Jump to content

Recommended Posts

Μόλις χθες ανακάλυψα ένα πολύ ωραίο cafe-bar στην Αθήνα, με πάνω απο 100 "κωδικούς" (σιχαίνομαι τον όρο αλλά εδώ ταιριάζει) ουίσκυ, αναμεσα τους πολλά σπάνια και δυσεύρετα. Για να καταλάβετε, ήπια Glen Mhor του1979 !!!!!!! (θα γράψω, θα γράψω). Φυσικά έπαθα πλάκα μόλις μπήκα μέσα στο μαγαζί και το αντίκρυσα, δίπλα σε ένα Private Collection Caol Ila 1990, ένα Aberlour a'bunadh no batch number με ξεθωριασμένη εττικέτα!!!!, Strathisla 1960, Μacallan 12y.o. sherry, Dalwhinnie 36y.o., Glen Grant 1967 και δε συμμαζεύεται-πρέπει να το δείτε για να καταλάβετε.

Σημειωτέον, η μερίδα ήταν καθώς πρέπει (φανταστείτε ένα γεμάτο Glencairn παρα ένα δάχτυλο) και σε λογική τιμή.

Εγώ πάντως βρήκα που θα πηγαίνω πλέον "για καφέ" :lol: :lol:

Follow the link http://www.epocacaffe.gr/

Κοίτα να δεις τωρα, που στο συγκεκριμένο μαγαζί έιχε τύχει να πάω 3-4 φορές πριν από καμμιά δεκαριά χρόνια, αλλά τότε δεν είχα ιδέα τι θα πεί καλό ουίσκι... Πλύ ενδιαφέρον Celtic, thanks! Παιδιά εύχομαι να περάσετε υπέροχα σήμερα, να χάσει ο ΠΑΟΚ (sorry!!!), και κυρίως να σας γνωρίσω σύντομα.

Εύγε Celtic!

Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση και μάλιστα σχετικά κοντά στην Λεωφόρο! ;)

Αναρωτιέμαι αν έχετε εντοπίσει κι άλλα σχετικά caffe-bar στην Αθήνα.

Αναμένω με αγωνία feedback...

Θα σας μαλώσω :clapping:

περίμενα και εγώ πως θα βρω θησαυρό εδώ μέσα ώστε να ομορφαίνουν τα ταξίδια μου στην Αθηνα

και σε άλλες πόλεις της Ελλάδος και βρίσκω μονο ένα μπαράκι :o

αποκλείεται πρέπει να υπάρχουν κιάλα και μου τα κρύβεται μονοφαγάδες =@

Φίλε UB, σίγουρα υπάρχουν κι άλλα, αλλά μας έχουν καλύψει τόσο πολύ οι βόλτες στα δύο στέκια Γλυφάδας και Χαλανδρίου που δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να ψάξουμε να τα βρούμε. Άσε που είμαστε οι περισσότεροι και κάποιας ηλικίας και οικογενειακής κατάστασης που δεν ταιριάζει με μπαρότσαρκες...

Άσε που είμαστε οι περισσότεροι και κάποιας ηλικίας και οικογενειακής κατάστασης που δεν ταιριάζει με μπαρότσαρκες...

Αυτό το τελευταίο να το προσέξεις, jbelig! :o

Αν δεν είχα και καμιά μπαρότσαρκα κάθε τόσο (η συχνότητα είναι αραιή, αλλά σταθερή), θα ένιωθα "οικογενειακή" ασφυξία... :lol:

Επιπλέον έχω το σταθερό στέκι μου (παλιά ήταν καφενείο, σήμερα είναι καφέ-bar), που για χάρη μου έχουν πάντα aberlour και glenmorangie. :yahoo:

Βέβαια δεν έχω παιδιά...

έκθεση περιφέρειας [Πελοποννήσου δηλαδή κυρίως]

στην ευρύτερη Πελοπόννησο υπάρχουν τα εξής μαγαζιά που πρέπει να είναι καλά στέκια! [δεν λέω οτι είναι μέχρι να πάω, απλά μεταφέρω πληροφορίες]

ΠΑΤΡΑ, στην πλατεία Όλγας στο κάτω μέρος, δεξία προς αθήνα, στον δρόμο που βλέπουμε υπάρχει ενα whisky bar με αρκετούς κωδικούς!!

ΝΑΥΠΛΙΟ, απλά sorry. δίπλα μου και δεν το έχω επισκεφτεί, υπάρχει netcafe, με πολύ ωραία συλλογή [μεράκι του ιδιοκτήτη]. Θα επανέλθω αρκετά σύντομα!!!

ΜΑΝΗ [μεσσηνιακή]-ΣΤΟΥΠΑ Στην κυρίως παραλία [όχι αυτή με το beach volley, την επόμενη], υπάρχει μπαρ που το έχουν 2 ξαδέλφια [δεν συγκρατώ ονόματα σορρυ], που τα είχα γνωρίσει στο festival της Θεσσαλονίκης, φίλοι του malt

τέλος ΛΕΥΚΑΔΑ, επίσης γνωριμία στο festival [το προηγούμενο όχι το τελευταίο], μαγαζάτορας που μου είχε πει details αλλά τις έχω ξεχάσει!!!

ΤΡΙΠΟΛΗ , όχι κάτι αξιόλογο εκτός των συνηθισμένων κωδικών, αλλά αν περάσετε, COSA NOSTRA cafe, αφήνω εκεί μερικές φιάλες, με 1-2 dram μέσα, για να πίνω οταν περνάω απο εκεί, αν τα πετύχετε πιείτε τα δεν παρεξηγούμε.... λολ [φυσικά αν με πετύχετε εμένα εκεί, όλο και κάποια φιάλη θα έχουμε σφάξει με την παρέα!!!!]

Ρε Κέλτη που το βρήκες πάλι?.Και να φανταστείς ότι δεν έχω πάει ποτέ ρε γαμώτο.

Αν είναι για εκδρομούλα κατά πάνω τότε θα πάμε σίγουρα Νάουσα και για το πιώμα θα αναλάβω εγώ...

Τους πιο αξιόλογους κωδικούς θα τους βρεις στο FREE CAFE BAR(Νάουσα)

Αιτείς μπράβο να βλέπω κίνηση

είπαμε το ουίσκι είναι το νερό της ζωής :tongue:

αν υπάρχει ενδιαφέρον ανεβάζω bars στην αγγλία

Ονομάζεται Mini Bar κι αυτό γιατι έχει μόνο μπουκάλια μινιατούρες!!!! Γωνιακό, μικρό (περίπου 3Χ3), με τους τοίχους από πάνω ως κάτω "κουτάκια" που φιλοξενούν όλων των ειδών ποτά σε μινιατούρες. Τα ουίσκυ πάρα πολλά και αρκετά παλιά και σπάνια απ'ότι είδα, ήταν κλειστό όταν περνούσα τυχαία απο κει.

Είναι στου Ψυρρή, κατεβαίνοντας την Ερμού από το Μοναστηράκι περίπου 1 στενό πριν φτάσετε στο άνοιγμα για Θησείο κάνετε δεξιά και πάλι δεξιά προς τα πάνω, σχεδόν παράλληλα στην Ερμού και θα το δείτε μπροστά σας. Μάλιστα δίπλα του υπάρχει ένα παλιό χαλκουργείο που στη βιτρίνα του δεσπόζει ένας άμβυκας σαν αυτόν του Sir Miha !!!!!(από κει τον πήρες????).

o dikos mou einai sfyrilathmenos me texnh,aim kai idrwta kai hdh apodidei,den einai gia window shopping... ;)

to magazi anoikse prin apo kana 2 mhnes,to exei ena zeygari poy mphke zesta sto xwro ths whisky miniatoyras,den exoyn kai synagwnismo kai to paleyoun,makari na pane kala,agorazoun omws kyriws apo gallia kai ayto den einai to kalytero

Syggnwmh gia toys agglikoys xarakthres,omws eimai slovenia gia 15 meres kai den mporw na grafw alliws!!! :(

to magazi anoikse prin apo kana 2 mhnes

Δεν είναι ακριβές αυτό. Εγώ το είχα δει στις αρχές καλοκαιριού και μου έκανε τρομερή εντύπωση, αφενός με τις μινιατούρες και αφετέρου γιατί είναι υπερβολικά μικρό για να φιλοξενήσει πάνω από 4-5 άτομα (όρθια εννοείται).

Δεν είναι ακριβές αυτό. Εγώ το είχα δει στις αρχές καλοκαιριού και μου έκανε τρομερή εντύπωση, αφενός με τις μινιατούρες και αφετέρου γιατί είναι υπερβολικά μικρό για να φιλοξενήσει πάνω από 4-5 άτομα (όρθια εννοείται).

Θα συμφωνήσω με Wis το μαγαζί είναι εδώ και πάρα πολύ καιρό ανοιχτό,σίγουρα 6μηνο.

Πριν καιρό το είχα αναφέρει σε κάποια συνάντηση μας αλλά απ'ότι φαίνεται δεν με προσέχετε και πολύ :D:D:tongue::D .

Ευχαριστώ πολυ για το καλοσωρισμα

Δεν ειμαι εδω για να "προμοταρω" την επιχειρηση μου αλλα για να μοιραστω μαζι σας τη γνωση και οχι μονο του νερου της ζωης

Παρολα αυτα σας επισυναπτω ενα καταλογο με τα whiskys που εχω σε μινιατουρες

Έριξα μια γρήγορη ματιά στη λίστα.Πολλά και καλά και ήδη έχω βάλει 2-3 στο μάτι :vava: .

Δεν μιλαει για κολλυρια ο ανθρωπος giorgos αλλα για whisky :tongue::D

Δεν μιλαει για κολλυρια ο ανθρωπος giorgos αλλα για whisky :tongue::D

Άντε Sir κανόνισε κανα βραδάκι να πεταχτούμε από εκεί,έχει και γιαπωνέζες...

και γω μαζι,θελω να δω τις γιαπωνεζες.............

Έτυχε σήμερα να περνάω από Ιλύσια και στη θέση του παλιού κλασσικού rock bar "Τhe Ploughman's" είδα ένα γιαπί.. :(

Κρίμα γιατί το μαγαζί είχε μεγάλη ιστορία, ήταν ένα παραδοσιακό ροκ στέκι, ζεστό, με τη μπάρα του, με τους παλιούς american style καναπέδες με ξύλινο τραπέζι, με τη βαρελίσια Guiness του, και φυσικά με ωραίο-κεφάτο κόσμο που περνούσε όμορφα βράδυα με τα κλασσικά αλλά και τα σύγχρονα ροκ ακούσματα από τον γνωστό ραδιοφωνικό παραγωγό και παλιοροκαμπίλι Τάσο Καρατζή στα decks. Τα ΠαρασκευοΣάββατα ειδικά γινόταν της μουρλής.

Πέρασαν στο μυαλό μου σαν αναλαμπή όλες εκείνες οι ανέμελες και όμορφες φοιτητικές στιγμές που είχα περάσει μέσα σε αυτό το bar και ένοιωσα νοσταλγία, και μεγάλη απογοήτευση για την κατάληξη αυτού του χώρου.

Τις προάλες διάβασα και σε ένα περιοδικό οτι κλείνει-έκλεισε? και ένα εκ των πιο παλιών-ιστορικών κλασσικών ποτάδικων της Αθήνας, το "Au Revoir" στην Πατησίων.

Ε, κι εδώ που τα λέμε, το νέο "Le Roi" στο Χαλάνδρι δεν έχει καμμία σχέση με το παλιό, έτσι?

Οτι προλάβουμε παιδιά πριν κλείσουν κι άλλα...........

Χθεσινή ανακάλυψη το "εν φλύα καφενείον"...με αρκετά καλή ποικιλία σε malt (περίπου 30) και κάποια που αξίζουν!! Tο παλιό μπουκάλι Bruichladdich 10yo ,ένα Glengoyne 12yo όχι cask strength ,τα στάνταρ από Balvenie και το 15yo και άλλα πολλά.Ο ιδιοκτήτης ονομάζεται Κώστας και μου έδωσε την εντύπωση ότι το γουστάρει αυτό που κάνει.Ο χώρος είναι πολύ ωραίος και προσεγμένος.Α για να μην το ξεχάσω..έχει και Laga 21yo ανοιχτό!!! η διεύθυνση είναι Κ.Βάρναλη 13 και Γκίνη 152 στο Χαλάνδρι!!!Τηλ 210 6854528

Irish pub με το όνομα του james Joyce (James Augustine Aloysius Joyce) 2 Φεβρουαρίου 1882 - 13 Ιανουαρίου 1941) ο οποίος ήταν Ιρλανδός συγγραφέας και ποιητής. Θεωρείται ένας από τους κορυφαίους λογοτέχνες του 20ου αιώνα.

Η διεύθυνσή του είναι: Αστιγγος 12, Μοναστηράκι.

Το μαγαζί ΕΔΩ

Και τα 2 φαίνονται καλή φάση, μπράβο Mac & Tzani !!

Αντε να κανονίσουμε και καμμιά κοινή έξοδο. Δεν ειναι ανάγκη να περιμένουμε tasting-gathering-HMWS event για να βρεθούμε.....

μπορώ να πω ευχαρίστως μέσα από τον άλλο μηνα :lol::tongue: