Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

James's blind sample (ABERLOUR 'Cuvee Marie d'Ecosse', 15y.o., 43%, OB)


Celtic

Recommended Posts

N: Aχλαδόμηλα ραντισμένα με άχρωμο βερνίκι για ξύλινα πατώματα. Όσο περνά η ώρα τα φρούτα δείχνουν πιο ώριμα, και τα 2 αυτά αρωματικά στοιχεία (φρούτα-βερνίκι), παλεύουν ποιό θα βγει μπροστά.

Μ: Αδύναμο, μέτριο προς ελαφρύ σώμα, ώριμα γλυκά φρούτα-κομπόστα, συνοδεία ενός πολύ απαλού spicy τσιμπήματος στη γλώσσα, προς το τελείωμα. Μικρή επίγευση.

Μου μοιάζει για κάποιο entry-level malt, που ίσως προκαλέσει ενδιαφέρον σε έναν αρχάριο, αλλά σε κάποιον μυημένο θα φανεί πολύ 'λίγο'. Σίγουρα όχι πάνω από 43%αλκ. και όχι πάνω από 12 χρόνια ωρίμανσης, εκτός κι αν τα πιο πολλά βαρέλια ήταν 'πεθαμένα'.

Άντε να μαντέψω τώρα.....κατηγορία 'whatever Speyside' και είμαι μεταξύ Tomintoul και Knockando, καθότι οι γευστικές μου αναμνήσεις με αυτού του είδους 'ευγενικά' single malts, με παραπέμπουν προς τα εκεί. Aς πούμε KNOCKANDO 12Y.O.

Σημείωση : Posts με σχόλια, αφού συμπληρωθούν όλες οι αναρτήσεις των συμμετεχόντων

Link to comment
Share on other sites

James  (12-09-2017)

A.-Χρώμα: κεχριμπαρένιο

B.-Μύτη: η πρώτη εντύπωση είναι όλα τα λεφτά. Το μυρίζω και το ξαναμυρίζω … φοβερό άρωμα, σκέφτομαι να το κρατήσω για αρωματικό χώρου, ραντίζοντας το σπίτι. Έντονο, πολύπλοκο και φίνο άρωμα. Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό, είναι το μέλι, άφθονο μέλι, σα να βρίσκομαι στο εργαστήριο ενός μελισσοκόμου. Και μετά sherry, μαρμελάδα σύκο και νότες κανέλας. Στο τέλος γίνεται λίγο ξηρό.

Γ.-Στόμα: ουπς …πέρασε η ώρα και πρέπει να συνεχίσω. Η αίσθηση στο στόμα υπέροχη, βελούδινο, κρεμμώδες και συμπαγές, με πλούσιο σώμα. Το αλκοόλ εδώ κάνει την παρουσία του πιο αισθητή, χωρίς να είναι ενοχλητικό, αν και σταδιακά το απόσταγμα γίνεται αρκετά πιπεράτο. Επίσης το μέλι, είναι πιο στυφό και πικρό, θυμίζοντάς μου το ελληνικό μέλι από ρείκι. Sherry, άφθονα αποξηραμένα φρούτα και μια υποψία μαύρης σοκολάτας. Τζίτζερ (πιπερόριζα ελληνιστί για να μη αποξενωθούμε και τελείως), αλλά και τανίνες.  

Δ.-Επίγευση: ικανοποιητική, γλυκιά και ξηρή στο τέλος.

Ε.-Γενική εντύπωση/πρόβλεψη: Thanks James. Απολαυστικό και πολύ ελκυστικό απόσταγμα! Με μαύρη σοκολάτα (75+% κακάο), νομίζω ότι η σχέση τους θα είναι κάτι παραπάνω από ερωτική…:angel:

Η επίδραση της ωρίμανσης σε βαρέλι που είχε χρησιμοποιηθεί για sherry είναι εμφανής. Οι αλκοολικοί βαθμοί περί τους 43-46% και τα έτη παλαίωσης περί τα 12. Θα έλεγα ότι μου φέρνει σε Aberlour ή τουλάχιστον αυτό θα ήθελα να είναι, γιατί το γουστάρω αυτό το αποστακτήριο!

Link to comment
Share on other sites

Μύτη: αρχικά άρωμα κρασιού και ξύλο από βαρέλι νοτισμένο που έχει επαναχρησιμοποιηθεί πολλές φορές. Στη συνέχεια γίνεται πιο απαλή η ένταση αυτή.

Γεύση: Μέντα, πορτοκάλι, βατόμουρο

Μικρή επίγευση

αλκοολικοί βαθμοί γύρω στα 40-43% και ηλικία μέχρι 12

Μαντεψιά: πιο πολύ για Glenfarclas, άλλως κάποιο glenmorangie τάδε finish

Link to comment
Share on other sites

James
N: χαρτί, τσιχλόφουσκα, grains , artificially sweet
M: χαρτί, το αλκοόλ παρά τους χαμηλούς βαθμούς καίει, κάποια φρέσκα χόρτα, γλυκιά κόλλα
F: watery, πίκρα από κάτι ανύπαρκτο
Μαντεψιά : grain, 40%vol, NAS, coloured, μήπως Haig Club αυτό το μπλε που προμοτάρει ο Beckam. Εναλλακτική μαντεψιά παλιό χαλασμένο Glen grant 8 ή Glenlivet 12..αλλά χαλασμένα..
Βαθμολογία: 70 γιατί μ αρέσουν οι νότες χαρτιού..χαχαχα
 

Link to comment
Share on other sites

James 16/10/2017

Χρώμα: χάλκινο

Μύτη: Κόλλα, βερνίκι

Στόμα: Ξύλο, πριονίδι, λιγο μέλι και βανίλια

Επίγευση: Απολαυστική

Πολύπλοκο. Μου δίνει την εντύπωση ότι δεν το έχω ξαναδοκιμάσει. Χαμηλοί αλκοολικοί βαθμοί 40-43%. Τα χαρακτηριστικά του παραπέμπουν σε Speyside. Σχετικά νέο σε ηλικία.

Μαντεψιά: Επειδή έχει περάσει η ώρα και νυστάζω πολύ και επειδή βγάζει πολύ ξύλο θα πω στην τύχη το κλασικό whisky που βγάζει τέτοιο χαρακτήρα: Edradour 10yo

Link to comment
Share on other sites

James

Μύτη: μίξη sherry - cognac, χυμός σταφύλι, αποξηραμένα φρούτα με κυρίαρχα τα δαμάσκηνα και τις σταφίδες, ξηροί καρποί βουτηγμένοι σε βούτυρο, καραμέλα, στο βάθος λίγο λεμόνι και με λίγο νερό βγάζει κόκκινα μηλα

Στόμα: αρκετά ελαιώδες, καρύδια, ευχάριστα "άγευστο" ξύλο, ελαφριά υποψία μπαχαρικών. Με νερό βγάζει ξηρότητα και νότες από μέλι

Επίγευση: μικρής έντασης και διάρκειας, σταφίδες, δαμάσκηνα, σύκα, καρύδια και μέλι

Γενικά ενδιαφέρον και ισορροπημένο dram που ξεκινά από αποξηραμένα κόκκινα φρούτα και εξελίσεται σε πιο ξινά-δροσερά. Στην αρχή too much sherried αλλά μόλις αναπνεύσει ανοίγει. Πίνεται εύκολα, το νερό το χαλάει μάλλον.

85/100

40%-43%, 10 χρόνια +-1, ίσως κάποιο Glenfarclas NAS?

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε.

Κάποιος πήρε ένα παλιό μισογεμάτο κουτί βερνικιού και το άδειασε μέσα στο Glencairn μου στο οποίο υπάρχει και Whisky.

N : Βερνίκι και κόλλα λοιπόν , φρούτα κάνουν την εμφάνιση τους αχλάδι κεράσι

Μ : Λίγα πράγματα. φρούτα και μια ζαχαρωμένη logo στιγμής και μπερμπονίλα.

Λες να'ναι τούτο ?  Προσανατολίζομαι πιο πολύ σε Blended malt ή Grain αλλά στο πίσω πίσω μέρος του μυαλού ίσως έλεγα και Tomatin.

Τελικά Greenore

 

Link to comment
Share on other sites

JAMES

Χρώμα: Μπρούτζινο χαλκός

Δάκρυα αργά και λεπτά

Μύτη: έντονη στην αρχή, ηρεμεί αρκετά μετα απο 10 λεπτά, sherryla, λευκή σοκολάτα.

Στόμα: ελαφρύ (top 43%) αμύγδαλο, λίγο καφές

Επίγευση: Μέτρια, αρκετά γλυκό.

Glendronach 12yo λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε......κάποιοι βρήκαμε κοινά στοιχεία (βερνίκι-κόλλα), ειδικά στο άρωμα, κάποιοι όχι, σε άλλους άρεσε περισσότερο σε άλλους λιγότερο ή καθόλου....

8/8 διαφορετικές επιλογές-μαντεψιές.....Knockando, Aberlour, Glenmorangie, Haig Club, Edradour, Glenfarclas, Greenore, Glendronach.......

Μας παίδεψες James.....ρίχτο!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Celtic said:

Για να δούμε......κάποιοι βρήκαμε κοινά στοιχεία (βερνίκι-κόλλα), ειδικά στο άρωμα, κάποιοι όχι, σε άλλους άρεσε περισσότερο σε άλλους λιγότερο ή καθόλου....

8/8 διαφορετικές επιλογές-μαντεψιές.....Knockando, Aberlour, Glenmorangie, Haig Club, Edradour, Glenfarclas, Greenore, Glendronach.......

Μας παίδεψες James.....ρίχτο!

Ότι ναναι δηλαδή....ρε που έχουμε μπλέξει οι πουθενάδες.....

Πάμε james, αμόλατο.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Celtic said:

Άλλο ένα δείγμα του James???:lol:

Ωπ σωστό δώρο...

Να το τηρήσουμε σε όλα τα δείγματα (εάν βέβαια έχει περισσέψει τίποτα....)???

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. Εμένα όπως καταλάβατε μου άρεσε...

ΥΓ: ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΦΩΤΙΑ ΤΟ FORUM  ΓΟΥΣΤΑΑΑΑΑΡΩΩΩΩ:punk:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mitsubae said:

Ωπ σωστό δώρο...

Να το τηρήσουμε σε όλα τα δείγματα (εάν βέβαια έχει περισσέψει τίποτα....)???

εγώ για να συμφέρει με τα μεταφορικά πρέπει να σας στείλω το μπουκάλι!

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω λίγο παράταση στην αγωνία σας, μέχρι να γράψω για τα υπόλοιπα δείγματα. Πάντως υπάρχει νικητής! Ως προς το αποστακτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ο νικητής που κέρδισε ένα επιπλέον δείγμα μιας και το απόλαυσε περισσότερο είναι:

DMTK

Το Whisky είναι:

Aberlour 15 years Cuvee marie d' ecosse

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:blink::wtf2::dash2:

Που το είχες φυλαγμένο?

Με όλα τα σχόλια συμφωνώ λίγο με @Eilean a' Cheo ότι κάτι δεν πήγαινε καλά.

Δεν το εχω δοκιμάσει ξανά μεν αλλά το συγκεκριμένο με βάση τα σχόλια το περίμενα πολύ καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Μου επιτρεπετε να σχολιασω κι ας μη συμμετεχω; Το συγκεκριμενο μπουκαλι το θυμαμαι πολυ καλα πριν αρκετα χρονια που το ειχα. Ο DMTK οχι απλως το μαντεψε σωστα νομιζω το φωτογραφισε πλην της μικρης αποκλισης στα ετη. Συγχαρητήρια.

Προσωπικα θυμαμαι μου αρεσε παρα πολυ!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΛΕ...ΟΛΕ...ΟΛΕ...ΟΛΕ...!!!

:jump::fans::jump::fans:

Το συγκεκριμένο οχι μόνο δε το έχω πιεί, δε το γνώριζα καν οτι υπήρχε. 

Ευτυχώς γιατί δε με βλέπω να βρίσκω άλλο.... :laugh3:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νότες κόλλας, έντονες χαρτιού κτλπ, δυσανάλογη μύτη σε σχέση με στόμα, ειλικρινά εμένα μ έβγαλε νότες που μ έχουν βγάλει ξεθυμασμένες μινιατούρες glenlivet και glen grant που έχω πιει..και στις οποίες κάτι δεν πήγαινε καλά. Σε 3-4 μέλη έβγαλε νότες βερνικιού κόλλας κτλπ και πιο έντονα από ότι κατάλαβα σε μένα , giorgos,wisdom ενώ στην πλειοψηφία φάνηκε αδύναμο..ίσως κάτι δεν πήγαινε καλά. επίπεδο στάθμης κ.φ. , μπουκάλι ανοικτό από καιρό? Συγχαρητήρια πάντως σε DMTK για την μαντεψιά!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα malt που οι παλιοί το έχουμε τιμήσει δεόντως στο παρελθόν και το θυμάμαι πολύ διαφορετικό και γλυκό. 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ DMTK !!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...