Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ο θείος απ την Φρανκφούρτη-1


Recommended Posts

Αγαπητοί συμφορουμίτες πρέπει να παραδεχτώ πως μου αρέσει πολύ αυτή η νέα τάση στο φόρουμ με πωλήσεις και ανταλλαγές δειγμάτων γιατί πραγματικά είναι ο καλύτερος τρόπος να εκπληρώσουμε τις πιο τρελές φαντασιώσεις μας χωρίς να εκπληρώνουν άλλοι τις δικές τους φαντασιώσεις εις βάρος της δίκης μας κωλότσεπης ή όπου τέλος πάντων αγαπάει ο καθένας να βάζει το πορτοφόλι του. :unknw:

Εγώ λοιπόν θα το επιχειρήσω λίγο διαφορετικά από τα υπόλοιπα μέλη και θα προτείνω κάτι που εφαρμόζεται ήδη σε ένα γερμανικό φόρουμ που συμμετέχω κι έχω ήδη οργανώσει με επιτυχία μια φορά οπότε θέλω να το δοκιμάσω κι εδώ. Παρακάτω θα δείτε μια λίστα με ουίσκι που είτε έχω ήδη στην κατοχή μου αλλά είναι ακόμα βεβαίως κλειστά, ή έχω σταμπάρει σε καλές τιμές σε γερμανικά ή ολλανδικά μαγαζιά και θέλω να δοκιμάσω.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων σε αυτό το σημείο να πω πως δεν έχω δει αναλυτικά τι προσφέρουν  τα  υπόλοιπα μέλη του φόρουμ οπότε αν έχω κάποια ίδια μπουκάλια εδώ με χαμηλότερη τιμή σε καμία περίπτωση δεν είναι ο σκοπός μου να δώσω ανταγωνιστικές τιμές. Ο στόχος μου είναι να δοκιμάσω όσα πιο πολλά μπορώ και αυτό μπορώ να το πετύχω αν μοιραστώ το μπουκάλι μαζί σας στην τιμή που το αγοράζω. Η  αλήθεια είναι ότι εδώ μπορώ να βρω κάποιες εμφιαλώσεις σε πολύ καλές τιμές και με ελάχιστα μεταφορικά (5-6€ για παραγγελίες ανεξάρτητου αριθμού μπουκαλιών).

Τα δειγματάκια θα γεμίζονται σε καινούρια γυάλινα μπουκαλάκια με βιδωτό πώμα των 5cl. Επιπλέον τα μπουκαλάκια θα ασφαλίζονται με parafilm και θα τυλίγονται σ αυτό το πράγμα με της φυσαλίδες που ποτέ κανείς δεν έμαθε πως λέγεται. Κάποιος μπορεί να αγοράσει πολλαπλάσια των 5 cl (πχ 5, 10 ... κλπ). Στις τιμές που θα δείτε παρακάτω ανά 5 cl έχουν ήδη συνυπολίγιστεί 0,7€ που αντιστοιχούν στο κόστος για τα μπουκαλάκια, το parafilm τη συσκευασία κλπ.

Η αποστολή θα γίνει μέσα σε σκληρό χαρτόκουτο με DHL (περιλαμβάνει tracking number και εγγύηση ως 500€ σε περίπτωση απώλειας η ατυχήματος).

Το κόστος αποστολής είναι:

  • 16 € μέχρι 5 kg - περίπου 25-27 μπουκαλάκια   
  • 21 € μέχρι 10 kg - περίπου 50-55 μπουκαλάκια   
  • 32 € μέχρι 20 kg - περίπου 100-110 μπουκαλάκια   

θεωρώ πως η καλύτερη επιλογή είναι να τα στείλω όλα μαζί σε ένα μέλος στην αθήνα, μιας και οι περισσότεροι είστε εκεί και μετά να τα παραλάβετε από εκεί. φυσικά αν υπάρχει ενδιαφέρον και σας συμφέρει στέλνω και αλλού.

Για την πληρωμή πιστευω πως η καλύτερη λύση είναι το Paypal για να μην μας τρώει την ψυχή και τα λεφτά η τράπεζα με έμβασμα στο εξωτερικό.

Στα μπουκάλια που παραθέτω παρακάτω, όταν δεν αναφέρεται σε παρένθεση (προσωπική συλλογή) σημαίνει πως θα πρέπει να το παραγγείλω εφόσον υπάρχει επαρκές ενδιαφέρον. Αυτό σημαίνει πως μέχρι να το παραγγείλω ίσως εξαντληθεί ή αλλάξει η τιμή του. Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω πριν την παραγγελία. Όσα ανήκουν ήδη στην προσωπική συλλογή μου θα ανοιχτούν σε κάθε περίπτωση έστω κι αν μόνο 1 άτομο ενδιαφέρεται για μόνο 5cl. στα υπόλοιπα θα πρέπει να υπάρχει ενδιαφέρον τουλάχιστον για 45cl (10cl δικά μου + 35cl) προκειμένου να το παραγγείλω.

Για να μην υπάρχει χάος θα σας παρακαλούσα να αντιγράφετε ολόκληρη την παρακάτω λίστα σε κάθε απάντηση σας και να συμπληρώνετε πόσα cl θέλετε και να ανανεώνετε τα διαθέσιμα cl.

Για αρχή ας βάλουμε ένα deadline ως τις 30 Ιουνίου να γράψουν όσοι ενδιαφέρονται για να κάνω τότε την παραγγελία.

 

Λίστα:

1) Glendronach 15yo Revival (46,0%) - 5cl = 7,5 €

  • McRookie 10cl
  • .....

      Υπόλοιπο : 60cl 

 

2) Glendronach 21yo Parliament (48,0%) - 5cl = 7,8€

  • McRookie 10cl
  • .....

      Υπόλοιπο : 60cl 

 

3) Glendronach Cask Strength Batch 6 (56,1%) - 5cl = 4,9€

  • McRookie 10cl
  • .....

      Υπόλοιπο : 60cl 

 

4) Hazelburn Oloroso Cask 2003/2017 13yo (47,1%) (προσωπική συλλογή) - 5cl = 5,7€

  • McRookie 10cl
  • .....

      Υπόλοιπο : 60cl 

 

5) Kilkerran Cask Strength 8yo (56,2%) (προσωπική συλλογή) - 5cl = 4,8€

  • McRookie 10cl
  • .....

      Υπόλοιπο : 60cl 

 

6) Lagavulin Distillers Edition 2000/20016 (43,0%) - 5cl = 6,1€

  • McRookie 10cl
  • .....

      Υπόλοιπο : 60cl 

 

7) Laphroaig 18yo (48,0%) - 5cl = 8,5€

  • McRookie 10cl
  • .....

      Υπόλοιπο : 60cl 

 

8) Redbreast 12yo Cask Strength (59,9%) - 5cl = 4,9€

  • McRookie 10cl
  • .....

      Υπόλοιπο : 60cl 

 

9) Redbreast 15yo (46,0%) - 5cl = 5,1€

  • McRookie 10cl
  • .....

      Υπόλοιπο : 60cl 

 

10) Redbreast 21yo (46,0%) - 5cl = 10,0€

  • McRookie 10cl
  • .....

      Υπόλοιπο : 60cl 

 

11) Talisker 18yo (45,8%) - 5cl = 7,5€

  • McRookie 10cl
  • .....

      Υπόλοιπο : 60cl 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα McRookie, οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής.

1. Με μια πρώτη ματιά, 2 από αυτά (Hazelburn 13yo & Kilkerran 8yo) υπάρχουν ήδη σε προσφορά για δείγμα από τον Thanasist, όπως και το RB 21yo από μένα.

2. Επειδή μου αρέσει η ιδέα σου στο γενικό πλάνο και θέλω να προχωρήσει, θα προτείνω παράλληλα κάτι παραπλήσιο αλλά με αντιστροφή. Τι εννοώ; Ρίχνει όποιος θέλει μια πρόταση για αγορά κάποιων άλλων 1,2,3,Χ.Ψ συγκεκριμένων εμφιαλώσεων για το σκοπό αυτό και βλέπουμε πόσοι ενδιαφέρονται για καθε μία ξεχωριστά και αποφασίζουμε σχετικά. Η τιμή των δειγμάτων θα είναι ανάλογη της αξίας, διαιρούμενη με βάση την ποσότητα που θέλει ο καθένας, με μία προσαύξηση που θα περιλαμβάνει τις δικές σου ...εργατοώρες. Άν δεν κάνω λάθος, κάτι αντίστοιχο στο περίπου είχε προτείνει κάποτε ο @gebdra, δεν θυμάμαι ακριβώς.

Κατα τ'άλλα, θα ξεκινήσω τον χορό με 

2) Glendronach 21yo Parliament (48,0%) - 5cl = 7,8€

  • McRookie 10cl
  • Celtic 5cl
  • ...

      Υπόλοιπο : 55cl 

9) Redbreast 15yo (46,0%) - 5cl = 5,1€

  • McRookie 10cl
  • Celtic 5cl
  • .....

      Υπόλοιπο : 55cl 

Link to comment
Share on other sites

2) Glendronach 21yo Parliament (48,0%) - 5cl = 7,8€

  • McRookie 10cl

  • Celtic 5cl

  • DMTK 5cl

  • ………

      Υπόλοιπο : 50cl 

  

11) Talisker 18yo (45,8%) - 5cl = 7,5€

  • McRookie 10cl

  • DMTK 5cl

  • ……

      Υπόλοιπο : 55cl 

Link to comment
Share on other sites

Λόγω υποχρεώσεων και ανελεητου γαμοπαρτυ (όχι το δικό μου θεός φυλάξει) θα απαντήσω με λίγη καθυστέρηση σ αυτό το θέμα.

αρχικά στον @DMTK που όπως έγραψα και σε πμ, θα ήθελα να υπήρχε η δυνατότητα για έξτρα μπουκάλια αλλά σκέφτηκα πως αν το αφήσω ανοιχτό δεν θα μπορούσαμε να βγάλουμε εύκολα άκρη. Μιας και η προυπόθεση είναι να συμπληρωθεί ικανός αρθμός ατόμων για να ανοιχτεί κάποιο μπουκάλι, αναγκαστικά πρέπει να βάλω κάποια όρια.

@Celtic αρχικά έχεις δίκιο ότι 3 μπουκάλια υπάρχουν ήδη από σένα και τον thanasist (αν και νομίζω πως εσύ έχεις το παλιό redbreast 21 ενώ εγώ βρίσκω το καινούριο). Το θέμα είναι ότι δεν είχα κοιτάξει αναλυτικά τι και σε ποια τιμή προσφέρουν τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ, καθώς εμένα εδώ δεν θα με συνέφερε λόγω μεταφορικών να μου στείλετε από κει. Ωστόσο, όπως έγραψα κι εξαρχής ο σκοπός μου δεν ήταν να χτυπήσω ανταγωνιστικά τις τιμές, οπότε προς αποκατάστασης της τάξης αποσύρω τα 3 "διπλά" μπουκάλια για να είμαι και δίκαιος.

Τώρα στη 2η παρατήρησή σου πάνω κάτω ισχύει ότι απάντησα και στον dmtk αλλά φυσικά μπορούμε να το δουλέψουμε παραπάνω. Εγώ στις προτάσεις μου κινήθηκα με βάση τα μπουκάλια που βρήκα τώρα σε πολύ καλές τιμές για την εποχή. Και η βασική μου επιδίωξη είναι να δοκιμάσω όσο πιο πολλά μπορώ. Με τις στρογγυλοποιήσεις στην τιμή ίσως βγαίνει ένα 5-10% πάνω από την τιμή που το παίρνω, δηλαδή άντε να βγάζω κάνα dram. Αλλά καθαρά λόγω πεποίθησης δεν θα ήθελα να βγάλω εγώ προσωπικά παραπάνω κέρδος από άνοιγμα φιάλης σε αυτό το φόρουμ. Φυσικά πάντα αναφέρομαι σε μένα και το πως το βλέπω χωρίς προς Θεού (2η φορά σήμερα σε καλό μου) να το κατακρίνω αν κάποιος το κάνει.

Πάντως αν εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος μπορείτε να βρείτε κάποιες εμφιαλώσεις που θα μπορούσα να παραγγείλω εδώ σε πολύ καλή τιμή και να τα ανοίξουμε συναιτερικά πολύ ευχαρίστως να δούμε εκεί αν υπάρχει επαρκές ενδιαφέρον. Η ιδέα μπορεί να δουλευτεί και να εξελιχθεί στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, McRookie said:

Celtic αρχικά έχεις δίκιο ότι 3 μπουκάλια υπάρχουν ήδη από σένα και τον thanasist (αν και νομίζω πως εσύ έχεις το παλιό redbreast 21 ενώ εγώ βρίσκω το καινούριο). Το θέμα είναι ότι δεν είχα κοιτάξει αναλυτικά τι και σε ποια τιμή προσφέρουν τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ, καθώς εμένα εδώ δεν θα με συνέφερε λόγω μεταφορικών να μου στείλετε από κει. Ωστόσο, όπως έγραψα κι εξαρχής ο σκοπός μου δεν ήταν να χτυπήσω ανταγωνιστικά τις τιμές, οπότε προς αποκατάστασης της τάξης αποσύρω τα 3 "διπλά" μπουκάλια για να είμαι και δίκαιος.

Απλή επισήμανση έκανα γιατί φαντάστηκα οτι δεν το είχες προσέξει, δεν πήγε το μυαλό μου στο "ανταγωνιστικό/τιμολογιακό" της υπόθεσης, δεν το έψαξα καθόλου. Άν έχεις διαφορετική έκδοση Redbreast 21 φυσικά και να μην το αποσύρεις, θα είμαι κι εγώ μέσα για δείγμα :D

Link to comment
Share on other sites

On 6/27/2017 at 5:49 PM, Celtic said:

Απλή επισήμανση έκανα γιατί φαντάστηκα οτι δεν το είχες προσέξει, δεν πήγε το μυαλό μου στο "ανταγωνιστικό/τιμολογιακό" της υπόθεσης, δεν το έψαξα καθόλου. Άν έχεις διαφορετική έκδοση Redbreast 21 φυσικά και να μην το αποσύρεις, θα είμαι κι εγώ μέσα για δείγμα :D

Καλά έκανες :D

Έχεις το μπουκάλι με το πουλί ή με τον μπάρμπα πάνω από το 21;

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2017 at 10:28 PM, McRookie said:

Καλά έκανες :D

Έχεις το μπουκάλι με το πουλί ή με τον μπάρμπα πάνω από το 21;

ΕΔΩ έχω βάλει φωτό, δίπλα στο Bushmills

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...