Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Bourbon tasting wheel


DMTK

Recommended Posts

Άλλο απο batch σε batch ( σωστός ) που έχει απόκλιση , αλλά λογικά μικρή..και άλλο αυτό που είπα ( παρατήρηση ανώριμου και επιπόλαιου δοκιμαστή), ότι δεν μπορεί να είναι στην ίδια περιοχή με evan, jimbeam και old grand-dad..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ioannis said:

άλλο αυτό που είπα ( παρατήρηση ανώριμου και επιπόλαιου δοκιμαστή), ότι δεν μπορεί να είναι στην ίδια περιοχή με evan, jimbeam και old grand-dad..

Εδώ φίλε Γιάννη πάει η αγαπημένη έκφραση σε ουισκικα θέματα "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα" ??

Είναι άκρως προσωπικό το θέμα νομίζω, προσωπικά το Woodford θα το κατετασσα στα spicy (και νομίζω το rye αναφέρεται υπό αυτή την έννοια) έχει μια αψάδα που είναι κατά την γνώμη μου προϊόν πολλών παραγόντων αλλά κυρίως  των pot stills του mash bill και των αλκοολικων βαθμών. Ίσως να βοηθούσε η σύγκριση με το εκ διαμέτρου αντίθετο Maker's Mark

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό θα είναι το επόμενο βήμα..βασικά όπως λένε και λέτε με τις δοκιμές διαμορφώνει κανείς άποψη. Βασικά είμαι στην αρχή ακόμη οπότε δεν εχω λόγω να εμμενω στις δικές μου εντυπώσεις..φάση ακούω κ μαθαίνω. 

Σημείωση: ενδιαφέρον instagram σε ακολουθώ yiannis_sb

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ioannis said:

Ναι αυτό θα είναι το επόμενο βήμα..βασικά όπως λένε και λέτε με τις δοκιμές διαμορφώνει κανείς άποψη. Βασικά είμαι στην αρχή ακόμη οπότε δεν εχω λόγω να εμμενω στις δικές μου εντυπώσεις..φάση ακούω κ μαθαίνω. 

Σημείωση: ενδιαφέρον instagram σε ακολουθώ yiannis_sb

Το ουίσκι όπως και πολλά άλλα (αν όχι όλα) στη ζωή είναι "όσο ζω μαθαίνω και αλλάζω" οπότε όπως λέει ο ποιητής απόλαυσε το ταξίδι... και σε ευχαριστώ για την ακολουθία ??

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμένα πάντως με βοηθάνε πολύ οι τροχοί..όχι τα σχεδιαγράμματα με την κατάταξη των εμφιαλώσεων..αλλά τα tasting wheels πάρα πολύ..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ioannis said:

Εμένα πάντως με βοηθάνε πολύ οι τροχοί..

Μα όλους μας βοηθάνε πολύ οι τροχοί. O τροχός, θεωρείται μια από τις σημαντικότερες και αρχαιότερες εφευρέσεις. Η αρχαιότερη χρήση τροχών είναι πιθανά αυτή των ομώνυμων συσκευών της αγγειοπλαστικής την 3,500π.Χ. στη Μεσοποταμία ... :p

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, DMTK said:

ξανά για τον φίλο @ioannis

Bourbon Tasting Sheet

https://www.breakingbourbon.com/site/bourbon-tasting-sheet

(το κατεβάζεις σε pdf)

Ξεφτέρια θα γίνουμε εδώ μέσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
21 hours ago, thanasist said:

Και ο τροχός της τύχης 

 

2d75b5fa6d92d32e3c25948be0bcae4a_XL.jpg

Τι ασχολείσαι κύριε...;....που σε χάνουμε που σε βρίσκουμε στα bourbonoθεματα τριγυρνας..έστω κι αν ερίζεις...:blum3:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...