεν νομίζω.

...στον Μακρούκι, μακρουκιές? :laugh2: αυτός είναι σιγανοπαπαδιά ρε, ξέρει μέχρι και τις κάβες που έχουν κλείσει προ δεκαετίας...

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DMTK said:

...στον Μακρούκι, μακρουκιές? :laugh2: αυτός είναι σιγανοπαπαδιά ρε, ξέρει μέχρι και τις κάβες που έχουν κλείσει προ δεκαετίας...

Υπερβολές! Δεν είμαι και σαν τον @thanasist που ξέρει και τις καβες που είναι ακόμα στα θεμέλια

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, McRookie said:

Υπερβολές! Δεν είμαι και σαν τον @thanasist που ξέρει και τις καβες που είναι ακόμα στα θεμέλια

Μπα! πέρασαν τα χρόνια, άλλαξε πια. Αν δεν έχει δεύτερο όροφο η κάβα... δεν ασχολείται πλέον...:laugh2:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...