Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τι πίνουμε αυτήν την εποχή (2017)


Recommended Posts

2017 πλέον !

Το 2016 μας άφησε με 2 dram Glengoyne 1986 Ewan's Choice και η χρονιά μας υποδέχτηκε παρέα με Port Charlotte 2003 2016 61,7% Glenscoma και Glen Garioch 12 48%-θα συνεχίσω να το λέω και το 2017 όποιος δεν δοκίμασε να το κάνει ΑΜΕΣΑ! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Celtic said:

ΑΥΤΟ λες ? Ωραίος χρωματικός συνδυασμός στην ετικέτα :D

Ω Ναι ! 

Κυκλοφορεί και σε αρκετά DF στα 49 γιούρια το Λίτρο !

Link to comment
Share on other sites

Η αρχή του χρόνου με βρίσκει πάντα (το κατά δύναμη) με ένα ποτήρι Metaxa Private Reserve στο χέρι  (προσωπική παράδοση από τα πρώτα χρόνια Αγγλία) το οποίο ακολούθησαν πολλά ποτήρια σαμπάνιας, κρασί και Σλοβακικα τσίπουρα :o 

Και το πρώτο Dram της χρονιάς είναι...

Dalmore King Alexander να μπει γλυκά η χρονιά :thumbsup: με μαύρη σοκολάτα 75% και H Upmann Magnum 56 Limitada Slange :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ήταν περίεργη η πρώτη βραδιά της χρονιάς.

Ξεκίνησε με ένα Monkey shoulder (δε με άρεσε, πολύ γλυκό για τα γούστα μου) ,έστρωσε καπάκια με Caol Ila (G&M) 12yo Cask Strength και έκλεισε ιδανικά με Glenlivet Nadurra!

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από Laddie 8, Port Charlotte Islay Barley, Teeling Single Grain, Aberlour 15 Cuvee Marie d' Ecosse..... συνεχίζουμε με augmentin 1 mg λόγω μόλυνσης από τσίμπημα αχινού.

@Eilean a' Cheo χτες βράδυ ήμουν στο Ελπίς στα εξωτερικά - χειρουργικο - με ένα πόδι τούμπανο... αλλά δεν είχα κινητό σου.

Οπότε, μια εβδομάδα θα είμαι στεγνός και ήρεμος.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, thanasist said:

Βουτηξες για το Σταυρό και πάτησες αχινο ; :mellow:

Γκαντέμης.... ναι...και η μ^%#κία ότι πήγα και χτες για μπάνιο και μάλλον εκεί άρπαξα τη μόλυνση. Νόμιζα ότι είχα βγάλει όλα τα αγκάθια... αλλά έχω καμιά δεκαριά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 μέρες πλήρους αποχής λόγω κρυολογήματος ξεκινάμε δειλά δειλά με Παράγκα Κυρ Γιάννη ερυθρό 2015.

Αν όλα πάνε καλά σήμερα θα πιούμε και κανά δειγματάκι μια κ έχει τινγκάρει το ντουλαπάκι :-) 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, mallios said:

Γκαντέμης.... ναι...και η μ^%#κία ότι πήγα και χτες για μπάνιο και μάλλον εκεί άρπαξα τη μόλυνση. Νόμιζα ότι είχα βγάλει όλα τα αγκάθια... αλλά έχω καμιά δεκαριά ακόμα.

Περαστικά ρε φίλε...Τελικά πρέπει να ανανέωσουμε την παρόμοια που λέει "οποίος την νύχτα περπατάει..." να περιλαμβάνει και αχινους:D:tongue:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mallios said:

συνεχίζουμε με augmentin 1 mg

Καλώς ήρθες κι εσύ στο club, augmentin, assoprol, lyrica και ότι άλλο διαθέτει το μπαρ εεε…. το φαρμακείο της γειτονιάς:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο dram πίσω στο πατρίντα Γερμανία: Hudson Manhattan Rye, 46%. Ωραίο! Θα ακολουθήσουν tasting notes σε άλλο νήμα

Κατά τ άλλα περιμένω με ανυπομονησία ένα επιπλάκι που παρήγγειλα να το γεμίσω σιγά σιγά με κανελογαρύφαλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτο glen garioch που δοκιμαζω, το founders. Αρκετο λαδι; βουτηρο; τραχυ ουισκι παντως τσιμπαει ουρανισκο. Ισα που δοκιμασα 2-3 γουλιες στα γρηγορα λογω ψυχους στο μπαλκονι με 2 τσιγαρα, θα επαναλαβω συντομα!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή κάνει κρύο βρήκα δικαιολογία να ανοίξω καινούργιο μπουκάλι :yahoo:(το οποίο για λίγο με έφερε στα 5 μπουκάλια ταυτόχρονα ανοιχτά:shok: νέο προσωπικό ρεκόρ)

Laphroaig PX cask 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nek said:

Πρωτο glen garioch που δοκιμαζω, το founders. Αρκετο λαδι; βουτηρο; τραχυ ουισκι παντως τσιμπαει ουρανισκο. Ισα που δοκιμασα 2-3 γουλιες στα γρηγορα λογω ψυχους στο μπαλκονι με 2 τσιγαρα, θα επαναλαβω συντομα!

Καλό ουίσκι με πολύ νεύρο και έντονο σώμα στους 48%abv θέλει λίγο νεράκι θα έλεγα 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, McRookie said:

Κατά τ άλλα περιμένω με ανυπομονησία ένα επιπλάκι που παρήγγειλα να το γεμίσω σιγά σιγά με κανελογαρύφαλα!

Τυπικός ολοροσος πρώτα αγοράζει το έπιπλο και μετά τα μπουκάλια :shok::p

Putting the cart before the horse οπως λεμε και στο Αγγλία :lol:

Link to comment
Share on other sites

προσφάτως άνοιξα και πρώτη φορά δοκίμασα το Benriach curiositas. Είναι όντως ένα πολύ καλό καπνιστό 10αρακι το οποίο σίγουρα άξιζεi τα χρήματά του αν βρεθεί μέχρι 35 -40 ευρώ το πολύ. Γιατί μερικά ελληνικά καταστήματα το έχουν ξεφτιλίσει με το συγκεκριμένο, προφανώς και λόγω μικρής εγχώριας εισαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, mallios said:

Μετά από Laddie 8, Port Charlotte Islay Barley, Teeling Single Grain, Aberlour 15 Cuvee Marie d' Ecosse..... συνεχίζουμε με augmentin 1 mg λόγω μόλυνσης από τσίμπημα αχινού.

@Eilean a' Cheo χτες βράδυ ήμουν στο Ελπίς στα εξωτερικά - χειρουργικο - με ένα πόδι τούμπανο... αλλά δεν είχα κινητό σου.

Οπότε, μια εβδομάδα θα είμαι στεγνός και ήρεμος.

Γενικά, κάτι που δεν ξέρουν όλοι είναι ότι, όπου στις οδηγίες ρου φαρμάκου δεν αναφέρεται ρητά οτι απαγορεύεται η κατανάλωση αλκοόλ, επιτρέπεται μεν αλλά δεν γίνεται σωστή απορρόφηση της δραστικής ουσίας του φαρμάκου γιατί το συκώτι δεν μπορεί να μεταβολησει το ίδιο καλά στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Οπότε ναι μεν καλό ειναι να αποφεύγεται η σύγχρονη κατανάλωση αλκοόλ με φάρμακα αλλά αν τυχόν, λόγω των περιστάσεων πιούμε και ενα ποτηράκι, ε δεν θα χαλάσει και ο κόσμος. 

Και αν γιατρός σας πει το αντίθετο η δεν ξέρει η βαριέται να εξηγήσει όλο αυτό και σαφώς δεν θέλουν να γίνει και συνήθεια γιατί σαφώς δεν βοηθάει.

Είναι σαν αυτό που λένε και οι οδηγίες ότι αν χάσεις και μια δόση πας στην επόμενη. Δεν χάθηκε και ο κόσμος.

Δεν θα το έκανα βέβαια σε βαρύ περιστατικό αλλά σε ενα κρυολόγημα ας πούμε δεν θα ήταν τόσο καταστροφικό η στην περίπτωση του malliou πχ

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Uisge-Beatha said:

Και επειδή κάνει κρύο βρήκα δικαιολογία να ανοίξω καινούργιο μπουκάλι :yahoo:(το οποίο για λίγο με έφερε στα 5 μπουκάλια ταυτόχρονα ανοιχτά:shok: νέο προσωπικό ρεκόρ)

Laphroaig PX cask 

Ποια 5 ρε μάστορα?

Αυτή η μετακόμιση στη Νάουσα με έχει τσακίσει !!!!

46 ! Νέο προσωπικό ρεκόρ 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, giorgos said:

Ποια 5 ρε μάστορα?

Αυτή η μετακόμιση στη Νάουσα με έχει τσακίσει !!!!

46 ! Νέο προσωπικό ρεκόρ 

Δεν πίνω πολύ ρε στο σπίτι ειδικά αν δεν έχω παρέα ;)

Συνήθως παίζανε 2-3 μπουκάλια ανοιχτά  Ardbeg και Nadura 16 (I'm a creature of habit) αν και πρέπει να βρω αντικατάστατη για το τελευταίο :(

Αντε τελειώνε με το σπίτι να έρθω να στο εγκαινιασώ;)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Uisge-Beatha said:

Δεν πίνω πολύ ρε στο σπίτι ειδικά αν δεν έχω παρέα ;)

Συνήθως παίζανε 2-3 μπουκάλια ανοιχτά  Ardbeg και Nadura 16 (I'm a creature of habit) αν και πρέπει να βρω αντικατάστατη για το τελευταίο :(

Αντε τελειώνε με το σπίτι να έρθω να στο εγκαινιασώ;)

Από 15 Οκτ έχω τελειώσει. Στρώματα (μονά κ διπλά) υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...