Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ούζο όταν πιείς …


Recommended Posts

31 minutes ago, Χεντυ said:

Καλή σαρακοστή σε ολη την παρέα..σημερα θα τιμήσω Το διμηνο Μυτιληνης εξαιρετικό...!!!Να περάσετε όλοι καλά..

και καλά θα κάνεις Χεντυ, εγώ πάλι το αγαπημένο μου...

-%CE%9F%CF%8D%CE%B6%CE%BF-0,7L-WEB-500x5

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μεταφέρω εδώ τη συζήτηση @charkyriak, στο κατάλληλο νήμα. Το εχω δοκιμάσει ναι, σε μια επίσκεψή μου στο Ναύπλιο. Νομίζω κάπου απο εκεί είναι και η καταγωγή του. Δεν μου άρεσε ιδιαίτερα όμως. Επίσης εκεί (στο Ναύπλιο) είχα επισκεφτεί και την ποτοποιία του Καρώνη, που λειτουργεί κάτι σαν μουσείο ούζου.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, DMTK said:

Δεν μου άρεσε ιδιαίτερα όμως

ΟΚ thanks για το feedback. Θα εμπιστευτώ εσένα και όχι τον ακριβό καβιέρη που μου το παρουσίασε ως εξαιρετικό

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, charkyriak said:

ΟΚ thanks για το feedback. Θα εμπιστευτώ εσένα και όχι τον ακριβό καβιέρη που μου το παρουσίασε ως εξαιρετικό

Όχι εξαιρετικό δεν είναι. Καταρχάς στο ούζο (το οποίο δεν επιδέχεται παλαίωσης) οι αλκοολικοί βαθμοί δεν επιδρούν όπως στο γνωστό μας c/s whisky. Για μένα το 42 έως 46 θεωρείται ιδανικό, και επειδή η φιλοσοφία του αγαπημένου μου ούζου, βασίζεται ακριβώς στα αρωματικά του στοιχεία, οι υψηλοί αλκοολικοί βαθμοί ίσως δεν βοηθούν στην ανάδειξή τους. Επίσης όπως έχω επισημάνει πολλές φορές, βασικό στοιχείο στο ούζο αποτελεί το ποσοστό του αποστάγματος, ήτοι: 

https://tsou.gr/ouzo/apostalagma/

(με μια επιφύλαξη, για τυχόν αλλαγή της συνταγής, αν και δεν νομίζω).

Σε κάθε περίπτωση, αν θες να μιλήσουμε για εξαιρετικά ούζα (από όλη την Ελλάδα), είμαι πάντα διαθέσιμος...?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι στο ούζο δεν έχω ιδιαίτερη γνώση και εμπειρία οπότε σίγουρα παραδέχομαι τις γευστικές εμπειρίες και γνώσεις του Δημήτρη. Θέλω να κάνω όμως μια παρέμβαση στο τεχνικό κομμάτι πού αναφέρεται:

50 minutes ago, DMTK said:

οι αλκοολικοί βαθμοί δεν επιδρούν όπως στο γνωστό μας c/s whisky. 

Επειδή η διαδικασία απόσταξης με τα "μυρωδικά" μοιάζει αρκετά με του Gin είναι σίγουρο ότι όσο περισσότεροι οι αλκοολικοί βαθμοί τόσο περισσότερο και η "συμπύκνωση" των γεύσεων και αρωμάτων. Λιγότερο νερομα κατά την εμφιάλωση = Περισσότερες γεύσεις και αρώματα Σε αυτό δεν διαφέρει από το ουίσκι 

50 minutes ago, DMTK said:

οι υψηλοί αλκοολικοί βαθμοί ίσως δεν βοηθούν στην ανάδειξή τους. Επίσης όπως έχω επισημάνει πολλές φορές,

Εδώ πάλι μπορεί να γίνει παραλληλισμός με το CS ουίσκι που μερικές φορές χρειάζεται νερομα στο ποτήρι για να ξεδιπλώσει τον χαρακτήρα τού 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι στο ούζο δεν έχω ιδιαίτερη γνώση και εμπειρία οπότε σίγουρα παραδέχομαι τις γευστικές εμπειρίες και γνώσεις του Δημήτρη. Θέλω να κάνω όμως μια παρέμβαση στο τεχνικό κομμάτι πού αναφέρεται:

Επειδή η διαδικασία απόσταξης με τα "μυρωδικά" μοιάζει αρκετά με του Gin είναι σίγουρο ότι όσο περισσότεροι οι αλκοολικοί βαθμοί τόσο περισσότερο και η "συμπύκνωση" των γεύσεων και αρωμάτων. Λιγότερο νερομα κατά την εμφιάλωση = Περισσότερες γεύσεις και αρώματα Σε αυτό δεν διαφέρει από το ουίσκι 

Εδώ πάλι μπορεί να γίνει παραλληλισμός με το CS ουίσκι που μερικές φορές χρειάζεται νερομα στο ποτήρι για να ξεδιπλώσει τον χαρακτήρα τού 

Δεν έχεις άδικο Χρήστο, μιλάμε για redistillation, η μεγάλη διαφορά όμως είναι στη φιλοσοφία. Μιλάμε για ένα απόσταγμα που γεννήθηκε για να μην μπαίνει στο βαρέλι, να είναι αρωματικό, ευκολόπιοτο και να συνοδεύεται απο ποικίλους μεζέδες, κυρίως ως ορεκτικό, σε καμία περίπτωση όμως ως digestif. Για το λόγο αυτό άλλωστε και το ούζο που προσφέρεται στα περισσότερα καφενεία στα χωριά, είναι στους 38 αλκοολικούς βαθμούς. 

Και φυσικά, αυτή η φιλοσοφία/παράδοση, πρέπει να διατηρηθεί. Κάτι αντίστοιχο πήγε να γίνει με το παλαιωμένο τσίπουρο τα τελευταία χρόνια, χωρίς την αναμενόμενη επιτυχία, κατά γενική ομολογία. Η φιλοσοφία του (όπως και στην περίπτωση του ούζου) ήταν να συνοδεύει μεζέδες ή ένα πλήρες γεύμα. Για το λόγο αυτό, κάποιοι παραγωγοί, προσπαθούν να κάνουν κάτι ενδιάμεσο, ώστε να διατηρήσουν αυτή τη φιλοσοφία (δες την περίπτωση του "Αγιονέρι"), δηλαδή μικρή παλαίωση για να παίρνουμε κάτι απο τη δρυς (ένα χάδι που λέμε) αλλά παράλληλα να παραμένει σταθερός ο χαρακτήρας του τσίπουρου, ώστε να μπορεί να συνοδεύει μεζέδες πριν ή κατά τη διάρκεια του φαγητού.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

...η μεγάλη διαφορά όμως είναι στη φιλοσοφία. Μιλάμε για ένα απόσταγμα που γεννήθηκε για να μην μπαίνει στο βαρέλι, να είναι αρωματικό, ευκολόπιοτο...

Στο θέμα "φιλοσοφία" δεν μπορώ να αναπτυχθώ γιατί όπως προαναφέρα δεν το έχω αλλά στο τεχνικό θέμα είναι ακριβώς το ίδιο είναι και στο Gin και είναι τεκμηριωμένο ότι το νερομα στους 40, 37.5 η και 35% abv αλλοιώνει τις γεύσεις και χαρακτήρα και περιορίζει τον καταναλωτή 

1 hour ago, DMTK said:

Για το λόγο αυτό άλλωστε και το ούζο που προσφέρεται στα περισσότερα καφενεία στα χωριά, είναι στους 38 αλκοολικούς βαθμούς. 

Εγώ πάλι θα γινόμουν κυνικός και θα έλεγα για καθαρά κερδοσκοπικούς λόγους μία πού η δρομολόγηση αλκοολούχων ποτών υπολογίζεται με βάση την περιεκτικότητα αλκοόλ ? και φέρνω και πάλι τον παράλλησμο με το Gin που κάποτε ήταν όλα  γύρω στους 47% abv μέχρι που κάποιος λογιστακος ανακάλυψε θησαυρό για τους μετόχους των εταιρειών ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, mallios said:

Κατά τα άλλα φωνάζεται σε εμένα που μια φορά στη ζωή μου ήπια λίγο ρούμι. Ντροπή σας  :jump:  @Uisge-Beatha & @DMTK

ωχ ... μας τσάκωσε η whisky police...:blush1: τι λέγαμε; τι whisky θα δοκιμάσουμε, απόψε βράδυ τελικά; :lol:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mallios said:

Κατά τα άλλα φωνάζεται σε εμένα που μια φορά στη ζωή μου ήπια λίγο ρούμι. Ντροπή σας  :jump:  @Uisge-Beatha & @DMTK

 

3 hours ago, DMTK said:

ωχ ... μας τσάκωσε η whisky police...:blush1: τι λέγαμε; τι whisky θα δοκιμάσουμε, απόψε βράδυ τελικά; :lol:

Το ούζο και τα τοπικά προϊόντα επιτρέπονται για καθαρά πατριωτικούς λόγους???

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
30 minutes ago, Celtic said:

VETO 42% - ΦΟΒΕΡΟ !!!!

Αμάν ρε παιδάκι μου με τα ούζα, whiskyforum είμαστε ... 8P

Ποιό veto ήταν το Gold που είναι με απόσταξη 100% ή αυτό με τη μεταλλική φιάλη; Πάντως αν βρεις το veto Spentza 1892, που βγαίνει στους 46% είναι εξίσου πολύ καλό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/25/2019 at 7:28 PM, DMTK said:

Αμάν ρε παιδάκι μου με τα ούζα, whiskyforum είμαστε ... 8P

Ποιό veto ήταν το Gold που είναι με απόσταξη 100% ή αυτό με τη μεταλλική φιάλη; Πάντως αν βρεις το veto Spentza 1892, που βγαίνει στους 46% είναι εξίσου πολύ καλό.

Αλουμινένιο καραφάκι, στους 42 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

On 7/26/2019 at 9:02 PM, Celtic said:

Αλουμινένιο καραφάκι, στους 42 βαθμούς

Το συγκεκριμένο αλουμινένιο, δεν είναι με απόσταξη 100%. Όπως και τα υπόλοιπα σε συσκευασίες αλουμινίου, σχεδιάστηκε πρώτον για να παρέχει ασφαλή μεταφορά, κυρίως στις εξαγωγές, δεύτερον για να προστατεύει από τις βλαβερές συνέπειες του ηλιακού φωτός και τρίτον, για να διατηρεί αναλλοίωτο το γευστικό χαρακτήρα. 
Πάντως, ποιοτικά, τα Gold που είναι με απόσταξη 100% στους 42% και το επίσης εξ αποστάξεως 100% Spentza 1892 στους 46%, υπερέχουν σίγουρα (πάντα χωρίς την προσθήκη πάγου).

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 hour ago, mitsubae said:

Όταν τελείωσα φανταρικό το 2004 έφερα μαζί μου τα παρακάτω. 

Με ποιο να ξεκινήσω την καλοκαιρινή ραστώνη μου? 

20190810_161749.jpg

Εννοείς ότι τα έχεις από το 2004; 15 χρονάκια; Επειδή το ούζο είναι πολύ ευαίσθητο λόγω των χημικών και φυσικών ιδιοτήτων του γλυκάνισου, αρχικά εύχομαι να μην έχουν αλλοιωθεί. Θέλει πολύ ελεγχόμενες συνθήκες αποθήκευσης, αλλά και πάλι, δεν μπορείς να εξασφαλίσεις την ποιότητά τους, μετά από τόσα χρόνια. Οπότε ανοίγεις, μυρίζεις, δοκιμάζεις και αν διαπιστώσεις ότι το άρωμα και η γεύση τους δεν είναι πολύ υποτονικά, τότε συνεχίζεις.

Αν δε με απατά η μνήμη μου, κανένα από τα συγκεκριμένα τρία δεν αποτελεί προϊόν απόσταξης 100% και από αλκοολικούς βαθμούς κανένα δεν φθάνει ούτε τους 40 (αν διάλεγα από τις συγκεκριμένες ποτοποιίες θα επέλεγα Τεττερη 5, Απαλαρίνα παραδοσιακό και Απαλαρίνα μερακλίδικο στην φιάλη αλουμινίου). Το "πίνεις πολλά ξυπνάς καλά", τον κόκορα και τις ειδικές επισημάνσεις...μόνο για άντρες, δεν τις σχολιάζω :biggrin1:. Ξεκίνα με το 7 και βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mitsubae said:

Άρα ξεκινάω νεροχύτη από το 7 και συνεχίζω...... 

Σιγά μην πιω αυτές τις μ@λακίες .....

 

ΜΟΝΟ ΤΣΙΠΟΥΡΟ ΡΕΕΕΕΕΕΕ

Λάθος συμπέρασμα Μήτσε, μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...