Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

18 minutes ago, McRookie said:

Δεν το γνωρίζω αλλά γενικά στη Γερμανία είναι ασφαλή τα μαγαζιά. Αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω και άλλα

Αυτό και το scoma έχω δει. Επίσης επειδή η οικογένεια εκτός από μένα έχει αρχίσει τα πανω κατω στο Βερολίνο..αν ξέρεις κάτι καλό στο Βερολίνο θα με ενδιέφερε..Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McRookie said:

Δύσκολο...

Δεν είναι δύσκολο. Θα αρχίσεις να επικοινωνείς με τις κάβες που γνωρίζεις και θα τους πείσεις να αρχίσουν να στέλνουν και στη χώρα μας, δε κατάλαβα, εμείς στο πηγάδι κατουρήσαμε...:big_boss:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ioannis said:

Αυτό και το scoma έχω δει. Επίσης επειδή η οικογένεια εκτός από μένα έχει αρχίσει τα πανω κατω στο Βερολίνο..αν ξέρεις κάτι καλό στο Βερολίνο θα με ενδιέφερε..Ευχαριστώ!

Το scoma το προτείνω ανεπιφύλακτα! Επίσης συχνά έχουν και δικές τους εμφιαλώσεις που αξίζουν πολύ. Πολύ καλή online κάβα είναι και το Wienquelle Lühman. Μεγάλη ποικιλία, καλές τιμές και φέρνει και καινούργιες εμφιαλώσεις σχεδόν αμέσως. Έχω καμιά δεκαριά ακόμα αλλά λέω να μην σε μπλέξω. Γενικά στη Γερμανία ψωνίζεις από όπου έχει την καλύτερη τιμή χωρίς να φοβάσαι (κοίτα και whiskybase). 

Στο Βερολίνο ξέρω ως καλή κάβα τον Whisky Kanzler. Δεν έχει online shop αλλά μέσω ενός φόρουμ είχα παραγγείλει από αυτόν ένα local barley σε πολύ καλή τιμή. Στην κάβα δεν έχω πάει προσωπικά αλλά έχω ακούσει μόνο καλά λόγια. Επίσης μην ξεχνάς και το cadenheads Berlin αν και προσωπικά προτιμώ της Κολωνίας, είναι πιο φιλικοί στα email

Link to comment
Share on other sites

@McRookie ήσουν σαφεστατος...στο Βερολίνο για να αγγαρεψω κάποιον να πάει ήθελα...οπότε μια χαρά!καλυφθηκα κι ευχαριστώ και πάλι..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Όχι, αλλά περιήγηση, εγγραφή κλπ., δεν έχει κάποια δυσκολία. Οι αρχικές τιμές που βλέπεις είναι ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ. Το γερμανικό 19% προστίθεται στο καλάθι, ενώ τα μεταφορικά είναι στο €20 για 5kg με dhl. Θα ενημερώσω αν και υποθέτω οτι λόγω covid και πάσχα ο χρόνος παράδοσης δεν θα είναι ενδεικτικός. Από scoma και mein-liebling έχω παραλάβει στις 6-7 εργάσιμες.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, panos74 said:

ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙΣ. ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ?

Πατάς το κουμπάκι στον browser (chrome), το G και σου κάνει μετάφραση άσχετα από το αν το site είναι μεταφρασμένο στα αγγλικά. Ελπίζω να βοήθησα. 

 image.png

image.png

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DMTK said:

Τελικά, στέλνει το scoma στη χώρα μας;

Copy paste το καλάθι συν διευθυνση και mail στο messenger. ;Eπειτα εστειλαν paypal invoice. Η όλη διαδικασία εκτός site. Βέβαια τό'χα παίξει χαζοτουρίστας στην αρχή: "Γιατί ενώ έχω τα προϊόντα στο καλάθι, δεν μπορώ να παραγγείλω?" κλπ.

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/15/2020 at 9:03 PM, Desmond said:

Όχι, αλλά περιήγηση, εγγραφή κλπ., δεν έχει κάποια δυσκολία. Οι αρχικές τιμές που βλέπεις είναι ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ. Το γερμανικό 19% προστίθεται στο καλάθι, ενώ τα μεταφορικά είναι στο €20 για 5kg με dhl. Θα ενημερώσω αν και υποθέτω οτι λόγω covid και πάσχα ο χρόνος παράδοσης δεν θα είναι ενδεικτικός. Από scoma και mein-liebling έχω παραλάβει στις 6-7 εργάσιμες.

Ο whiskyhort είναι εγγύηση κι όπως έχω γράψει κι αλλού όταν παραγγελνεις απο γερμανική κάβα γενικά δεν παιζει κίνδυνος απάτης!

Μου κάνει εντύπωση ο ΦΠΑ που αναφέρεις. Σε μένα (με γερμανική IP όμως) μου βγάζει τις τιμές κατευθείαν συμπεριλαμβανομένου και του φόρου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οκ νομίζω κατάλαβα το λόγο. Χωρίς login τα δείχνει με 19% που είναι ο ΦΠΑ στη Γερμανία. Όταν μπαίνεις στο λογαριασμό σου φαντάζομαι βάζει πρώτα τον ΦΠΑ αφού τα βάλεις στο καλάθι και επιλέξεις χώρα αποστολής

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 4/15/2020 at 9:41 PM, panos74 said:

ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙΣ. ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ?

10 εργάσιμες. Καθόλου άσχημα αν υπολογίσουμε την περίοδο που έγινε η παραγγελία. Super packaging και επικοινωνία. Δεν μου έδωσαν tracking, αλλά δεν ζήτησα κιόλας.

Έχει παραγγείλει κανείς από 'δω:

https://www.beowein.de/

Σε πειραματικά καλάθια, βγαίνει ελαφρώς πιο φθηνά από mein-liebling και ας έχει μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

@Desmond πήρες και το Laga 8 που έχεις βάλει παραπάνω;

Αν ναι τότε σου έστειλαν πράγματι το επετειακό 1816-2016;

Αν θυμάμαι καλά εσωτερικά του κουτιού έχει και ημερομηνία εμφιάλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Κάτι φρου-φρου κ αρώματα! 🤣

Στο κουτί που έχω από το επετειακό 8αρι, δεν αναγράφει ημερομηνία εμφιάλωσης.

 

ardbeg.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Είναι η πρώτη φορά που ψάχνομαι να παραγγείλω από εξωτερικό έχοντας κάνει μάλλον τις επιλογες μου και θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες για το whisky shop.Αξιοπιστο;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nik said:

Είναι η πρώτη φορά που ψάχνομαι να παραγγείλω από εξωτερικό έχοντας κάνει μάλλον τις επιλογες μου και θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες για το whisky shop.Αξιοπιστο;

Δεν εχω ψωνίσει online, αλλά έχω την εντύπωση οτι πρόκειται για την μεγαλύτερη αλυσίδα εμπορίας ουίσκυ στη Βρετανία οπότε γιατί να μην είναι αξιόπιστο?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Nik said:

Είναι η πρώτη φορά που ψάχνομαι να παραγγείλω από εξωτερικό έχοντας κάνει μάλλον τις επιλογες μου και θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες για το whisky shop.Αξιοπιστο;

Δεν είχα πρόβλημα. Έχω παραγγείλει στο παρελθόν. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί που ήμουν έτοιμος να κάνω την παραγγελία στο whisky shop μου πέταξε μήνυμα ότι δεν παραδίδουν Ελλάδα ενώ μέχρι χθες βράδυ μου έβγαζε κανονικά μεταφορικά.Τους έστειλα mail και αναμένω.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της γενικής ψιλοαναστάτωσης που έχει δημιουργηθεί με το Brexit και την δυνατότητα αποστολής σε χώρες της EU να ενημερώσω (κυρίως τα μέλη της The Scotch Malt Whisky Society αλλά και όσους ενδιαφέρονται να πάρουν μπουκάλια - με την βοήθεια των υπαρχόντων μελών) ότι σήμερα πήρα την σχετική απάντηση ότι θα συνεχιστούν κανονικότατα οι αποστολές, με μόνο θέμα μία ενδεχόμενη μικρή καθυστέρηση.

Αν υπάρξει κάτι νεότερο θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

https://whiskyshop.it

Αρκετά καλές τιμές και ενδιαφερουσες εμφιαλώσεις και δωρεάν μεταφορικά για πάνω από 500.. Εγώ έχω δει ήδη κάνα δυο μπουκάλια που θα με ενδιέφεραν. Ρίξτε και σε αυτό μια ματιά φαίνεται να αξίζει 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...