Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Whisk(e)y and food pairing


Recommended Posts

Κατά την διάρκεια του "οργίου" το pc10 ταίριαζε τέλεια. Αφού όμως τελείωσε το bunnahabhain 12 ήταν ότι χρειαζόταν.  

Σημείωση, το μενού είχε κεμπάπ, σουτζούκι και παστουρμά 😛

IMG_20210213_165450.jpg

  • Like 5
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Vaggelis82 said:

Κατά την διάρκεια του "οργίου" το pc10 ταίριαζε τέλεια. Αφού όμως τελείωσε το bunnahabhain 12 ήταν ότι χρειαζόταν.  

Σημείωση, το μενού είχε κεμπάπ, σουτζούκι και παστουρμά 😛

IMG_20210213_165450.jpg

Πολύ μπροστά! Pairing με σουτζούκι και παστουρμά, ούτε εγώ δεν έχω τολμήσει...

Βλέπω τον @Celtic, να γίνεται los globos, αν συνεχίσεις έτσι :thumbsup:

  • Thanks 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaggelis82 said:

 

Το έπαιζα δύσκολος όταν το πήρα 😂

Όχι, το λέω γιατί αν έβαζα εγώ καμιά φώτο με φαγητό, θα με έβριζε για τρία μερόνυχτα...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει ακούσει τα καντηλέρια του και αυτός...

Απλά επειδή δε με ξέρει και δεν τον ξέρω καλά ακόμα (είναι και ψηλό παιδί, γεροδεμένο) τα λέω απο μέσα μου Μητσάρα...

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vaggelis82 said:

Σημείωση, το μενού είχε κεμπάπ, σουτζούκι και παστουρμά 😛

Δεν μας λυπάστε καθόλου εμας πάντως στα ξένα😠

Πυροβολάτε ασταμάτητα!!!😅

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, DMTK said:

Όχι, το λέω γιατί αν έβαζα εγώ καμιά φώτο με φαγητό, θα με έβριζε για τρία μερόνυχτα...

Αχαχα, καλά, για να με κράξει το λες?🤣 

Ντροπή κ αισχρός!!!!!

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Vaggelis82 said:

Αχαχα, καλά, για να με κράξει το λες?🤣 

Ντροπή κ αισχρός!!!!!

 

Να ξέρεις, σε αυτό το φόρουμ, εδώ που γράφουνε όλοι δηλαδή, στα γραπτά, όλοι είναι αντίθετοι με το συνδυασμό ουίσκι - με οποιοδήποτε φαγητό...α πα πα πα!!! ποτε!!! Κάνει τζίζζζζ! "Φωτιά να πέσει και να κάψει όσους κάνουν αυτό το σοβαρό αμάρτημα!" Ποτέ των ποτών! Κανείς!!!

Ε όταν έρθεις με το καλό σε κάποια συνάντηση, θα καταλάβεις ότι όλοι εννοούν το αντίθετο....

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανονίζουμε καμία ομαδική για αγορά κανενός παστουρμά λέω εγώ; Να δεις εκεί φωτιά που θα πάρουν οι παραγγελίες!! 😂😂😂

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, mitsubae said:

Έχει ακούσει τα καντηλέρια του και αυτός...

Απλά επειδή δε με ξέρει και δεν τον ξέρω καλά ακόμα (είναι και ψηλό παιδί, γεροδεμένο) τα λέω απο μέσα μου Μητσάρα...

Ευτυχώς δηλαδή που δεν με έχετε γνωρίσει από κοντά κ δεν ξέρετε πόσο σοβαρός κ μετρημένος είμαι..🤭

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

@DMTK έκανα την καρδιά μου πέτρα... ξύπνησα νωρίς το πρωί και 7:10 παρέλαβα.... @Dr.butcher δεν έχω λόγια.

Λουκάνικα όλα θα φαγωθούν παρέα με τα παιδιά του forum μόλις ανοίξουμε! Υπάρχει όλο το τσίπουρο από @anspan, λίγο ακόμα από @D.M. και όλο και κάτι θα βρούμε να προσθέσουμε (έχουμε και κάποια samples τσίπουρα κλπ για δοκιμή από @SimoG ).

IMG_20210214_080729.jpg

  • Like 8
  • Thanks 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Ωπ που είναι αυτό το παλικάρι ο dr bucher? Ηράκλειο? Να πάει ο κουμπάρος αν είναι και να μου στείλει μια κούτα από δω να δοκιμάσω. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, mallios said:

@DMTK έκανα την καρδιά μου πέτρα... ξύπνησα νωρίς το πρωί και 7:10 παρέλαβα.... @Dr.butcher δεν έχω λόγια.

Λουκάνικα όλα θα φαγωθούν παρέα με τα παιδιά του forum μόλις ανοίξουμε! Υπάρχει όλο το τσίπουρο από @anspan, λίγο ακόμα από @D.M. και όλο και κάτι θα βρούμε να προσθέσουμε (έχουμε και κάποια samples τσίπουρα κλπ για δοκιμή από @SimoG ).

IMG_20210214_080729.jpg

Το χω ξαναπεί. Η ιδέα να κάνει ένα μικρό παράρτημα στην Αθήνα ο @Dr.butcher, δεν είναι καθόλου κακή...

 

4 minutes ago, mitsubae said:

Ωπ που είναι αυτό το παλικάρι ο dr bucher? Ηράκλειο? Να πάει ο κουμπάρος αν είναι και να μου στείλει μια κούτα από δω να δοκιμάσω. 

Ούτε αυτό είναι κακή ιδέα

Ομαδική άμεσα! 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mitsubae said:

Ωπ που είναι αυτό το παλικάρι ο dr bucher? Ηράκλειο? Να πάει ο κουμπάρος αν είναι και να μου στείλει μια κούτα από δω να δοκιμάσω. 

Ξέρει ο @D.M. που είναι και ετοιμάζει καταδρομική! Φήμες λένε ότι η σειρά ο @Islaynder θα επιχειρήσει επίσης καταδρομικά στο.... διπλανό καφενείο με τα τσίπουρα και θα περιμένει να ανάψουν τα κάρβουνα.

Επειδή είμαστε μεγάλες καρδιές... θα στείλουμε φωτό στον @DMTK!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DMTK said:

Το χω ξαναπεί. Η ιδέα να κάνει ένα μικρό παράρτημα στην Αθήνα ο @Dr.butcher, δεν είναι καθόλου κακή...

Δεν ξέρω για παράρτημα... αλλά ψήνεται άνοδος! Να κάνουμε ένα πραγματικό whisky & food pairing event!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mallios said:

Ξέρει ο @D.M. που είναι και ετοιμάζει καταδρομική! Φήμες λένε ότι η σειρά ο @Islaynder θα επιχειρήσει επίσης καταδρομικά στο.... διπλανό καφενείο με τα τσίπουρα και θα περιμένει να ανάψουν τα κάρβουνα.

Επειδή είμαστε μεγάλες καρδιές... θα στείλουμε φωτό στον @DMTK!

 Φάπες σε όλους σας ρε! 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mallios said:

Μάθαι ραι να γραφυς! Φάπαις σαι ωλους!... κε πειω πωλλαις στων @DUCATI13

Να βγάλουμε και επετειακά, επαναστατικά, εορταστικά λουκάνικα, με ένα τσαρούχι πάνω....😜

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, mallios said:

Δεν ξέρω για παράρτημα... αλλά ψήνεται άνοδος! Να κάνουμε ένα πραγματικό whisky & food pairing event!

ένα πραγματικό καρβουνο event με μπόλικο ουισκι θα είναι η πεμπτουσία της παρέας! Εκεί που θα γίνει, θα χρειαστεί διανυκτέρευση γιατί μας βλέπω να τρικλίζουμε!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...